рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Ресурсне забезпечення економіки країни як складова економічного зростання

Ресурсне забезпечення економіки країни як складова економічного зростання - раздел Образование, Курс лекцій ФІНАНСИ Проблема Ресурсного Забезпечення Розв'язання Завдань Розвитку Економіки Є Клю...

Проблема ресурсного забезпечення розв'язання завдань розвитку економіки є ключовою. Як свідчить світовий досвід, у ній виділяються два основні підходи - орієнтир на власні фінансові ресурси і на залучення інвестицій ззовні. Кожна країна, що ставила перед собою завдання економічного прори­ву, повинна була вирішувати подібну дилему. Характер же її вирішення залежав від вихідних орієнтирів. Так, свого часу в СРСР так звана «індустріалізація» забезпечувалася за рахунок внутрішніх джерел. Проте це були не накопичення державних підприємств, як стверджувала офіційна історична наука, а при­мусовий перерозподіл і звичайне здирство.

Примусовий пере­розподіл здійснювався в різних формах, у тому числі через сфе­ру державних фінансів, зокрема і за рахунок державних позик, що розповсюджувалися під підписку. Значна частина ресурсів була отримана від «розкуркулювання», тобто фактично від гра­бежу селян. Крім того, не слід забувати і про безоплатну робочу силу за рахунок сотень тисяч репресованих громадян. Безумов­но, що про подібні «методи» не може бути й мови.

Ситуація з забезпеченістю потреб економічного розвитку вну­трішніми фінансовими ресурсами, що перебувають у розпоря­дженні підприємств і сконцентровані у фінансовому секторі, в Україні досить напружена.

Визначення реального обсягу фінансових ресурсів країни – досить складний процес. Так, в Україні в складі одного з еле­ментів внутрішніх ресурсів - оборотних коштів - більше 2/3 перебуває в кредиторській заборгованості, майже половина якої є простроченою. Це, по суті, як уже зазначалось, непрацюючі, а в частині простроченої заборгованості багато в чому і втра­чені ресурси.

У складі ресурсів комерційних банків понад по­ловину становлять розміщені в них кошти тих самих підпри­ємств, їх включення в загальний обсяг ресурсів відбиває, з одного боку, подвійний облік. Однак, з іншого боку, їх кон­центрація в банках дає можливість використання цих коштів іншими суб'єктами підприємницької діяльності. Невключення у зведені дані бюджетних асигнувань й іноземних інвестицій пов'язане з тим, що ці кошти направляються на підприємства і вже враховані в складі їхніх ресурсів.

Обсяги потенційних ресурсів, що мо­жуть бути використані безпосередньо в економіці України, катастрофічно малі. По приблизним даним вони становлять близько 90 млрд. дол. США або 100 млрд. євро. Реально ж працюючих ресурсів і того менше – близько 65-70 млрд. дол. При цьому звертає на себе увагу вкрай незначна роль фінансового сектора, у якому зосереджено всього біля 7 % загального обсягу ресурсів. І хоча останнім ча­сом питома вага ресурсів, сконцентрованих у банківській сис­темі, дещо підвищилася, їх роль, як і раніше, вкрай незначна. Поки що банки є скоріше посередниками в розрахунках, ніж фінансовими центрами країни. Роль же ресурсів, що мобілізую­ться страховими компаніями, взагалі невідчутна – менше 1 %.

Отже, проведений аналіз свідчить про те, що проблема з ре­сурсним забезпеченням фінансової стратегії економічного зро­стання в Україні надзвичайно складна і не може вирішуватися за допомогою концентрації зусиль на певному напрямку. Не­обхідно докласти максимум зусиль абсолютно в усіх сферах. Тільки такий підхід дасть змогу мобілізувати достатню масу ресурсів. Водночас фінансова стратегія повинна встановити пріоритетність окремих джерел і виділити той елемент, за допомогою якого буде здійснюватися збалансування потреб із ресурсами.

По-перше, слід усіляко сприяти нарощуванню і продуктив­ному використанню фінансових ресурсів підприємств. Фінан­сова стратегія України має ґрунтуватися на пріоритетності са­ме фінансових ресурсів підприємств, а не на бюджеті держави, як це фактично було до цього часу. Проте цьому істотно пе­решкоджає проблема неплатежів, що залишається все ще до­сить складною, про що свідчить питома вага дебіторської і кредиторської заборгованості.

Так, дебіторська заборгованість в активах підприємств на початок 2000 р. становила 25 %, а на початок 2001 р. - 28 %, тоді як оборотні кошти в запасах то­варно-матеріальних цінностей – відповідно 9 і 8 %. Креди­торська заборгованість у пасивах становила ще більше – 33 і 39 %. Необхідно скасувати введений за рекомендацією західних експертів порядок сплати податків за методом нарахувань, що призводить до вимивання оборотних коштів.

Потрібно відмови­тися від будь-якого вилучення з підприємств їхніх амортиза­ційних відрахувань, що практикувалося в період макроекономічної стабілізації. Тобто головною домінантою фінансової стра­тегії має стати зміцнення фінансової бази підприємницьких структур. Держава, як вказувалось вище, має всебічно сприяти зміцненню національного промислового капіталу.

По-друге, слід значно більше уваги приділити банківській системі, насамперед її ресурсному потенціалу. Тенденція зрос­тання вкладів громадян повинна одержати своє підкріплення різними засобами фінансової політики, насамперед податкової. В умовах стабільної, насиченої ресурсами економіки, доходи від фінансових операцій громадян можуть і повинні оподатко­вуватися на загальних підставах. Але якщо ресурсів не виста­чає, якщо вкрай необхідним буде їх нарощування, а основним джерелом і резервом їх збільшення можуть бути саме заоща­дження громадян, то і доцільним, і виправданим буде надання різних пільг.

Наприклад, виключення з оподатковуваного до­ходу громадян їхніх вкладів в установи банківської системи, звільнення від оподаткування отриманих процентних доходів (із метою недопущення зловживань – на рівні середньої став­ки за вкладами) і т. п. Водночас необхідно стимулювати і на­рощування банками власного капіталу, що є запорукою стабі­льності банківської системи.

По-третє, незважаючи на всі проблеми із залученням іно­земних інвестицій, важливою складовою фінансової стратегії має стати створення сприятливого інвестиційного клімату. Без припливу зовнішніх фінансових ресурсів успішно вирішити завдання економічного зростання буде неможливо. З цього при­воду вже досить багато написано і сказано. Але іноземні інвестори без розв'язання двох попередніх завдань і не прийдуть, і не запрацюють ефективно, їм необхідне відпо­відне ринкове середовище всередині країни. Тоді і тільки тоді їхні інвестиції зможуть стати вагомим чинником виходу еконо­міки України на стабільну позитивну економічну динаміку.

По-четверте, зважаючи на обмеженість фінансових ресур­сів підприємств і банків і проблеми із залученням іноземних інвестицій, слід активізувати інвестиційну діяльність держави. Необхідно усвідомити очевидну реальність – поки що внут­рішніх ресурсів украй недостатньо порівняно з потребами еко­номічного зростання, а сподівання на те, що іноземні інвести­ції вирішать проблеми української економіки, безпідставні, який би сприятливий інвестиційний клімат не був створений.

Тому і виникає дилема щодо фінансового забезпечення по­дальшого розвитку: використовуючи існуючий фінансовий по­тенціал сприяти поступовому нарощуванню темпів економіч­ного зростання або спробувати різко активізувати інвестицій­ний процес і на цій основі підвищити темпи зростання економі­ки. Звичайно, якби не було обвального падіння економіки і життєвого рівня, за основу фінансової стратегії можна було б взяти поступальний характер розвитку.

Але помірні темпи зростання ВВП – до 3 % щорічно, призведуть до того, що відновлення втрачених життєвих стандартів розтягнеться на декілька десятиліть, що просто неможливо. Зрештою, для цього особливо і не потрібна, як це і було досі, фінансова стратегія – можна покластися на природний перебіг розвитку.

Необхідність, як уже зазначалося, досягнення на найближчі десять років щорічного приросту ВВП у середньому на рівні 6-9 % вимагає екстраординарних, чітко стратегічно окресле­них дій. Вважаємо, що в наступні десять років у фінансовій стратегії України цілком припустимим і виправданим буде ви­користання деяких концептуальних положень кейнсіанства з відповідним підвищенням ролі державних фінансів у забезпе­ченні потреб соціально-економічного розвитку. Конкретним проявом цієї політики повинні стати державні інвестиції в економіку, підвищення рівня заробітної плати і пенсій з метою підвищення рівня платоспроможного попиту.

Потреба істотного збільшення, порівняно з існуючим рів­нем, державних інвестицій вимагає вирішення певних теоре­тичних і практичних проблем. З погляду фінансової теорії не­обхідно обґрунтувати роль і місце економічної діяльності держави в перехідній економіці. Практичний аспект цієї проб­леми полягає в забезпеченні цільового характеру й ефективно­сті державного фінансування економічного розвитку.

У цілому теоретичні основи ролі держави у вирішенні еко­номічних проблем у період подолання кризи та в забезпеченні зростання ВВП сучасною економічною наукою визначені до­сить чітко. Але є один аспект, пов'язаний саме з перехідною економікою. Свого часу у зв'язку з відходом від адміністратив­но-командної економіки була переглянута і роль бюджету.

Практично однозначно було визнано, що фінансування потреб економіки не є прерогативою держави, що, безперечно, зага­лом правильно. Значно скоротилися як обсяги видатків на еко­номічну діяльність, так і їх питома вага. Якщо в 1991 р. вони ста­новили в зведеному бюджеті 46 %, то вже у 2001 р. – лише 16 %. Змінилася і їх структура. Сьогодні переважають не капітальні, як раніше, а поточні видатки на утримання загальнодержавної ви­робничої інфраструктури.

Капітальні вкладення становлять в останні роки не більше 2-3 %. При цьому внаслідок розпорошення коштів через відомчий підхід до їх фінансування реальної результативності цих вкладень практично не було.

Необхідність зменшення рівня прямого державного фінансу­вання економічних потреб обґрунтовувалася тим, що таке фінан­сування повинні здійснювати насамперед самі суб'єкти господа­рювання і комерційні банки. Звичайно, для стабільної економіки ця теза є абсолютно правильною. Проте в Україні розвиток ситу­ації набув такого характеру, що сьогодні ні підприємства, ні бан­ки не в змозі забезпечити не тільки потреби економічного зрос­тання, а й підтримання стабільної діяльності економічного комплексу, що теж стало одним із чинників економічної кризи. Це визначає необхідність кардинального перегляду ролі бю­джетної політики у фінансовій стратегії. Те, що з огляду на реалії економічної ситуації це вкрай необхідно, є очевидним.

Теперішню бюджетну політику можна охарактеризувати як спробу підтримати на мінімальному рівні всі потреби, хоча офіційно вона визначається як політика соціальної спрямова­ності. Свого часу переорієнтування бюджету відбулося у зв'язку з відмовою від так званого залишкового підходу до фі­нансування соціальної сфери.

Але в умовах кризи це не поліп­шило, і не могло поліпшити ситуацію, оскільки реальні обсяги фінансування значно знизилися внаслідок зменшення реаль­них обсягів бюджету в результаті інфляції і скорочення обся­гів ВВП. Соціальна спрямованість бюджету в таких умовах не одержує реального наповнення, про що свідчить украй низь­кий – нижче офіційного прожиткового мінімуму – рівень оплати праці в соціальній сфері і непогашена досі у повному обсязі заборгованість із заробітної плати.

Заходи щодо під­вищення заробітної плати в соціальній сфері, які здійснені в 2001 р. - у середньому на 30 %, навіть не компенсують її ре­ального зниження за попередні чотири роки - сумарний рі­вень інфляції становив 198,1 %. При цьому практично відсут­ній бюджетний перерозподіл між окремими верствами насе­лення, адже прибутковий податок сплачується з доходу, що перевищує 17 грн.

Таким чином, головним завданням у сфері бюджетної полі­тики з позицій фінансової стратегії економічного зростання може стати її переорієнтування на економічні потреби. При цьому слід наголосити, що подібний підхід ніякого протиріччя із соціальною політикою не має, навпаки, реальність соціаль­них гарантій може бути забезпечена тільки за умови ліквідації наслідків економічної кризи. Тому сприяння розвитку еконо­міки є набагато реальнішою і більш наповненою соціальною спрямованістю бюджету, ніж нинішня декларативність, що не підкріплена достатнім рівнем фінансування.

Вирішення стратегічних завдань збільшення обсягів держав­них інвестицій в економіку обов'язково передбачає визна­чення їхніх джерел і розроблення механізмів, які забезпечили б їх ефективність. Не маючи подібних механізмів, немає і сен­су розвивати це інвестування. Крім того, весь бюджетний про­цес слід розглядати в площині економічного зростання.

На­приклад, усім відомо, скільки нині суперечок викликає прийняття Державного і місцевих бюджетів в Україні, яке супроводжує­ться розглядом значної кількості їх варіантів. Водночас абсо­лютно не зрозуміло, що ж є критерієм вибору того чи іншого варіанта? Хоча прийняття бюджету значною мірою політич­ний процес, усе ж воно повинно ґрунтуватися на чітких еко­номічних і фінансових критеріях.

На найближчі десять років за основу критеріальної оцінки того чи іншого варіанта проек­ту бюджету варто взяти забезпечення на його основі макси­мального рівня приросту ВВП при задоволенні мінімуму соці­альних потреб. Це, по-перше, поставить на стабільну основу бюджетний процес, а по-друге, сприятиме розв'язанню основ­ного завдання – забезпечення економічного зростання.

Для потреб бюджетного забезпечення розвитку економіки можуть використовуватися джерела бездефіцитного і дефіцит­ного фінансування. Збільшення обсягів бездефіцитного фінан­сування вимагає перерозподілу коштів між окремими групами видатків. Аналіз складу, структури і рівня бюджетних видатків в Україні показує, що сьогодні резервів їх скорочення (за винятком окремих статей видатків на управління) фактично не іс­нує.

Тому і бездефіцитне фінансування економічних потреб на практиці видається нереальним. Нарешті, нестача ресурсів і є од­нією з ознак кризи - якби її не було, то і коштів було б достат­ньо. Тому спроби державного сприяння економічному розвитку на основі бездефіцитного фінансування будуть приречені на не­вдачу, оскільки не відображають фінансових реалій у суспільстві.

Крім того, бездефіцитне фінансування можливе за рахунок або підвищення рівня оподаткування, або залучення неподат­кових надходжень. Питання підвищення рівня оподаткування навіть не може розглядатися. Навпаки, цей рівень необхідно знижувати. До речі, таке зниження теж необхідно розглядати з позицій економічного зростання, а саме: як засіб розширення внутрішніх фінансових ресурсів підприємств. Тому необхідно не просто знижувати рівень податкового навантаження на під­приємства, а надавати пільги у разі направлення вивільнених від оподаткування коштів на потреби розвитку виробництва.

Щодо неподаткових доходів, а вони в Україні досить значні - у різні роки від 20 до 30 % і більше від загального обсягу до­ходів бюджету, то нині вони фактично виконують функції за­міщення відсутніх податкових надходжень. Так, доходи від приватизації взагалі повинні були б виділятися в бюджеті ок­ремо і направлятися або на погашення державного боргу, або на потреби розвитку економіки.

Але цього не було зроблено, оскільки тоді мобілізованих податкових надходжень просто не вистачало б для фінансування потреб держави. Можливо, вра­ховуючи необхідність вирішення тактичних завдань фінансо­вої політики – ліквідації бюджетного дефіциту, це і було до­цільно, але з позицій фінансової стратегії – просто безглуздо, адже приватизація за рік-два закінчується і проблеми виник­нуть знову.

Отже, сьогодні резервів збільшення доходів бюджету для забезпечення потреб економічного зростання на бездефіцитній основі не існує. Навпаки, ситуація через один-два роки може погіршитись унаслідок зниження податкового тягаря у зв'язку з майбутнім прийняттям Податкового кодексу України і за­вершенням приватизації.

Дефіцитне фінансування передбачає використання держав­них запозичень і грошової емісії. Саме тут містяться реальні, з погляду їх використання, резерви і важелі впливу на забезпечення економічного зростання. При цьому хоча перевага і по­винна надаватися неінфляційним позиковим джерелам, обов'яз­ково слід враховувати і вартість запозичень. Так, ту практику, що мала місце в Україні, коли рівень доходності за ОВДП досягав 100% річних, не можна визнати обґрунтованою. Навіть тактично – з метою забезпечення фінансування державних видатків – вона не може бути виправдана. Стратегічно ж вона була не тільки безглуздою, а й вкрай шкідливою, оскільки спричинила набагато більше проблем, ніж вирішила завдань.

Використання державного запозичення вимагає вирішення проблеми оптимізації його структури як щодо ринків запозичен­ня, так і кредиторів. І внутрішні, і зовнішні запозичення мають як певні переваги, так і недоліки. Тому дуже важливо оцінити мож­ливості залучення коштів, їх вартість і наслідки. Що стосується внутрішнього запозичення, то слід підкреслити обов'язкову по­требу в його розвитку. Але кредиторами держави повинні бути не комерційні банки чи суб'єкти підприємницької діяльності, а фізичні особи.

Звичайно, реалізувати ці стратегічні завдання ду­же складно, адже на громадян у демократичному суспільстві на­тиснути неможливо, тоді як стосовно банків можна знайти важе­лі впливу. Забезпечення ж принципу добровільності – надзви­чайно важливе завдання, враховуючи необхідність раціонального й ефективного використання запозичень, – громадяни тільки тоді довірять свої заощадження державі, коли будуть упевнені у своїх непорушних правах і одержанні певної вигоди.

Важливим напрямом розвитку внутрішнього державного запозичення може стати використання поряд із звичайними цільових позик під конкретні проекти. При цьому погашення боргу може здійснюватися акціями побудованих або реконст­руйованих підприємств, тобто фактично заборгованість держави взагалі не буде формуватися. Виконання державою функ­цій засновника або одного з засновників акціонерних това­риств в умовах ринкової трансформації економіки і фінансової системи буде цілком виправданим і доцільним.

Створення реальних акціонерних товариств необхідне і з погляду формування ефективного фондового ринку, який теж повинен відіграти важливу роль у мобілізації фінансових ре­сурсів на потреби економічного зростання. Сьогодні цей ринок малоактивний, оскільки реальний товар на ньому практично відсутній. Це - відображення реального факту перерозподілу власності, а не формування акціонерного капіталу.

Доти, доки не з'являться справжні акціонерні товариства, акції яких від­биватимуть фінансові реалії, доки вони не будуть вільно про­даватися і купуватися, фондовий ринок не виконуватиме тієї ролі, яку він повинен відігравати в ринковій економіці. Тому, розвиваючи на зазначених засадах внутрішнє запозичення від фізичних осіб, держава сприятиме і розвитку фондового ринку.

У сфері зовнішнього державного запозичення на потреби розвитку можуть використовуватися системні позики Світово­го банку і комерційні запозичення. Перевага, безумовно, по­винна надаватися позикам Світового банку, які призначені для потреб реконструкції і розвитку. Комерційні запозичення на­вряд чи є прийнятними, оскільки вони дуже дорогі і забезпе­чити необхідну для їх обслуговування доходність інвестицій­них проектів буде практично неможливо.

Використання механізму дефіцитного фінансування для по­треб економічного розвитку потребує незалежного організа­ційного й інституційного забезпечення. Адже подібне фінан­сування доцільне лише тоді, коли забезпечується його висока ефективність. Якщо ж цього немає, то краще взагалі державі його не використовувати. З метою гарантування цільового й ефективного використання коштів дефіцитного фінансування необхідно вирішити дві основні проблеми.

По-перше, забезпечити чітку юридичну визначеність у ви­користанні таких коштів. Це можливо лише за умови формування двох відособлених один від одного бюджетів - поточ­ного і розвитку. Поточний бюджет має бути бездефіцитним і забезпечуватися за рахунок податкових надходжень. Це сфор­мує надійну і стабільну основу його виконання. Бюджет роз­витку буде формуватися як за рахунок податків, так і держав­них позик, а за необхідності також на емісійній основі. Кошти цього бюджету можуть направлятися винятково на фінансу­вання інвестиційних проектів (як на будівництво нових об'єк­тів, так і на розширення, реконструкцію і модернізацію діючих підприємств).

Необхідно забезпечити чітку і прозору процеду­ру конкурсного відбору проектів, розробивши критерії цього відбору. Абсолютно очевидно, що головними серед них мають бути фінансовий (термін окупності капітальних вкладень не більше трьох-чотирьох років), економічний (вплив на збіль­шення обсягів певного виробництва) І соціальний (додаткові робочі місця) ефекти. Безперечно, повинні враховуватися і техногенні, і екологічні, і технічні, і технологічні чинники, але вже як додаткові критерії.

По-друге, необхідні надійні гарантії ефективності викорис­тання коштів. З цією метою доцільно створити спеціалізовану фінансову установу - Державний банк розвитку. Необхід­ність такого банку для України обговорюється вже протягом декількох років, але реально для його створення нічого не зроб­лено, хоча, як було показано раніше, у ньому є велика потреба. Саме через цей банк можливо було б забезпечити ефективніше співробітництво з Міжнародним і Європейським банками ре­конструкції і розвитку. Наприклад, кошти, що надходять у рам­ках системних кредитів від МБРР, можна було б направляти в банк розвитку, а не на рахунки Державного бюджету, де вони втрачають цільове призначення.

Реалізація на практиці фінансової стратегії і тактики розвит­ку української економіки вимагає чіткої координації дій про­відних фінансових і економічних органів країни - Міністерс­тва фінансів, Національного банку, Міністерства економіки. З метою більшої узгодженості фінансової політики і посилення ролі Міністерства фінансів України як центра, координуючого цю політику в масштабах країни, варто всі державні фінансові органи, у тому числі й Державне казначейство, Державну подат­кову адміністрацію включити до системи Міністерства фінансів на правах відособлених спеціалізованих підрозділів.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Курс лекцій ФІНАНСИ

ОДЕСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ... Ф І Н А Н С И Курс лекцій...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Ресурсне забезпечення економіки країни як складова економічного зростання

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Курс лекцій
для студентів усіх форм навчання всіх спеціальностей     Усі цитати, цифровий і фактичний матеріал, бібліографічні відомості перевірені,

Фінанси і їх місце в системі суспільних відносин
Фінанси – одна з небагатьох економічних категорій, яку досліджують майже всі напрямки економічної науки. Найчастіше фінанси розглядають через призму історичних, економічних та юридичних підходів.

Сутність та об’єктивна необхідність фінансів
  З огляду на багатоплановість прояву фінансових відносин існують різні підходи до визначення економічної суті поняття „фінанси”. По-перше, фінанси– це систе

Функції фінансів
Сутність категорії „фінанси” розкривається у її функціях, які характеризують суспільне призначення. Переважна більшість вітчизняних вчених і практиків визнають, що фінансам притаманні д

Взаємозв’язок фінансів з іншими економічними категоріями розподільчого характеру
  Фінанси перебувають в тісному взаємозв’язку з такими категоріями розподільчого характеру як гроші, заробітна плата, ціна, кредит. Фінанси і гроші.Аналіз ка

Сутність фінансової системи, її структура та принципи побудови
  Фінансові відносини у країні, маючи різноманітні форми прояву, разом утворюють цілісну фінансову систему, кожна ланка якої є носієм певних властивих їй фінансових відносин, що реалі

Загальна характеристика сфер і ланок фінансової системи
Державні фінанси– це основний елемент структури фінансової системи. Його складовими є державний бюджет (основний фінансовий план держави за доходами та видатками), місцеві бюджети,

Проблеми розвитку фінансової системи України та шляхи її вдосконалення
Найважливішими проблемами розвитку фінансової системи України на сучасному етапі є: - відсутність політики захисту вітчизняного товаровиробника; - відсутність ефективної державної

Поняття фінансових ресурсів, їх склад та структура
Потенційні можливості економічного розвитку кожної країни залежать від її ресурсного забезпечення. Всі елементи ресурсного потенціалу є дуже важливими – і природні ресурси, і виробничі потужності,

Фінансові резерви: призначення та характерні риси
  Одним із елементів фінансових ресурсів є фінансові резерви, які являють собою грошові кошти, що свідомо відволікаються з господарського обороту і призначаються для використання у ви

Сутність та значення фінансової політики
  Фінансова політика –це сукупність заходів держави, спрямованих на мобілізацію фінансових ресурсів, їх розподіл та використання з метою досягнення певних економічних

Особливості фінансової політики України на сучасному етапі
Фінансова політика в Україні є важливою складовою економічної стратегії перебудови економіки країни. Тому, крім основних її завдань (визначених вище), варто визначити і специфічні: - впров

Фінансова політика в умовах перехідної економіки
  Залежно від ступеня законодавчого чи адміністративного регламентування фінансових відносин, який характеризується тією часткою доходу, що розподіляється і споживається відпо­відно д

Стратегічні орієнтири фінансової політики
  Досвід ринкових перетворень у колишніх соціаліс­тичних країнах свідчить про те, наскільки складними є транс­формаційні процеси, що мають свої специфічні ознаки і проб­леми в кожній

Роль політики доходів і зайнятості в системі фінансової стратегії держави
У центр фінансо­вої стратегії держави слід поставити політику доходів і зайня­тості, їх головне завдання – забезпечити високий рівень інди­відуальних доходів, що, з одного боку, сприятиме зр

Макроекономічна стабільність в умовах ринкової економіки
Внутрішньовластивою особливістю функціонування ринкової економіки є наявність у ній тенденції до встановлен­ня макроекономічної стабільності, тобто певної рівноваги су­купного попиту і пропозиції.

Основні показники макроекономічної стабільності
  Одним з таких показників макроекономічної стабільності є показник кількості безробітних. Безробіття завжди було і лишається однією з найгостріших проблем ринкової економіки.

Макрофінансові показники економічної рівноваги
  З позицій дослідження процесу реструктуризації фінансової системи в перехідній економіці необхідним є оцінювання результативності її функ­ціонування. Таке оцінювання фінансов

Суть та складові елементи фінансового механізму
Для впливу на процеси суспільного відтворення держава використовує певний господарський механізм, склад і структура якого визначаються рівнем розвитку економіки, відносинами власності, історичними

Управління фінансами та його складові елементи
  Управління– це цілеспрямована діяльність, пов’язана з впливом керуючого суб’єкта на керований об’єкт з метою досягнення певних цілей та результатів. Управл

Визначення бюджетної системи України та її структура
  Під бюджетною системою слід розуміти сукупність окремих її ланок, юридично пов’язаних між собою, які базуються на загальноприйнятих принципах, що відповідають міжнародним стандартам

Принципи побудови бюджетної системи України
Згідно з Бюджетним кодексом бюджетна система України ґрунтується на таких принципах (Стаття 7. Принципи бюджетної системи України): 1) принцип єдності бюджетної системи Ук

Стаття 8. Бюджетна класифікація
1. Бюджетна класифікація України застосовується для здійс­нення контролю за фінансовою діяльністю органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів міс­цевого самоврядуванн

Бюджетні права органів державної влади і управління
В українському законодавстві, а також в економічній літературі часто вживається термін „бюджетні права” для характеристики статусу органів державної влади та управління. Бюджетне п

Суть і особливості бюджетного процесу в Україні
Бюджетний процес– це регламентована нормами права діяльність, пов’язана із складанням, розглядом, затвердженням і виконанням бюджетів, що складають бюджетну систему України.

Стаття 24. Резервний фонд бюджету
1. Резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів з

Фінансовий контроль у бюджетному процесі
  Відповідно до статті 26 Бюджетного кодексу (Аудит та фінансовий контроль) в Україні здійснюється такий фінансовий контроль: 1. Внутрішній фінансовий контро

Економічна природа та класифікація доходів бюджетів
Доходи бюджету– це частина централізованих ресурсів держави, які необхідні для виконання нею відповідних функцій. Вони виражають економічні відносини, що виникають в процесі формув

Стаття 29. Склад доходів Державного бюджету України
1. Доходи Державного бюджету України включають: 1) доходи (за винятком тих, що згідно з статтями 64, 66 та 69 цього Кодексу закріплені за місцевими бюджетами), що отри­муються відповідно до законод

Стаття 10. Класифікація видатків бюджету
1. Видатки бюджету класифікуються за: 1) функціями, з виконанням яких пов'язані видатки (функціо­нальна класифікація видатків); 2) економічною характеристикою операцій, при

Стаття 31. Таємні видатки
1. Державний бюджет України має містити пояснення всіх ви­датків, за винятком видатків, що пов'язані з державною таємни­цею (таємних видатків). 2. Таємні видатки, передбачені на діяльність

Стаття 87. Видатки, що здійснюються з Державного бюджету України.
1. До видатків, що здійснюються з Державного бюджету Ук­раїни, належать видатки на: 1) державне управління: а) законодавчу владу; б) виконавчу владу; в) Президен

Бюджетне фінансування видатків, його принципи, форми і методи
Бюджетне фінансування- це безповоротне, безвідплатне виділення коштів з бюджету, що забезпечує процес розширеного відтворення, утримання соціальної сфери, обороноздатність та апара

Бюджетний дефіцит як економічне явище та причини його виникнення
Бюджетний дефіцит– це перевищення видаткової частини бюджету над доходною. В умовах ідеального стану економіки таке явище практично відсутнє, оскільки держава може оптимал

Формування науки про місцеві фінанси
Наука про місцеві фінанси є окремою, самостійною галуззю фінансової науки. Процес її формування відбувався у двох основних напрямках: · По-перше, історично склалося так, що спочатку виникл

Місцеві фінанси як система
  Фінанси місцевих органів влади як система включають у себе кілька основних взаємопов’язаних структурних елементів: · суб'єкти системи; · об'єкти системи;

Правова база регулювання у сфері місцевих фінансів
Основними нормативно-правовими актами, що регулюють роботу у сфері місцевого самоврядування, місцевих бюджетів та міжбюджетних відносин в Україні, є Конституція України, Бюджетний кодекс України, З

Поняття фінансової автономії місцевих органів влади
Фінансова автономія- це база самоврядування те­риторіальних колективів, самостійності всіх рівнів місцевої влади. Фінансова автономія- це самоврядування у

Поняття самостійності бюджету
Із 1990 р. в Україні розпочався процес становлення сис­теми самостійних місцевих бюджетів, здійснення на новій ос­нові їхніх видатків, запровадження нових способів формуван­ня доходів.

Доходи місцевих бюджетів
Доходи місцевих бюджетів формуються за рахунок власних (Стаття 69 Бюджетного кодексу), визначених законом, джерел та закріплених (Стаття 69 Бюджетного кодексу) у встановленому законом

Видатки місцевих бюджетів. Вільні бюджетні кошти
Важливу роль у становленні бюджетів самостійних місцевих бюджетів відіграє порядок здійснення видатків і склад цих видатків. Кошти республіканського бюджету Автономної Рес­публіки Крим і м

Стаття 72. Дефіцит місцевих бюджетів
1. По загальному фонду місцеві бюджети можуть прийма­вся з дефіцитом шляхом внесення змін до рішень про місцевий бюджет за результатами річного звіту про виконання від­відного місцевого бюджету за

Стаття 73. Позички місцевим бюджетам
1. Для покриття тимчасових касових розривів, що виникають під час виконання загального фонду місцевого бюджету, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві державні адмі­ністрації, виконавчі

Стаття 74. Запозичення до місцевих бюджетів
1. Запозичення до місцевих бюджетів здійснюються на визна­чену мету і підлягають обов'язковому поверненню. Запозичен­ня до відповідних бюджетів можуть бути здійснені лише до бюд­жету розвитку, крім

Формування фондів місцевих органів влади
Позабюджетні фонди.Один із інститутів у системі місцевих фінансів - це рі­зноманітні позабюджетні фонди грошових ресурсів. Вони, як правило, акумулюються на окремих рахунках, викор

Стаття 75. Порядок складання проектів місцевих бюджетів
1. Міністерство фінансів України доводить Раді міністрів Ав­тономної Республіки Крим, місцевим державним адміністраціям та виконавчим органам відповідних рад особливості складан­ня розрахунків до п

Стаття 78. Виконання місцевих бюджетів
1. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, місцеві дер­жавні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад або мі­ські, селищні чи сільські голови (в разі, якщо відповідні ви­конавчі органи не

Казначейське обслуговування місцевих бюджетів
Казначейське обслуговування кожного місцевого бюджету здійснюють територіальні органи Державного казначей­ства — управління Державного казначейства в Автономній Респуб­ліці Крим, областях, м

Виконання місцевих бюджетів по доходах
Частина 5 статті 78 Кодексу, що визначає порядок виконання місцевих бюджетів по доходах, містить своєрідну гарантію своє­часного і повного надходження податків, зборів (обов'язкових платежів

Виконання місцевих бюджетів за видатками
Виконання місцевих бюджетів за видатками, згідно з части­ною 6 статті 78 Кодексу, здійснюється за процедурою, передбаче­ною статтею 51 Кодексу. Процес виконання бюджетів за видаткам

Внесення змін до рішення про місцевий бюджет
У разі необхідності внесення змін до рішення про місцевий бюджет радою, яка прийняла це рішення, місце­вий фінансовий орган повинен подати офіційний висновок про об­сяг вільного залишку бюдж

Соціально-економічна сутність податків
  Податки– це обов’язкові платежі в бюджет, які здійснюють юридичні та фізичні особи. Найбільшого розвитку податки набувають в умовах розвинутої ринкової еко

Класифікація податків
У зв’язку з різним соціально-економічним призначенням податків у світовій фіскальній термінології існує багато різновидів таких обов’язкових платежів. Але усі податки поєднуються у відповідні групи

Податкова система України та принципи її побудови
  Податкова система України почала формуватись одразу після проголошення незалежності держави у 1991 році і нині можна вже стверджувати, що в Україні створена така податкова система,

Сутність і склад фінансів підприємств
Фінанси підприємств (установ, організацій)– це сукупність економічних відносин з приводу руху грошових потоків у процесі формування, розподілу і використання грошових фондів підпри

Фiнансовi ресурси пiдприємства i джерела їx формування
  Фiнансовi ресурси підприємства- це грошовi доходи i надходження, якi перебуваютъ у розпорядженнi суб’єкта господарювання i необхіднi для виконання ним фiнансових зо

Основи формування і використання прибутку підприємств
Прибуток як економічна категорія відображає остаточну грошову оцінку виробничої та фінансової діяльності і є найважливішим показником фінансових результатів підприємств, їх фінансового стану. У заг

Витрати підприємства та їх призначення
  Витрати, що виникли в результаті звичайної діяльності підприємства, складаються з витрат, пов'язаних з оперативною діяльністю, та фінансових витрат. У свою чергу, витрати, пов'язані

Джерела і структура фінансових ресурсів домогосподарств
  Фінанси населення стосуються економічної категорії "домашнє господарство" (домогосподарство), як це прийнято світовою практикою планування фінансів різних рівнів. Фінанси

Інвестиційна діяльність населення
  Фінанси населення за джерелами формування належать до сфери споживання, але завжди від споживання у населення залишається частина коштів, що спрямовуються на заощадження, т

Державні цільові фонди: суть, необхідність та значення
Державні цільові фонди- це фонди грошових коштів, які мають цільове призначення і знаходяться в розпорядженні центральних та місцевих органів влади. Державні цільові фонди є однією

Пенсійний фонд України: джерела формування та напрями використання коштів
  Пенсійний фонд України був створений у 1991 році. Головними завданнями фонду є: - пенсійне забезпечення населення; - фінансування програм підтримк

Пенсійний фонд України: джерела формування та напрями використання коштів
  Пенсійний фонд України був створений у 1991 році. Головними завданнями фонду є: - пенсійне забезпечення населення; - фінансування програм підтримк

Джерела коштів Фонду соціального страхування на випадок безробіття та напрями їх використання
Конституцією України проголошено право кожного громадянина на працю. Держава зобов'язана створювати умови для повного здійснення громадянами цього права, гарантувати рівні можливості у виборі профе

Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань: джерела формування та напрями використання коштів
Фонд соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань створений з метою проведення профілактичних заходів з охорони праці, відновлення здоров'я та прац

Економічна сутність страхових відносин
Страхування— обов'язковий елемент виробничих відносин, зу­мовлений потребою забезпечення безперервності та стабільності відтворювальних процесів навіть у разі непередбачуваних ускл

Принципи та види страхування
Страховий ринок функціонує за умови реалізації певних принципів. Основним принципом страхування в ринковій економіці є забезпечен­ня конкурентності страхового ринку на основі демонопо

Співстрахування і перестрахування
  Фінансовий стан страхової компанії безпосередньо залежить від структури її страхового портфеля, тобто від співвідношення застра­хованих об'єктів. Збалансованість страхового портфеля

Фінансовий ринок, його суть, необхідність та значення
  Місце фінансового ринку у фінансовій системі. Для нормального функціонування економіки необхідно постійно мобілізовувати, розпо­діляти і перерозподіляти фінансові ресурси між

Функції фінансового ринку
Функції фінансового ринку. Сутність фінансового ринку і його роль в економіці держави найповніше розкриваються в його функціях, основними з яких є такі: - мотивована мобілізація

Структура фінансового ринку
  Структура фінансового ринку зумовлена функціями, які він вико­нує. У цьому розумінні фінансовий ринок є полісистемою, до якої вхо­дять підсистеми, що визначаються за різними

Тема 1. Сутність фінансів, їх необхідність, функції і роль
1. Через призму яких підходів найчастіше розглядають фінанси? а) історичних; б) економічних; в) юридичних; г) політичних.   2. З якими пон

Тема 2. Фінансова система України
  1. Фінансова система – це: а) сукупність певних сфер фінансових відносин; б) сукупність різних інститутів, що забезпечують функціонування і взаємодію всіх сфер, а

Тема 3. Фінансові ресурси та фінансова політика
1. Головним елементом ресурсного потенціалу країни вважається: а) природні ресурси; б) виробничі потужності; в) фінансові ресурси; г) кваліфікований персонал.

Тема 4. Фінансовий механізм і фінансове управління
1. До яких функцій зводиться призначення фінансового механізму? а) фінансового забезпечення; б) невтручання в економічну діяльність суб’єктів господарювання; в) фінансово

Тема 5. Фінансове управління та фінансовий контроль
  1. Об’єктами управлінняфінансами є: а) фінанси підприємств організацій і установ; б) фінансові служби підприємств; в) фінанси домогосподарств; г)

Тема 6. Бюджетна система України
1. Які бюджети включає в себе бюджетна система в унітарних державах? а) федеральний бюджет; б) державний бюджет; в) бюджети членів федерації; г) місцеві бюджети;

Місцеві фінанси: їх місце та роль в економічній системі держави
1. Коли сформувалося вчення місцеві фінанси як сукупність теоретичних положень про фінансове господарство та фінансову діяльність місцевих органів влади? а) у ХVI столітті; б) у X

Податкова система України
1. Що таке податки ? а) податок - це фіксований, обов`язковий, безоплатний платіж юридичних та фізичних осіб до бюджету держави на основі діючого законодавства; б) податок - це пл

Доходна частина загального фонду державного бюджету
Доходна частиназагального фонду державногобюджету за січень-червень та 24 дні липня п.р. становила 21776,7 млн. гривень, з них проведено грошових

Доходна частина місцевих бюджетів
Загальна сума доходів місцевих бюджетів за січень-червень п.р. становила 15388,3 млн.грн., що на 2055,4млн.грн., або на

Доходна частина зведеного бюджету
Загальна сума доходів зведеногобюджету України за січень-червень п.р. становила 33165,8 млн.грн., що на 5368,8 млн.грн., або на 19,3

Станом на 25.07.2003 року
Наявні ресурси державного бюджету спрямовувались, у першу чергу, на заробітну плату з нарахуваннями, грошове забезпечення, пенсії, стипендії, інші соціальні виплати, віднесені до захищених статей б

Бюджетна заборгованість із соціальних виплат
Заборгованість із соціальних виплат зі зведеного бюджету України за січень-червень поточного року зменшилась на 442 млн.грн. або на 45,9від

ФІНАНСУВАННЯ ДЕРЖАВНОГО БЮДЖЕТУ
За січень-червень поточного року мав місце профіцит загального фонду державного бюджету у сумі 903,2 млн.грн. проти запланованого дефіциту у сумі 1045,8 млн.гривен

Відношення державного прямого та гарантованого боргу до ВВП, 1998-2002 роки
(тис.грн)     Державний прямий борг 38 352 660,91

Основні показники економічного і соціального стану України 1991-1995 роки
(у фактичних цінах)   Показники Валовий внутрішній про

Основні показники економічного і соціального стану України 1991-1995 роки
(у фактичних цінах) Показники 2000 Валовий внутрішній продукт, млн.

Основні показники економічного і соціального стану України, 2001-2006 роки
(у фактичних цінах)     Показники

Основні показники економічного і соціального стану України, 2007 рік
  (у фактичних цінах)     Показники

Основні показники розвитку малих підприємств
  Кількість малих підприємств, одиниць Кількість малих підприємств у розрахунку на 10 тис. осіб наявного населення, одиниць Сер

Основні показники розвитку підприємств -суб’єктів підприємницької діяльності, 2006 рік
  Всього підприємств у тому числі великих підприємств середніх підприємств малих підприємс

Заборгованість із виплати заробітної плати за регіонами у 2007 році
(станом на 1 число, млн.грн.)   Січень Лютий Бере-зень Квітень Травень Червень

Таблиця основних показників економічного розвитку України, 1996-2007 роки
  * - з 2000 року - за видами економічної діяльності; ** - річні дані представлено середньомісячним темпом зміни;

Список використаної та рекомендованої літератури
  1. Конституція України. — К.: Преса України, 1997. 2. Закон України "Про антимонопольний комітет України" // ВВР України. — 1993.—№50. 3.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги