Склад Вищої кваліфікаційної комісії суддів України

Вища кваліфікаційна комісія суддів України діє у складі одинадцяти членів, які є громадянами України, мають вищу юридичну освіту і стаж роботи у галузі права не менше двадцяти років.

До складу Комісії входять:

· шість суддів, які призначаються з'їздом суддів України;

· дві особи, які призначаються з'їздом представників юридичних вищих навчальних закладів та наукових установ;

· одна особа, яка призначається Міністром юстиції України;

· одна особа, яка призначається Уповноваженим Верховної Ради України з прав людини;

· одна особа, яка призначається Головою Державної судової адміністрації України.

До складу Вищої кваліфікаційної комісії суддів України не можуть бути призначені народні депутати України, члени Кабінету Міністрів України, голови судів, їх заступники, секретарі судових палат, члени Ради суддів України, Вищої ради юстиції, Уповноважений Верховної Ради України з прав людини, а також посадові особи, які мають дисциплінарне стягнення.

Вища кваліфікаційна комісія суддів України вважається повноважною за умови призначення до її складу не менше восьми членів.

До структури Вищої кваліфікаційної комісії суддів України входять:

· секретаріат – здійснює організаційне забезпечення діяльності Вищої кваліфікаційної комісії суддів України

· служба дисциплінарних інспекторів – забезпечує здійснення членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів України належної перевірки наявності підстав для притягнення суддів місцевих та апеляційних судів до дисциплінарної відповідальності.

Дисциплінарні інспектори за дорученням члена Вищої кваліфікаційної комісії суддів України:

· попередньо аналізують заяви та повідомлення про неправомірні дії суддів з метою виявлення підстав для відкриття дисциплінарних справ та здійснення перевірок;

· готують проекти висновків про наявність підстав для притягнення суддів місцевих та апеляційних судів до дисциплінарної відповідальності;

· виконують інші доручення члена Комісії в ході дисциплінарного провадження.

2. До числа органів та посадових особи, які приймають безпосередню участь в процесі формування професійного суддівського корпусу на окремих його етапах відносяться:

Президент України, відповідно до ст.ст. 106, 128 Конституції України, а також ст. 19 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»:

· призначає третину складу Конституційного Суду України;

· здійснює перше призначення на посаду професійного судді строком на п'ять років;

Верховна Рада України, відповідно до ст. 85 Конституції України:

· призначає третину складу Конституційного Суду України;

· обирає суддів безстроково.

Національна школа суддів України є державною установою зі спеціальним статусом, що забезпечує підготовку висококваліфікованих кадрів для судової системи та здійснює науково-дослідну діяльність.

На Національну школу суддів України не поширюється законодавство про вищу освіту.

Національна школа суддів України утворюється при Вищій кваліфікаційній комісії суддів України і здійснює свою діяльність відповідно до цього Закону та статуту, що затверджується Вищою кваліфікаційною комісією суддів України.

Згідно ст. 82 Закону України «Про судоустрій і статус суддів»Національна школа суддів України здійснює наступні завдання:

· організацію спеціальної підготовки кандидатів на посаду судді;

· підготовку суддів:

- яких призначено на посаду судді вперше;

- яких обрано на посаду судді безстроково;

- яких призначено на адміністративні посади в судах;

· періодичне навчання суддів з метою підвищення рівня кваліфікації;

· підготовку працівників апаратів судів;

· проведення наукових досліджень з питань удосконалення судочинства;

· вивчення міжнародного досвіду організації діяльності судів;

· науково-методичне забезпечення діяльності судів загальної юрисдикції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України та Вищої ради юстиції.

3. До числа органів та посадових осіб, які приймають опосередковану участь в процесі формування професійного суддівського корпусу можуть бути віднесені всі органи та посадові особи, які впливають на процес формування професійного суддівського корпусу через утворення органів, які функціонально здійснюють кадрове забезпечення судів – Вищої ради юстиції та Вищої кваліфікаційної комісії України.