рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

РОЗДІЛ ІІІ РОЗРАХУНКОВА ЧАСТИНА

РОЗДІЛ ІІІ РОЗРАХУНКОВА ЧАСТИНА - раздел Образование, Вплив вологості та температури на міграціюCs137 у грунтах Шацького національного природного парку Діючи Згідно З Методикою Розрахунків Виконавши Пункти 1-9,я Провела Перерахун...

Діючи згідно з методикою розрахунків виконавши пункти 1-9,я провела перерахунок питомої активності 137Cs для трьох вертикалей грунтів ШНПП.Беручи вихідні дані з 1999-2011,лабораторією прикладної гамма-спектроскопії Львівського національного університету імені Івана Франка. [12].

3.1 Дерново-слабопідзолистий глеюватий супіщаний ґрунт ШНПП

Визначаємо зміну густини ґрунту з глибиною ρ(hi) = m(hi)/V, для кожного року та усереднюємо по роках рис.3.1.

 

Рис.3.1 Зміна густини ґрунту з глибиною, усереднено по роках відбору

З результатів вимірювання питомої активності в кожному прошарку вертикального зрізу, я порахувала об’ємну активність забруднення та знайшла сумарну активність всієї проби для кожного року, крім того побудовала вертикальний розподіл щільності забруднення радіоізотопом 137Cs дерново – слабопідзолистого глеюватого супіщаного (ДСГ) ґрунту ШНПП.

В дерново – слабопідзолистому глеюватому супіщаному ґрунті ШНПП, весь запас радіонукліда сконцентрований в верхньому шарі ґрунту: 0 – 12 см, глибше спостерігається рівномірний розподіл радіоцезію (рис. 3.1.). Динаміка часових змін профілів залягання 137Cs у верхньому шарі відображає порівняно незначні їх зміни в часі.

Рис. 3.2. Вертикальний розподіл 137Cs в ДСГ ґрунті ШНПП

Спостережуване збільшення величини щільності забруднення для деяких років пояснюється зміною локалізації місця відбору. Така зміна місця відбору не впливатиме на отриманий результат параметрів міграції радіоцезію, оскільки для розрахунку бралися не абсолютні значення щільності забруднення, а відносні, що ілюструється рис.3.3.

Переходимо від кількісних значень щільності забруднення Avi, до імовірнісних pi, за формулою. pi= Avi /Aсум рис.3.3.

 

Рис. 3.3. Вертикальний розподіл ймовірності перебування 137Cs в ДСГ ґрунті ШНПП

На рис. 3.4. наведено еволюцію глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу 137Cs у ДСГ ґрунті ШНПП. Усереднивши значення центра мас прямою лінією, отримуємо значення коефіцієнту напрямленого переносу w=0,28 см/рік. З рис. 3.4 видно, що “центр мас” радіаційного забруднення поступово зміщується у глиб ґрунту, хоч спостерігаються періоди часу, коли рух “центра мас” змінює свій напрям до поверхні ґрунту. Цей “розкид” отриманих положень “центру мас” пояснюється впливом на вертикальну міграцію погодних факторів, та мозаїчністю ззабруднення невеликих за площею ділянок поверхні землі.

Рис. 3.4. Еволюція глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу щільності забруднення 137Cs в ДСГ ґрунті ШНПП

Отримані результати свідчать про дуже повільне зміщення радіонукліду вглиб ґрунтової товщі, а отже зменшення радіоактивних запасів 137Cs в цьому ґрунті відбувається за рахунок процесу радіоактивного розпаду.

На рис. 3.5 наведено еволюцію глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу 137Cs у ДСГ ґрунті ШНПП (крива С). Зміна кількості середньорічної температури з часом (крива D). Коефіцієнт кореляції між кривими С і D для температури становить 0,19, це підтверджує, що є суттєвий впливи коливань температури,які впливають на розподіл радіоцезію . З рис 3.6 видно,що процес кореляції яскраво виражений,а зволоження впливає на величину коефіцієнту напрямленого переносу, для даного типу ґрунту, між кривими С і E коефіцієнт кореляції становить 0,29 що свідчить, про вплив середньорічних опадів на міграцію радіо цезію в даному типі ґрунту ШНПП.

Рис. 3.5. Еволюція глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу 137Cs у ДСГ ґрунті ШНПП (крива С). Зміна кількості середньорічної температури з часом (крива D)

Рис. 3.6. Еволюція глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу 137Cs у ДСГ ґрунті ШНПП (крива C). Зміна кількості середньорічних опадів з часом (крива E)

Коефіцієнт квазідифузії відповідає за “профіль” вертикального забруднення радіонуклідом. Фронт розподілу 137Сs на рис.3.7.вказує на значне закріплення цим типом ґрунту досліджуваного радіонукліду. Отже, виходячи з методики розрахунку отримуємо часову залежність для дерново – слабопідзолистого глеюватого супіщаного ґрунту ШНПП. З нахилу усередненої прямої, визначаємо величину коефіцієнта квазідифузії

D = 1,6*10-3 см2/рік

Рис. 3.7. Часова залежність у ДСГ ґрунті ШНПП з усередненою прямою.

Видно з рис 3.7. для коефіцієнта квазідифузії характерне „коливання” з часом, яке може бути пояснене змінами погодних умов від року до року.

Рис.3.8.Часова залежність у ДСГ ШНПП (крива B). Зміна кількості середньорічної температури з часом (крива D)

 

Рис. 3.9. Часова залежність у ДСГ ґрунті ШНПП (крива B). Зміна кількості середньорічних опадів з часом (крива E).


3.2 Дерново - слабопідзолистий піщаний ґрунт ШНПП

На рис.3.10. наведено зміну густини з глибиною та усереднено прямою по роках відбору для дерново - слабопідзолистого піщаного ґрунту ШНПП

Рис.3.10.Зміна густини ґрунту з глибиною, усереднено по роках відбору для дерново – слабопідзолистого піщаного (ДСП) ґрунту ШНПП

Рис. 3.11. Вертикальний розподіл щільності забруднення 137Cs у ДСП ґрунті ШНПП.

З рис 3.11. видно, що щільність забруднення у ДСП ґрунті в верхньому шарі (0 – 13см) в 2 – 3 рази більша за нижні горизонти даного ґрунту. З роками щільність забруднення зменшується.

Переходжу від кількісних значень щільності забруднення Avi, до імовірнісних pi, за формулою. pi= Avi /Aсум.

Рис. 3.12. Вертикальний розподіл ймовірності щільності забруднення 137Cs у ДСП ґрунті ШНПП.


На рис. 3.13. наведено еволюцію глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу 137Cs у ДСП ґрунті ШНПП. Різка зміна характеру поведінки w свідчить, так як і у випадку дерново-слабопідзолистого глеюватого супіщаного ґрунту, про значний вплив погодних умов на процес міграції радіоцезію в даному типі ґрунтів.

Рис. 3.13. Еволюція глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу щільності забруднення 137Cs у ДСП ґрунті ШНПП.

Усереднивши значення центра мас прямою лінією, я отримала значення коефіцієнту напрямленого переносу w =0,08см/рік. На рис. 3.13. з усередненої прямої видно, що “центр мас” радіаційного забруднення повільно зміщується у глиб ґрунту.

Коефіцієнт кореляції для опадів -0,13, від’ємний коефіцієнт свідчить про зворотній процес до процесу міграції. Тобто вологість навпаки сповільнює рух радіонукліду в грунті. Для температури коефіцієнт кореляції становить0,74. З чого випливає,що температура значним чином впливає на міграцію радіонукліда в даному грунті.

Рис. 3.14. Еволюція глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу 137Cs у ДСП ґрунті ШНПП (крива B). Зміна кількості середньорічних опадів з часом.

Рис. 3.14. Еволюція глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу 137Cs у ДСП ґрунті ШНПП (крива B). Зміна кількості середньорічної температури з часом (крива E)

Часова залежність для ДСС ґрунту ШНПП – рис. 3.15. З кутового нахилу усереднюючої прямої, визначаємо величину коефіцієнта квазідифузії

D=8,7 *10-5 см2/рік.

Рис. 3.15. Часова залежність у ДСП ґрунті ШНПП з усередненою прямою

Залежність між та режимом зволоження також існує і коефіцієнт кореляції між кривими C та E для температури становить 0,19, це свідчить про вплив на міграцію радіо цезію в даному типі грунту. Для середньорічних опадів коефіцієнт кореляції становить 0,28. Виходячи з даних результатів, можна зробити висновок,що в даному типі грунту більше впливає на міграцію радіо цезію зволоження.

Рис.3.16.Часова залежність у ДСП ґрунті ШНПП (крива C). Зміна кількості середньорічної температури з часом (крива E)

Рис. 3.17.Часова залежність у ДСП ґрунті ШНПП (крива С).Зміна кількості середньорічних опадів з часом (D)

3.3. Дерново – слабопідзолистий супіщаний ґрунт ШНПП

На рис. 3.16. наведено розподіл густини ґрунту з глибиною усереднено по роках.

Рис. 3.18. Зміна густини ґрунту з глибиною, усереднено по роках відбору для дерново – слабопідзолистого супіщаного (ДСС) ґрунту ШНПП

 

На рис. 3.17. наведено розподіл об’ємної щільності забруднення 137Cs у (ДСС) ґрунті ШНПП. Розподіл радіоактивного 137Cs у ДСС ґрунті ШНПП характеризується рівномірним розподілом по шарах ґрунту, з невеликим, порівняно з іншими типами ґрунтів зменшенням з глибиною. Це пояснюється тим, що в складі ґрунту домінує Силіцій який має малу поглинаючу здатність (рис 3.17) і вже станом на 1996 рік (початок дослідження даного ґрунту) розподіл в ґрунті 137Cs набув свого рівноважного значення.

 

Рис. 3.19. Вертикальний розподіл щільності забруднення 137Cs у ДСС ґрунті ШНПП.

Переходимо від кількісних значень щільності забруднення Avi, до імовірнісних pi, за формулою. pi= Avi /Aсум рис.3.18.

Рис. 3.20. Вертикальний розподіл ймовірності щільності забруднення 137Cs у ДСС ґрунті ШНПП.


На рис. 3.21. наведено еволюцію глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу 137Cs у ДСС ґрунті ШНПП. Усереднивши значення центра мас прямою лінією, отримуємо значення коефіцієнту напрямленого переносу v =0,06 см/рік.

Рис. 3.21. Еволюція глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу щільності забруднення 137Cs у ДСС ґрунті ШНПП.

Глибина залягання “центру мас” 137Cs у ДСС ґрунті ШНПП (рис.3.19.) майже не змінюється з глибиною, порівняно з іншими типами ґрунтів, це вказує на те, що розподіл 137Cs в ґрунті вже набув свого рівноважного значення.

Коефіцієнт кореляції між кривими 1 та 2 для опадів 0,55 та для температури 0, 23.

 

Рис.3.22. Еволюція глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу 137Cs у ДСС ґрунті ШНПП (крива B). Зміна кількості середньорічної температури з часом (крива C)

Рис.3.23. Еволюція глибини залягання “центру мас” вертикального розподілу 137Cs у ДСС ґрунті ШНПП (крива B). Зміна кількості середньорічних опадів з часом (крива D)


Часова залежність для ДСС ґрунту ШНПП – рис. 3.24. З кутового нахилу усереднюючої прямої, визначаємо величину коефіцієнта квазідифузії D=3,67*10-4 см2/рік.

Рис. 3.25. Часова залежність у ДСС ґрунті ШНПП з усередненою прямою

Рис. 3.26. Часова залежність у ДСС ґрунті ШНПП (крива B). Зміна кількості середньорічної температури з часом (крива C)

Рис. 3.26. Часова залежність у ДСС ґрунті ШНПП (крива B). Зміна кількості середньорічних опадів з часом (крива C).

З рис. 3.26. бачимо, що все ж таки на міграцію радіоцезію в ДСС ґрунті який не проявляє значного закріплення радіонукліду серед погодних факторів більше впливають опади, що спричинює змивання радіонукліду в глиб ґрунту.

 

Коефіцієнти ДСГ ДСП ДСС
w, см/рік 0,28 0,08 0,06
D, см2/рік 1,6*10-3 8,7*10-5 3,67*10-5
rxy(D, температура) 0,19 0,08 0,02
rxy(D, опади) 0,28 0,2 0,06
rxy(V, температура) 0,33 0,25 0,23
rxy(V, опади) 0,51 0,39 0,55

ВИСНОВКИ

Отримано величини коефіцієнтів напрямленого переносу та квазідифузії для трьох різних типів ґрунтів (ДСГ, ДСП та ДСС) ШНПП.

Величина коефіцієнту напрямленого переносу становить v=0,03см/рік для дерново-слабопідзолистого глеюватого супіщаного ґрунту, v=0,11 см/рік – для дерново-слабопідзолистого піщаного ґрунту і для дерново-слабопідзолистого супіщаного приймає значення v=0,06 см/рік.

Величина коефіцієнту квазідифузії відповідно набуває значення: D=1,4*10-4 см2/рік для дерново-слабопідзолистого глеюватого супіщаного ґрунту, D=2,3*10-4 см2/рік для дерново-слабопідзолистого піщаного ґрунту. Для дерново-слабопідзолистого супіщаного ґрунту D=2,02*10-6 см2/рік така величина коефіцієнту квазідифузії пояснюються тим, що на даний час процес вирівнювання концентрації фактично відбувся і 137Cs знаходиться в малорухомій формі.

Залежність коефіцієнтів від часу можна пов’язати з річними коливаннями температури та кількістю опадів.

Кореляційний аналіз показав: вплив режиму зволоження на залягання “центру мас” вертикального розподілу 137Cs, максимальний для дерново-слабопідзолистого глеюватого супіщаного ґрунту ШНПП і мінімальний у дерновому-слабопідзолистому піщаному ґрунті ШНПП.

Часова залежність проявляє значну кореляцію з перепадами температури у дерново-слабопідзолистому піщаному ґрунті ШНПП і фактично відсутня для дерново-слабопідзолистого глеюватого супіщаного ґрунту.


 

Список літератури:

1. Козлов В. Ф. Справочник по радиационной безопасности. – 4-е изд., перераб. и доп. – М. :Энергоатомиздат, 1991. – 352с.

2. Кутлахмедов Ю. О. Основи Радіоекології; ред. В.П. Зотова / В.І. Корогодін, В. К. Колътовер – К.: Вища шк., 2003. – 311с.

3. Малкович Р. Ш. В кн.: Радиоактивные изотопы в почвах и растиниях/ Р. Ш. Малкович, В. М. Прохоров – Л.: Колос, 1969. -С.94.

4. Караваева Е. Н. Роль некоторых категорий почвенной влаги в вертикальном перемещении 90Sr и 137Cs в почве / Караваева Е. Н., Молчанова И. В. / Экология №1, 1979. – C. 48-52.

5. Прохоров В. М. Міграція радіоактивних забруднень у ґрунтах. Фізико - хімічні механізми й моделювання; ред. Р. Алексахіна – М.: Енерговидав., 1981. – с. 98;

6. Згуровський М. З. Численное моделирование распространения загрязнения в окружающей среде/ Згуровський М. З., Скопецький В. В., Хрущ В. К. – К.: Наукова думка , 1997. – 368с.

7. Прохоров В.М. Диффузия некоторых радиоактивных продуктов деления в почвах. /Информ. бюл.// Радиобиология,1966. –с.46-52.

8. Бондарьков М. Д. Исследование вертикальной миграции 125Sв и 137Cs в почве/ Донец Н. П., Желтоножский В. А., ,Стукин Е. Д. [та ін.]//НЦ “Институт Ядерных Исследований” НАН Украины, 1999. – с.32-33.

9. Переволоцкий А. Н. Розпределение 137Cs в лисных биогеценозах/ Перволоцкий ­ А.Н. - К.:Гомель // РНИУП «Институт радіології»,2006. ­- 24­25с.

10. Анохин В. Л. Моделирование процессов миграции радиоизотопов в ландшафтах // Атомиздат, 1974. –245с.

11. Бугір М.К. Теорія ймовірності та математична статистика: ”Підручники і посібники”, –“Тернопіль”: 1998.–с.59-98.

12. Грабовський В. Дослідження міграції радіоцезію в грунтах ШНПП/ О.Дзендзелюк, І.Катеринчук, Ю.Фургала //Вісник Львів ун-ту Серія фізична. Вип. 35, 2002. – с. 18-23;

13. Караваеав Е. Н. Роль некоторых категорий почвенной влаги в вертикальном перемещении 90Sr и 137Cs в почве/ Е. Н. Караваеав , И.В., Молчанова И.В. //Экология №1, 1979. – с. 48-52.

14. Куликов Н. В. Влияние режима почвенного увлажнения на переход стронция-90, цезия-137 и церия-144 из почвы в раствор/ И. В. Молчанова, Е. Н Караваева // Экология №4, 1973. – с. 57-62.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Вплив вологості та температури на міграціюCs137 у грунтах Шацького національного природного парку

Львівський національний університет імені Івана Франка... Факультет електроніки... Кафедра оптоелектроніки та інформаційних технологій...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: РОЗДІЛ ІІІ РОЗРАХУНКОВА ЧАСТИНА

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Рунт як ланка міграції радіонуклідів
Як складова частина навколишнього середовища – ґрунти відіграють важливу роль в формуванні дози опромінення людини. Через ґрунт радіонукліди попадають в ґрунтові води, поглинаються рослинами, забру

Математичне моделювання міграції в ґрунтах
  Дослідження кількісних закономірностей вертикальної міграції радіонуклідів в ґрунтах цікавить нас з декількох точок зору: · вимивання радіонуклідів поверхневими водами із ґ

Математичне сподівання
· Моменти та інші числові характеристики випадкових величин · Дисперсія. · Стандартне середньоквадратичне відхилення. · Нормальний закон розподілу та його характеристики.

Умовне математичне сподівання буде розраховуватися за формулою
М(Y/x)= (1.12) Для характеристики зв'язку між випадковими величинами X та У служить математичне с

Вплив вологості та температури на міграцію радіонуклідів в профілі ґрунту
Міграція радіонуклідів, які знаходяться в ґрунті, приводить до їх перерозподілу по глибині ґрунту і в горизонтальному направленні, сприяє попаданню їх у рослини, ґрунтові води, водойми. Сили, які в

Загальні положення про охорону праці
Охорона праці - це система правових, соціально-економічних, організаційно-технічних, санітарно-гігієнічних і лікувально-профілактичних заходів та засобів, спрямованих на збереження життя, здоров'я

Права працівників на охорону праці під час роботи
Умови праці на робочому місці, безпека технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування та інших засобів виробництва, стан засобів колективного та індивідуального захисту, що використовуютьс

Характеристика лабораторії
Дослідна робота проводилась в лабораторії гамма–спектрального аналізу кафедри нелінійної оптики ЛНУ ім. І. Франка. Приміщення лабораторії чисте, сухе, дерев’яна підлога, яка не проводить електрично

Аналіз методів дослідження та характеристика обладнання
Робота проводилася на напівпровідниковому гамма–спектрометрі АМА–8М та ПЕОМ котрі живляться від мережі 220 В, 50 Гц. Робота на гамма–спектрометрі пов’язана з використанням різноманітних радіоактивн

Допустимі рівні і наслідки опромінення
На даний час діють “Норми і правила радіаційної безпеки” (НРБУ–97), які є основним державним документом, що встановлює систему радіаційно–гігієнічних регламентів для забезпечення прийнятних рівнів

Безпека роботи з джерелами струму
Електричний струм викликає в організмі людини не лише теплову, але й хімічну і механічну дію. Для організму людини небезпечні як змінний, так і постійний струм. Змінний струм промислової частоти 50

Організаційно – технічні заходи
3.1. Вимоги до виробничих приміщень для експлуатації ВДТ ЕОМ та ПЕОМ 3.1.1. Об'ємно – планувальні рішення будівель та приміщень для роботи з ВДТ ЕОГМ і ПЕОМ мають відповідати вимогам цих П

Організація роботи на ПЕОМ
До негативних факторів під час роботи з ПЕОМ відносять, в першу чергу, випромінювання електронно–променевої трубки монітора. Крім того, тривала робота з комп’ютером пошкоджує зорову систему людини,

Гігієнічні вимоги до організації роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно–обчислювальних машин
1) У виробничих приміщеннях на робочих місцях з ВДТ мають забезпечуватись оптимальні значення параметрів мікроклімату: температури, відносної вологості й рухливості повітря (ДСН 3.3.6.042– 99).

Шум і вібрація
1) Рівні звукового тиску в октавних смугах частот, рівні звуку та еквівалентні рівні звуку на робочих місцях, обладнаних ВДТ ЕОМ і ПЕОМ, мають відповідати вимогам ДСН 3.3.6.042– 99. 2) Уст

Неіонізуючі електромагнітні випромінювання
1) Значення напруженості електростатичного поля на робочих місцях з ВДТ (як у зоні екрана дисплея, так і на поверхнях обладнання, клавіатури, друкувального пристрою) мають не перевищувати гранично

Правила пожежної безпеки
Ця лабораторія відноситься до сухих (відносна вологість 50 – 60%) приміщень без підвищеної небезпеки. В кімнаті–лабораторії пожежа може виникнути в результаті теплової дії електричного струму (коро

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги