Легкі конструкційні метали

Модуль 5. Конструкційні матеріали

Розділ 5.1. Неметалеві конструкційні матеріали
Розділ 5.2. Металеві конструкційні матеріали
5.2.1. Легкі конструкційні метали
5.2.2. Метали родин феруму і купруму
5.2.3. Металічні сплави

Розділ 5.1. Неметалеві конструкційні матеріали

Полімерні матеріали

За походженням полімери поділяють на природні (деревина, бавовна, вовна, натуральний каучук, азбест, целюлоза тощо), синтетичні (поліетилен,… Полімеризація – це реакція сполучення великого числа молекул… Поліконденсація – процес сполучення молекул однакової або різної будови, який супроводжується, як правило виділенням…

Матеріали неорганічного походження

Бетони. Найбільш широко в промисловості використовують бетон та залізобетон (на основі цементних, силікатних в’яжучих) для виготовлення фундаментів… Скло. Силікатне й кварцове скло використовують як конструкційний матеріал для…

Розділ 5.2. Металеві конструкційні матеріали

Легкі конструкційні метали

Алюміній – сріблясто-білий метал, легкоплавкий (т.пл. 660,40С), легкий (густина 2,7 г/см3), механічно міцний, має добру електричну провідність і… 2Al + 6H+ = 2Al³+ + 3H2↑. Зовсім не стійкий у лугах та лужних розчинах із рН = 9. Алюміній легко з’єднується з киснем на повітрі, покриваючись…

Метали родин феруму й купруму

  2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3; Fe + S = FeS.  

Металічні сплави

 

Сплави – системи, які складаються із двох чи декількох металів або металів і неметалів. Сплави мають найрізноманітніші властивості, тому в техніці їх використовують частіше, ніж чисті метали.

У хімічному апарато- і машинобудуванні використовують різні метали й сплави на їх основі, які класифікують, таким чином:

1) вуглецеві сталі;

2) леговані сталі;

3) чавуни;

4) кольорові метали та сплави.

 

Вуглецеві сталі

У хлоридній, ортофосфатній, нітратній і розбавленій сульфатній кислотах вуглецеві сталі сильно кородують. У концентрованій сульфатній кислоті… Вуглецеві сталі використовують переважно для виготовлення металоконструкцій,…  

Леговані сталі

Леговані сталі за вмістом легованих елементів розподіляють на низьколеговані (до 2,5 %), середньолеговані (2,5-10 %) і високолеговані (10-50 %). В залежності від основних легованих елементів (табл. 5.1) розрізняють 12 груп сталей з різними фізико-механічними, технологічними, експлуатаційними властивостями і умовами термічної обробки.

Таблиця 5.1

Основні леговані елементи та їх

Символи в марках легованих сталей

Високолеговані сталі   Для виготовлення хімічної апаратури, яка працює в жорстких умовах, в основному використовують сталі трьох груп:

Чавуни

Чавуни – це сплави заліза з вуглецем, де вміст останнього більше 2 %. За структурою розрізняють білий чавун (з білим зламом), який містить Карбон у формі цементу і сірий чавун (із сірим зламом), у якому Карбон знаходиться у формі графіту.

Сплави на основі кольорових металів

Латунь – це сплав міді з цинком. Вона має жовтуватий колір. Позначається звичайна латунь буквою Л з цифрою, яка вказує на процентний вміст у латуні… Домішки кремнію, олова, алюмінію підвищують міцність, антифрикційні… Бронзи – сплави міді з оловом, кремнієм та іншими металами (крім цинку). Порівняно з латунню бронзи мають більш високу…