Поняття та основні ознаки правосуддя

Правосуддя - один із напрямків державної правоохоронної діяльності. Правосуддю відведене провідне і відповідальне місце в цій діяльності, тому що у ході його здійснення відбувається прийняття рішень по кардинальних питаннях реалізації соціально-економічних, політичних і особистих прав і свобод громадян, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій. Саме правосуддю належить вирішальне слово при визнанні конкретної особи винною у вчиненні злочину і призначенні їй покарання або іншого, визначеного законом, впливу. Таке ж слово належить йому при визначенні правових наслідків, що випливають з розгляду спорів, пов'язаних із реалізацією трудових, сімейних, авторських, винахідницьких, житлових, інших майнових чи немайнових прав, наданих громадянину.

Судові рішення, прийняті в процесі відправлення правосуддя, вироки, рішення, ухвали, постанови відповідно до законодавства наділяються особливими властивостями. Одна із них - загальнообов’язковість. Вона означає, що вироки, які набрали чинності, ухвали, постанови суду, винесені при розгляді судових справ є обов'язковими для всіх підприємств, установ, організацій, посадових осіб і громадян і підлягають виконанню на всій території України.

Трохи інакше за законом визначається соціальне і правове значення судових рішень у цивільних справах: після набуття законної сили, вони, як правило, не виконуються автоматично. Для їх реалізації потрібно волевиявлення зацікавленої особи, або настання якоїсь іншої умови. Але якщо, приміром, таке волевиявлення виражене, то вимога про виконання судового рішення у цивільній справі стає обов'язковою для всіх державних органів, підприємств, установ, посадових осіб і громадян на всій території України.

Сутність правосуддя також укладається в ряді інших специфічних ознак:

I. Правосуддя в Україні здійснюється виключно судами.

Делегування функцій судів, а також присвоєння цих функцій іншими органами або посадовими особами не допускається (ст. 124 Конституції).

Це положення є також принципом судової діяльності. З нього випливає, що тільки суд за законом правомочний здійснювати правосуддя.