Правовий режим використання та охорони вод

(2 год.)

 

1. Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони вод, склад водного фонду України.

2. Право власності на водні об’єкти.

3. Правове регулювання відносин водовикористання.

4. Правові заходи що до охорони вод.

5. Особливості управління в області використання, відтворення та охорони вод.

6. Юридична відповідальність за порушення водного законодавства.

Питання для самоконтролю знань студентів, підготовки рефератів:

1. Поняття правового режиму використання, відтворення та охорони вод, склад водного фонду України.

2. Право власності на водні об’єкти.

3. Правове регулювання відносин водовикористання: поняття, суб’єкти, об’єкти, зміст.

4. Підстави виникнення та підстави припинення зазначених відносин.

5. Правові заходи охорони вод.

6. Особливості управління в області використання, відтворення та охорони вод.

7. Юридична відповідальність за порушення водного законодавства.

Завдання для індивідуальної роботи:

Завдання 1. Целюлозно-паперова фабрика здійснювала скидання стічних вод через очисні споруди, будівництво яких повністю не було завершене. У зв'язку з цим стало неможливим використання річки для ведення рибного господарства та питного водопостачання. Начальник державного управління екологічної безпеки області звер-

нувся до прокурора області з проханням про притягнення до відповідальності винних осіб за порушення чинного законодавства.

Чи має місце порушення? Назвати види відповідальності та умови скидання зворотних вод у водні об'єкти.

 

Завдання 2. Громадянин І. звернувся з клопотанням до міської ради про надання йому в користування на умовах оренди водоймища (ставка) для риборозведення та інших цілей. Міська рада уклала із гр-ном 1. договір оренди водоймища для зазначених потреб. Прокурор міста звернувся до суду з позовом про визнання договору оренди недійсним, вважаючи, що він не відповідає законодавству.

Чи підлягає позов задоволенню? Назвати підстави .виникнення права водокористування водними об'єктами на умовах оренди, а також права та обов'язки водокористувачів.

 

Завдання 3. За вказівкою капітана іноземного танкера, який знаходився в територіальних морських водах України, було скинуто 350 т забруднюючих речовин з метою завчасно підготувати резервуари для прийняття нафти і скоротити час перебування в порту. Це скидання не було зареєстровано в судових документах. Прибувши в порт, капітан судна відмовився пред'явити посадовим особам порту документи по обліку операцій з речовинами, що є шкідливими для живих ресурсів моря та здоров'я людини.

Чи правомірні дії капітана танкера? Які органи можуть перевіряти правильність реєстрації операцій з речовинами, що є шкідливими для живих ресурсів моря, здоров'я людини, і притягати до відповідальності? Назвати основні заходи по охороні морських вод України від забруднення.

 

Завдання 4. ДКП "Харківкомуночиствод" звернулося з позовом в господарський суд до кінотеатру "Москва" про стягнення підвищеної плати за скидання стічних вод у міську каналізацію. Відповідач ке одержав дозволу від позивача на скидання стічних вод. Позовні вимоги позивача відповідач не визнав, зазначивши, що договір між сторонами існує, вторинному водокористувачеві дозвіл на спеціальне водокористування не потрібен.

Яке рішення має прийняти суд? Дати класифікацію видів водокористування. Які правові наслідки самовільного користування водними об'єктами?