Відповідність критеріям патентоспроможності перевіряють у Патентному відомстві (Укрпатенті) при проведенні експертизи заявки на одержання патенту.

Промисловий зразок визнається новим, якщо сукупність суттєвих ознак промислового зразка не стала відома у світіна дату подання заявки на одержання патенту.

Новим є винахід, відомості про який не стали загальнодоступними у світі до дати подання заявки на даний винахід. Якщо винахід створили і розкрили інформацію про нього раніше, ніж за рікдо подачі заявки на одержання патенту, і якщо факт такого розкриття інформації буде встановлений експертизою, то в цьому випадку можуть відмовити у видачі патенту, оскільки винахід вже не буде вважатися новим.

Наявність винахідницького рівня буде у винаходу, що не є очевидним для фахівця в тій області, до якої відноситься винахід.

Промислово придатним є винахід, якщо він може бути використаний в промисловості або іншій сфері діяльності. Промислова придатність заявленого винаходу перевіряється експертами в першу чергу. Наприклад «Вічний двигун» не може одержати охорону у вигляді патенту на винахід, тому що він просто не буде працювати.

Усі три описаних види патентів містять загальне обмеження, що стосується заборони на патентування рішень і виробів, що суперечать суспільним інтересам, принципам гуманності і моралі. До таких рішень, відносяться рішення які є марними, так і антигуманні (наприклад, пристрій для катувань, незважаючи на його можливу новизну).

Право на одержання патенту на службовий винахід (винахід, створений працівником у період трудових відносин з роботодавцем) має роботодавець. У випадку створення службового винаходу працівник повинний письмово повідомити про це роботодавця. Якщо роботодавець протягом 4 місяців з дати одержання такого повідомлення не прийме рішення про те, як розпорядитися винаходом (подати заявку на одержання патенту, прийняти рішення про збереження винаходу як конфіденційну інформацію та інш.) то право на одержання патенту переходить до працівника. Якщо ж роботодавець у зазначений термін прийме рішення про те, як розпорядиться винаходом, він повинний буде в цей же термін укласти з винахідником письмовий договір про розмір і умови виплати працівникові винагороди.