Літературні джерела

1. Лісовий кодекс України // Відомості ВР України. – 1994. –
№ 17. – Ст. 99.

2. Про рослинний світ: Закон України № 591 – 14 прийнятий 09.04.1999.

3. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546.

4. Кодекс України про адміністративні правопорушення. К.: Видавничий Дім “Ін Юре”, 2000. – 376 с.

5. Кримінальний Кодекс України: прийнятий 06.04.2001 // www.rada.gov.ua

6. Санітарні правила в лісах України: Постанова КМ України від 27.07.1995, № 555.

7. Правила рубок головного користування в лісах України: Постанова КМ України від 27.07.1995. – № 559.

8. Правила відновлення лісів і лісорозведення: Постанова КМ України від 16.01.199. – № 97.

9. Про розміри компенсації за добування (збирання) та шкоду, заподіяну видам тварин і рослин, занесеним до Червоної книги України: Постанова КМ України від 01.06.1993. – № 399 (із змінами від 16.03.1999).

10. Правила утримання зелених насаджень міст та інших населених пунктів України: Наказ Держжитлокомунгоспа від 29.06.1994. – № 70.

11. Екологічне право України. / За ред. Ю.С. Шемшученко. – К.: Юридична думка, 2005. – 848 с.

12. Барбашова Н.В. Екологічне право України: Навч. пос. – Донецьк: Апекс, 2003. – 392 с.

13. Барбашова Н.В. Экологическое право: курс лекций. – Донецк: ДонГАУ, 2002. – 279 с.

14. Аграрное, земельное и экологическое право Украины. Особенные части учебных курсов. Под ред. Погребного А.А. и Каракаша И.И.-Х.: «Одиссей», 2001.-С. 326-349.

15. Баб’як О.С., Беленчук П.Д., Чирва Ю.А. Екологічне право України.-К.: Атіка, 2000.-С. 138-143.

16. Боголюбов С.А. Экологическое право. – М.: НОРМА-ИНФРА-М, 1999. –С. 296-317.

17. Бринчук М.М. Экологическое право (право окружающей среды). – М.: Юристъ, 1999. – С. 538-547.

18. Екологічне право України (Загальна частина) / В.К. Попов, А.П. Гетьман, С.В. Разметаєв та ін. – Харків: Право, 2001. – С. 283-307.

 

Змістовий модуль 13.

Правовий режим використання та охорони об’єктів

тваринного світу(1 год.)

1. Поняття правового режиму використання й охорони тваринного світу. Завдання законодавства України про тваринний світ.

2. Право власності на тваринний світ і право користування об'єктами тваринного світу.

3. Правові заходи охорони тваринного світу.

4. Управління в області користування тваринним світом і в сфері його охорони.

5. Відповідальність за порушення законодавства про тваринний світ.

 

Питання для самоконтролю знань студентів, підготовки рефератів:

1. Поняття та загальна характеристика правового режиму використання та охорони тваринного світу.

2. Завдання законодавства України про тваринний світ.

3. Склад об’єктів тваринного світу.

4. Право власності на тваринний світ.

5. Право користування об’єктами тваринного світу.

6. Правові заходи охорони тваринного світу.

7. Управління в області користування тваринним світом і в сфері його охорони.

6. Відповідальність за порушення законодавства про тваринний світ.

 

Завдання для індивідуальної роботи:

Завдання 1. У мисливських угіддях лісгоспу був затриманий гр-н Ш. Протягом кількох років він добув 40 вовченят, за що систематично одержував винагороду від мисливського господарства. Вдома утримував козулю, чорну лелеку, сірого журавля та вухастого їжака. У своїх поясненнях гр-н Ш. заявив, шо не вважає свої дії браконьєрством.

Дати правову оцінку названим обставинам.

 

Завдання 2. У заборонений для полювання час член товариства мисливців гр-н Г. на території мисливського заказника поставив петлю, до якої потрапив лось. Доставити м'ясо додому він не зміг, тому воно стало непридатним до вживання. Після встановлення факту його браконьєрства гр-н Г. був оштрафований мисливською інспекцією і позбавлений права полювання на два роки. Він добровільно сплатив компенсацію за заподіяну шкоду 500 грн., проте вартість м'яса з нього не стягувалась, оскільки водо не було ним використане.

Зробити висновок у справі. Які території закриті для полювання? Що слід вважати незаконно добутою продукцією полювання?

