рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Загальна уява про гормони.

Загальна уява про гормони. - раздел Образование, ГУМОРАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ ОРГАНІЗМУ Продукти Життєдіяльності Ендо­кринних Залоз Називають Інкретами, Або Гормонам...

Продукти життєдіяльності ендо­кринних залоз називають інкретами, або гормонами. Термін «гормон» (від гр. hormao — спонукаю, збуджую) ввели англійські фізіологи W. М. Вауliss і Е. Н. Starling у 1905 р. Вони виділили із стінки дванадцятипалої кишки секретин, який стимуляє секрецію підшлункової залози. Потім цим термі­ном стали називати речовини, які виділяються у кров залозами внутрішньої секреції.

Гормони виробляються в ендокринних залозах двох типів: у зало­зах зі змішаною функцією, які здійснюють внутрішню і зовнішню секрецію (підшлункова, статеві залози), і у залозах, що виконують лише інкреторну функцію (гіпофіз, епіфіз, щитовидна і прищитовидні, підгрудинна, надниркові залози).

Усі ендокринні залози добре оснащені кровоносними судинами, стінки яких мають високу проникність. Це полегшує надходження гормонів у міжклітинні щілини, а звідси у кров і лімфу. Залози внутрішньої секреції іннервуються головним чином вегетативною нервовою системою, добре забезпечені рецепторами.

Завдяки досягненням у галузі хімії було одержано фундамен­тальні дані про хімічну природу гормонів, здійснений синтез біль­шості з них.

Гормони за своєю хімічною будовою різнорідні і можуть бути поділені на три групи: 1) поліпептиди та білки, з наявністю вугле­водного компоненту і без нього; 2) амінокислоти і їх похідні; 3) стероїди (табл. 6).

 

 

Гормони циркулюють у крові у вільному і зв'язаному з білками стані. Внаслідок сполучення з білками гормони, як правило, пере­ходять у неактивну форму. Для всіх гормонів характерний віднос­но невеликий період напівжиття (звичайно близько 1 год). У про­цесі обміну речовин змінюються їх структура і функції. Крім того, частина гормонів використовується клітинами організму, а части­на виводиться із сечею.

Інактивація гормонів відбувається за рахунок сполучення з білками, утворення парних сполук із глюкуроновою кислотою, активності ферментів печінки та процесів окислення.

Типи дії гормонів на організм. Гормони впливають на найріз­номанітніші прояви життєдіяльності організму. Виділяють чотири типи впливу гормонів: 1) метаболічний—вплив на обмін речовин; 2) морфогенетичний — стимуляція формоутворення, диференціація тканин і органів, росту, метаболізму та метаморфозу; 3) кінетич­ний, чи пусковий,—вплив на певний аспект діяльності ефектора; 4) коригуючий — зміна функцій організму чи окремих його орга­нів.

Функціональне значення гормонів. Гормони виконують такі важливі функції: 1) беруть участь у механізмах регуляції та інте­грації функцій організму, забезпечують підтримання деяких фізіо­логічних констант на відносно постійному рівні (наприклад, рівня глюкози в крові, осмотичного тиску тощо), тобто мають «гомео­статичну» функцію (гормональна регуляція фізіологічних функцій є вищою формою гормональної регуляції); 2) пристосовують (адаптують) організм до умов внутрішнього і зовнішнього середо­вищ організму, які постійно змінюються); 3) роблять можливим і забезпечують статевий, фізичний і розумовий розвиток; 4) поряд із нервовими імпульсами гормони є носіями відповідної інформації чи сигналу.

Гормони -мають також «пермісивну» дію, яка полягає в тому, що різні біохімічні реакції відбуваються лише у присутності одно­го або декількох гормонів, хоча реакція й не прискорюється у разі збільшення концентрації гормонів.

Властивості гормонів. До основних властивостей гормонів на­лежать специфічність, дистантний характер їх дії та висока біо­логічна активність.

1. Специфічність дії гормонів. Гормони специфічно впливають на органи-мішені, на що, як правило, нездатні інші біологічно активні речовини. Тобто кожен гормон діє лише на конкретні фізі­ологічні системи чи органи (ефекторні органи). Специфічність дії гормонів пояснюють існуванням гормонспецифічних рецепторів клітинних мембран.

2. Дистантний характер дії гормонів. Органи-мішені і системи, на які діють гормони, як правило, розташовані далеко від місця їх утворення в ендокринних залозах. Так, тропні гормони гіпофіза, який лежить біля основи мозку, діють на щитовидну, статеві, над­ниркові залози, антидіуретичний гормон гіпофіза (вазопресин) — на нирки тощо.

Тканинні гормони, які виділяються без участі спеціалізованих органів (ендокринних залоз), хоча й потрапляють у кров, найчас­тіше діють місцево, на невеликій відстані від місця виділення. До них належать гормони, які виділяються спеціальними клітинами слизової оболонки органів травлення і впливають на його секре­торну і моторну активність (гастрин, секретин та ін.).

3. Висока біологічна активність гормонів. Гормони діють у мі­зерних концентраціях. Так, щоденна мінімальна потреба в гормо­нах для дорослої людини така: гормони щитовидної залози — 0,3 мг, інсулін—1,5 мг, мінералокортикоїди — 2 мг, глюкокортикоїди — 20 мг, андрогени — 5 мг, естрогени — 0,25 мг. Це треба враховувати у разі введення гормонів у організм. Наприклад, що­денна доза синтетичного аналога гормона кори надниркових залоз преднізолону, що підтримує життєдіяльність організму при недос­татності функції надниркових залоз, складає 10 мг.

Механізм дії гормонів дуже складний і до кінця не вивчений. Вони безпосередньо впливають на активність клітин, тканин, орга­нів, а також діють опосередковано через нервову систему, змінюю­чи її функціональний стан.

Є два шляхи дії гормонів на клітину-мішень: 1) взаємодії з ре­цептором плазматичної мембрани клітини; 2) зв'язування з ре­цепторами, розташованими в ядрі клітини.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ГУМОРАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ ОРГАНІЗМУ

Фактори гуморальної регуляції зображено на мал... ЗАГАЛЬНА ЕНДОКРИНОЛОГІЯ Крім... РЕГУЛЯЦІЯ УТВОРЕННЯ ГОРМОНІВ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Загальна уява про гормони.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ГУМОРАЛЬНА РЕГУЛЯЦІЯ ФУНКЦІЙ ОРГАНІЗМУ
Гуморальна регуляція — це різновид біологічної регуляції, при якому інформація передається за допомогою біологічно активних хімічних речовин, які розносяться по організму кров'ю або лім­фою, а тако

ЗАГАЛЬНА ЕНДОКРИНОЛОГІЯ
Ендокринологія — наука про залози внутрішньої секреції. За­лози внутрішньої секреції (від гр. endon — всередину, krinein— виділяти) — органи чи групи клітин, які, на відміну від залоз

ГІПОТАЛАМО-ГІПОФІЗАРНА СИСТЕМА
Важливу роль у регуляції функцій ендокринних залоз відіграє гіпоталамо-гіпофізарна система (мал. 111). Вона має таку будову: 1) система, яка складається із гіпоталамуса і нейрогіпофіза (зад­ньої ча

ПРИНЦИПИ РЕГУЛЯЦІЇ ЕНДОКРИННИХ ЗАЛОЗ
У регуляції діяльності ендокринної системи велику роль грає принцип саморегулювання, який здійснюється за рахунок зворот­них (позитивних і негативних) зв'язків. Ці зв'язки в ендокринній системі бул

Таблиця 1. Походження та дія деяких гормонів
Залоза Гормони або групи гормонів Дія гормону I.Гіпофіз: а)передня частка     б)проміжна частка в)з

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги