рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Класичні теорії зовнішньої торгівлі

Класичні теорії зовнішньої торгівлі - раздел Образование, ІНТЕРНАЦІОНАЛІЗАЦІЯ ГОСПОДАРСЬКОГО ЖИТТЯ І СВІТОВИЙ РИНОК Теорія Абсолютних Переваг А. Сміта Виходить З Того, Що Добробут Нації ...

Теорія абсолютних переваг А. Сміта виходить з того, що добробут нації залежить від ступеня поглиблення поділу

праці, в тому числі й міжнародного. А. Сміт дійшов виснов­ку, що кожна країна має спеціалізуватися на виробництві та експорті тих товарів, у виготовленні яких вона має абсолютні переваги, тобто виробництво товарів, які певній країні обхо­дяться дешевше, повинне орієнтуватися не лише на задово­лення потреб своєї держави, а й забезпечувати продаж їх (екс­порт) за кордон. Купувати (ввозити, імпортувати) держава повинна ті товари, виробництво яких у її межах обходиться дорожче. Відбір тих галузей і видів виробництв, на яких спеціа­лізуватиметься країна, здійснює не уряд, а невидима рука ринку. Кожна нація виграє від міжнародної торгівлі, оскіль­ки вона обов'язково має певну абсолютну перевагу у вироб­ництві тих чи інших товарів.

Теорія відносних переваг Д. Рікардо передбачала, що кож­на країна використовує свій капітал і працю у тих галузях, які забезпечують їй найбільші вигоди. Керуючись принципом егої­стичного індивідуалізму, забезпечується загальне благо для всіх. Таким чином, відбувається найефективніший і найбільш еко­номічний поділ праці між різними націями. Суть концепції Рікардо: наявність абсолютної переваги у національному вироб­ництві того чи іншого товару не є необхідною умовою для роз­витку міжнародної торгівлі; міжнародний обмін можливий та ефективний за наявності порівняльних переваг. Порівняльні переваги виникають там, де для виробництва двох товарів ви­користовується різна кількість праці. Наприклад, дві країни (Англія і Португалія) виробляють по два товари (сукно і вино). Португалія має абсолютні переваги перед Англією і у вироб­ництві сукна, і у виробництві вина (табл. 21.3).

Таблиця 21.3. Витрати виробництва на одиницю продукції у робочих днях

Товари Англія Португалія
Вино
Сукно

У Португалії витрати на виробництво сукна порівняно з ви­тратами на виробництво вина становлять 2 : 1, а в Англії 4:3, тобто відносно менші витрати на виробництво сукна має Анг-1

лія (1— < 2). Витрати на виробництво вина у Португалії по­рівняно з виробництвом сукна становлять 1/2, а в Англії — 3/4, тобто виробництво вина ефективніше в Португалії, оскільки тут менші витрати на одиницю продукту. Отже, виходячи з теорії відносних переваг, Португалії варто спеціалізуватися на прибутковішому для неї виробництві вина, а Англії — сукна.

Неокласичні теорії світової торгівлі. Теорія Хекшера — Оліна — Самуельсона є сучасною модифікацією теорії віднос­них переваг і відома як теорія співвідношення факторів ви­робництва. Шведські економісти Елі Хекшер та Берклі Олін теоретично обґрунтували необхідність та спрямованість зовні­шньоторговельних відносин, а американський вчений Пол Са-муельсон визначив математичні умови, за яких реалізується тео­рія Хекшера — Оліна.

Автори пов'язують теорію порівняльних переваг із теорією цін на фактори виробництва. Країни продають (експортують) товари інтенсивного використання відносно надлишкових факторів та ввозять (імпортують) продукти інтенсивно­го використання відносно дефіцитних для них факторів. У результаті відбувається вирівнювання цін на фактори виробни­цтва, втрачаються відносні переваги, вирівнюються умови роз­витку.

Парадокс Леонтьєва. Американський економіст Василь Леонтьєв, досліджуючи структуру експорту та імпорту США у 1947 р., виявив закономірність, яка відома під назвою парадокс Леонтьєва. Парадокс полягає в тому, що США експортували переважно трудомісткі товари, а імпортували — капіталомісткі.

Пояснюється парадокс тим, що одна людино-година амери­канської праці еквівалентна трьом людино-годинам іноземної праці. Отже, США мають надлишок праці високої кваліфікації, що й зумовлює таку структуру експорту.

Теорія альтернативних витрат Г. Хаберлера ґрунтуєть­ся на дослідженні технологічних змінних, що визначають пове­дінку суб'єктів на світовому ринку товарів. Він стверджує, що країни експортують продукцію найпередовішого технологічно­го виробництва, сприяючи тим самим поширенню у світі новіт­ніх технологій. Відтак розрив між технологічними рівнями зни­кає, експорт скорочується, структура зовнішньої торгівлі змі­нюється.

Теорія життєвого циклу товару (ЖЦТ) Раймонда Варнона виходить з того, що всі товари проходять свій життєвий цикл. Ця теорія розглядає взаємозв'язок між життєвим циклом типового нового товару та міжнародною торгівлею за такою схе­мою:

I етап — поява нового продукту на ринку;

II етап — зрілість продукту;

III етап — випуск стандартизованого продукту.

У міжнародному плані виробництво цих товарів перемі­щується залежно від етапу циклу. Цією теорією Р. Варнон праг­нув пояснити, чому саме США займає лідерські позиції у вироб­ництві нових і перспективних товарів. Оскільки попит на ці то­вари на американських ринках з'являється раніше, ніж на рин­ках інших країн, це забезпечує США технологічні переваги.

Ця теорія не поширюється на:

— товари з коротким життєвим циклом;

— предмети розкошів;

— товари з непомірно високими транспортними витратами;

— товари, відносно яких фірма застосовує стратегію дифе­ренціації з метою підтримання споживчого попиту без викорис­тання цінової конкуренції (рекламні послуги).

Концепції незалежності, взаємозалежності і залежності. У випадку незалежності країна позбавляється можливості спо­живати ті блага, яких вона не виробляє. Тому країни не праг­нуть до повної економічної незалежності, головне для них — уникнути або мінімізувати іноземний контроль за попитом і пропозицією.

Взаємозалежність — це розвиток торговельних зв'язків на основі взаємовигідного економічного співробітництва.

Залежність проявляється у нерівноправності країн різного ступеня економічного розвитку в системі світової торгівлі, зу­мовленої залежністю від однієї країни як споживача чи поста­чальника.

Шляхи обмеження залежності:

— вихід країн, що розвиваються, на світовий ринок;

— диверсифікація експорту шляхом розвитку нетрадицій­них виробництв.

Дві протилежні доктрини у галузі міжнародного об­міну:

— свободи торгівлі (фрітредерства);

— протекціонізму (захисту інтересів національного вироб­ника).

Аргументи на користь фрітредерства:

— забезпечення міжнародної спеціалізації, вигідної як окре­мим країнам, так і країнам — учасницям зовнішньоторговель­них відносин;

— активізація розвитку конкуренції як на національному, так і на міжнародному рівнях;

— розширення ринку;

— зменшення ризику дефіциту;

— формування високих стандартів життя;

— демократизація господарського життя. Аргументи на користь протекціонізму:

— забезпечення певних гарантій щодо належної економіч­ної державної безпеки;

— опікування нових галузей, які тільки перебувають у стадії становлення;

— забезпечення вищого рівня зайнятості та доходів у межах національної економіки.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ІНТЕРНАЦІОНАЛІЗАЦІЯ ГОСПОДАРСЬКОГО ЖИТТЯ І СВІТОВИЙ РИНОК

ІНТЕРНАЦІОНАЛІЗАЦІЯ ГОСПОДАРСЬКОГО ЖИТТЯ І СВІТОВИЙ РИНОК Міжнародний поділ праці та інтернаціоналізація економіки як основа... Міжнародна економічна інтеграція МЕІ процес зближення та взаємопроникнення... МЕІ має переважно регіональний характер Форми МЕІ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Класичні теорії зовнішньої торгівлі

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Міжнародний поділ праці та інтернаціоналізація економіки як основа формування світового господарства
Світове господарство — внутрішньо суперечлива єдність національних економік, пов'язаних міжнародним поділом праці, торговельно-виробничими, фінансовими та науково-технічними зв

Всесвітній ринок товарів та послуг
Світова торгівля — форма МЕВ, що ґрунтується на глибо­кому МПП, спеціалізації певних країн на виробництві окремих товарів та послуг згідно з їхнім техніко-економічним рівнем, п

Сума експорту та імпорту становить зовнішньоторго­вельний оборот.
Реекспорт — придбання в іншій країні товарів не для влас­ного використання, а для перепродажу третій країні. Реімпорт — придбання реекспортного то

Торговельний і платіжний баланси країни
Платіжний баланс — статистичний звіт за певний проміжок часу (місяць, квартал, рік), який показує співвідно­шення між сукупними надходженнями з-за кордону та плате­жам

Валюта в широкому розумінні — це грошова одиниця країни (гривня,рубль, долар і т. ін.); у вузькому розумінні — це грошові одиниці іноземних держав.
Національна валютна система — форма організації валют­них відносин країни, що визначається національним законодав­ством (рис. 21.13).

Базилевич В. Д.
Рис. 21.16. Форми міжнародної міграції робочої сили — головний напрям міграції робочої сили: з країн, що роз­виваються,

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги