рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Логічні основи алгоритмізації

Логічні основи алгоритмізації - раздел Образование, Властивості та характеристики алгоритмів. 1 Окрім Теорії Алгоритмів, Ще Одним Важливим Розділом Математичної Логіки, Що М...

Окрім теорії алгоритмів, ще одним важливим розділом математичної логіки, що має пряме відношення до програмування, є алгебра логіки (алгебра висловлювань).

Основні положення алгебри логіки розробив у XIX столітті англійський математик Джордж Буль, на честь якою алгебру логіки називають також булевою алгеброю.

Алгебра логіки - це математичний апарат, за допомогою якого записують, обчислюють, спрощують і перетворюють так звані логічні висловлювання.

Логічне висловлювання - це будь-яке твердження, про яке можна однозначно сказати, правильне (істинне) воно чи неправильне (хибне).

Основною властивістю є його істинність, інші властивості вважаються несуттєвими.

Значення істинності висловлювання позначають 1 або true, хибності - 0 або false (значення true та false називаються логічними константами). Наприклад, висловлювання А = «Київ – столиця України» є істинним, тобто значення його властивості істинність дорівнює true. Висловлення С = «3 > 5» є хибним, тобто значення його властивості істинність дорівнює false.

Висловлювання можуть бути простими (елементарними) і складеними. Складені висловлювання утворюються з простих. Для утворення нових висловлювань з вже заданих використовуються логічні зв’язки (операції), якими є слова і словосполучення "не" , "і" , "або", " якщо ..., то" , " тоді і тільки тоді" та інші.

Функцію f(х1, х2, …, хn), яка набуває тільки значення 0 або 1, як і її аргументи, прийнято називати булевою (логічною). Аргументи булевої функції також називають булевими.

Логічною операцією якраз і логічна функція, у якої значення параметрів (операндів) і значення самої функції виражають логічну істинність. Тобто, логічною операцією є -місна операція над висловлюваннями, що утворює нове висловлювання, для якого відоме його значення істинності.

Довільна булева функція може бути задана табличним cпособом, у вигляді аналітичного виразу або графічно. Таке подання булевої функції використовується, зокрема, в задачах аналізу і синтезу цифрових схем комп’ютерів.

Подібно до того, як у математиці використовують таблиці додавання та множення для визначення результатів виконання цих арифметичних операцій, у математичній логіці значення істинності для логічних операцій, зазвичай задається за допомогою таблиць істинності. Таблиця істинності — математична таблиця, що широко використовується у математичній логіці, зокрема в алгебрі логіки, для обчислення значень булевих функцій. У таблиці істинності для кожного можливого набору значень властивості «істинність» висловлень наводиться відповідне значення цієї властивості для висловлення, яке є результатом виконання логічної операції над ними.

Алгебра логіки визначає три основні логічні операції:

- заперечення (інверсія),

- кон'юнкція (логічне множення);

- диз'юнкція (логічне додавання ).

Заперечення в логіці — це операція над висловлюванням, результатом якої є висловлювання, «протилежне» початковому. Результатом її застосування є утворення з висловлювання х такого складеного висловлювання, яке істинне тоді, коли х хибне, і хибне тоді, коли х істинне.

Позначається в математичній логіці знаком «Ø» і відповідає логічному зв’язку "не". Наприклад, запис Ø(х = у) читається таким чином: не (х дорівнює у), тобто значення буде істинним, якщо х не дорівнює у і хибним, якщо х дорівнює у.

За означенням, заперечення виконується над одним висловленням, яке може бути або істинним, або хибним. Тому таблиця істинності операції заперечення має такий вигляд:

 

х Ø х

Кон’юнкція – операція, яка приймає значення ІСТИНА тоді і тільки тоді, коли усі її операнди мають значення ІСТИНА.

Результатом її застосування є утворення складного висловлювання, що містить 2 або більше простих висловлювання, і яке є істинним тоді і лише тоді, коли істинними є прості висловлювання, і хибним, якщо хоч одне з простих висловлювань хибне.

Дана операція позначається в математичній логіці як і відповідає логічному зв’язку І. Наприклад, запис (х > 0) (х < 1) означає, що даний логічний вираз прийме значення ІСТИНА, якщо х Î [0, 1], і значення ХИБНІСТЬ - в іншому випадку.

За означенням, кон’юнкція виконується над двома висловленнями. Кожне з них може бути або істинним, або хибним. Тому таблиця істинності операції кон’юнкція має такий вигляд:

 

х y x Ù y

 

Диз'юнкція - операція, яка приймає значення ХИБНІСТЬ тоді і тільки тоді, коли усі її операнди мають значення «ХИБНІСТЬ».

Результатом її застосування є утворення складного висловлювання, що містить 2 або більше простих висловлювання, і яке є хибним тоді і лише тоді, коли хибними є усі прості висловлювання, і істиним, якщо хоч одне з простих висловлювань істине.

Дана операція позначається в математичній логіці як v і відповідає логічному зв’язку АБО. Наприклад , запис (x = 0) v ( x = l ) означає, що даний логічний вираз прийме значення ІСТИНА, якщо х - двійкова цифра ( 0 або 1).

Таблиця істинності операції диз'юнкція має такий вигляд:

 

х y x v y

 

Часто в алгоритмі протрібно передбачити можливість вибору одного із двох варіантів. Наприклад, треба розв’язати систему рівнянь вигляду

.

Для цього можна перевірити умову х > 0: якщо відповідь буде так, то обчислити у за першою формулою, а якщо ні, то за другою формулою. В блок-схемі такий варіант дій можна представити наступним чином:

 

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Властивості та характеристики алгоритмів. 1

ОСНОВИ АЛГОРИТМІЗАЦІЇ ОБЧИСЛЮВАЛЬНИХ ПРОЦЕСІВ... Алгоритми та форми їх подання...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Логічні основи алгоритмізації

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Поняття алгоритму
Одним із основних понять сучасної обчислювальної математики є поняття алгоритму. Алгоритм є тим фундаментом, на якому базується кожен із методів обчислювальної математики, які застосовуються при ро

Властивості та характеристики алгоритмів
Незважаючи на різноманіття алгоритмів, в них можна знайти багато спільного. Ці спільні риси називаються властивостями алгоритмів. Основні властивості алгоритмів: 1)

Оцінка ефективності алгоритму
З кожним алгоритмом, зазвичай, зв'язується інтуїтивне представлення про його складність. Однак, інтуїтивне представлення не дозволяє однозначно вибрати для вирішення конкретної задачі один із множи

Способи опису алгоритмів
Алгоритми представляють за допомогою конкретних образотворчих засобів, склад і правила вживання яких утворюють конкретні способи або форми запису алгоритмів. Існує декілька таких способів:

Базові алгоритмічні структури
Алгоритми, як процеси перетворення інформації, мають певну класифікацію, що відображає особливості їх реалізації. Загалом існує три типи алгоритмів: - лінійний, - розгалужений,

Лінійні алгоритми
Найпростішими для алгоритмізації є задачі, в яких перетворення інформації відбувається послідовно за певними формулами. Такі алгоритми називають лінійними. Для представлення такого

Розгалужені алгоритми
У випадках, коли перетворення інформації може здійснюватись за різними схемами, залежно від властивостей вхідних даних або проміжних результатів, використовуються розгалужені алгоритми. В та

Циклічні алгоритми
У деяких алгоритмах передбачається можливість багаторазового виконання деякої сукупності дій. Такі алгоритми називають циклічними (циклом), а їх повторювану частину - тілом циклу.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги