Види місцевих судів

1. Місцевими загальними судами є:

· районні;

· районні в містах;

· міські;

· міськрайонні суди.

Мережа місцевих загальних судів, затверджена Указом Президента України № 591/2011 від 20.05.2011 р. «Питання мережі місцевих загальних та апеляційних судів», складає 666 судів. Загальна кількість суддів за штатом 4813 осіб.

2. Місцевими господарськими судами є:

· господарські суди Автономної Республіки Крим;

· господарські суди областей;

· господарські суди міст Києва та Севастополя.

Мережа місцевих господарських судів, затверджена Указом Президента України № 811/2010 від 12.08.2010 р. «Питання мережі господарських судів України», складає 27 судів. Загальна кількість суддів за штатом 677 осіб.

3. Місцевими адміністративними судами є:

· окружні адміністративні суди, що утворюються в округах у відповідності з указом Президента України.

Мережа місцевих адміністративних судів, затверджена Указом Президента України № 1417/2004 від 16.11.2004 р. «Про утворення місцевих та апеляційних адміністративних судів, затвердження їх мережі та кількісного складу суддів», складає 27 судів. Загальна кількість суддів за штатом 672 особи.

Склад місцевого суду:

1. судді місцевого суду (чисельний склад залежить від чисельності населення, що перебуває на території обслуговування та обсягу роботи, мінімальна кількість три судді),

2. голова місцевого суду

3. заступник голови місцевого суду (максимальна кількість два, за умови, що кількість суддів перевищує п’ятнадцять).

Повноваження місцевого суду:

Місцевий суд є судом першої інстанції і розглядає справи, віднесені процесуальним законом до його підсудності.

Місцеві загальні суди розглядають цивільні, кримінальні, адміністративні справи, а також справи про адміністративні правопорушення у випадках та порядку, передбачених процесуальним законом.

Здійснюючи розгляд цивільних, кримінальних справ, а також справ про адміністративні правопорушення місцеві загальні суди забезпечують реалізацію завдань, які стоять перед цими видами судочинства, зокрема:

· завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

· завданнями кримінального судочинства є охорона прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, які беруть в ньому участь, а також швидке і повне розкриття злочинів, викриття винних та забезпечення правильного застосування Закону з тим, щоб кожний, хто вчинив злочин, був притягнутий до відповідальності і жоден невинний не був покараний.

· завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.

Місцеві господарські суди розглядають справи, що виникають із господарських правовідносин, а також інші справи, віднесені процесуальним законом до їх підсудності.

Основними завданнями при розгляді спорів господарськими судами є: · захист прав і інтересів учасників (сторін) господарських відносин в господарському процесі; · сприяння зміцненню законності у сфері господарських відносин між підприємствами, установами, організаціями, державою й іншими органами державної влади і управління; · внесення пропозицій зі вдосконалення правового регулювання господарської діяльності.Місцеві адміністративні суди розглядають справи адміністративної юрисдикції (адміністративні справи).Основне завдання адміністративного судочинства полягає у захисті прав та законних інтересів особи в публічно-правових спорах від порушень з боку органів влади, органів місцевого самоврядування, їх службових чи посадових осіб. Адміністративні суди розглядають всі справи, пов’язані зі спорами фізичних або юридичних осіб із суб’єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень, дій чи бездіяльності. Крім цього адміністративні суди розглядають спори, пов’язані із публічною службою, реалізацією повноважень управлінськими суб’єктами. Особлива категорія справ, які розглядають в адміністративному суді – спори, про правовідносини, що пов’язані із виборчим процесом та референдумом. Підсудність окремих категорій справ місцевим судам, а також порядок їх розгляду визначаються процесуальним законом.

Голова місцевого суду наділений наступними повноваженнями:

1) представляє суд як орган державної влади у зносинах з іншими органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами;

2) визначає адміністративні повноваження заступника голови місцевого суду;

3) контролює ефективність діяльності апарату суду, вносить керівникові територіального управління Державної судової адміністрації України подання про призначення на посаду керівника апарату суду, заступника керівника апарату суду та про звільнення їх з посад, а також про застосування до керівника апарату суду, його заступника заохочення або накладення дисциплінарного стягнення відповідно до законодавства;

4) видає на підставі акта про призначення (обрання) суддею чи звільнення судді з посади відповідний наказ;

5) повідомляє Вищу кваліфікаційну комісію суддів України про наявність вакантних посад у суді в десятиденний строк з дня їх утворення;

6) забезпечує виконання рішень зборів суддів місцевого суду;

7) контролює ведення в суді судової статистики, дбає про інформаційно-аналітичне забезпечення суддів з метою підвищення якості судочинства;

8) забезпечує виконання вимог щодо підвищення кваліфікації суддів місцевого суду;

9) здійснює інші повноваження, визначені законом.

Голова місцевого суду з питань, що відносяться до його повноважень, видає накази та розпорядження.

Заступник голови місцевого суду у відповідності з визначеними головою суду обов’язками:· бере участь в організації діяльності суду. · здійснює адміністративні повноваження, визначені головою суду. Голова місцевого суду та його заступник призначаються на посади строком на п'ять років та звільняються з посад Вищою радою юстиції за поданням відповідної ради суддів. Ці посади вважаються адміністративними.

Апарат місцевого судувідповідно до ч.1 ст. 149 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» здійснює організаційне забезпечення роботи суду.

Згідно з Наказом Державної судової адміністрації України № 86 від 20 липня 2005 року «Про затвердження Типових посадових інструкцій працівників апарату місцевого загального суду», апарат місцевого суду може складатися з:

· керівника апарату;

· спеціалістів (помічника голови, помічника заступника голови, помічника судді, секретаря судового засідання, старшого судового розпорядника, судового розпорядника, консультанта, консультанта з кадрової роботи, консультанта із судової статистики);

· технічного персоналу (головного бухгалтера, старшого секретаря, секретаря, діловода, оператора комп'ютерного набору, друкарки, завідувача архіву, архіваріуса, бібліотекаря);

· обслуговуючого персоналу (експедитора, завідувача господарства, прибиральниці, водія, чергового, коменданта).

 

§2. Апеляційні суди

 

У системі судів загальної юрисдикції діють апеляційні суди як суди апеляційної інстанції з розгляду цивільних і кримінальних, господарських, адміністративних справ, справ про адміністративні правопорушення.