Літературні джерела

1. Про охорону навколишнього природного середовища: Закон України: прийнятий 25.06.1991 // Відомості ВР України. – 1991. – № 41. – Ст. 546.

2. Про природно-заповідний фонд України: Закон України від 16.06.1992 // Відомості ВР України. – 1992. – № 34. – Ст. 502.

3. Про виключну (морську) економічну зону України: Закон України від 16.05.1995 // Відомості ВР України. – 1995. – № 21. – Ст. 152.

4. Положення про Червону книгу України: Постанова ВР України від 29.10.1992, № 750-12 // Відомості ВР України. – 1992. – № 52. – Ст. 686.

5. Про розміри компенсації за добування (збирання) та шкоду, заподіяну видам тварин і рослин, занесеним до Червоної книги України: Постанова КМ України від 01.06.1993, № 399 (із змінами від 16.03.1999).

6. Кодекс України про адміністративні правопорушення: прийнятий у 1984 р. із змінами та доповненнями на теперішній час.

7. Кримінальний Кодекс України: прийнятий 06.04.2001.

8. Екологічне право України. / За ред. Ю.С. Шемшученко. – К.: Юридична думка, 2005. – 848 с.

9. Барбашова Н.В. Екологічне право України: Навч. пос. – Донецьк: Апекс, 2003. – 392 с.

10. Барбашова Н.В. Экологическое право: курс лекций. – Донецк: ДонГАУ, 2002. – 279 с.

11. Аграрное, земельное и экологическое право Украины. Особенные части учебных курсов. Под ред. Погребного А.А. и Каракаша И.И.-Х.: «Одиссей», 2001.-С. 372-408.

12. Боголюбов С.А. Экологическое право. – М.: НОРМА-ИНФРА-М, 1999. – С. 346-371.

13. Бринчук М.М. Экологическое право (право окружающей среды). – М.: Юристъ, 1999. – С. 558-578.

14. Екологічне право України (Загальна частина) / В.К. Попов, А.П. Гетьман, С.В. Разметаєв та ін. – Харків: Право, 2001. – С. 328-348.

 

Змістовий модуль 15.

Правовий режим використання та охорони

атмосферного повітря

(1 год.)

1. Атмосферне повітря як об'єкт еколого-правового регулювання. Правовий режим його використання.

2. Правове регулювання управління в області використання й охорони атмосферного повітря.

3. Правові заходи охорони атмосферного повітря.

4. Правопорушення в області охорони атмосферного повітря і відповідальність за їхнє вчинення.

 

Питання для самоконтролю знань студентів, підготовки рефератів:

1. Атмосферне повітря як об'єкт еколого-правового регулювання.

2. Завдання законодавства, що регулює порядок використання та охорни атмосферного повітря.

3. Правовий режим використання атмосферного повітря.

4. Правове регулювання управління в області використання й охорони атмосферного повітря.

5. Державний та громадський контроль за станом атмосферного повітря.

6. Здійснення моніторінгу атмосферного повітря.

7. Правові заходи охорони атмосферного повітря.

8. Правопорушення в області охорони атмосферного повітря і відповідальність за їх вчинення.

 

Завдання для індивідуальної роботи:

Завдання 1. Фахівцями Державного управління екологічної безпеки по Харківській області на двох джерелах виробничого об'єднання виявлені викиди в атмосферу забруднюючих речовин двоокису азоту: які перевищують затверджені нормативи на рік, а забруднення також перевищує гранично допустиму концентрацію. Було поставлено питання про припинення роботи кількох цехів об'єднання, крім того, про здійснення ряду заходів по усуненню недоліків, а також приведення у відповідність із ГДВ кількості викидів шкідливих речовин на обох джерелах.

Підготувати висновок у справі.

Завдання 2. Лісгосп подав позов до металургійного заводу про відшкодування збитків, заподіяних у результаті загибелі 4.5 га лісу. Представник заводу в арбітражному суді стверджував, що завод добре оснащений газоочисними спорудами, які експлуатуються згідно з проектом. Арбітражний суд у позові відмовив через відсутність провини заводу в загибелі лісу. Лісгосп у скарзі зазначив, що хоча завод і працює за затвердженою технологією, проте таку технологію не можна визнати належною і тому вона повинна бути змінена.

Проаналізувати доводи сторін і рішення суду.

 

Завдання 3. Через технологічну недосконалість пиловловників на міській ТЕЦ в атмосферу щоденно викидається понад 50 т попелу. За перше півріччя року залишилися невиконаними більшість вказівок органів контролю по охороні атмосферного повітря. Має місце значне перевищення грашгчно допустимих концентрацій забруднюючих речовин в атмосферу міста і нормативів гранично допустимих викидів. Директор пояснив, що для ТЕЦ поки не встановлені нормативи гранично допустимих викидів. Держінспекція поставила питання про тимчасове припинення роботи міської ТЕЦ.

Підготувати письмовий висновок у справі.

 

Завдання 4. Об'єднання "Вторкольормет" систематично порушує законодавство про охорону атмосферного повітря. Внаслідок забруднення в колективному сільськогосподарському підприємстві знищені плодові дерева на площі 10 га. Крім того, управлінням екологічної безпеки була нарахована плата за забруднення атмосферного повітря за встановленими нормами, а також у кратному розмірі за перевищення граничних рівнів забруднення атмосферного повітря. Об'єднання не заперечує проти позову сільгосппідприємства, але не погоджується з виплатою нарахованої Державним управлінням екологічної безпеки плати.

Наскільки обгрунтовані доводи об'єднання?

 

Завдання 5. Лабораторним дослідженням установлено зростання негативного впливу на повітряний басейн міста викидів відпрацьованих газів автотранспортом. Контроль за змістом окису вуглецю у вихлопних газах ніким не здійснюється. Значно перевищується норматив гранично допустимих нормативів концентрацій окису вугле-

цю в атмосферному повітрі. Таке становище, за висновками органів охорони здоров'я, може привести до гострого отруєння пасажирів і водіїв, а також до транспортних пригод. Інспекція вважає, що необхідно припинити експлуатацію значної частини автотранспортних засобів міста.

Дати висновок у цій справі. Які заходи необхідно здійснити з метою зниження рівня забруднення атмосферного повітря вихлопними газами автотранспортних засобів?

 

Завдання 6. Громадянин С. звернувся з позовом до заводу про відшкодування збитків, заподіяних його здоров'ю шкідливими викидами, внаслідок яких він захворів на астму. Суд відмовив у прийнятті позовної заяви, відзначивши, що до заяви необхідно подати документи, які б підтверджували причинний зв'язок між діями заводу і

хворобою потерпілого.

Вирішити справу. Дати характеристику інституту відповідальності за порушення законодавства про охорону атмосферного повітря. Який порядок розгляду спорів, пов'язаних із цим правопорушенням?