Кадри органів прокуратури

Успішне виконання поставлених перед прокуратурою завдань значною мірою залежить від чіткої організації роботи з відбору, розміщення, виховання та професійної підготовки прокурорсько-слідчих кадрів. Якісна професійна підготовка, високі моральні риси та життєвий досвід кадрів дозволяють успішно вирішувати завдання зі зміцнення законності та правопорядку.

Прокурорами і слідчими можуть призначатися громадяни України, які мають вищу юридичну освіту, необхідні ділові і моральні якості. Особи, які не мають досвіду практичної роботи за спеціальністю, проходять в органах прокуратури стажування строком до одного року. Порядок стажування визначається Генеральним прокурором України.

На посади прокурорів Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва і Севастополя та прирівняних до них прокурорів призначаються особи віком не молодше 30 років, які мають стаж роботи в органах прокуратури або на судових посадах не менше семи років; на посади районних і міських прокурорів - віком не молодше 25 років із стажем роботи в органах прокуратури або на судових посадах не менше трьох років.

Сумісництво служби в органах прокуратури з роботою на підприємствах, в установах чи організаціях, а також з будь-яким підприємництвом не допускається, за винятком наукової і педагогічної діяльності.

Не можуть бути прийняті на посаду прокурора або слідчого прокуратури особи, які були засуджені за вчинення злочину, за винятком реабілітованих.

Військовими прокурорами і слідчими призначаються громадяни України з числа офіцерів, які проходять військову службу або перебувають у запасі і мають вищу юридичну освіту.

Класні чини працівників органів прокуратури.Велике виховне значення в роботі з кадрами органів прокуратури має присвоєння працівникам класних чинів. Прокурорам і слідчим органів прокуратури, працівникам науково-навчальних закладів прокуратури присвоюються класні чини залежно до займаних посад і стажу роботи. Порядок присвоєння і позбавлення класних чинів визначається Положенням про класні чини працівників прокуратури України, яке затверджується Верховною Радою України.

Встановлюється 10 класних чинів працівників органів прокуратури:

- державний радник юстиції України,

- державний радник юстиції 1-го класу,

- державний радник юстиції 2-го класу,

- державний радник юстиції 3-го класу,

- старший радник юстиції,

- радник юстиції,

- молодший радник юстиції,

- юрист 1-го класу,

- юрист 2-го класу,

- юрист 3-го класу.

Класні чини державного радника юстиції України, державного радника юстиції 1, 2 і 3 класів присвоюються Президентом України, інші класні чини присвоюються Генеральним прокурором України.

Генеральний прокурор України в окремих випадках має право присвоїти працівникам чергові класні чини достроково, а саме: а) за зразкове виконання службових обов’язків; б) при призначенні на вишу посаду. Крім того, Генеральний прокурор України має право виходити з поданням до Президента України про присвоєння класного чину державного радника юстиції 1, 2 і 3 класів.

Працівники органів прокуратури, яким присвоєно класні чини, перебувають у них довічно. Позбавлення класного чину може мати місце при звільненні працівника з органів прокуратури за порочні вчинки. За грубі порушення службового обов’язку працівником прокуратури, ганебну поведінку він може бути понижений у чині.

Працівники органів прокуратури, які мають класні чини, під час виконання службових обов’язків носять формений одяг, їм виплачуються відповідні грошові надбавки за класні чини. Присвоєння чергових класних чинів повинне використовуватися повною мірою для стимулювання їх службової діяльності, виховання відповідальності за виконання службових обов’язків, підвищення авторитету органів прокуратури.

 

Контрольні питання:

 

1. Назвіть основні нормативні акти, що регламентують діяльність прокуратури.

2. Які завдання покладаються на органи прокуратури?

3. Які основні функції виконує прокуратура?

4. Назвіть принципи організації і діяльності органів прокуратури.

5. Які види прокуратур входять у систему органів прокуратури України?

6. Які прокуратури відносяться до військових?

7. Яка структура Генеральної прокуратури України?

8. Які повноваження колегії органів прокуратури?

9. Який порядок призначення на посаду Генерального прокурора України?

10. У яких випадках Генеральний прокурор України звільняється з посади?

11. Назвіть апарат Генеральної прокуратури України.

12. Назвіть напрямки прокурорського нагляду й охарактеризуйте їх.

13. Що таке припис прокурора?

14. Що таке протест прокурора?

15. Що таке подання прокурора?

16. Що таке постанова прокурора?

17. Визначте порядок призначення та звільнення з посади прокурорів.

18. Викладіть вимоги, що ставляться до працівників прокуратури та кандидатів на посаду прокурорів і слідчих.

19. Які є класні чини працівників прокуратури?

20. Який порядок присвоєння класних чинів працівникам прокуратури?

Нормативно-правові акти:

1. Конституція України: Прийнята на п’ятій сесії Верховної Ради України 28 червня 1996 року.

2. Закон України «Про прокуратуру» від 5 листопада 1991 року.

3. Постанова Верховної Ради України «Про затвердження Положення про класні чини працівників органів прокуратури України» від 6 листопада 1991 року.

4. Постанова Верховної Ради України «Про затвердження Дисциплінарного статуту прокуратури України» від 6 листопада 1991 р.

 

Наукові та навчально-методичні джерела:

 

1. Біденко М. Місце і роль прокуратури в системі органів влади // Прокуратура, людина, держава. – 2005. – № 7. – С. 15-20

2. Джаббаров С. Принципи організації та діяльності органів прокуратури // Вісник прокуратури. – 2006. – № 3. – С. 69-77.

3. Грицаєнко Л. Роль та місце прокурорської влади у системі державних органів // Прокуратура, людина, держава. – 2005. – № 5. – С. 43-47

4. Іваницький С.О. Судова влада та правоохоронні органи України: Практикум /МВС України, Луган., держ. ун-т внутр. справ імені Дідоренка. – Луганськ: РВВ ЛДУВС, 2008. – 150 с.

5. Конституція України: Науково-практичний коментар / Ред. кол. В. Я. Тацій, Ю. П. Битяк, Ю. М. Грошевой та ін. – Харків: Право; Київ: Видавничий Дім «Ін Юре», 2003. – 808 с.

6. Курочка М.Й., Каркач П.М. Прокурорський нагляд в Україні. Підручник / МВС України, Луган. акад. внутр. справ ім. 10-річчя незалежності України; [За ред. проф. Е. О. Дідоренка]. -Луганськ: РВВ ЛАВС, 2004. 424 с.

7. Михайленко О.Р. Прокуратура України: Підручник. – К.: Юрінком Інтер, 2010 р. – 336 с.