Лекція 3. МЕТОДИ НАВЧАННЯ У ВИЩІЙ ШКОЛІ

Лекція 3. МЕТОДИ НАВЧАННЯ У ВИЩІЙ ШКОЛІ

Класифікація методів навчання у вузі.

Огляд окремої підручникової, монографічної та журнальної літератури дає нам змогу простежити тенденції розвитку та деякі спроби класифікацій методів… Нагадаємо, що ще відомим науковцем Бабанським Ю. К. виділялися три великі… Відповідно до характеру пізнавальної діяльності студентів по засвоєнню змісту освіти виділяють такі методи, як

Лекція: поняття, функції, принципи.

Цей термін веде походження від латинського "lectio", що у перекладі означає читання, а похідне "lector" - читець. Таке значення… На сучасному етапі лекція виступає і як організаційна форма навчання -… Разом з тим, у методичній літературі висловлюються неоднозначні думки з приводу лекції як форми заняття. Прихильники…

Види лекцій

Враховуючи співіснування випробуваних і новітніх форм організації навчального процесу, умовно можна розподілити види лекцій на дві великі групи:… Серед традиційних лекцій за стадіями навчання прийнято виділяти такі: Вступна лекція. Як правило, розпочинає вивчення навчальної дисципліни. Вона є дуже важливою з точки зору реалізації…

МЕТОДИКА ПІДГОТОВКИ ЛЕКЦІЇ

Лише на перший погляд здається – все просто: бери книги, виписуй, що потрібно, складай лекцію і читай її. Насправді нерідко відбувається так:… Форми і методи підготовки до виступу різноманітні. Тут багато залежить від… 1. Звернення до тематичного плану і програми навчальної дисципліни. Діяльність викладача, не зважаючи на її творчий…

Робота з науковою та навчальною літературою, інформаційними та довідковими матеріалами.

З точки зору методики викладання, найбільш доцільно розпочати роботу з визначення ключових понять теми та їх тлумачення у словниках різних типів… Більшість навчальних дисциплін, що викладаються в університеті, потребують… Для забезпечення високого теоретичного і наукового рівня лекції необхідні статті, монографії і інші матеріали наукових…

Систематизація матеріалів і підготовка моделі тексту лекції. Це один з самих відповідальних моментів підготовки.

Підготовка теоретичної частини виступу, відбір фактів, їх аналіз та узагальнення, побудова логічної системи аргументації – це другий етап підготовки… Все це відображається у конспекті лекції. Конспект являє собою короткий виклад… Нерідко можна почути думку про те, що навчальна лекція не обов’язково повинна бути цікавою. Мовляв, процес навчання -…

За звичай використовується один з двох видів композиційної побудови.

а) за хронологічним принципом: матеріал подається з позицій історичного розвитку подій, наукової думки; б) за просторовим принципом: в основі знаходиться спостереження за… 2. Концентрована. Виклад відбувається навкруги певного уявного чи змодельованого центру, яким є поставлена проблема. В…

Вибір остаточного варіанта плану лекції. Робота над формою викладу.

Важливою умовою ефективності лекції – єдність її форми і змісту, гармонія думки і слова. Кожна думка потребує свого особливого виразу, свого… Робота над формою – справа не менш складна і трудомістка, ніж організація… З метою досконалості форми, її ефективності під час лекції Є.Н.Зарецька рекомендує застосовувати наступні цільові…

Оформлення тексту лекції за існуючою формою. Затвердження тексту.

Грубим порушенням слід вважати ситуації, коли лектор приходить на заняття, маючи при собі не текст лекції, а підручник, який потім читається на… Навіть якщо лекційний матеріал читається по нових курсах і проходить стадію… 10. Підготовка до лекції як до акту публічного виступу.Даний етап має на меті безпосередню підготовку викладача до…

Методика проведення лекцій

1. Початок сприйняття - 4-5 хвилин. На цьому етапі слід зосередитися на трансформації мимовільної уваги у довільну. 2. Оптимальна активність сприйняття - 20-30 хвилин. Саме на цей час… 3. Фаза зусиль - 10-15 хвилин. Це передвісник стомлення, але слухач ще в змозі керувати своєю діяльністю.

Методика самоаналізу лекції

Аналіз лекції може проводитися за кількома напрямками, а саме: Якість підготовчого етапу: · чи дозволив обраний план достатньо повно висвітлити питання теми і досягти дидактичних цілей?