Нотаріус.

Нотаріусом може бути громадянин України, який має вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи у сфері права не менше трьох років, пройшов стажування протягом одного року в державній нотаріальній конторі або у приватного нотаріуса, склав кваліфікаційний іспит, одержав свідоцтво про право на зайняття нотаріальною діяльністю. Не може бути нотаріусом особа, яка має судимість за вчинення злочину, обмежена у дієздатності або визнана недієздатною за рішенням суду.

Нотаріус не може займатися підприємницькою або адвокатською діяльністю, бути засновником адвокатських об'єднань, перебувати на державній службі або на службі в органах місцевого самоврядування, перебувати у штаті інших юридичних осіб, входити самостійно, через представника або підставних осіб до складу правління чи інших виконавчих органів господарських організацій, кредитно-фінансових установ, а також виконувати іншу оплачувану роботу, крім викладацької, наукової і творчої, у вільний від роботи час.

Нотаріуси, незалежно від того чи є вони державними або приватними, уповноваженні вчинювати наступні дії:

· Посвідчувально-засвідчувальні:ü посвідчують правочини (договори, заповіти, довіреності тощо); ü засвідчують вірність копій (фотокопій) документів і виписок з них; засвідчують справжність підпису на документах; ü засвідчують вірність перекладу документів з однієї мови на іншу; посвідчують факт, що фізична чи юридична особа є виконавцем заповіту; ü посвідчують факт, що фізична особа є живою; ü посвідчують факт перебування фізичної особи в певному місці; ü посвідчують час пред'явлення документів.· Охоронного характеру:ü вживають заходів щодо охорони спадкового майна; приймають у депозит грошові суми та цінні папери;приймають на зберігання документи.· З накладення заборон та вчинення протестів:ü накладають та знімають заборону щодо відчуження нерухомого майна (майнових прав на нерухоме майно) і транспортних засобів, що підлягають державній реєстрації;ü вчиняють протести векселів; ü вчиняють морські протести.· З видачі документів:ü видають свідоцтва про право на спадщину; ü видають свідоцтва про право власності на частку в спільному майні подружжя в разі смерті одного з подружжя; ü видають свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів); видають свідоцтва про придбання майна з прилюдних торгів (аукціонів), якщо прилюдні торги (аукціони) не відбулися; ü видають дублікати нотаріальних документів, що зберігаються у справах нотаріуса. · Інші:ü провадять опис майна фізичної особи, яка визнана безвісно відсутньою або місце перебування якої невідоме; ü передають заяви фізичних та юридичних осіб іншим фізичним та юридичним особам; вчиняють виконавчі написи.

Контрольні питання:

 

1. Чи відносяться органи та установи Міністерства юстиції України до числа правоохоронних органів?

2. Яка правова основа діяльності органів та установи юстиції?

3. Які основні завдання покладені на Мін'юст України?

4. Які основні напрямки діяльності можна виділити в діяльності Мін'юсту України?

5. У чому полягає нормотворча діяльність Мін'юсту України?

6. Чи здійснює Міністерство юстиції України забезпечення судової влади?

7. Яка структура центрального апарату Мін'юсту України?

8. Які завдання покладаються на Державну виконавчу службу України?

9. Який порядок призначення Голови ДВС на посаду?

10. Які вимоги ставляться до державного виконавця?

11. Які завдання виконує нотаріат?

12. Які вимоги ставляться до нотаріуса?

 

Нормативно-правові акти:

1. Закон України «Про нотаріат» від 2.вересня1993 року.

2. Закон України „Про державну виконавчу службу” від 24 березня 1998 року.

3. Закон України „Про виконавче провадження” від 21 квітня 1999 року.

4. Указ Президента України від 6 квітня 2011 року № 395 „Про затвердження Положення про Міністерство юстиції України.”

5. Указ Президента України від 6 квітня 2011 року № 385 „Про затвердження Положення про Державну виконавчу службу України.”

6. Наказ Міністерства юстиції України від 23 червня 2011 року №1707/5 «Про затвердження положень про територіальні органи Міністерства юстиції України».

7. Наказ Міністерства юстиції України від 7 листопада 2007 року №1053/5 „Про затвердження Регламенту Міністерства юстиції України.”.

 

Наукові та навчально-методичні джерела:

 

1. Заєць А.П. Роль Міністерства юстиції України у законотворчій діяльності // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2003. № 1. – С. 20-36.

2. Іваницький С.О. Судова влада та правоохоронні органи України: Практикум /МВС України, Луган., держ. ун-т внутр. справ імені Дідоренка. – Луганськ: РВВ ЛДУВС, 2008. – 150 с.

3. Лавринович О. В. Оптимізація діяльності Міністерства юстиції України в умовах суспільно-економічних перетворень: Стан, проблеми, перспективи // Бюлетень Міністерства юстиції України. – 2003. № 1. – С. 3-19.

4. Міністерство юстиції України. – К:Логос, 2004. – 91 с.