рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Метали родин феруму й купруму

Метали родин феруму й купруму - раздел Образование, Легкі конструкційні метали Залізо За Поширеністю В Природі Займає Друге Місце Серед Мет...

Залізо за поширеністю в природі займає друге місце серед металів (після алюмінію). На нього припадає 4,85 % маси земної кори. Найважливішими природними сполуками заліза, що мають промислове значення, є магнітний залізняк Fe3O4, червоний залізняк Fe2O3, бурий залізняк Fe2O3·nH2O та пірит FeS2. Оксиди феруму є рудами, з яких добувають залізо, а пірит – сировиною для сульфатно-кислотного виробництва. Залізо – блискучий сріблясто-білий важкий метал, який має густину 7,86 г/см3 і температуру плавлення 15380C. Залізо досить пластичне, легко кується, штампується, витягується в дріт і прокатується в тонкі листи, легко намагнічується й розмагнічується. Атоми Феруму можуть легко втрачати два, або три електрони й перетворюватись в катіони Fe2+ і Fe3+. Сполуки тривалентного феруму стійкіші. При нагріванні залізо може легко реагувати із хлором, сіркою та іншими неметалами:

 

2Fe + 3Cl2 = 2FeCl3; Fe + S = FeS.

 

Залізо реагує з водою при нагріванні (до 5000С):

 

3Fe + 4H2O = Fe3O4 + 4H2↑.

 

В електрохімічному ряді напруг залізо стоїть лівіше від водню, тому воно легко реагує з розведеними хлоридною, сульфатною, нітратною кислотами:

 

Fe + 2HCl = FeCl2 + Н2↑; Fe + H2SO4 = FeSO4 + H2↑.

 

Продукти взаємодії залежно від концентрації нітратної кислоти можуть бути різними:

 

4Fe + 10HNO3 = 4Fe(NO3)2 + NН4NO3 + 3H2O;

 

Fe + 6HNO3 = Fe(NO3)3 + 3NO2↑ + 6H2O.

 

Залізо без нагрівання не реагує з концентрованими нітратною та сульфатною кислотами. Воно стає «пасивним», укриваючись тонкою оксидною плівкою, яка не розчиняється в кислотах, і ізолює метал від дії кислоти. Завдяки цьому концентровані нітратну й сульфатну кислоти можна зберігати й транспортувати в залізній тарі. При нагріванні залізо окиснюється цими концентрованими кислотами:

 

Fe + 4HNO3 = Fe(NO3)3 + NO↑ + 2H2O;

 

2Fe + 6H2SO4 = Fe2(SO4)3 + 3SO2 + 2H2O.

 

Оскільки оксиди феруму з водою не реагують, то його гідроксиди одержують дією лугів на розчини солей феруму. Наприклад:

 

FeSO4 + 2NaOH = Fe(OH)2↓ + Na2SO4;

 

FeCl3 + 3NaOH = Fe(OH)3↓ + 3NaCl.

 

Ферум (ІІ) гідроксид Fe(OH)2 утворюється у вигляді драглистого осаду блідо-зеленого кольору. При доступі кисню повітря легко окиснюється й перетворюється в бурий драглистий осад ферум (ІІІ) гідроксиду. Обидва гідроксиди у воді й розчинах їдких лугів не розчиняються, а в кислотах розчиняються легко. Наприклад:

 

Fe(OH)2 + 2HCl = FeCl2 + 2H2O;

 

Fe(OH)3 + 3HCl = FeCl3 + 3H2O.

 

Розчини солей феруму (ІІ) безбарвні, а розчини солей феруму (ІІІ) мають жовте забарвлення. Солі феруму (ІІ) під дією окисників виявляють відновні властивості:

 

10FeSО4 + 2КМnО4 + 8Н24 = 5Fe2(SО4)3 + 2МnSО4 + K2SO4 + 8Н2О.

 

Йони Fe2+ утворюють з розчином калій гексаціанофератом (ІІІ) (червоної кров’яної солі) синій осад турнбулевої сині або ферум (ІІ) гексаціаноферату (ІІІ):

 

3FeCl2 + 2К3[Fe(CN)6] = Fe3[Fe(CN)6]2 + 6KCl.

 

Солі феруму (ІІІ) – слабкі окисники:

 

2FeCl3 + 2КI = 2FeCl2 + I2 + 2KCl.

 

Для якісного виявлення йонів Fe3+ використовують наступні рекції.

Йони Fe3+ утворюють з розчинами роданіду калію або амонію забарвлений у яскраво-червоний колір ферум (ІІІ) роданід:

 

Fe3+ + 3CNS = Fe(CNS)3.

 

Йони Fe3+ утворюють з розчином калій гексаціанофератом (ІІ) К4[Fe(CN)6] (жовтої кров’яної солі) синій осад берлінської лазурі:

 

4Fe3+ + 3[Fe(CN)6]4– = Fe4[Fe(CN)6]3.

 

У сухому повітрі при звичайній температурі залізо досить стійке, але у вологому – швидко ржавіє, укриваючись товстим шаром іржі. Іржа являє собою суміш оксидів і гідроксидів феруму. Процес корозії заліза можна зобразити такими рівняннями:

 

2Fe + O2 + 2Н2О = 2Fe(OH)2; 4Fe(OH)2 + O2 + 2Н2О = 4Fe(OH)3;

 

Fe(OH)2 FeO + H2O; 2Fe(OH)3 Fe2O3 + 3H2O.

 

Іржа досить крихка й пориста. Тому вона не може ізолювати метал від атмосфери, через що процес корозії відбувається безперервно.

При високій температурі залізо легко сполучається з киснем, утворюючи окалину Fe3O4 (FeO · Fe2O3).

Залізо та його сполуки мають велике значення в промисловості. Сплави заліза з вуглецем та іншими речовинами є основними конструкційними матеріалами. Пірит FeS2 використовується у виробництві сірки та сульфатної кислоти. Оксид Fe2O3 застосовують у виробництві фарб, кераміки, емалей, цементу, термітних сумішей, магнітних матеріалів.

У родину феруму входять такі метали як кобальт і нікель, хімічна активність яких менша ніж у заліза. Кобальт і нікель добувають із поліметалічних руд, які піддають ряду послідовних операцій збагачення металом. До них відносяться перетворення сполук кобальту в оксиди з послідовним відновленням алюмінотермією або електролізом розчинів. Нікол (ІІ) сульфід піддають окиснювальній плавці, і одержаний оксид відновлюють вуглецем. Очистка нікелю від інших супутніх металів здійснюється електролітичним шляхом. Кобальт і нікель застосовують як легуючі метали в сталях, щоб надати їй специфічні властивості (сталі нержавіючі, інструментальні, з особливими магнітними властивостями). Значна кількість кобальту використовується у виробництві надтвердих матеріалів на основі карбідів титану та вольфраму, а нікель використовується для нікелювання, тобто для обробки поверхонь виробів з інших металів.

Мідь – м’який, пластичний метал, що має рожево-червоне забарвлення, високу електричну провідність, температуру плавлення 10830С. Мідь – хімічно малоактивний метал.

Мідь не реагує з водою, розчинами лугів, хлоридною й розбавленою сульфатною кислотами. При нагріванні реагує із сіркою й хлором, утворюючи Cu2S та CuCl2.

Мідь розчиняється в кислотах, які є сильними окисниками:

 

3Cu + 8HNO3 (розб.) = 3Cu(NO3)2 + 2NO↑ + 4H2O;

 

Cu + 2H2SO4 (конц.) = CuSO4 + SO2↑ + 2H2O.

 

Купрум утворює такі оксиди: Cu2O (червоно-коричневий) має основний характер, CuO і Cu2O3 чорного кольору, CuO – амфотерний (із перевагою основних властивостей), Cu2O3 – слабко кислотний характер. Оксиди реагують із кислотами з утворенням солей:

 

Cu2O + 2HCl = 2CuCl + H2O;

 

CuO + H2SO4 = CuSO4 + H2O.

При нагріванні вище 11000С купрум (ІІ) оксид розкладається на купрум (І) оксид та кисень. У вологій атмосфері мідь поступово вкривається зеленуватим шаром купрум (ІІ) гідроксидкарбонату:

 

Cu + O2 + CO2 + H2O = (CuOH)2CO3 (малахіт).

 

При дії лугів на розчини солей Cu (II) утворюється купрум (ІІ) гідроксид блакитного кольору:

 

CuSO4 + 2NaOH = Cu(OH)2↓ + Na2SO4.

 

Купрум (ІІ) гідроксид – слабка основа, яка невеликою мірою виявляє амфотерні властивості – вона при нагріванні розчиняється в концентрованих розчинах лугів з утворенням тетрагідроксокупрат (ІІ) йонів:

Cu(OH)2 + 2KOH = K2[Cu(OH)4],

 

а також у розчинах кислот:

 

Cu(OH)2 + 2HCl + 2H2O = [Cu(H2O)4]Cl2.

 

При нагріванні Cu(OH)2 легко розкладається:

 

Cu(OH)2 CuO + H2O.

 

Із солей купруму (ІІ) найбільше практичне значення має CuSO4∙5H2O – мідний купорос (блакитного кольору). При нагріванні мідний купорос втрачає воду. Безводний CuSO4 безбарвний.

При взаємодії розчину купрум (ІІ) сульфату з аміачною водою утворюється блакитний осад купрум (ІІ) гідроксидсульфату:

 

2CuSO4 + 2NH3∙H2O = (CuOH)2SO4↓ + (NH4)2SO4.

 

Під дією надлишку амоніаку утворюється катіон тетраамінокупруму (ІІ) інтенсивного синього кольору:

 

(CuOH)2SO4 + 8NH3∙H2O = [Cu(NH3)4]SO4 + [Cu(NH3)4](OH)2 + 8H2O.

 

Солі купруму (ІІ) мають окиснювальні властивості. Так, при додаванні до розчину CuSO4 калій йодиду виділяється йод та білий осад купрум (І) йодиду:

 

2CuSO4 + 4KI = 2CuI↓ + I2 + 2K2SO4.

 

Вихідною сировиною для добування міді найчастіше є сульфідні руди. Для добування міді купрум (І) сульфід Cu2S спочатку піддають окиснювальному випалюванню:

 

Cu2S + 2O2 = 2CuO + SO2.

 

До купрум (ІІ) оксиду, що утворився, додають нову порцію сульфіду й при високій температурі відбувається реакція:

 

2CuO + Cu2S = 4Сu + SO2.

 

Одержують технічний метал, що містить 97-98 % Купруму. Для добування чистішої міді, яку використовують в електротехніці, проводять електрорафінування металу у водному розчині купрум (ІІ) сульфату. Чиста електролітична мідь містить 99,98-99,99 % Сu.

Основна маса міді (електролітичної), що виробляється, використовується в електротехнічній промисловості та при одержанні сплавів: бронзи, алюмінієвої та берилієвої бронзи, мельхіору, константану, латуні.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Легкі конструкційні метали

Розділ Неметалеві конструкційні матеріали Полімерні матеріали За походженням полімери... Розділ Металеві конструкційні... Металічні сплави...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Метали родин феруму й купруму

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Полімерні матеріали
Полімери – особливий вид макромолекулярних сполук, побудованих з великої кількості (полі-) сполучених між собою хімічними зв’язками залишків (елементарних ланок) вихідних низькомолекулярних сполук

Матеріали неорганічного походження
Неметалічні конструкційні матеріали неорганічного походження використовують у тих випадках, коли метали або полімери не відповідають експлуатаційним умовам або економічним міркуванням.

Легкі конструкційні метали
Велике значення для машинобудування належить легким конструкційним металам, які мають достатньо питому міцність. Питома міцність – це відношення міцності матеріалу до щільності. З огляду на питому

Вуглецеві сталі
Основною продукцією чорної металургії є сталь. Вуглецева сталь промислового виробництва – це складний сплав заліза з вмістом вуглецю менше 2,14 %, в якому крім вуглецю, що вводиться спеціально, є д

Символи в марках легованих сталей
Елемент Символ Елемент Символ Елемент Символ Алюміній Нітроген (Азот) Ванадій Вольфрам

Сплави на основі кольорових металів
Кольорові метали – це мідь, алюміній, цинк, олово, свинець, нікель, хром, срібло та інші. Вони мають загальну властивість утворювати на поверхні окисну плівку, яка запобігає по

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги