рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ПОВ’ЯЗАНИХ З ВЕДЕННЯМ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА

ПОВ’ЯЗАНИХ З ВЕДЕННЯМ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА - раздел Образование, Регіональне лісівництво Методичні вказівки до виконання курсової роботи Для студентів спеціальності 30401 – «Лісове господарство» Рубки Догляду За Лісом 6. Рубки Догляду За Л...

Рубки догляду за лісом

6. Рубки догляду за лісом полягають у періодичному вирубуванні дерев, подальше збереження яких у складі насаджень недоцільне.

7. Головними завданнями рубок догляду є: поліпшення якості і породного складу насаджень;

· збереження і посилення екологічних (захисних, водоохоронних, санітарно-гігієнічних, оздоровчих, рекреаційних), естетичних та інших властивостей лісу;

· підвищення стійкості і продуктивності насаджень;

· створення умов для скорочення термінів вирощування технічно стиглої деревини;

8. До рубки в першу чергу призначаються:

· ділянки, на яких зростають хворі і пошкоджені дерева;

· культури і природні молодняки цінних порід, які пригнічуються небажаними деревними та чагарниковими породами;

· змішані деревостани з головною і другорядними породами в одному ярусі;

· деревостани, в яких є світлолюбиві породи (дуб, ясень, модрина, сосна тощо);

· складні деревостани;

· чисті перегущені молодняки цінних порід;

· молодняки насіннєво-порослевого походження;

· перегущені насадження;

· деревостани з куртинним розміщенням дерев, якщо в окремих групах існує загроза пригнічення головних порід другорядними або у разі перегущеності чистих куртин.

9. У чистих насадженнях до рубки догляду призначаються перш за все ділянки перегущених деревостанів з великою кількістю відсталих за ростом дерев, що мають стовбури з наявністю вад, а також насадження, неоднорідні за походженням, та молодняки з уповільненим ростом.

У змішаних насадженнях рубки призначаються на ділянках, на яких другорядні (небажані) породи негативно впливають на ріст головних.

12. У чистих і змішаних деревостанах з куртинним розміщенням рубки догляду призначаються незалежно від їх загальної зімкнутості і повноти, якщо в окремих групах є небезпека затінення головних порід другорядними або насіннєвих екземплярів порослевими, а також у разі значної загущеності чистих куртин.

13. Рубки догляду за інших рівнозначних умов призначають у першу чергу в насадженнях вищих бонітетів. У насадженнях V і нижчих бонітетів вони, як правило, не проводяться.

12. Рубки догляду за лісом поділяються на такі види: освітлення; прочищення, проріджування, прохідна рубка.

Рубки освітлення формують насадження бажаного складу та густоти, забезпечують таку участь головної породи в насадженні, яка відповідає конкретним лісорослинним умовам та призначенню створюваного насадження.

Рубки прочищення забезпечують склад і форму деревостану (відрізняються від освітлення тим, що створюють рівномірне розміщення головної породи на площі, формують оптимальну структуру майбутнього деревостану, регулюють кількісне співвідношення між окремими породами).

Рубки проріджування створюють умови для формування кращих стовбура і крони (головна увага приділяється якості і структурі насаджень. В окремих випадках, якщо співвідношення порід у складі насаджень небажане, то продовжується його поліпшення, формується другий ярус у складних деревостанах);

Прохідні рубки призначені для створення умов щодо збільшення приросту кращих дерев, підвищення товарності насаджень та скорочення термінів вирощування технічно стиглої деревини (продовжується поліпшення складу, структури та підвищення стійкості деревостану.

15. Під час догляду за насадженнями застосовується переважно комбінований метод рубок, який поєднує принципи низового та верхового доглядів. В основу цього методу покладено розподіл дерев за їх господарськими і біологічними ознаками на три категорії: кращі (цільові), допоміжні (корисні) та ті, що підлягають видаленню.

16. Для подальшого росту залишають кращі дерева, як правило, головних порід насіннєвого походження. Такі дерева повинні бути здоровими, мати прямі, повнодеревні, без сучків стовбури, правильно сформовані крони, добре укорінення. Залежно від цільового призначення насаджень ознаки кращих дерев можуть бути іншими.

15. До категорії допоміжних належать підгінні та ґрунтополіпшувальні дерева, що сприяють очищенню кращих дерев від сучків, формуванню їх стовбурів і крон, виконують ґрунтозахисні функції. Вони можуть бути в будь-якій частині намету або утворювати другий ярус. До цієї категорії належать дерева всіх порід і класів росту, що ростуть на галявинах та у "вікнах", якщо вони не належать до категорії кращих, а також дуплисті дерева (для гніздування корисної лісової фауни), чагарники та дерева підліскової форми. У чистих насадженнях до таких дерев належать відсталі в рості, але життєздатні дерева головних порід.

16. Підлягають вирубуванню, такі дерева:

· що заважають росту і формуванню крон кращих і допоміжних дерев;

· що мають широкі низькоопущені з товстими сучками крони та низькоякісні сильно збіжисті стовбури;

· порослеві дерева, що пригнічують життєздатні насіннєві дерева головних порід;

· окремі кращі екземпляри однорідних за ростом і якістю дерев густих груп;

· дерева–двійники, розвилки, багатоверхівкові, сильно викривлені, з великими пасинками та з іншими вираженими вадами і пошкодженнями, якщо вони заважають росту кращих дерев.

Під час рубок догляду всіх видів видаляють також дерева, що підлягають санітарній рубці.

Дерева, що підлягають видаленню, можуть належати до всіх класів росту і бути у всіх ярусах насадження.

19. Призначення дерев до рубки проводиться в окремих невеликих групах, у кожній з яких відбирають кращі дерева, потім допоміжні, що залишають для подальшого росту, і, нарешті, намічають дерева, які потрібно вирубати. У разі відсутності в окремих групах дерев, що відповідали б вищезазначеним вимогам, слід залишати відносно кращі дерева груп.

20. Відбір дерев для рубок освітлення і прочищення проводиться лише на спеціально закладених пробних ділянках, що є еталоном для здійснення догляду на всій площі.

Для рубок проріджування та прохідних рубок відбір дерев проводиться на всій ділянці з урахуванням рівномірного розміщення кращих дерев.

21. Насінники, що виконали своє призначення, і своєчасно не зрубані поодинокі дерева вирубуються під час першого прийому рубок догляду. Запас деревини таких дерев під час визначення інтенсивності рубок догляду в молодняках не враховується і обчислюється окремо.

22. Інтенсивність зрідження деревостану під час проведення рубок догляду залежить від типу лісу, складу, віку і бонітету насадження, а також цілей лісовирощування.

Розрізняють такі інтенсивності зрідження: слабка – вирубка до 15 % запасу деревостану, помірна – 16–25 %, сильна – 26–35 %, дуже сильна – більше 35 %.

21. У молодняках, насадженнях швидкоростучих і світлолюбивих порід, а також у змішаних деревостанах під час рубок догляду досягають сильної або дуже сильної інтенсивності зрідження, а у перегущених, особливо невітростійких насадженнях, що ростуть на схилах крутизною понад 20° і нестійких ґрунтах слабкої інтенсивності.

24. Після здійснення рубок догляду на схилах до 20° а також на стійких ґрунтах схилів більшої крутизни повнота чистих насаджень може бути знижена до 0,6 (північні експозиції) і 0,7 (південні експозиції); на схилах, що мають понад 20° на ділянках з нестійкими ґрунтами – відповідно до 0,7 і 0,8.

25. Повторюваність окремих прийомів рубок догляду залежить від стану насадження. Якщо стан насадження потребує частішої повторюваності рубок, інтенсивність зрідження окремих прийомів буде меншою і навпаки.

Рекомендуються такі терміни повторюваності рубок догляду: при освітленнях і прочищеннях 3–5 років, проріджуванні – 5–10 років, при прохідних рубках – 10–15 років. У змішаних і складних насадженнях повторюваність частіша. Конкретні терміни повторюваності встановлюються під час чергового лісовпорядкування.

24. Щорічний обсяг кожного виду рубок визначається шляхом поділу площ насаджень, що потребують відповідного догляду, на повторюваність рубок.

25. Проект щорічних обсягів рубок догляду складається по лісогосподарському підприємству в розрізі лісництв. При цьому для кожного виду догляду зазначається площа і кількість деревини, що підлягає вирубуванню. Проріджування при повноті насадження 0,7, а прохідні рубки при повноті 0,8 і нижче не проектуються.

26. Термін початку і закінчення рубок догляду визначається з урахуванням умов місцезростання насадження та біологічних особливостей деревних порід, що входять до його складу.

У змішаних молодняках за наявності господарсько цінних порід рубки догляду починають з появою загрози пригнічення головних порід другорядними; у чистих – при диференціації дерев за висотою і з появою відпаду.

Закінчуються рубки догляду за один клас віку до настання стиглості насадження. Якщо у вищезазначений термін насадження не призначається до рубки головного користування, догляд за ним продовжується.

33. У лісах, віднесених до тих категорій захисності, де допускаються тільки рубки, пов'язані з веденням лісового господарства, їх проведення не обмежується віком насаджень.

34. У хвойних насадженнях, де є дерева, уражені кореневою губкою, і в дубових насадженнях з масовим раковим захворюванням дерев, рубки догляду бажано провадити в осінньо-зимовий період, після настання морозів.

35. Під час визначення ділянок для рубок догляду та встановлення терміну їх проведення враховують інтереси ведення мисливського господарства та здійснення побічних користувань.

36. Рубки догляду проводяться способами, що не викликають ерозії ґрунтів, пошкодження дерев, які залишаються для подальшого росту, виключають можливість негативного впливу на стан лісів і водоймищ.

37. Рубки догляду проводяться за технологічними картами на ділянках з попередньо підготовленою мережею технологічних коридорів (трелювальних волоків), шляхів для транспорту тощо.

38. Верхні склади розміщуються біля доріг і просік у зручних для під'їзду місцях. Для цього використовуються, якщо можна, землі, не вкриті лісовою рослинністю.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Регіональне лісівництво Методичні вказівки до виконання курсової роботи Для студентів спеціальності 30401 – «Лісове господарство»

Харківський національний аграрний університет... імені В В Докучаєва...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ПОВ’ЯЗАНИХ З ВЕДЕННЯМ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЗАВДАННЯ ТА ЗМІСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Курсова робота займає важливе місце у підготовці спеціалістів лісового господарства, оскільки сприяє закріпленню і поглибленню отриманих теоретичних знань, вивченню особливостей лісорослинних умов

ВИХІДНІ ДАНІ ДЛЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ
Вихідними даними для складання курсової роботи з регіонального лісівництва є матеріали лісовпорядкування лісгоспів, розташованих в різних лісівничо-типологічних областях України. Кожному студенту н

Типологічний аналіз лісів
Типологічний аналіз передбачає кількісне та якісне визначення одиниць лісотипологічного районування, вивчення закономірностей формування типологічної структури лісів. На завершення формулюються про

Використання типологічного потенціалу.
Лісництво Тип лісу середній вік, років Загальна площа, га Загальний запас, м3 Середні

Розподіл насаджень на корінні та похідні деревостани
В межах кожного лісництва в розрізі типу лісу встановити корінні та прохідні деревостані. Необхідно пояснити поняття тип деревостану, вказати які деревостани належать до корінних і похідних, підкре

Проектування рубок догляду.
Рубки догляду за лісом є основним лісогосподарським заходом, спрямованим на вирощування цінних і високопродуктивних насаджень. Вони проводяться протягом усього життя лісу і відіграють важливу роль

Основні організаційно – технічні елементи лісосік запроектованих рубок.
На кожну з запропонованих до проведення рубки головного користування складається технологічна карта. Окремо описуються вибрані способи очистки лісосік від порубочних решток та основні організаційно

Лісотипологічне районування України
  Області (Т–тепло, W–волога) Райони (континентальність А) Сектори (рельєф) І. Сирого помірно теплого

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Правила є сукупністю норм і вимог щодо здійснення рубок, спрямованих на забезпечення охорони, оздоровлення, посилення захисних властивостей і підвищення продуктивності лісів, організації територ

ПОВ’ЯЗАНИХ З ВЕДЕННЯМ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА
Рубки догляду за лісом 6. Рубки догляду за лісом полягають у періодичному вирубуванні дерев, подальше збереження яких у складі насаджень недоцільне. 7. Гол

ПОВ’ЯЗАНИХ З ВЕДЕННЯМ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА
Рубки догляду за лісом 6. Рубки догляду за лісом полягають у періодичному вирубуванні дерев, подальше збереження яких у складі насаджень недоцільне. 7. Гол

НОРМИ І ВИМОГИ ЩОДО ЗДІЙСНЕННЯ ІНШИХ РУБОК
49. Інші рубки проводяться з метою очищення лісових площ під будівництво гідровузлів, трубопроводів, шляхів, видобування корисних копалин прокладання кабелю та інших комунікацій, здійснення інших р

Види рубок залежно від повноти деревостану
  Назва рубок Середньо-вікові Пристигаючі Стиглі Перестійні Суцільні і сан. руки

САНІТАРНІ ПРАВИЛА В ЛІСАХ УКРАЇНИ
1. Санітарні правила в лісах – це сукупність норм здійснення санітарно–оздоровчих заходів та санітарних вимог, які встановлюються з метою охорони та захисту лісів при веденні лісового господарства,

Вибіркові санітарні рубки
10. Вибіркові санітарні рубки здійснюються лісокористувачами шляхом вилучення з насаджень сухостійних, засихаючих, сильно ослаблених, пошкоджених шкідниками, хворобами та внаслідок стихійних природ

Ліквідація захаращеності
32. Ліквідація лісосічної та позалісосічної захаращеності здійснюється лісокористувачами шляхом прибирання поваленого сушняку (з відхиленням стовбура більше як на 30° від вертикальної ос

Захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб
36. Якщо заготовлена і неокорована деревина(у вигляді круглих лісоматеріалів або стовбурів) залишається у місцях рубок, а також на верхніх складах, вантажних пунктах та інших територіях на відстані

Санітарні вимоги до проведення рубок головного користування, рубок догляду та інших рубок
40. Під час вибіркових і поступових рубок головного користування, рубок догляду за лісом насамперед здійснюється вирубування дерев III і IV категорій стану з місцевим пошкодженням і відмиранням кор

Деревних соків
45. Дерева (насадження), що передаються для підсочки та заготівлі деревних соків, попередньо обстежуються постійним лісокористувачем з метою визначення їх санітарного стану. Не призначають

Санітарні вимоги в лісах, що виконують переважно
санітарно-гігієнічні та оздоровчі функції 47. У лісах, що належать до санітарно-гігієнічних та оздоровчих категорій захисності, а також в інших насадженнях, які викори

ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ
1. Правила є сукупністю норм і вимог щодо здійснення рубок, спрямованих на забезпечення охорони, оздоровлення, посилення захисних властивостей і підвищення продуктивності лісів, організації територ

ПОВ’ЯЗАНИХ З ВЕДЕННЯМ ЛІСОВОГО ГОСПОДАРСТВА
Рубки догляду за лісом 6. Рубки догляду за лісом полягають у періодичному вирубуванні дерев, подальше збереження яких у складі насаджень недоцільне. 7. Гол

НОРМИ І ВИМОГИ ЩОДО ЗДІЙСНЕННЯ ІНШИХ РУБОК
49. Інші рубки проводяться з метою очищення лісових площ під будівництво гідровузлів, трубопроводів, шляхів, видобування корисних копалин прокладання кабелю та інших комунікацій, здійснення інших р

Види рубок залежно від повноти деревостану
  Назва рубок Середньо-вікові Пристигаючі Стиглі Перестійні Суцільні і сан. рубки

САНІТАРНІ ПРАВИЛА В ЛІСАХ УКРАЇНИ
1. Санітарні правила в лісах – це сукупність норм здійснення санітарно–оздоровчих заходів та санітарних вимог, які встановлюються з метою охорони та захисту лісів при веденні лісового господарства,

Вибіркові санітарні рубки
10. Вибіркові санітарні рубки здійснюються лісокористувачами шляхом вилучення з насаджень сухостійних, засихаючих, сильно ослаблених, пошкоджених шкідниками, хворобами та внаслідок стихійних природ

Ліквідація захаращеності
32. Ліквідація лісосічної та позалісосічної захаращеності здійснюється лісокористувачами шляхом прибирання поваленого сушняку (з відхиленням стовбура більше як на 30° від вертикальної ос

Захист заготовленої деревини від шкідників та хвороб
36. Якщо заготовлена і неокорована деревина(у вигляді круглих лісоматеріалів або стовбурів) залишається у місцях рубок, а також на верхніх складах, вантажних пунктах та інших територіях на відстані

Санітарні вимоги до проведення рубок головного користування, рубок догляду та інших рубок
42. Під час вибіркових і поступових рубок головного користування, рубок догляду за лісом насамперед здійснюється вирубування дерев III і IV категорій стану з місцевим пошкодженням і відмиранням кор

Деревних соків
45. Дерева (насадження), що передаються для підсочки та заготівлі деревних соків, попередньо обстежуються постійним лісокористувачем з метою визначення їх санітарного стану. Не призначають

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги