Сутність, мета і завдання прокурорського нагляду

 

Згідно до ст. 1 Закону України «Про прокуратуру» прокурорський нагляд за додержанням і правильним застосуванням законів Кабінетом Міністрів України, міністерствами та іншими центральними органами виконавчої влади, органами державного і господарського управління та контролю, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими Радами, їх виконавчими органами, військовими частинами, політичними партіями, громадськими організаціями, масовими рухами, підприємствами, установами і організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, посадовими особами та громадянами здійснюється Генеральним прокурором України і підпорядкованими йому прокурорами.

Під дотриманням законів слід розуміти здійснення юридичними й фізичними особами визначених законом дій або утримання від неправомірної поведінки (порушення заборони, встановленої законом).

Застосування закону – це прийняття державними органами, посадовими й службовими особами відповідно закону рішень, обов’язкових для інших осіб, що тягнуть за собою юридично значні наслідки. Здійснюючи свої завдання, прокуратура оцінює діяльність юридичних і фізичних осіб з точки зору відповідності її закону, не втручаючись при цьому в рішення їх господарських і оперативно-розпорядчих питань.

Суб’єктами прокурорського нагляду є Генеральний прокурор України і його заступники, підлеглі прокурори та їх заступники, старші помічники й помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори та прокурори управлінь і відділів, які вирішують питання, пов’язані зі здійсненням діяльності прокуратури в межах, передбачених законом.

Об’єкт прокурорського нагляду – це підприємства, організації, установи й інші юридичні особи, у яких проводяться прокурорські перевірки додержання та застосування законів.

Прокурор – це фізична особа, яка перебуває на постійній чи тимчасовій службі в органах прокуратури, приймається на службу відповідно до Закону «Про прокуратуру» і виконує посадові обов’язки, що передбачені тим же законом і наказами вищого прокурора. У ст. 56 Закону України «Про прокуратуру» дано роз’яснення поняття «прокурор», яке застосовується в законі.

Таким чином, прокурорський нагляд– це здійснювана від імені держави діяльність спеціально уповноважених службових осіб – прокурорів по забезпеченню точного дотримання та правильного застосування законів шляхом своєчасного виявлення та вживання заходів щодо усунення їх порушень, від кого б вони не виходили, та притягнення винних до відповідальності.

Змістом цієї діяльності є:

1) виявлення фактів порушення Конституції та вимог законів;

2) установлення винних у правопорушеннях;

3) ужиття заходів щодо усунення порушень закону і поновлення порушених прав;

4) притягнення в установленому законом порядку до відповідальності осіб, які порушили закон.

Органи прокуратури займають особливе місце в системі державної влади України. Вони не відносяться ні до якої гілки влади.

Метою прокурорського нагляду є ті результати, на досягнення яких спрямована вся діяль­ність прокуратури в цілому, і зокрема її прокурорського нагляду. Мета прокурорського нагляду визначається статусом прокуратури, її місцем і роллю в державі. У кінцевому рахунку вона визначається Конституцією України, Законом України «Про прокуратуру» та іншими законодавчими актами, які регламентують діяльність органів прокуратури.

Найбільш конкретно мета прокурорського нагляду визначена в Законі «Про прокуратуру». Згідно з ч. 1 ст. 4 цього Закону метою прокуратури є:

1. всемірне утвердження верховенства закону;

2. зміцнення правопорядку;

3. забезпечення захисту прав і свобод людини й громадянина;

4. забезпечення захисту охоронюваних законом інтересів суспільства і держави.

На досягнення цієї мети спрямована вся діяльність прокуратури. Конкретні види діяльності прокуратури закріплено в Законі «Про прокуратуру»:

1) прокурорський нагляд;

2) кримінальне переслідування;

3) координація діяльності правоохоронних органів у боротьбі зі злочинністю;

4) участь у розгляді кримінальних, цивільних, гос­подарських та адміністративних справ;

5) участь у правотворчій діяльності.

Основним засобом досягнення вказаної в Законі «Про прокуратуру» мети є прокурорський нагляд. Завдання прокурорського нагляду в порівнянні з метою більш конкретні, їх вирішення забезпечує досягнення мети прокурорського нагляду. Вони відрізняються за рівнем, змістом, способом їх вирішення, компетенцією органів прокуратури.

Завдання прокурорського нагляду можуть бути поділені на три види: загальні, спеціальні й окремі.

Загальні завдання прокурорського нагляду визна­чаються Конституцією України, Законом України "Про прокуратуру", КПК, ЦПК, ГПК та інших законодавчих актів. Так, ст. 4 Закону України «Про прокуратуру» визначає завдання як захист від неправомірних посягань:

• закріплених Конституцією України незалежності республіки, суспільного та державного ладу, політичної та економічної систем, прав національних груп і територіальних утворень;

• гарантованих Конституцією, іншими законами України та міжнародними правовими актами соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини та громадянина;

• основ демократичного устрою державної влади, правового статусу місцевих Рад, органів самоорганізації населення.

Загальні завдання вирішуються кожним прокурором, який виконує наглядові функції прокуратури. Про­курорський нагляд має декілька галузей (напрямків), які відрізняються змістом законодавства, на виконання якого здійснюється нагляд. Тому загальні завдання, які стоять перед прокурорським наглядом в цілому, є одночасно і завданнями кожної з цих галузей (напрямків).

Спеціальні завдання - це завдання, які стоять перед конкретною галуззю (напрямком) прокурорського нагляду, їх сутність випливає із загальних завдань і визначається компетенцією прокурора в кожній галузі прокурорського нагляду.

До спеціальних завдань можна віднести:

а) своєчасне виявлення всіх незаконних актів, що видаються на об’єктах, де здійснюється нагляд;

б) виявлення осіб, що порушують закони на тих же об’єктах нагляду й ін.

Вирішення загальних і спеціальних завдань проку­рорського нагляду здійснюється шляхом застосування прокурором правових засобів нагляду, під час яких прокурор визначає окремі (конкретні) завдання і вирішує їх.