рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Мета роботи

Мета роботи - раздел Образование, Комп’ютерна техніка в наукових дослідженнях Метою Роботи Є Побудова І Вивчення Основних Характеристик Часових Рядів, Вико...

Метою роботи є побудова і вивчення основних характеристик часових рядів, використовуючи стандартні математичні методи опису.

 

2.1.2 Теоретичні відомості

 

Часовим рядом називається набір значень x1, x2, . . . , xn досліджуваної величини, зареєстрованих у послідовні моменти часу:

 

t1, t2, . . . , tn .

 

Часовий ряд прийнято описувати за допомогою закономірної невипадкової і випадкової складових.

Невипадкова (детермінована) складова часового ряду являє собою функцію від часу, що обчислюється в дискретні моменти часу.

Випадкова складова – набір випадкових величин, розподіл яких невідомий.

Форми розкладання (декомпозиції) часового ряду на детерміновану і випадкову компоненти можуть розрізнятися.

Адитивною моделлю часового ряду називається представлення ряду у вигляді суми детермінованої і випадкової компонент, а саме:

 

xt = dt + et при t = 1, . . . , n.

 

Мультиплікативною моделлю часового ряду називається представлення ряду у вигляді перемноження детермінованої і випадкової компонент, а саме:

 

xt = dt x et при t = 1, . . . , n.

Способи опису детермінованих компонент часового ряду сильно залежать від області застосування. В економічних (і багатьох інших) застосуваннях у детермінованої компоненти часового ряду dt звичайно виділяють три складові частини: тренд trt, сезонну компоненту st і циклічну компоненту ct. Для адитивної моделі часового ряду можна записати:

 

dt = trt + st + ct , при t = 1, . . . , n .

 

Трендом часового ряду trt при t = 1, . . . , n називають плавно змінну, не циклічну компоненту, що описує чистий вплив довгострокових факторів, ефект яких позначається поступово.

Сезонна компонента st часового ряду при t = 1, . . . , n описує поводження, що змінюється регулярно протягом заданого періоду (року, місяця, тижня, дня і т.і.). Вона складається з послідовності циклів, що майже повторюються.

Циклічна компонента ct часового ряду описує тривалі періоди відносного підйому і спаду. Вона складається з циклів, що змінюються по амплітуді і довжині.

Математично найпростішою моделлю випадкової компоненти часового ряду є послідовність незалежних випадкових величин. Білим шумом називають часовий ряд (випадковий процес) з нульовим середнім, якщо його складові випадкові величини незалежні і розподілені однаково при всіх t.

Послідовності незалежних випадкових величин далеко не завжди адекватно описують випадкові компоненти часових рядів. Теорією і практикою для опису випадкових послідовностей вироблені і більш складні моделі.

Нехай e1,e2, . . . , en , . . . - незалежні однаково розподілені випадкові величини (білий шум).

Процесом ковзного середнього (першого порядку) із середнім m називають процес Х(t):

Х(t) = et + q et -1 + m ,

 

де q - деякий числовий коефіцієнт, а m - константа.

У процесі ковзного середнього статистично залежні тільки сусідні величини Х(t - 1) і Х(t). Значення процесу, що розділені проміжком часу 2 і більше, статистично незалежні, тому що в їхньому формуванні беруть участь різні складові et . З цієї причини процеси ковзного середнього є безпосереднім і найпростішим узагальненням процесів білого шуму.

Процесом авторегресії (першого порядку) із середнім значенням m називають випадковий процес Х(t), що задовольняє співвідношенню:

Х(t) - m =f • (Х(t - 1) - m) + et,

 

де f і m - деякі числа.

Члени процесу авторегресії, що розділені проміжком часу h > 0, не стають незалежними, яким би великим ні було h. Однак залежність між ними швидко убуває з ростом h, якщо |f | < 1. Саме такі процеси авторегресії звичайно зустрічаються в прикладних задачах.

Числові характеристики часових рядів вводяться в повній аналогії з числовими характеристиками випадкових величин.

Математичне очікування: .

Дисперсія: .

Коефіцієнт Пірсона (показує ступінь статистичної залежності часового ряду і тренда: чим ближче цей коефіцієнт до 1, тим краще підібраний тренд):

 

,

 

де , .

 

Автокореляційна функція (показує залежність між елементами випадкової складової, якщо усі близькі до 0 (||<0.2), то всі елементи випадкової складової можна вважати незалежними, тобто ми маємо справу з білим шумом):

 

n/4

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Комп’ютерна техніка в наукових дослідженнях

Запорізький національний технічний університет... методичні вказівки до лабораторних робіт з дисципліни Комп ютерна техніка в наукових дослідженнях...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Мета роботи

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Завдання на виконання роботи
  Для роботи використовується математичний пакет MathCAD, що надає повний набір функціональних можливостей, і забезпечує необхідну точність обчислень.   - Згене

Мета роботи
  Метою роботи є підбір моделей трендів для кожного часового ряду і порівняння результатів з моделями трендів, що використовувались для генерації часових рядів у лабораторній роботі №

Побудова часового ряду.
У директорії Tcwin2 знайти і запустити файл Tc.exe. Командою File>Import і за допомогою діалогового вікна (рис. 2.1) відкрити текстовий файл з даними, отриманими при генерації часового ряду в ла

Мета роботи
Метою роботи є підбір моделей трендів і випадкових компонент для кожного часового ряду і порівняння результатів з моделями трендів, отриманими в лабораторній роботі №2, а також з моделями трендів і

Завдання на виконання роботи
  - Побудувати часові ряди за даними, що отримані при генерації рядів в лабораторній роботі №1. - Підібрати лінії тренда для кожного ряду. - Порівняти коефіцієнти в

Мета роботи
  Метою роботи є розробка на рівні світових стандартів наукових документів, насичених математичними формулами за допомогою спеціалізованого редактора LaTeX.  

Завдання на виконання роботи
  Створити звіт про проведений у лабораторних роботах №1-3 аналіз часових рядів. Звіт повинний містити: o Титульний лист. o Мету роботи. o Результати, що от

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги