Система та структура органів прокуратури України

 

Система органів прокуратури – це впорядкована побудова прокурорських органів різних рівнів і компетенції, об’єднаних спільністю цілей, шляхів її досягнення та єдиною підпорядкованістю Генеральному прокурору України.

Систему органів прокуратури складають: Генеральна прокуратура України, прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, військові прокуратури регіонів і Військово-морських сил (на правах обласних), міські, районні, міжрайонні, а також військові, транспортні, природоохоронні й інші спеціалізовані прокуратури на правах районних.

Таким чином, система органів прокуратури включає територіальні та спеціалізовані прокуратури. Терито­ріальні прокуратури створені та функціонують відповідно до адміністративно-територіального устрою України, а спеціалізовані - за предметно-галузевим принципом і в окремих сферах життєдіяльності. Система органів прокуратури нараховує такі спеціалізовані прокуратури: військові, транспортні, природоохоронні та прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах.

Органи прокуратури у своїй сукупності складають злагоджену триланкову систему. На її вершині знаходиться Генеральна прокуратура України. Другу ланку системи утворюють прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя, атакож військові прокуратури регіонів і військова прокуратура Військово-морських сил України (на правах обласних). Третю ланку прокурорської системи складають міські, районні, міжрайонні військові прокуратури гарнізонів, природоохоронні, транспортні й інші.

Військові, транспортні, природоохоронні прокура­тури та прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах відносяться до спеціалізованих прокуратур. Усі вони, за винятком військових прокуратур гарнізонів, є низовими ланками територіальних обласних прокуратур. Військові прокуратури гарнізонів є низовими ланками військових прокуратур регіонів і військової прокуратури Військово-морських сил України.

Систему органів прокуратури очолює Генеральний прокурор України, який призначається на посаду строком на п’ять років Президентом України за згодою Верховної Ради України. Верховна Рада України може виразити недовіру Генеральному прокурору України, що тягне його відставку з посади.

Генеральний прокурор України звільняється з посади також у разі:

- закінчення строку, на який його призначено;

- неможливості виконувати свої повноваження за станом здоров’я;

- порушення вимог щодо несумісності;

- набрання законної сили обвинувального вироку щодо нього;

- припинення його громадянства;

- подання заяви про звільнення з посади за власним бажанням.

Генеральний прокурор має першого заступника і заступників.

Повноваження Генерального прокурора України по керівництву органами прокуратури:

1) спрямовує роботу органів прокуратури та здійснює контроль за їх діяльністю;

2) призначає першого заступника, заступників Генерального прокурора України, керівників структурних підрозділів, головного бухгалтера, інших працівників Генеральної прокуратури України;

3) затверджує структуру і штатну чисельність підпорядкованих органів прокуратури, розподіляє кошти на їх утримання;

4) призначає за погодженням з Верховною Радою Автономної Республіки Крим прокурора Автономної Республіки Крим;

5) призначає заступників прокурора Автономної Республіки Крим, прокурорів областей, міст Києва і Севастополя, їх заступників, міських, районних, міжрайонних, а також прирівняних до них інших прокурорів;

6) відповідно до законодавства визначає порядок прийняття, переміщення та звільнення прокурорів, слідчих прокуратури та інших спеціалістів, за винятком осіб, призначення яких передбачено цим Законом;

7) відповідно до законів України видає обов'язкові для всіх органів прокуратури накази, розпорядження, затверджує положення та інструкції;

8) присвоює класні чини згідно з Положенням про класні чини працівників прокуратури. Вносить подання Президенту України про присвоєння класних чинів державного радника юстиції 1, 2 і 3 класів.

Вказівки Генерального прокурора України з питань розслідування є обов’язковими для виконання всіма органами дізнання та досудового слідства.

Структура органів прокуратури. Відповідно до чинного законодавства Генеральний прокурор затверджує структуру Генеральної прокуратури України та Положення про її структурні підрозділи.

Генеральний прокурор України має заступників. У Генеральній прокуратурі України створюється колегія як дорадчий орган при Генеральному прокуророві України в складі Генерального прокурора України (голова колегії), його першого заступ­ника, заступників, прокурора Автономної Республіки Крим, інших керівних працівників органів прокуратури. Персональний склад колегії затверджується Верховною Радою України за поданням Генерального прокурора України.

У Генеральній прокуратурі створюються управління й відділи з урахуванням напрямків діяльності. Генеральний прокурор України має право залежно від конкретних завдань коригувати структуру Генеральної прокуратури.

До апарату Генеральної прокуратури входять:

- головне управління нагляду щодо прав і свобод та захисту інтересів держави;

- управління нагляду за дотриманням конституційних прав і свобод;

- головне слідче управління;

- головне управління військових прокуратур;

- самостійне міжнародно-правове управління;

- інститут підвищення кваліфікації працівників Генеральної прокуратури України;

- головне управління з дотримання законів органами, які провадять оперативно-розшукову діяльність, дізнання і досудове слідство;

- управління нагляду за дотриманням законів органами СБУ, державної митної служби і прикордонної охорони при проведенні оперативно-розшукової діяльності, дізнання і досудового слідства;

- управління з питань підтримання державного обвинувачення в судах;

- управління нагляду за дотриманням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах;

- управління представництва інтересів громадян і держави в судах;

- управління кадрів;

- управління організаційно-правового забезпечення;

- управління матеріально-технічного забезпечення;

- самостійні відділи.

Прокуратури Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та прирівняні до них прокуратури. Відповідно до ст. 16 Закону «Про прокуратуру» прокурори Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя й інші прокурори (на правах обласних) очолюють відповідні прокуратури та призначаються на посаду Генеральним прокурором України. Прокуратури цього рівня також складаються з управлінь і відділів (значною частиною вони збігаються з управліннями та відділами Генеральної прокуратури). Положення про управління, відділи, інші структурні підрозділи обласних і прирівняних до них прокуратур затверджуються керівниками цих прокуратур.

Обов’язки між працівниками структурного підрозділу розподіляються за зонально-предметним принципом і відповідно до наказів Генерального прокурора України.

Колегії органів прокуратури. У прокуратурах Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та прирівняних до них прокуратурах, а також у Генеральній прокуратурі створюються колегії в складі керівника прокуратури (голова), його заступників, інших керівних працівників. Персональний склад колегій затверджується Генеральним прокурором України. Відповідно до ст. 18 Закону України «Про прокуратуру» колегії прокуратур є дорадчими органами. Вони розглядають найбільш важливі питання, що стосуються додержання законності, стану правопорядку, діяльності органів прокуратури, виконання наказів Генерального прокурора України, кадрові питання, заслуховують звіти підпорядкованих прокурорів, начальників структурних підрозділів та інших працівників прокуратури.

На засіданнях колегій можуть заслуховуватися повідомлення і пояснення керівників міністерств, відомств, органів державного управління, нагляду та контролю, підприємств, установ і організацій, їх об'єд­нань, інших посадових осіб з приводу порушень законодавства. Рішення колегії реалізуються, як правило, наказом керівника органу відповідного рівня.

Порядок роботи колегії визначається регламентом, її рішення доводяться до відома працівників органів прокуратури. Контроль за виконанням рішень колегій забезпечується прокурорами чи їх заступниками згідно з розподілом службових обов’язків. У разі розбіжностей із колегією прокурор проводить у життя своє рішення, але зобов’язаний доповісти про це Генеральному прокурору України. Члени колегії можуть повідомити свою особисту думку Генеральному прокурору України, що може бути підставою для розгляду цих розбіжностей на колегії Генеральної прокуратури України.

Міські, районні, міжрайонні та спеціалізовані прокуратури.Зі статусом міських, районних прокуратур на території України створені та функціонують прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, транспортні, природо­охоронні, військові прокуратури гарнізонів.

Прокуратури міст, районів, прирівняні до них прокуратури очолюють відповідні прокурори, які призначаються на посаду Генеральним прокурором України строком на п’ять років. У цих прокуратурах є посади заступника прокурора, старшого помічника прокурора, помічників прокурора, слідчих, у тому числі старших слідчих. Вони призначаються прокурором області або прирівняними до нього прокурорами. Штатна чисельність прокуратур цієї ланки з урахуванням обсягу виконуваної роботи затверджується Генеральним прокурором України. Обсяг роботи визначається рівнем злочинності в місті (районі), чисельністю населення, кількістю піднаглядових об’єктів, чисельним складом суду й іншими обставинами.

Спеціалізовані прокуратури керуються тими ж законами, що й територіальні прокуратури, перед ними стоять загальні для всіх органів прокуратури завдання, що визначені ст. 4 Закону України «Про прокуратуру».

Військові прокуратури складаються з військових прокуратур регіонів і Військово-морських сил України (на правах обласних), а також військових прокуратур гарнізонів (на правах міських). Ці прокуратури здійснюють нагляд за додержанням і застосуванням законів у Збройних силах України, органах Прикордонної служби, Управління державної охорони, внутрішніх військ МВС, військової контррозвідки, Служби безпеки України, підрозділах МНС. Вони здійснюють нагляд за виконанням законів при провадженні дізнання та досудового слідства, яке здійснюється в цих установах і формуваннях, а також розслідують злочини, що скоюються військовослужбовцями та службовцями військових формувань.

Транспортні прокуратури діють на правах районних прокуратур і здійснюють нагляд за додержанням і застосуванням законів підприємствами, установами, організаціями та посадовими особами залізничного, морського, річкового і повітряного транспорту системи Міністерства транспорту України, метрополітенами.

Транспортні прокурори проводять розслідування злочинів, які віднесені до підслідності слідчих прокура­тури, а саме вчинених на залізничних, повітряних і водних шляхах України, у метрополітенах.

Наглядають за дотриманням законів при здійсненні дізнання та досудового слідства в кримінальних справах, які перебувають у провадженні слідчих транспортних прокуратур, органів внутрішніх справ на транспорті, відділи прокуратур областей, на території яких вчинено злочин, і відповідні транспортні прокурори. Транспортні прокурори підтримують державне обвинувачення у справах, направлених до суду.

Прокуратури з нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальнихсправах діють на правах міжрайонних прокуратур. На них покладено нагляд за додержанням і застосуванням законів у виправних і виховних колоніях, виправних центрах, лікувально-трудових профілакторіях, дільницях слідчих ізоляторів на території виправних колоній.

Вони ж відповідно до вимог ст. 112 КПК проводять досудове слідство в кримінальних справах про злочини, вчинені в цих місцях; підтримують державне обвинувачення в судах у кримінальних справах про такі злочини, а також беруть участь у судових засіданнях при вирішенні питань, пов’язаних з виконанням вироків у піднаглядових установах відповідно до вимог чинного законодавства, і представляють інтереси громадян і держави в суді у випадках, передбачених законом.

Природоохоронні прокуратури діють як міжрайонні прокуратури.

Контроль за їх роботою керівництво ними поклада­ється на прокурорів обласного рівня.

Природоохоронні прокуратури здійснюють нагляд за додержанням екологічного законодавства в діяльності місцевих структурних підрозділів спеціально уповнова­жених органів державного контролю у сфері охорони довкілля, а також за додержанням законності при розслідуванні порушених ними кримінальних справ, у яких досудове слідство проводиться слідчими природо­охоронних прокуратур. У цих же справах вони забезпечують підтримання державного обвинувачення в судах.

Крім цього, природоохоронні прокурори здійснюють представництво інтересів громадян або держави в суді при розгляді цивільних або господарських справ, порушених за позовами та заявами природоохоронних прокурорів.