рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Математичне моделювання міграції в ґрунтах

Математичне моделювання міграції в ґрунтах - раздел Образование, Вплив вологості та температури на міграціюCs137 у грунтах Шацького національного природного парку   Дослідження Кількісних Закономірностей Вертикальної Міграції ...

 

Дослідження кількісних закономірностей вертикальної міграції радіонуклідів в ґрунтах цікавить нас з декількох точок зору:

· вимивання радіонуклідів поверхневими водами із ґрунту забрудненої ділянки залежить від концентрації радіонуклідів в поверхневому шарі, а вона, в свою чергу, змінюється внаслідок вертикальної міграції.

· значення швидкості вертикальної міграції необхідне для оцінки небезпечності радіоактивного забруднення ґрунтових вод мало сорбуючими радіонуклідами.

· коріння рослин нерівномірно розподілене по глибині ґрунту, тому зміни з плином часу розподілу радіонуклідів в межах кореневого об’єму призводять до зміни їх надходження в рослини.

· вивчення вертикальної міграції радіонуклідів цікаве і з точки зору оцінки швидкості переносу елементів при ґрунтоутворюючих процесах.

Вивчення всіх наведених явищ потребує знання того, наскільки швидко мігрує той чи інший радіонуклід в конкретному ґрунті при даних умовах. В багатьох випадках необхідно вміти оцінити розподіл нуклідів в майбутньому через достатньо довгий проміжок часу. Складання обґрунтованого прогнозу міграції можливе лише на основі тих чи інших модельних уявлень про рушійні сили міграції і рівнянь, що випливають з тих уявлень.

Розвиток математичного опису явища в свою чергу потребує поглиблення експериментальних досліджень, що дозволяє організовувати комплексні дослідження за принципом динамічної взаємодії моделі і експерименту.

В залежності від форми реалізації математичні моделі міграції радіонуклідів можна розділити на імітаційні і аналітичні. Під імітаційними моделями розуміють «формалізований опис в ПЕОМ досліджуваного явища у всій його повноті на межі нашого розуміння». Їх широке застосування, почалося з розвитком електронної обчислювальної техніки, дозволило вирішувати ряд комплексних проблем, в тому числі і радіоекологічного характеру.

В залежності від степеня визначеності отриманих результатів як імітаційні, так і аналітичні моделі поділяють на детерміновані і стохастичні. При цьому, якщо в детермінованих моделях значення змінних визначається точно, то стохастичні моделі оперують з розподіленням параметрів. В такому випадку вони розглядаються як випадкові величини і характеризуються імовірнісними поняттями, такими, як математичне очікування, дисперсія і т.п. Точкові і просторові розподілені моделі відрізняються по розмірності просторового опису.

Крім розподілу моделей у відповідності з критеріями, зазначеними вище, їх можна класифікувати на статистичні і динамічні в залежності від того, чи описують вони часову динаміку процесів чи ні.

Моделі міграції радіонуклідів за специфікою охоплення розглянутих процесів, раціонально розділити на 6 груп:

- моделі міграції радіонуклідів в ґрунтах;

- моделі ареального забруднення посівів сільськогосподарських культур;

- моделі міграції радіонуклідів в системі ґрунт - рослина;

- моделі переносу радіонуклідів по харчових ланках;

- моделі транспорту радіонуклідів в агросфері;

- моделі транспорту радіонуклідів в організмі сільськогосподарських тварин.

Доцільність подібного поділу пояснюється тим, що моделі перших чотирьох груп використовуються при розробці моделей міграції радіонуклідів по харчових ланках і вони служать основою для прогнозування транспорту радіонуклідів в агросфері. Таке ділення склалось історично і набуло достатнього поширення. [10]

 

1.3.1.Аналітичний метод

Після встановлення основних сил, які зумовлюють вертикальну міграцію радіонуклідів і реалізації уявлень у математичній формі почався другий етап досліджень. Для нього характерне використання аналітичних обчислень диференціальних рівнянь динаміки сорбції в однорідному середовищі як теоретичної основи для обробітку даних, отриманих у природних спостереженнях. Одночасно продовжувалось збирання фактичних даних про міграцію.

Цілком природно, що більшість дослідників звернулись для опису міграції до математичного апарату теорії хроматографії. Ґрунтовий профіль при цьому рахували аналогом колонки, заповненої іонообмінною смолою.

Переміщення речовини в адсорбуючому середовищі описується в загальному вигляді системою рівнянь:

1.рівняння матеріального балансу речовини;

2.рівняння кінетики сорбції;

яке при t-0 перетворюється в рівняння ізотерми адсорбції

C2 = f (C1) (1.3)

де

С1, С2 – концентрація речовини відповідно в розчині і в адсорбованому стані;

U1 і U2 – об’ємна доля розчину в твердій фазі загального об’єму середовища,

D*- коефіцієнт квазідифузії рідини в середовищі.

Конкретний вид рівнянь залежить від властивостей середовища й вмісту вологи. Говорячи про міграцію, радіонуклідів у ґрунтах, можна постулювати про лінійність ізотерми адсорбції, так як вагова кількість компонент радіоактивних забруднень, як правило малі для порівняння з адсорбційною ємністю ґрунту. В порівнянні з природними умовами міграції в більшості випадків повинна враховуватись рівновага між рідкою і твердою фазами ґрунту. Із-за малих середніх швидкостей переміщення ґрунтової вологи, не можна не враховувати продольної дифузії. Для цього випадку приведена система рівнянь зводиться до рівняння конвекційної дифузії:

Поміж інших міграційних процесів – дифузія виділяється тим, що будучи обумовлена тепловим переміщенням іонів і молекул, вона протікає безперервно при будь-яких погодних умовах. В той час швидкість конвекційних потоків в ґрунті, як правило – невеликі. Наприклад, при вивченні водяного режиму ґрунтів в нормальних умовах за допомогою 3Н було встановлено, що при середньорічній нормі опадів 220мм середня швидкість фільтрації ґрунтової вологи була в рамках (1-1.8)*10-6 см/с. Тому було нормальним показати, що вклад дифузії в сумарне переміщення може бути підставленим, а в деяких випадках і більшим з порівняним вкладом конвекційного переносу. Таке припущення було вперше зроблено в результаті аналізу літературного матеріалу, який торкається вертикального розміщення глобального 90Sr в ґрунтах. Розгляд вертикальної міграції, як дифузійного процесу, сильно спрощує математичний апарат, використаний при розрахунках

Оскільки якість ґрунтів і характер їх змін при переході від одного горизонту до другого сильно відрізняється, немає можливості представити якусь універсальну залежність змін якості по глибині профілю, яка підходила б для всіх типів ґрунтів

Виходом з цього положення служить використання не аналітичних, а чисельних математичних методів рішення рівняння переносу. Аналітичні рівняння міграції в цьому випадку використовуються тільки для складення алгоритму обчислення, для вказівки, які саме дії потрібно зробити з даними числами, щоб отримати результати.

1.3.2.Методи чисельного моделювання

Чисельні методи обчислення, на відміну від аналітичних, володіють такою властивістю, що представляють можливість розглядати міграцію в ґрунтовому профілі з будь-яким співставленням якостей окремих шарів, не обмежуючи його допущення по цьому чи іншому характері змін якості ґрунту з глибиною. Чисельні методи як правило реалізуються у вигляді програм для ЕОМ, використання яких стало в даний час доступним для всіх нематематичних професій.

Прикладами моделі міграції, заснованих на використанні числових методів обчислення, є роботи, які розглядали вертикальну міграцію 90Sr в ґрунті як результат одночасного спільного переміщення під впливом фільтрації вологи і дифузійного переміщення.

Можна представити класифікацію теорії вертикальної міграції радіонуклідів в ґрунтах, по-перше, за ознакою однорідності або неоднорідності ґрунту, як об’єкт розгляду, по-друге, фактора міграції, розглянутого в якості головного.

Крім цих моделей міграції в літературі відомі роботи, встановлюючи ті чи інші емпіричні закономірності.

Загальним недоліком емпіричних закономірностей міграції являється обмежена область їх застосування, не дозволяючи порівнювати дані, одержані на різних типах ґрунтів і в різних кліматичних умовах.

Було б неправильним думати, що з появою чисельних методів, завдяки яким можна розраховувати динаміку переміщення радіонуклідів з максимальним наближенням до реальних умов, відпадає необхідність в застосуванні більш грубих методів. В багатьох випадках необхідно на основі обмеженого доступу до експериментальних даних, робити наближені прогнози міграції радіонуклідів. В таких випадках головним критерієм, представленим до методу прогнозу, являється швидкість і простота обрахунку, а також мінімальне число характеристик, потрібних для обрахунку. Таким критерієм задовольняють умови, засновані на аналітичних рішеннях рівнянь переносу при спрощеному розгляді явищ міграції.

Таким чином, для точних розрахунків, враховуючи реальні ґрунтові умови, які проявляються в зміні характеристик переносу по порах року і з глибиною ґрунту, краще використовувати чисельні методи рішення рівнянь переносу. Для наближених експресних розрахунків, а також для знаходження характеристик переносу, краще застосовувати аналітичні рішення, які відносяться до спрощених методів. Ученими розроблені методи і засновані на практиці, які відносяться до цих категорій.

 

1.3.3.Елементи кореляційного аналізу

 

Кореляційний аналіз являє собою статистичне дослідження залежності між випадковими величинами. Метою є виявлення існування істотної залежності однієї змінної від іншої.

Поділяють такі основні числові характеристики випадкових величин:

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Вплив вологості та температури на міграціюCs137 у грунтах Шацького національного природного парку

Львівський національний університет імені Івана Франка... Факультет електроніки... Кафедра оптоелектроніки та інформаційних технологій...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Математичне моделювання міграції в ґрунтах

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Рунт як ланка міграції радіонуклідів
Як складова частина навколишнього середовища – ґрунти відіграють важливу роль в формуванні дози опромінення людини. Через ґрунт радіонукліди попадають в ґрунтові води, поглинаються рослинами, забру

Математичне сподівання
· Моменти та інші числові характеристики випадкових величин · Дисперсія. · Стандартне середньоквадратичне відхилення. · Нормальний закон розподілу та його характеристики.

Умовне математичне сподівання буде розраховуватися за формулою
М(Y/x)= (1.12) Для характеристики зв'язку між випадковими величинами X та У служить математичне с

Вплив вологості та температури на міграцію радіонуклідів в профілі ґрунту
Міграція радіонуклідів, які знаходяться в ґрунті, приводить до їх перерозподілу по глибині ґрунту і в горизонтальному направленні, сприяє попаданню їх у рослини, ґрунтові води, водойми. Сили, які в

РОЗДІЛ ІІІ РОЗРАХУНКОВА ЧАСТИНА
Діючи згідно з методикою розрахунків виконавши пункти 1-9,я провела перерахунок питомої активності 137Cs для трьох вертикалей грунтів ШНПП.Беручи вихідні дані з 1999-2011,лабораторією пр

Загальні положення про охорону праці
Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я

Права працівників на охорону праці під час роботи
Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуютьс

Характеристика лабораторії
Дослідна робота проводилась в лабораторії гамма–спектрального аналізу кафедри нелінійної оптики ЛНУ ім. І. Франка. Приміщення лабораторії чисте, сухе, дерев’яна підлога, яка не проводить електрично

Аналіз методів дослідження та характеристика обладнання
Робота проводилася на напівпровідниковому гамма–спектрометрі АМА–8М та ПЕОМ котрі живляться від мережі 220 В, 50 Гц. Робота на гамма–спектрометрі пов’язана з використанням різноманітних радіоактивн

Допустимі рівні і наслідки опромінення
На даний час діють “Норми і правила радіаційної безпеки” (НРБУ–97), які є основним державним документом, що встановлює систему радіаційно–гігієнічних регламентів для забезпечення прийнятних рівнів

Безпека роботи з джерелами струму
Електричний струм викликає в організмі людини не лише теплову, але й хімічну і механічну дію. Для організму людини небезпечні як змінний, так і постійний струм. Змінний струм промислової частоти 50

Організаційно – технічні заходи
3.1. Вимоги до виробничих приміщень для експлуатації ВДТ ЕОМ та ПЕОМ 3.1.1. Об'ємно – планувальні рішення будівель та приміщень для роботи з ВДТ ЕОГМ і ПЕОМ мають відповідати вимогам цих П

Організація роботи на ПЕОМ
До негативних факторів під час роботи з ПЕОМ відносять, в першу чергу, випромінювання електронно–променевої трубки монітора. Крім того, тривала робота з комп’ютером пошкоджує зорову систему людини,

Гігієнічні вимоги до організації роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно–обчислювальних машин
1) У виробничих приміщеннях на робочих місцях з ВДТ мають забезпечуватись оптимальні значення параметрів мікроклімату: температури, відносної вологості й рухливості повітря (ДСН 3.3.6.042– 99).

Шум і вібрація
1) Рівні звукового тиску в октавних смугах частот, рівні звуку та еквівалентні рівні звуку на робочих місцях, обладнаних ВДТ ЕОМ і ПЕОМ, мають відповідати вимогам ДСН 3.3.6.042– 99. 2) Уст

Неіонізуючі електромагнітні випромінювання
1) Значення напруженості електростатичного поля на робочих місцях з ВДТ (як у зоні екрана дисплея, так і на поверхнях обладнання, клавіатури, друкувального пристрою) мають не перевищувати гранично

Правила пожежної безпеки
Ця лабораторія відноситься до сухих (відносна вологість 50 – 60%) приміщень без підвищеної небезпеки. В кімнаті–лабораторії пожежа може виникнути в результаті теплової дії електричного струму (коро

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги