рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Антени сантиметрових хвиль

Антени сантиметрових хвиль - Конспект, раздел Философия, Конспект лекцій з дисципліни Пристрої надвисокої частоти та антени   1. Загальні Відомості. У Діапазоні Смх Легко ...

 

1. Загальні відомості.

У діапазоні СМХ легко реалізуються антени, розміри яких в десятки разів перевершують довжину хвилі. Це дозволяє формувати дуже вузькі ДС, що дуже важливо для точного визначення напряму, наприклад, в радіолокації.

Гостронаправлені антени СМХ часто складаються з двох елементів: випромінювача і концентратора випромінювання. Випромінювачами є слабонаправленные антени: вібраторні, щілинні, рупорні, діелектричні. В якості концентраторів випромінювання можуть використовуватися, як і в оптиці, суцільні рефлектори – дзеркала або лінзи,

 

2. Щілинні антени.

 

Щілинний випромінювач.

Є вузькою щілиною в стінці хвилеводу або об'ємного резонатора завдовжки (рис. 5.47). Якщо підключити уявний ГВЧ між стінками в середині щілини, то по обидві сторони від нього утворюються чвертьхвильові КЗЛ, в яких виникає стояча хвиля. В середині щілини має місце пучность напруги і електричного поля, по краях – пучность струму і магнітного поля. Оскільки пучности електричного поля відповідає максимальний струм зміщення, то утворюється магнітне поле, силові лінії якого лежать в площині щілини і охоплюють лінії електричного поля. Якщо зіставити структури полів щілинного і електричного вібраторів однакової форми і розмірів, то виявиться, що (рис. 13.43):

 

 

 

Рис. 5.47. Щілинна антена:

а) порівняння з вібратором; б) діаграми спрямованості

 

- однойменні поля в них взаємно перпендикулярні;

- зміна струму (магнітного поля) уздовж одного з них відповідає зміні напруги (магнітного поля) уздовж іншого.

На цій підставі щілинний випромінювач називають магнітним вібратором. Як випромінювач він відрізняється від електричного вібратора тільки поворотом площини поляризації (векторів E і Н) на 90. На такий же кут виявляється поверненою і діаграма спрямованості, форма якої зберігається. Зазвичай щілинна антена випромінює тільки в одному напрямі, оскільки протилежне екранується хвилеводом або резонатором. У цьому випадку ДС ділиться навпіл; напіввісімка в площини щілини і півколо в площині перпендикулярної щілини. Це справедливо для щілинного випромінювача, що прорізається в нескінченно великому, тонкому і ідеально провідному екрані. У реальних умовах розміри екрану (стінки хвилеводу) кінцеві. Це призводить до спотворення форми ДС.

 

Хвилеводно-щілинна антена

Є хвилеводом, в стінках якого прорізають збуджувані щілини. На рис. 5.47 показані магнітні силові лінії хвилі H10 в прямокутному хвилеводі і щілини, розташовані уздовж них, що необхідно для збудження коливань.

 

Рис. 5.48 Способи синфазного збудження щілин

 

Синфазна щілинна антена складається з множини однаково спрямованих і синфазних збуджуваних щілин. Щілини в широкій стінці хвилеводу можуть бути подовжні і поперечні. Подовжні щілини мають бути зміщені відносно середньої лінії, оскільки на ній подовжнього магнітного поля немає. Для синфазного збудження відстань між сусідніми щілинами, розташованими з одного боку від осі має бути рівне . Якщо щілини розташувати симетрично в "шаховому" порядку, то відстань скорочується удвічі ( ). Відстань між поперечними щілинами або подовжніми у бічній стінці також – . Положення подовжньої щілини відносно середньої лінії вузької стінки байдуже, оскільки по усій її ширині магнітне поле рівномірне. Збуджуються коливання також і в похилих щілинах. Збільшення числа щілин уздовж середньої лінії забезпечує звуження ДС в площині цієї лінії. Якщо вимагається звузити ДС в поперечній площині слід розташувати паралельно декілька таких антен.

Для запобігання відзеркалення, у кінці хвилеводу встановлюється навантаження що поглинає енергію, що не випромінюється, яка зазвичай не перевищує 10% від тієї, що поступає на вхід. Коефіцієнт посилення багатощілинних антен можна розрахувати по формулі; де: n – число щілин. Такі антени знаходять застосування в доплерівських РЛС.

 

Діелектрична антена

Діелектрична антена конічної форми (рис. 5.49). Хвиля типу НЕ11 збуджується або з коаксіального фідера за допомогою зонду, або від круглого металевого хвилеводу з хвилею Н11. Як відзначалося, на поверхні діелектричного хвилеводу відбувається часткове відзеркалення, а часткове заломлення променя, що виходить з хвилеводу. Його діаметр плавно зменшується, що призводить до вирівнювання променів (робить їх паралельними) і узгоджує опір антенні з опором середовища рис. 5.49.

 

Рис 5.49. Поперечний переріз стержневої діелектричної антени

 

У зв'язку з незначними втратами, ККД антени високий, тому КДС і КП майже рівні: , де: – довжина антени.

Для отримання гострішої спрямованості використовують багатостержневі діелектричні антени з синфазним збудженням.

Важливою перевагою антени є її нечутливість до зміни площини поляризації хвилі. Тому вона використовується як опромінювач в антенних системах літакових панорамних РЛС, випромінюючих як вертикально, так і горизонтально поляризовані хвилі.

Спіральна антена

Спіральні антени широко застосовуються в сантиметровому, дециметровому діапазонах хвиль в якості антен осьового випромінювання з поляризацією поля, що обертається. Розглянемо циліндричну спіральну антену, зображену на рис.5.50 а. Антена складається з дротяної спіралі 1, завдовжки декілька l, при діаметрі витка D » l/p. Один кінець спіралі залишається вільним, а інший сполучений з внутрішнім провідником коаксіальної лінії 3. Зовнішній провідник коаксіальної лінії приєднується до металевого екрану 2. У спіралі виникає хвиля електричного струму, що біжить, і максимум випромінювання виявляється орієнтованим уздовж осі у бік руху хвилі струму.

 

Рис. 5.50. Циліндрична спіральна антена (а) і розгортка одного витка спіралі (б)

 

Спіраль характеризується наступними параметрами: завдовжки витка 0, кроком d = (0,15...0,3) l, кутом підйому спіралі a = 12…15°, завдовжки L, діаметром D, числом витків n(3 < n < 11).

 

Для такого режиму роботи спіральної антени характерне те, що вхідний опір кожного витка виходить близьким хвилевому опору, а оскільки сусідні витки збуджуються майже у фазі внаслідок незначної відстані d/l, то режим в спіралі діаметром l/p близький до режиму біжучої хвилі. Фазова швидкість хвилі збудження сусідніх витків уздовж осі Z виявляється дещо менше швидкості світла, і отримується антена подовжнього випромінювання з уповільненою фазовою швидкістю. Антена є широкосмуговою (fмакс/ fмин=1,7). Розглянута картина випромінювання витка спіралі справедлива у тому випадку, коли в дроті спіралі мають місце малі відзеркалення від кінця спіралі. Відомо, що при великому числі витків (n > 3) відбита від кінця спіралі хвиля по амплітуді мала і нею можна нехтувати. У свою чергу, інтенсивне випромінювання енергії в навколишній простір, супроводжуючий рух хвилі уздовж дроту спіралі, приводить також і до обмеження максимального числа витків. Встановлено, що збільшення числа витків сверходиннадцати (n > 11) не призводить до скільки-небудь істотного звуження ДС.

Таким чином, енергія хвилі витрачається на випромінювання в перших одинадцяти витках, а подальші витки не живляться. Тому число витків спіралі слід вибирати в межах від 4 до 11.

Якщо діаметр спіралі D << l/p, то струми в діаметрально протилежних точках витка мають в просторі протилежний напрям і опір випромінювання витка дуже малий. В цьому випадку спіраль можна розглядати як сукупність елементарних плоских рамок і електричних диполів. У антені встановлюється режим стоячої хвилі, випромінювання уздовж осі спіралі дорівнює нулю, а максимум випромінювання кожного витка і усієї антени виходить в поперечній площині спіралі (рис.5.51 а).

При D >> l/p струми в діаметрально протилежних точках витка і в сусідніх витках опиняються не у фазі, режим біжучої хвилі, порушується і випромінювання уздовж осі Z від окремих елементів витка взаємно компенсується. Максимум ДС антени виявляється орієнтованим під деяким кутом до осі антени (рис. 5.51 в).

 

Рис. 5.51. Режими випромінювання спіральної антени

 

ДС спіральної антени в режимі осьового випромінювання можна розрахувати по формулі (2.8), вважаючи в ній . Вхідний опір спіралі в режимі осьового випромінювання дорівнює приблизно 150 Ом і є майже чисто активним.

До достоїнств циліндричних спіральних антен слід віднести простоту конструкції і диапазонность.

Недоліком є неможливість формування за допомогою однієї спіралі ДС шириною менше 25°, оскільки число витків n не беруть більше 11.

 

Рис. 5.52 Конічних спіральних антен

 

Окрім циліндричних спіральних антен застосовуються також конічні спіральні антени. Приклади таких антен показані на рис. 5.52. У одному випадку спіраль живиться біля основи, в іншому – у верхнього кінця. Конічні спіральні антени мають кращі діапазонні властивості, ніж циліндричні спіральні антени.

 

Рупорна антена.

1). Поверхневі антени. Ця антена відноситься до класу поверхневих (апертурних) антен. Їх головна особливість в тому, що випромінювачем є не лінійний вібратор, а поверхня, що називається поверхнею раскриву. Її площа позначається – і чим ефективніше користується поверхня раскрыва, тим більше коефіцієнт посилення антени.

2). Хвилеводний випромінювач. Відкритий кінець хвилеводу називається раскривом. Хвилі, що біжать, досягають раскрыва, частково випромінюються, а частково відбиваються, оскільки хвилеві опори хвилеводу і вільного простору не погоджені. Тому хвилеводний випромінювач малоефективний.

3). Рупорний випромінювач. Ідея такого випромінювача проста. Потрібно так деформувати випромінюючу частину хвилеводу, щоб забезпечити його узгодження з вільним простором. Для прямокутного хвилеводу з хвилею Н10, хвилевий опір рівний:

 

Для узгодження потрібно "наблизити" значення до = 377 Ом, тобто k наблизити до одиниці. Це досягається розширенням хвилеводу – збільшенням а. Такий рупор називається секторним, H-плоскостным. У рупорі плоский фронт хвилі перетвориться в циліндричний, фазова швидкість наближається до швидкості світла, а довжина хвилі в хвилеводі – до довжини хвилі у вільному просторі.

 

 

Рис. 5.53 Рупорів

 

Коефіцієнт посилення рупорної антени пропорційний відношенню площі раскрыва до квадрата довжини хвилі:

 

Тут; (рис. 5.53)

Окрім H -плоскостного, можливі площинною, секторний, пірамідальний і конічний рупори (рис. 5.53 би, в, г).

 

Рефлекторна – дзеркальна антена

1). Концентратори випромінювання. Рефлекторні і лінзові антени за принципом дії наближаються до оптичних дзеркал і лінз. Вони не є випромінювачами, але забезпечують концентрацію слабонаправленного випромінювання у вузький промінь. Первинне випромінювання створюється однією з розглянутих вище антен, яка, в даному випадку, називається опромінювачем.

 

 

Рис. 5.54. Параболічний рефлектор

 

2). Параболічний рефлектор. Як відомо, точковий опромінювач випромінює промені, що радіально розходяться, з сферичним фронтом. При однонапрямленому випромінюванні промені мають бути паралельні, а фронт хвилі – плоским. Оскільки фронт хвилі – це поверхня рівних фаз, то довжини шляхів усіх променів від опромінювача, що знаходиться у фокусі F, до площини фронту хвилі (її проекція на рис. 5.54 – директриса АВ), мають бути рівні. Як відомо з математики, геометричне місце точок, сумка відстаней від яких до цієї точки F і до цієї прямої АВ, постійна, називається параболою. Отже параболічне дзеркало концентрує промені, що розходяться, в паралельні.

Для отримання голчастої ДС, використовується рефлектор у вигляді параболоїда обертання (рис. 5.55), Така ДС використовується літаковою панорамою РЛС, для виявлення перешкод в режимі "гори-грози".

Ширина ДС параболоїда розраховується по формулі:

 

де: – ширина ДС в градусах; d – діаметр раскрыва. Коефіцієнт посилення досягає значень: , де: – площа раскрыва.

Приклад: При якому діаметрі раскрыва антена літакової ПРЛС забезпечується ширина ДС в 3 градуси, якщо

Відповідь: d=70 см

Як видно з рішення задачі, в трьохсантиметровому діапазоні габарити антен, що забезпечують вузьку ДС, виявляються цілком прийнятними для літальних апаратів.

3). Рефлектори спеціальної форми.

Зміна конфігурації відбивача призводить до зміни форми ДС. Так, в літакових ПРЛС в режимі «огляд землі» використовується віялова (косеканс-квадратична) ДС у вертикальній площині і вузька голчаста – в горизонтальній.

Віялова ДС забезпечує такий розподіл енергії РХ в просторі, при якому більше видалені участі земної поверхні опромінюються більшою енергією. Це дозволяє виключити залежність рівня відбитого сигналу від відстані до відбиваючого об'єкту.

 

 

Рис. 5.55. Діаграми спрямованості (а); і пристрій (б) антени ПРЛС

 

На рис. 5.55 а показані віялова і голчаста ДС. Для отримання будь-якої ДС, від однієї антени можна використати два рефлектори (рис. 5.55 б). Параболоїдний суцільний рефлектор – для отримання голчастої ДС і рефлектор спеціальної форми, набраний з вертикально (чи горизонтально) розташованих тонких провідників.

Якщо напрям поляризації (вектору E співпадає з напрямом провідників, то в них наводиться ЕРС. виникає струм і відбувається перевипромінювання-відзеркалення. Якщо змінити напрям поляризації на 90°, то ЕРС. у провідниках не наведеться. Відображення піде від суцільного параболоїдного рефлектора. Для цього використовують феритовий обертач площини поляризації.

Лінзові антени

1). Діелектрична (уповільнююча) лінза. Для перетворення променів, що розходяться, від точкового випромінювача в паралельні, можна використати явище їх заломлення на межі двох середовищ з різною діелектричною проникністю.

 

 

Рис. 5.56. Заломлення хвиль діелектричною лінзою

 

На рис. 5.56 показана опукла лінза з діелектрика. Промені з точкового випромінювача сповільнюються лінзою. Їх швидкість зменшується в раз. Випереджаючі промені близькі до осі лінзи проходять в ній більший шлях і витрачають на це більший час, ніж похилі відстаючі промені. При правильному виборі товщини і профілю лінзи, в результаті заломлення, можна отримати пучок паралельних променів з фронтом, паралельним площині раскрива. Аналіз показує, що цій вимозі відповідає гіперболічний профіль опуклої сторони лінзи.

 

 

Рис. 5.57 Прискорююча лінза

 

2). Прискорююча лінза. Те ж завдання можна вирішити, якщо замість уповільнення використати відхилення фазової швидкості хвилі, яке, як відомо, виникає в хвилеводах. З цією метою використовують увігнуту лінзу (рис. 5.57), в якій за допомогою подовжніх металевих стінок утворені хвилеводні канали. Випереджаючі промені проходять в лінзі менший шлях, ніж ті, що відстають, цим досягається випрямлення фронту хвилі.

 

5.9 Фазовані антенні решітки

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Конспект лекцій з дисципліни Пристрої надвисокої частоти та антени

Криворізький коледж... національного авіаційного університету... Конспект лекцій з дисципліни Пристрої надвисокої частоти та антени...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Антени сантиметрових хвиль

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Загальні відомості про довгі лінії.
Радіотехнічні ланцюги (РТЦ) з розподіленими параметрами. У радіотехнічних ланцюгах із зосередженими параметрами індуктивність, ємність і активний опір зосереджені в котушках індукти

Параметри довгих ліній.
Первинні погонні параметри. На рис. 1.5а і б показані поперечний переріз і умовне позначення двопровідної лінії. Погонні параметри такої лінії розраховують по формулах 3-5, які виво

Електромагнітне поле в довгій лінії
Поле БХ Як відомо з електротехніки, в просторі, що оточує дроти лінії, існує електричне і магнітне поля. Структура енергетичного поля БХ в двопровідній лінії показана на рис. 1.21а.

Утворенн і властивості змішаних хвиль.
Лінія неузгоджена з навантаженням Якщо активний опір навантаження не дорівнює хвилевому опору лінії : , то пряма електромагнітна хвиля частково по

Формувальні і затримуючі лінії.
Формувальні лінії (ФЛ) Якщо лінію, схема якої показана на рис. 1.31а, зарядити від джерела постійної напруги при відключеному навантаженні; вона н

Електричне поле виникає у будь-якому середовищі, якщо в ній змінюється магнітне поле.
Амплітуда напруженості електричного поля - Em пропорційна амплітуді напруженості магнітного поля - Hm, швидкості його руху - V і абсолютній магнітній прон

Передавальні антени СДХ, ДХ і СХ
Антени діапазонів КМХ і ГКМХ мають переважно вертикальну поляризацію поля. Ці антени найчастіше є вертикальними щоглами на розтяжках, висота яких досягає 75.300 м (рис. 5.23).  

Приймальні антени діапазонів НДХ, ДХ і СХ
  В якості простих приймалень антен для цих діапазонів можуть використовуватися розглянуті вище антени – щогли. Г -, Т – образні антени. Висота приймальних антен досягає значень 15…20

Слабонапрямлені антени КХ
Загальні відомості про КХ антенах. 1). На КХ знаходять застосування такі ж несиметричні антени з горизонтальною частиною і без неї, що і на СХ. Проте за рахунок зменшення довжини хв

Гостронаправлені антени КХ
  Багатовібраторна синфазна горизонтальна антена – СГ. 1). Пристрій і принцип дії. Антена складається з півхвильових вібраторів розташованих поверхах по декілька вібра

Антени метрових і дециметрових хвиль.
Загальні відомості. Типи і конструкції антени МХ і ДМХ визначаються їх призначенням. Завдяки малій довжині хвилі, на УКХ легше, ніж на КХ можна реалізувати гостронаправлені і шир

Призначення фазованих антенних решіток
Процес електричного сканування зазвичай здійснюється на основі застосування багатоелементних антенних решіток. Управляти положенням максимуму ДС електричним способом можна, змінюючи або зрушенням ф

Взаємний вплив елементів ФАР
В якості випромінюючих елементів ФАР найширше застосовують вібратори, відкриті кінці хвилеводів, рупори, спіральні і діелектричні антени. Щоб уникнути появи побічних головних максимумів ви

Схеми збудження ФАР
Схема збудження ФАР призначена для підведення енергії, що виробляється генератором, до випромінювачів (передавальний режим ФАР), підведення енергії, що приймається окремими елементами, до входу при

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги