Правова основа, завдання і принципи діяльності служби безпеки України

Служба безпеки України (далі – СБУ) – це державний правоохоронний орган спеціального призначення, який забезпечує державну безпеку України. СБУ підпорядкована Президенту України.

Після проголошення 24 серпня 1991 року незалежності України одразу постало питання про ліквідацію в молодій державі радянської системи органів державної безпеки (КДБ УРСР) і створення нових державних інституцій, покликаних захистити її суверенітет та вирішувати інші завдання у сфері забезпечення національної безпеки. Одним із перших кроків на цьому шляху стало створення комісії з розроблення Концепції органів державної безпеки України. Враховуючи її напрацювання, а також роботу Комісії Верховної Ради по реорганізації органів державної безпеки, 20 вересня 1991 року парламент ухвалив постанову "Про створення Служби національної безпеки України" (СНБ України). Цією ж постановою ліквідовано Комітет державної безпеки УРСР. На початковому етапі побудови цього органу було призначено керівництво Служби та її основних структурних підрозділів. Протягом вересня 1991 року – лютого 1992 року розроблено і затверджено штати підрозділів центрального апарату Служби, СНБ Кримської АРСР, регіональних органів, органів військової контррозвідки та Інституту підготовки кадрів СНБ України. Далі розпочалося комплектування їх особового складу, який прийняв присягу на вірність Українському народу.

У період з листопада 1991-го по лютий 1992 року, завдяки спільній із профільним комітетом парламенту копіткій роботі, у складі Служби були створені Головне управління розвідки, Головне управління контррозвідки, Управління „К” (боротьби з корупцією і організованою злочинною діяльністю), низка інших основних та допоміжних підрозділів (інформаційно-аналітичний, слідчий, оперативно-технічний, урядового зв’язку, військово-медичний, мобілізаційний, оперативного документування, міжнародних зв’язків, роботи з особовим складом, громадських зв’язків, інспекторських тощо), Інститут підготовки кадрів СНБ України, а також управління СНБ України в областях і Служба національної безпеки Кримської АРСР (нині – Головне управління СБУ в АР Крим).

У грудні 1991 року відповідно до Указу Президента України розпочалося створення системи органів і підрозділів військової контррозвідки СНБ-СБ України. Таким чином розв’язувалася проблема забезпечення державної безпеки у Збройних Силах, Національній гвардії, Прикордонних військах та інших військових формуваннях України.

Правовою основою діяльності сучасної Служби безпеки України є: Конституція України, міжнародні правові акти, Закони України: „Про Службу безпеки України” від 25 березня 1992 року, „Про загальну структуру і чисельність Служби безпеки України” від 20 жовтня 2005 року, „Про контррозвідувальну діяльність” від 26 грудня 2002 року, „Про боротьбу з тероризмом” від 20 березня 2003 року, „Про оперативно-розшукову діяльність” від 18 лютого 1992 року, „Про організаційно-правові основи боротьбу з організованою злочинністю” від 30 червня 1993 року, „Про військовий обов’язок і військову службу” від 25 березня 1992 року та деякі інші, а також відомчі накази, положення та інструкції, що регламентують діяльність підрозділів СБУ.

На СБУ покладаються наступні завдання: захист державного суверенітету, конституційного ладу, територіальної цілісності, економічного, науково-технічного і оборонного потенціалу України, законних інтересів держави та прав громадян від розвідувально-підривної діяльності іноземних спеціальних служб, посягань з боку окремих організацій, груп та осіб, а також забезпечення охорони державної таємниці. До завдань Служби безпеки України також входить попередження, виявлення, припинення та розкриття злочинів проти миру і безпеки людства, тероризму, корупції та організованої злочинної діяльності у сфері управління і економіки та інших протиправних дій, які безпосередньо створюють загрозу життєво важливим інтересам України.

Стаття 3 Закону України „Про Службу безпеки України” встановлює, що діяльність СБУ, її органів і співробітників ґрунтується на засадах законності, поваги до прав і гідності особи, позапартійності та відповідальності перед народом України.

Законність у діяльності вказаного правоохоронного органу означає, що його діяльність базується на суворому дотриманні Конституції та інших законодавчих актів України. Крім того, СБУ повинна у межах своєї компетенції не допускати порушення законодавства державними органами, посадовими особами, а також окремими громадянами, приймати всі дозволені заходи щодо відновлення порушеної законності, тим самим забезпечуючи зміцнення авторитету держави і принципу верховенства права.

Намагання розкрити злочин та будь-яке інше правопорушення не може супроводжуватися неправомірним обмеженням законних прав і свобод людини. У той же час Конституція України, Кримінально-процесуальний кодекс України та деякі інші законодавчі акти дозволяють тимчасово обмежувати права і свободи осіб, однак такі дії виконуються тільки за наявності передбачених законом підстав із суворим дотриманням визначеної процедури, проте і у цьому разі не допускається приниження честі і гідності особи, жорстоке або нелюдське поводження з нею.

Співробітники СБУ не мають права участі в партіях, рухах та інших громадських об’єднаннях, що переслідують політичні цілі. Використання Служби безпеки України в партійних, групових чи особистих інтересах також не допускається.

СБУ несе відповідальність за свої дії перед народом України. У разі незаконного порушення прав і свобод громадян, відповідно до Закону України „Про порядок відшкодування шкоди, завданої громадянинові незаконними діями органів дізнання, досудового слідства, прокуратури і суду” від 1 грудня 1994 року, постраждалим за рахунок держави відшкодовується матеріальна та моральна шкода, застосовуються всі необхідні заходи щодо відновлення майнових, трудових, житлових, пенсійних та інших втрачених від незаконних дій прав особи.

В оперативно-службовій діяльності Служба безпеки України дотримується принципів поєднання єдиноначальності і колегіальності, гласності і конспірації.

Принцип єдиноначальності полягає у тому, що керівництво всією діяльністю Служби безпеки України, її Центральним управлінням здійснює Голова Служби безпеки України. Він несе персональну відповідальність за виконання завдань, покладених на СБУ. Накази та розпорядження Голови СБУ обов’язкові для виконання всіма співробітниками цієї служби.

Разом з цим, у Службі безпеки України створюється колегіальний дорадчий орган – колегія, яка визначає шляхи виконання покладених на СБУ завдань, приймає рішення з основних напрямів і проблем оперативно-службової діяльності та роботи з кадрами. Рішення колегії приймаються більшістю голосів і оголошуються наказами Голови Служби безпеки України.

Принцип гласності означає, що СБУ забезпечує громадськість інформацією про результати своєї діяльності. Це здійснюється через засоби масової інформації, а також в інших формах, визначених законодавством. Реалізація принципу гласності у діяльності СБУ стало можливим завдяки розвитку демократичних засад у незалежній Україні, які були закріплені Конституцією держави.

Проте не підлягають розголошенню відомості, що становлять державну, військову, службову та комерційну таємницю, а також інформація конфіденційного характеру, розголошення якої може завдати шкоди національній безпеці України, честі і гідності особи або порушити її законні права, крім випадків, передбачених законодавством в інтересах правосуддя.

Крім того, розвідувальна, контррозвідувальна, оперативно-розшукова діяльність СБУ здійснюється переважно таємно із застосування конспіративних заходів, оскільки цього вимагають інтереси тієї чи іншої справи.