рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Приймальні антени діапазонів НДХ, ДХ і СХ

Приймальні антени діапазонів НДХ, ДХ і СХ - Конспект, раздел Философия, Конспект лекцій з дисципліни Пристрої надвисокої частоти та антени   В Якості Простих Приймалень Антен Для Цих Діапазонів Можуть В...

 

В якості простих приймалень антен для цих діапазонів можуть використовуватися розглянуті вище антени – щогли. Г -, Т – образні антени. Висота приймальних антен досягає значень 15…20 м. При такій малій електричній довжині антена має низький ККД. Проте мале значення напруги корисного сигналу на виході такої неефективної антени без зусиль компенсується збільшенням коефіцієнта посилення приймача.

Істотним недоліком жорстких дротяних антен при використанні їх на літальних апаратах являється їх значний аеродинамічний опір. Так, наприклад, для подолання опору антени-щогли, що виступає над фюзеляжем літака (що летить із швидкістю 960 км/год), завдовжки 30см потрібно додаткова потужність

 

 

Рис. 5.26 Жорстких дротяних антен: а) Г-подібна антена; б) Т-подібна антена; в) антена похилої

 

двигуна 200 к.с. Великі механічні зусилля, що розвиваються в жорстких дротяних антенах, викликають труднощі при конструюванні кінцевих ізоляторів. Окрім цього, необхідно врахувати обмерзання, яке може привести до різкого погіршення якості зв'язку за рахунок високочастотних втрат в крижаному покритті ізоляторів.

На літаках Іл-18, Ту-124, Ан-24 використовуються Т-подібні, Г-подібні і похилі жорсткі зовнішні дротяні антени. На рис. 2.26 зображені способи установки цих антен на літаках. Антена складається з робочої частини 1 і розтяжок 2. Г- і Т- образні антени натягаються між верхньою частиною кіля і щоглою, встановленою на обшивці над кабіною екіпажа. Антена похилої одним кінцем приєднується до прохідного ізолятора, а другим кінцем кріпиться за допомогою амортизатора до верхньої частини кіля. Залежно від типу літака довжина робочої частини і розтяжок може бути різна. Наприклад, для літака Іл-18, відповідно, 29,4 м і 16 м, для літака Ту-124 – 24,5м і 20м, для Ан-24 -18 м і 16,1 м. Робоча частина антени виконується з біметалічного троса діаметром 2мм (Іл-18), із сталевого троса діаметром 2,5мм (Ту-124), і з дроту для Ан-24 і ізолюється від іншої частини антенної системи підвісними ізоляторами.

Рамкова приймальна антена

Призначення. Рамкова антена використовується для визначення напряму, з якого приходять радіохвилі, що приймаються. Це дозволяє застосовувати її в якості чутливого елементу радіопеленгаторів і автоматичних радіокомпасів (АРК), що встановлюються на літальних апаратах.

 

Рис. 5.27 Рамкова антена:

а) проста; б) багатовиткова з осердям; в) векторна діаграма ЕРС.

 

Пристрій. У простому випадку рамка є вертикально розташованим витком (рис. 5.27 а). Реальні рамкові антени мають W витків, а рамки АРК – феритовий осердя (рис. 5.27 б).

 

ЕРС і діюча висота рамки. Рамкову антену можна розглядати як котушку індуктивності, в якій магнітне поле радіохвилі наводить ЕРС індукції, – . Тому її відносять до числа магнітних антен. ЕРС індукції рівна: . Де – швидкість зміни магнітного потоку радіохвилі, що пронизує рамку.

Перетворення цієї формули дозволяє отримати вираження: для амплітуди цієї ЕРС: . Враховуючи що, для будь-якої приймальної антени: , отримаємо: .

Остаточно:

Застосування феритового осердя дозволяє забезпечити достатню величину рамки АРК діапазонах ДХ і СХ (коли – велика), при малому числі витків і малої площі рамок.

Це необхідно, оскільки збільшення площі збільшило б аеродинамічний опір рамки повітряному потоку, а збільшення числа витків – знизило б резонансну частоту рамки, ввівши її в межі робочого діапазону. Останне привело – б до різкої зміни показників АРК на цій частоті за рахунок резонансу.

Приклад: Яка амплітуда , якщо рамка з поперечними розмірами см і параметрами , W =20 витків, знаходиться в полі з напруженістю мкВ/м і частотою 300 кГц

Відповідь: мкВ.

 

Рис. 5.28

а) Діаграма спрямованості рамкової антени;

б) Фазові співвідношення в рамковій антені

 

Діаграма спрямованості. На рис. 5.28 показана ДС рамки в горизонтальній площині, виражаюча залежність від кута між площиною рамки і напрямом на РПДП. Максимальні значення ЕРС відповідають прийому з напрямів співпадаючих з цією площиною: і оскільки в цих випадках кут між векторами Э1 і Э2 максимальний. З напрямів перпендикулярних площині рамки ( =90ْ и =270ْ) прийому немає: Эр=0, оскільки =0. вони називаються напрямами нульового прийому (ННП).

Саме ця властивість рамки і використовується в радіопеленгах. Обертання рамки припиняють у той момент, коли чутність сигналу на виході РПП пропадає. У цей момент напрям на РПДП співпадає з напрямом нульового прийому.

Рівняння діаграми спрямованості: .

Цьому рівнянню в полярній схемі координат відповідає ДС у вигляді вісімки (рис. 5.28).

Фазові співвідношення.

I). Як будь-яка ЕРС індукції, ЕРС рамки зрушена по фазі на 90ْ по відношенню до індукуючого її електромагнітного поля. Якщо вертикальні плечі рамки (рис. 13.25а) розглядати як короткі вібратори, то ЕРС в них Э1 і Э2 повинні співпадати по фазі з напруженістю поля Е. Оскільки а<< , то кут дуже малий (рис. 5.27 в), вектори Э1 і Э2 майже паралельні один одному, а вектор Эр їм перпендикулярний.

2). В мить, коли обертаючись рамка проходить через положення нульового прийому, фаза її ЕРС міняється на зворотну. Дійсно, якщо РПДП знаходиться лівіше ННП, (рис. 5.27) то фронт хвилі перетинає на початку, плече 1, а потім – 2; Ер=Э1-Э2, кут відлічується від Э1 до Э2. якщо РПДП знаходиться лівіше ННП, то, навпаки, першим перетинається плече 2 і відлік кута відлічується від Э2 до Э1. зміни напряму відліку відповідає зміні фази на зворотну – 180о.

 

Рис. 5.29 Кардіоїдний прийом

 

Застосування рамкової антени.

1). Кардіоїдний прийом. Недоліком пеленгації за допомогою рамкової антени є двозначність. Рамка має два протилежні напрями нульового прийому. У будь-якому з них може виявитися пеленгований РПДП. Одним із способів розкриття двозначності є використання одночасного прийому на рамку і ненапрямлену антену. На рис. 5.29 показана схема вхідного ланцюга приймача. У коливальному контурі діє дві ЕРС - рамки Эр і ненапрямленої антени – Эа. Фаза Эа, повернена на 90ْ відносно ЕРС у вертикальній антені Эа трансфоматором на стільки ж повернена фаза Эр відносно ЕРС вертикальних плечей рамки Э1 і Э2. отже ЕРС Эа і Эр можуть бути синфазні, або протифазні.

На рис. 13.27б показані діаграми спрямованості двох антени. Їх діючі висоти і коефіцієнт трансформації підібрані так, що = Эа. Як видно з ДС, ЕРС Эа співпадає по фазі з Эр при прийомі з напрямів правіше ННП (права пелюстка ДС) і протифазна при прийомі з лівої пелюстки. Складаючи синфазні і віднімаючи протифази ЕРС отримаємо результуючу ДС у вигляді кардіоїди. Її рівняння легко отримати з рівнянь ДС двох антени: ненапрямленою: Эа / Эа =1 і рамковою: Эр/ = .

Враховуючи що = Эа, отримаємо для напруги на вході РПП: Uвх/Uвх max=1 – . .

Це і є рівняння кардіоїди. При =0, =1 і Uвх=0. Це єдине ННП. Перехід на кардіоїдну ДС використовується в радіопеленгаторах тільки для розкриття двозначності, оскільки ДС рамки має гостріші мінімуми і дозволяє точніше визначити пеленг.

2). Принцип дії АРК.

 

Рис. 5.30 До принципу дії АРК

 

АРК призначений для автоматичного і безперервного виміру курсового кута (КПРЕЙ) приводної радіостанції (ПРС). КУР - це, відлічений по напряму годинкової стрілки, кут між напрямом подовжньої осі літака і напрямом на ПРС – рис. 5.30.

Простий АРК складається з рамкової і ненапрямленої антени, керуючого і опорного каналів: ККС і КОС і асинхронного електродвигуна, механічно пов'язаного з рамкою і стрілкою індикатора курсу.

У кожному з каналів (ККС і КОС) робиться фільтрація РС: його посилення і перетворення в сигнал НЧ. При чому в ККС це перетворення фазочутливе у момент зміни фази ВЧ ЕРС Эр, змінюється і фаза НЧ керуючого Uy.

У початковому стані приймається сигнал ПРС, обмотки збудження двигуна живляться НЧ струмами зрушеними по фазі на 90ْ. Існує магнітне поле, що обертається. Ротор двигуна обертається, повертаючи рамку і стрілку індикатора.

В мить, коли ННП рамки проходить через напрям на ПРС, ЕРС Эр проходить через нульове значення і змінює фазу на 180ْ. одночасно змінюються на 180ْ фаза НЧ напруги Uy і струму в обмотці збудження. Це призводить до зміни напряму обертання магнітного поля і реверсування двигуна. В результаті рамка повертається до положення нульового прийому і зупиняється. Одночасно зупиняється стрілка індикатора, відлічуючи КУР. Якщо розгорнути літак так, що б отримати КУР=0, то подовжня вісь літака співпадає з напрямом на ПРС і виконуватиметься політ на привід.

3). Поняття про гоніометр.

 

Рис. 5.31 До поняття про застосування гоніометра.

 

Гоніометрична система використовується замість рамкової антени, що обертається, в АРК нових типів. Вона складається з двох нерухомих рамкових антен: подовжньої і поперечної (рис. 5.31), які фідерами з'єднуються з двома взаємноперпендикулярними, нерухомими котушками гоніометра. У полі цих котушок знаходиться рухлива – роторна котушка, в якій наводиться ЕРС Эг. При обертанні ротора вона змінюється за таким же законом, що ЕРС рамки, що обертається. Використання гоніометра дозволяє підвищити надійність АРК, відмовившись від малонадійного вузла обертання рамки, працюючого в несприятливих кліматичних умовах за рахунок забортної дії середовища.

 

5.7 Антени коротких хвиль

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Конспект лекцій з дисципліни Пристрої надвисокої частоти та антени

Криворізький коледж... національного авіаційного університету... Конспект лекцій з дисципліни Пристрої надвисокої частоти та антени...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Приймальні антени діапазонів НДХ, ДХ і СХ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Загальні відомості про довгі лінії.
Радіотехнічні ланцюги (РТЦ) з розподіленими параметрами. У радіотехнічних ланцюгах із зосередженими параметрами індуктивність, ємність і активний опір зосереджені в котушках індукти

Параметри довгих ліній.
Первинні погонні параметри. На рис. 1.5а і б показані поперечний переріз і умовне позначення двопровідної лінії. Погонні параметри такої лінії розраховують по формулах 3-5, які виво

Електромагнітне поле в довгій лінії
Поле БХ Як відомо з електротехніки, в просторі, що оточує дроти лінії, існує електричне і магнітне поля. Структура енергетичного поля БХ в двопровідній лінії показана на рис. 1.21а.

Утворенн і властивості змішаних хвиль.
Лінія неузгоджена з навантаженням Якщо активний опір навантаження не дорівнює хвилевому опору лінії : , то пряма електромагнітна хвиля частково по

Формувальні і затримуючі лінії.
Формувальні лінії (ФЛ) Якщо лінію, схема якої показана на рис. 1.31а, зарядити від джерела постійної напруги при відключеному навантаженні; вона н

Електричне поле виникає у будь-якому середовищі, якщо в ній змінюється магнітне поле.
Амплітуда напруженості електричного поля - Em пропорційна амплітуді напруженості магнітного поля - Hm, швидкості його руху - V і абсолютній магнітній прон

Передавальні антени СДХ, ДХ і СХ
Антени діапазонів КМХ і ГКМХ мають переважно вертикальну поляризацію поля. Ці антени найчастіше є вертикальними щоглами на розтяжках, висота яких досягає 75.300 м (рис. 5.23).  

Слабонапрямлені антени КХ
Загальні відомості про КХ антенах. 1). На КХ знаходять застосування такі ж несиметричні антени з горизонтальною частиною і без неї, що і на СХ. Проте за рахунок зменшення довжини хв

Гостронаправлені антени КХ
  Багатовібраторна синфазна горизонтальна антена – СГ. 1). Пристрій і принцип дії. Антена складається з півхвильових вібраторів розташованих поверхах по декілька вібра

Антени метрових і дециметрових хвиль.
Загальні відомості. Типи і конструкції антени МХ і ДМХ визначаються їх призначенням. Завдяки малій довжині хвилі, на УКХ легше, ніж на КХ можна реалізувати гостронаправлені і шир

Антени сантиметрових хвиль
  1. Загальні відомості. У діапазоні СМХ легко реалізуються антени, розміри яких в десятки разів перевершують довжину хвилі. Це дозволяє формувати дуже вузькі ДС, що д

Призначення фазованих антенних решіток
Процес електричного сканування зазвичай здійснюється на основі застосування багатоелементних антенних решіток. Управляти положенням максимуму ДС електричним способом можна, змінюючи або зрушенням ф

Взаємний вплив елементів ФАР
В якості випромінюючих елементів ФАР найширше застосовують вібратори, відкриті кінці хвилеводів, рупори, спіральні і діелектричні антени. Щоб уникнути появи побічних головних максимумів ви

Схеми збудження ФАР
Схема збудження ФАР призначена для підведення енергії, що виробляється генератором, до випромінювачів (передавальний режим ФАР), підведення енергії, що приймається окремими елементами, до входу при

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги