рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

VII. ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ І КОНТРОЛЮ

VII. ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ І КОНТРОЛЮ - раздел Образование, ВИМІРЮВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНИХ ВЕЛИЧИН 1. Назвіть Основні Причини Появи Опору В Металах. 2. Сформулюйте Осн...

1. Назвіть основні причини появи опору в металах.

2. Сформулюйте основні положення класичної електронної теорії металів.

3. Виведіть закони Ома та Джоуля-Ленца на основі класичної електронної теорії металів.

4. Що таке надпровідність? Що таке „пари Купера”?

5. Виведіть формулу для визначення термічного коефіцієнта опору.

6. Назвіть характерні риси зонної теорії твердих тіл.

7. Яку зону називають: дозволеною, забороненою, вільною, заповненою, валентною, зоною провідності?

8. Що таке рівень Фермі, енергія Фермі?

9. Запишіть формули функції Фермі та розподілу Больцмана.

10. Нарисуйте графік функції Фермі при = 0 К та > 0 К.

11. Які тверді тіла називають провідниками, ізоляторами, напівпровідниками?

12. Що таке власна провідність напівпровідника?

13. Що таке домішкова провідність напівпровідника?

14. Де і як розташовані донорні рівні напівпровідника?

15. Де і як розташовані акцепторні рівні напівпровідника?

16. Чому опір напівпровідників із зростанням температури зменшується?

17. Як одержати робочі формули (3.16) та (3.17)?

 

 

ПРОТОКОЛ 3

 

дослідження залежності опору провіднків і напівпровідників від температури

 

Теоретичні відомості:

Закон Ома для дільниці кола: якщо до дільниці електричного кола (напр. кусочка твердого тіла) прикласти електричну напругу U, то в дільниці потече електричний струм I, при цьому величина струму пропорційна прикладеній напрузі, і обернено пропорційна опору матеріалу R.

(1)

В цьому виразі величина - зовнішній фактор, що діє на даний матеріал, - властивість матеріалу, здатність матеріалу впливати на рух електронів під дією зовнішнього фактора, І – результат впливу зовнішнього фактора.

Якщо в експерименті виміряти величину прикладеної напруги і величину струму через дільницю кола, то можна виміряти величину електричного опору цієї дільниці:

(2)

Опір – це властивість матеріалу, вона не залежить від напруги і струму, але через виміряні напругу і струм, можна виміряти опір.

 

За величиною опору всі матеріали поділяються на три класи: провідники, непровідники (ізолятори) та напівпровідники. Цей поділ умовний, бо в природі не існує абсолютних провідників чи абсолютних ізоляторів. Далі під провідником розумітимемо металеве тіло.

Опір провідника залежить від таких факторів: роду матеріалу, розмірів, домішок, деформацій, температури.

При заданій температурі опір однорідного провідника з незмінним перерізом А дорівнює

, (3)

де l – довжина, - питомий опір провідника;

Найменший питомий опір мають (при ): срібло - , мідь - , алюміній – .

Досліди показують, що в межах температур від до опір провідника лінійно залежить від температури

(3.2)

де - опір провідника при , ; t – температура у шкалі Цельсія; - температурний коефіцієнт опору. Для хімічно чистих металів , тобто близький до

Формулу (3.2) можна переписати так:

(3)

Якщо в піч помістити металеву спіраль з відомим і виміряти , то за (3) можна визначити температуру печі. Це покладено в основу будови й принципу дії електричного термометра. Із зниженням температури опір провідників зменшується. У деяких металів і сплавів спостерігається так зване явище надпровідності, відкрите Каммерлінг-Онессом у 1911 році. Воно полягає в тому, що при температурі, близькій до абсолютного нуля, електричний опір різко спадає – практично зменшується до нуля.

 

Класичну теорію електропровідності металів створив П.Друде (1900 р.), розвинув її Г.Лоренц (1904 р.). В основу електронної теорії Друде-Лоренца покладено кінетичну теорію газів. Автори вважали, що електронний газ у металах поводить себе як одноатомний ідеальний газ, який підпорядковується законам статистики Максвелла-Больцмана, і, що висновки кінетичної теорії ідеального газу можна застосувати до електронного газу. Користуючись класичною електронною теорією, вдалося теоретично вивести основні закони електричного струму – закони Ома і Джоуля-Ленца.

Так, застосувавши до електронного газу формулу про середню квадратичну швидкість молекул одноатомного ідеального газу, Друде і Лоренц встановили порядок величини швидкості хаотичного руху електронів - ~. Але хаотичний рух електронів не зумовлює виникнення струму.

З теорії Друде слідує, що густина електричного струму j пропорційна напруженості електричного поля Е, та питомій провідності s

j=s E (4)

Цей вираз має назву «закон Ома в диференційній формі».

В класичній електронній теорії можна отримати також вираз для питомої енергії w, вона пропорційна квадрату напруженості електричного поля

(5)

Основи зонної теорії твердих тіл.

У твердих тілах атоми розташовані один від одного на таких незначних відстанях, при яких їх між ними проявляються відповідні взаємодії. Взаємодія атомів при утворенні кристалічної решітки приводить до важливого наслідку – розширення енергетичних рівнів атомів і перетворення їх у кристалі в енергетичні зони.

Нехай спочатку маємо N ізольованих атомів якої-небудь речовини. Всі ці атоми характеризуються цілком ідентичним набором енергетичних рівнів. Заповнення цих рівнів електронами у кожному з атомів проходить незалежно від заповнення відповідних рівнів у сусідніх атомах.

Інша картина має місце у кристалі. В міру зближення атомів, між ними виникає сильна взаємодія, яка приводить до зміни положення рівнів. Замість одного (однакового для всіх N атомів) рівня виникає N дуже тісно розташованих рівнів. Таким чином, кожний рівень ізольованого атома розщеплюється у кристалі на N густо розташованих рівнів, які утворюють смугу або зону (рис. 3).

 

Метод енергетичних зон дозволяє пояснити з єдиної точки зору поділ речовин на провідники, напівпровідники та ізолятори.

Дозволену зону, що виникла з основного рівня валентних електронів, називають валентною зоною. При абсолютному нулі валентні електрони заповнюють попарнонижні рівні валентної зони. Більш високі дозволені зони будуть вільні від електронів. В залежності від ступеня заповнення валентної зони можливі три випадки, зображені на рис. 3.3. У випадку а) у валентній зоні є незайняті електронами рівні. Тому електронам, що знаходяться на верхніх рівнях, досить надати зовсім невелику енергію /еВ/ для того, щоб перевести їх на вільні рівні. Енергія теплового руху /кТ/ при температурі 1К становить величину порядку еВ. Отже, при температурах, відмінних від абсолютного нуля, частина електронів уже знаходиться на більш високих рівнях. Зовнішнє електричне поле також спричинює переведення електронів на більш високі енергетичні рівні. Тому електрони можуть прискорюватися електричним полем і набувати додаткову швидкість у напрямку, протилежному полю. Таким чином, кристал з подібною схемою енергетичних рівнів буде металом.

 

Якщо валентна зона і зона провідності перекриваються, матеріал становиться провідником (в першу чергу метали). Із збільшенням температури провідників, електричний опір матеріалу зростає - внаслідок впливу теплового руху атомів (коливного руху) на рух вільних електронів. При низьких температурах (одиниці Кельвінів) опір провідників може бути близьким до нуля, матеріал стає надпровідним. Деякі сучасні матеріали можуть стати надпровідниками при температурі рідкого азоту (-196 оС), і навіть при кімнатній температурі.

 

Якщо між валентною зоною і зоною провідності є розрив в декілька десятин електронвольта (інакше кажучи – ширина забороненої зони становить декілька десятин електронвольта), матеріал має властивості напівпровідників (варіант б) на рисунку 3). В цьому випадку енергії теплового руху може виявитися достатньо для перекидання електрона в зону провідності, матеріал почне проводити струм. При збільшенні температури напівпровідників протікають два процеси – тепловий рух атомів веде до збільшення опору так само, як і в металах, але в зоні провідності різко зростає кількість носіїв заряду (кількість вільних електронів), що в плані величини струму еквівалентно зменшенню опору. Другий процес значно ефективніший від першого, внаслідок чого сумарний ефект проявляється як зменшення опору напівпровідників в міру зростання його температури. Це основна відмінність напівпровідників від провідників. При низьких температурах в зоні провідності майже відсутні електрони, матеріал змінює свої властивості і отримує властивості діелектрика, ізолятора.

Атом напівпровідника (B, C, Si, P, S, Ge, As, Se, Sn, Sb,Te, I.), у якого тепловим ударом відірвано один електрон, і переведено в зону провідності, називають діркою.

 

В деяких матеріалах ширина забороненої зони становить більше 3 електронвольт. Теплової енергії електронів навіть при високих температурах недостатньо для подолання такого бар’єру, в зоні провідності носії заряду практично відсутні навіть при високих температурах. Такі матеріали називають діелектриками, а вироби з них - ізоляторами.

 

 

.ЗАВДАННЯ

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ВИМІРЮВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНИХ ВЕЛИЧИН

ВИМІРЮВАННЯ ЕЛЕКТРИЧНИХ ВЕЛИЧИН... І МЕТА РОБОТИ ознайомитися з принципами роботи і класифікацією електровимірювальних приладів а також з їх основними метрологічними...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: VII. ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ І КОНТРОЛЮ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Таблиця 1.1
Назва системи Сфера застосування Принцип дії приладів Магнітоелек-трична Електромаг-нітна Електродина- мічна Феро

Таблиця 1.2
Системи та форми виконання Знак Системи та форми виконання Знак Магнітоелектрична з рухомою рамкою, з меха

ІV. ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ ТА ОПИС УСТАНОВКИ
1. У даній роботі для вимірювання опору використовується класична місткова схема, якою є міст Уітстона. Принципова схема цього містка зображ

Визначення опору за допомогою містка Уітстона
1. Провести монтаж схеми електричного кола за рис.2.2, підключивши як Rx один із невідомих опорів, наприклад, Rx1. 2. Замкнути перемикачем К1 ел

VII. ЗАПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ І КОНТРОЛЮ
1. Запишіть формулу закону Ома для однорідного кола, розкрийте фізичний зміст величин, що в неї входять. 2. Нарисуйте схему містка Уітстона. За допомогою закону Ома і правил Кірхгофа вивед

IV. ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ ТА ОПИС УСТАНОВКИ
1. Електричний опір визначає силу струму, що протікає в електричному колі при даній температурі. Під опором R розуміють відношення напруги U на кінцях провідника до сили струму I в провідн

Таблиця 3.1
№ п/п R t T Ом

Таблиця 3.2
№ п/п t T 1/Т ln R K

Таблиця 3.1
№ п/п R Ом t T K

Таблиця 3.2
№ п/п R Ом t оС Т K     &nb

IV. ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ ТА ОПИС УСТАНОВКИ
1. Триелектродна електронна лампа (тріод) має таку будову:вгерметичномускляному балоні, з якого відкачане повітря, з

IV. Теоретичні відомості та опис установки
1. Електрони провідності в металі перебувають у хаотичному тепловому русі. Ті з них, що мають найбільшу кінетичну енергію, можуть вирватися з металу у навколишній простір. Роботу, яку потрібно вико

V. Завдання та хід його виконання
Для виконання роботи необхідно ознайомитися з будовою потенціометра УПИП-60М, який використовується для вимірювання термоелектрорушійної сили. 1. Підключити до потенціометра кінці термопар

ІV. Теоретичні відомості та опис установки.
1. Електронний осцилограф – один із найбільш універсальних електровимірювальних приладів. Його застосовують для реєстрації найрізноманітніших електромагнітних процесів: -вимірювання напруг

Дані вимірювання у та занести у таблицю 6.1.
5. Виміряти, як описано в пп. 1-3, довжину світлої лінії х та напругу (при поданні сигналу від звукового генератора на клеми контакту Х

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги