ОСНОВИ СТАНДАРТИЗАЦІЇ І СЕРТИФІКАЦІЇ

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ І СПОРТУ УКРАЇНИ

ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНІЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ОСНОВИ СТАНДАРТИЗАЦІЇ І СЕРТИФІКАЦІЇ

Конспект лекцій

Для студентів IV курсу денної форми навчання

спеціальності «Економіка підприємства»

Частина 1

Одеса ОНЕУ 2012

МІНІСТЕРСТВО ОСВІТИ І НАУКИ, МОЛОДІ І СПОРТУ УКРАЇНИ

ОДЕСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

ОСНОВИ СТАНДАРТИЗАЦІЇ І СЕРТИФІКАЦІЇ

Конспект лекцій

Для студентів IV курсу денної форми навчання

спеціальності «Економіка підприємства»

Частина 1

кафедри ЕУНГ Протокол № 11 від 17.05.2012 р.  

ЗМІСТ

 

  Стор.
ВСТУП
  РОЗДІЛ 1. ОСНОВИ СТАНДАРТИЗАЦІЇ  
  ТЕМА 1.ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ СТАНДАРТИЗАЦІЇ  
1.1 Мета, принципи та задачі стандартизації
1.2 Сутність та об’єкти стандартизації
1.3 Організація робіт зі стандартизації
  ТЕМА 2. ВИДИ СТАНДАРТІВ ТА ЇХ ЗАСТОСУВАННЯ В ПІДПРИЄМНИЦЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ  
2.1Технічне регулювання та види стандартизації
2.2 Види стандартів
2.3 Структура стандарту та його позначення
2.4 Технічні умови
  ТЕМА 3. ОСНОВИ МІЖНАРОДНОЇ СТАНДАРТИЗАЦІЇ  
3.1 Призначення та цілі міжнародної стандартизації
3.2 Міжнародні організації стандартизації, їх завдання та функції
3.3 Порядок застосування та позначення міжнародних стандартів
3.4 Організація стандартизації в рамках Європейського Союзу
  ЛІТЕРАТУРА  

ВСТУП

 

Конспект лекцій «Основи стандартизації і сертифікації» включає основні теми та питання з дисципліни, допомагає студентам засвоїти їх з урахуванням основних вимог до підготовки бакалаврів зі спеціальності «Економіка підприємства». Конспект лекцій складається з декількох випусків, які включають такі розділи курсу: розділ 1 «Основи стандартизації», розділ 2 «Основи сертифікації».

Актуальністьдисципліни пов’язана зі значенням стандартизації та сертифікації у впровадженні підприємницької діяльності, глибокими змінами у цій сфері на сучасному етапі входження країни до СОТ, впровадження гармонізації з європейським та міжнародним законодавством в області технічного регулювання. Дисципліна передбачає вивчення наукових та методичних основ розробки, організації та використання стандартів, сертифікатів та переходу від обов’язкової сертифікації до оцінки відповідності у зв’язку з вимогами технічних регламентів.

Метою дисципліни “Основи стандартизації і сертифікації” є формування у студентів сучасного уявлення про нормативні, нетарифні методи державного регулювання підприємницької діяльності в рамках комплексного розвитку системи управління ринковою економікою за допомогою системи стандартизації і сертифікації, їх впливу на результати діяльності суб’єктів господарювання та існуючої відповідальності за порушення чинного законодавства.

Задачі вивчення дисципліни:

· Вивчення основних теоретичних, організаційних і методологічних питань та проблем технічного регулювання, стандартизації та сертифікації в Україні на сучасному етапі реформування цієї сфери.

· Роль стандартизації та сертифікації на шляху до створення розвиненої ринкової економіки у зв’язку з входженням України до ВТО та гармонізацією з європейським законодавством.

· Засвоєння методики та організації розробки національних стандартів.

· Визначення пріоритетів, правил та форм прийняття міжнародних та європейських стандартів на національному рівні з метою гармонізації українського законодавства з міжнародними у сфері технічного регулювання.

· Засвоєння особливості застосування стандартів у міжнародному співробітництві, міжнародній торгівлі.

· Ознайомлення з правилами маркування та штрихового кодування продукції.

· Вивчення основних принципів, структури та правил системи сертифікації в Україні.

· Вивчення процедур оцінки відповідності, систем якості, системи управління якістю, систем екологічного управління вимогам, установленим законодавством України.

· Знайомство із сертифікатами відповідності та деклараціями підтвердження відповідності (вимоги технічних регламентів), які застосовуються у підприємницькій діяльності.

· Вивчення питань використання національних стандартів та сертифікатів у підприємницькій діяльності, організації їх розробки та порядку надання.

· Засвоєння форм державного та ринкового нагляду та контролю за додержанням правил сертифікації і стандартизації та за сертифікованою продукцією у сучасних умовах реформування цієї системи.

· З’ясування відповідальності суб’єктів підприємницької діяльності за порушення законодавства у сфері стандартизації та сертифікації.

З урахуванням вищезазначеного:

студент повинен знати:основні положення з питань стандартизації та сертифікації, які застосовуються у підприємницькій діяльності в Україні;

студент повинен уміти:використовувати знання зі стандартизації та сертифікації у підприємницькій діяльності – в організації виробництва, здійсненні імпортно-експортних операцій та ін. діяльності.

Усе це обумовлює структуру тем та питань дисципліни «Основи стандартизації і сертифікації», які розглядаються у відповідних випусках конспекту лекцій.

РОЗДІЛ 1. ОСНОВИ СТАНДАРТИЗАЦІЇ

ТЕМА 1. ТЕОРЕТИЧНІ ОСНОВИ СТАНДАРТИЗАЦІЇ

 

Мета, принципи та задачі стандартизації.

Сутність та об’єкти стандартизації.

Організація робіт зі стандартизації.

Мета, принципи та задачі стандартизації

Зі стандартизацією кожний стикається насамперед у повсякденному житті: формати паперу та книжок, розміри одягу та взуття, стандарти зв’язку… Стандарти широко використовуються в управлінській сфері та підприємницькій… На основі стандартів здійснюється також маркування продукції, яка виробляється в Україні чи імпортується, здійснюється…

Сутність та об’єкти стандартизації

У навчальній літературі та міжнародних документах існують різні визначення сутності стандартизації, що пов’язано з багатогранністю цього поняття. У… Таким чином, коротко можна сказати, що стандартизація є процесом формування та… Виникає питання: що є об’єктами стандартизації? Об'єктами стандартизації є продукція, процеси та послуги, але не всі з…

Організація робіт зі стандартизації

Організацію робіт у сфері стандартизації здійснює сьогодні розгалужена система органів (див. Рис.1.1). Так, суб'єктами стандартизації в Україні є: … 1. Центральний орган виконавчої влади з питань стандартизації. 2. Рада стандартизації та технічного регулювання.

Контрольні запитання та завдання

2. Дайте визначення поняттю «стандартизація». 3. Яка мета здійснення стандартизації? 4. На яких принципах базується стандартизація?

ТЕМА 2. ВИДИ СТАНДАРТІВ ТА ЇХ ВИКОРИСТАННЯ У ПІДПРИЄМНИЦЬКІЙ ДІЯЛЬНОСТІ

 

2.1 Технічне регулювання та види стандартизації.

2.2 Види стандартів.

2.3 Структура стандарту та його позначення.

2.4 Технічні умови.

 

Технічне регулювання та види стандартизації

Технічне регулювання виконує функцію нетарифного регулювання, за допомогою якого вирішуються завдання захисту життя, здоров’я, майна та охорони… Технічне регулювання - правове регулювання відносин у сфері встановлення,… У сфері господарювання застосовуються:

Види стандартів

Стандарт можна представити як набір певних вимог, що вироблені з метою забезпечення економії коштів, робочої сили, часу. Поняття «стандарт» є багатогранним, тому що може означати: - фізичний стандарт,

Структура національного стандарту та його позначення

Позначення національних стандартів України здійснюється згідно з ДСТУ 1.0:2003 та включає такі елементи: індекс (ДСТУ) реєстраційний номер –…

Наприклад: ДСТУ 3587-97. Безпека дорожнього руху. Автомобільні дороги, вулиці та залізничні переїзди. Вимоги до експлуатаційного стану.

ДСТУ 4268:2003. Послуги туристичні. Засоби розміщування. Загальні вимоги

ДСТУ 4269:2003. Послуги туристичні. Класифікація готелів

ДСТУ 4281:2004. Заклади ресторанного господарства. Класифікація

ДСТУ 1.1:2001 Національна стандартизація. Стандартизація та суміжні види діяльності. Терміни та визначення основних понять. ДСТУ 1.2:2003 Національна стандартизація. Порядок розроблення національних… ДСТУ 1.5:2003 Національна стандартизація. Правила побудови, викладення, оформлення та вимоги до змісту нормативних…

Технічні умови

Будь-яка продукція повинна виготовлятися згідно до відповідних нормативних документів. Як уже відмічалося, існують державні, галузеві стандарти для… Відповідно до ДСТУ 1.3:2004 «Національна стандартизація. Правила побудови,… У технічних умовах (ТУ) установлюють вимоги до якості, виконання, розмірів, сировини, складаних одиниць, охоплюючи…

Контрольні запитання та завдання

2. У чому полягає взаємозв’язок технічного регулювання та стандартизації? 3. Яка сутність технічних регламентів та мета їх застосування? 4. Які основні складові національного стандарту, як правило?

ТЕМА 3. ОСНОВИ МІЖНАРОДНОЇ СТАНДАРТИЗАЦІЇ

3.1 Призначення і цілі міжнародної стандартизації.

3.2 Міжнародні організації стандартизації, їх завдання та функції.

3.3 Порядок застосування та позначення міжнародних стандартів.

Призначення і цілі міжнародної стандартизації

Необхідність розробки міжнародних стандартів викликана тим, що стандарти різних країн на однотипні вироби, матеріали, послуги часто відрізняються… Національна стандартизація відображає у своїх стандартах особливості та рівень… Цілі міжнародної стандартизації:

Міжнародні організації стандартизації, їх завдання та функції

Після війни, у жовтні 1946 p., у Лондоні відбулося спільне засідання ККС і делегатів 25 країн, на якому було прийнято рішення щодо створення… Членами ISO є не уряди, а національні організації зі стандартизації… Етапи розвитку міжнародної системи стандартизації:

Порядок застосування та позначення міжнародних стандартів

1. Пряме застосування - це застосування міжнародного стандарту незалежно від його прийняття в будь-якому іншому нормативному документі. 2. Непряме… • Ідентичні (IDT): Ідентичні з технічним змістом і структурою, але можуть… Всі стандарти, які використовуються в Україні, мають бути добровільними. Винятком є стандарти:

Організація стандартизації в рамках Європейського Союзу

Європейський Союз є найбільшою групою незалежних держав у світі, який робить постійні зусилля для усунення технічних бар'єрів у торгівлі. Так,… У Європі ці стандарти розроблені і узгоджені трьома офіційними європейськими… · забезпечують захист прав споживачів,

Контрольні запитання та завдання

2. Наведіть визначення міжнародної та регіональної стандартизації, міжнародного стандарту. 3. Перелічіть провідні міжнародні та регіональні організації та опишіть їх… 4. Наведіть приклади участі України в роботі міжнародних та регіональних організацій зі стандартизації.

ЛІТЕРАТУРА

А. Нормативна література

  2. Закон України “Про підтвердження відповідності” № 2406-Ш від 17.05.2001…  

Б. Навчальна література

1. Тарасова В.В., Малиновський А.С., Рибак М.Ф. Метрологія, стандартизація і сертифікація: Підручник /За заг. ред. В.В. Тарасової. – К.: Центр…   2. Бичківський Р.В., Столярчук П.Г., Гамула П.Р. Метрологія, стандартизація, управління якістю і сертифікація:…

В. Додаткова література

1. Журнал «Стандартизація, сертифікація, якість». 2. Інформаційний бюлетень з міжнародної стандартизації. 3. ДСТУ 1.1:2001 Національна стандартизація. Стандартизація та суміжні види діяльності. Терміни та визначення основних…

Конспект лекцій

з дисципліни „Основи стандартизації і сертифікації”

Для студентів 4 курсу денної форми навчання

спеціальності «Економіка підприємства»

 

 

Укладач: Марія Михайлівна Осипова