 

Завдання 3. Громадяни П. і Ш. 2 лютого отримали в мисливському господарстві відстрілочні картки для полювання на зайців, але за межами господарства відстрелили трьох козуль. Намагання отримати ліцензії після полювання виявилися марними.Мисливська інспекція 4 лютого направила матеріали про незаконне полювання у РВВС для вирішення питання про притягнення браконьєрів до кримінальної відповідальності. 31 березня інспекція оштрафувала названих громадян і безоплатно вилучила в них рушниці. В постанові зазначалося, що порушники правил полювання повинні бути покарані, а двомісячний термін, установлений для накладання адміністративного стягнення, закінчується. Громадяни П. і Ш. звернулися до прокурора району зі скаргою на дії інспекції.

Як слід вирішити справу? Який порядок ліцензійного відстрілу тварин?

 

Завдання 4. Обласне державне лісогосподарське об'єднання звернулося до суду з позовом на гр-на О., який не мав посвідчення мисливця, відповідного дозволу та договору на добування хутрового звіра, проте за час мисливського сезону добув у мисливських угіддях області 20 норок, хутро яких реалізовував поза заготівельними організаціями. Суд у позові відмовив, мотивуючи своє рішення тим, що відповідач своєчасно, ще до судового розгляду справи, відшкодував об'єднанню вартість незаконно добутої хутровини в сумі 1 тис. грн.

Чи можна погодитися з рішенням суду? Який порядок полювання на хутрового звіра?

 

Завдання 5. Управління екологічної безпеки області пред'явило в арбітражний суд позов до колективного сільськогосподарського підприємства про стягнення 660 грн. за шкоду, заподіяну мисливському господарству внаслідок загибелі диких тварин від наїзду автотранспорту та сільськогосподарських машин під час збирання врожаю. Голова КСП відмовився добровільно сплатити вказану суму, оскільки вважає, що в даному випадку вини господарства нема, бо неможливо попередити загибель диких тварин під час здійснення виробничих процесів і експлуатації транспортних засобів. Управліня може звернутися з позовами до конкретних водіїв про відшкодування заподіяної ними шкоди.

Як вирішити справу?

 

Завдання 6. У мисливських угіддях, розташованих на землях агроспІлки, внаслідок недбалого зберігання мінеральних добрив загинув дикий кабан з виводком із п'яти поросят. Агроспілка відмовилася відшкодувати мисливському господарству вартість загиблих тварин, пояснюючи це тим, що протягом кількох років дикі кабани спричиняли чималу шкоду сільськогосподарським культурам.

Як слід вирішити справу? Чи можлива відповідальність за порушення правил охорони середовища існування диких тварин?

 

Завдання 7. Член товариства рибалок Ч. і гр-н С., який у ньому не перебував, під час .першотравневих свят із сіткою, вудками, спінінгами та іншими снастями на чозні ловили рибу в технічному водоймищі ГЕС. Упіймавши трьох товстолобиків, рибалки відправилися до річки, де виловили кількох щук та багато дрібної риби. Потім гр-ни Ч. і С. рибалили в нагульному ставку найближчого риболовецького господарства, де й були затримані інспектором рибоохорони.,

Дати юридичну кваліфікацію дій рибалок і визначити можливі правові наслідки.

 

Завдання 8. Інспекція рибоохорони пред'явила братам М. позов про відшкодування заподіяної шкоди внаслідок виловлення ними без лі- цензії 5 білуг, 7 осетрів, а також заготівлі 5 кг ікри осетрових риб. Кожного з порушників оштрафували, а належні їм човен і мотоцикл безоплатно вилучені як знаряддя здійснення браконьєрства. Суд після скарги гр-на М. на дії інспекції скасував конфіскацію, знизив суму штрафу, а у відшкодуванні заподіяної шкоди відмовив, мотивуючи це,тим, що продукція незаконного рибальства була повністю реалізована через торгову мережу, тобто весь прибуток зарахований державі і вся шкода вже компенсована.

Визначити суму шкоди. Чи відповідають закону дії інспекції рибоохорони та рішення суду? Як розв'язати справу?

 

Завдання 9. Органами рибоохорони та прикордонниками в Чорному морі було затримане іноземне судно, яке займалося рибальством у водах морської економічної зони України. При огляді судна виявлено 6 т цінних видів і 3 т різних водних безхребетних. За це судом був оштрафований капітан судна, а також конфіскована вся здобута продукція та знаряддя лову. Капітан заявив, що лов проводився з науковою метою і до того ж у водах, які є міжнародними.

Назвати підстави виникнення права на промислове рибальство у виключній (морській) економічній зоні та на континентальному шельфі України. Чи правильно застосовано в даному випадку законодавство?