Загальна характеристика нотаріату та правовий статус нотаріусів.

Нотаріат в Україні – це система органів і посадових осіб, на яких покладено обов'язок засвідчувати права, а також факти, що мають юридичне значення, та вчиняти інші нотаріальні дії, передбачені Законом України "Про нотаріат", для надання їм юридичної вірогідності (ст. 1 Закону України «Про нотаріат» від 02.09.1993 р.).

Діяльність нотаріату спрямовано на охорону й захист прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, на запобігання правопорушенням шляхом правильного й своєчасного вчинення нотаріальних дій.

Предметом нотаріальної діяльності є засвідчення безперечних прав, безперечних фактів і вчинення інших дій, що випливає з повноважень нотаріальних органів і посадових осіб, закріплених у Законі України "Про нотаріат". У разі виникнення спору про цивільне право нотаріус зобов'язаний зупинити вчинення нотаріальної дії до розв'язання спірного питання судом.

Органи і особи, які вповноваженні на вчинення нотаріальних дій:

· державні нотаріуси, (нотаріуси, які працюють в державних нотаріальних конторах або державних нотаріальних архівах);

· приватні нотаріуси (особи, які займаються приватною нотаріальною діяльністю);

· посадові особи органів місцевого самоврядування (у населених пунктах, де немає нотаріусів, вчинюють нотаріальні дії, передбачені статтею 37 Закону «Про нотаріат»);

· консульські установи та дипломатичні представництва України (вчинення нотаріальних дій за кордоном);

· інші особи (посвідчення заповітів і доручень, прирівняних до нотаріальних).