Стимулювання творчої активності студентів в процесі їх навчання

Нацональний педагогчний унверситет м. М.П. Драгоманова Р Е Ф Е Р А Т з психолог вищо школи на тему Стимулювання творчо дяльност студентв в процес навчання Аспрантки 1 курсу денно форми навчання Легези Янни Кив - 2005 План Вступ 3 . Поняття творчо дяльност 5 . Формування та розвиток творчо дяльност студентв 9 2.1 Викладач як органзатор пзнавально дяльност студента 2.2 Комплексний пдхд до розвитку творчо дяльност студента 14 Висновок 16 Список використано лтератури 17 Вступ Давньогрецьке слово стимулус означа довгу загострену палку, якою поганяли бикв мулв. Стимулювати в сучасному розумнн значить пдштовхувати, спонукати людину до чого-небудь.

Так уже ми влаштован, що без постйних нагадувань спонукань, власних або зовншнх зусиль, а часто прямого примушення не можемо зрушитися з мсця, недостатньо активно працюмо, живемо через нерцю. Доки грм не пролуна, мужик не перехреститься, свдчить росйське прислвя, що виникло, треба вважати, не без основ що вдбило глибину сутност людсько натури.

Був час, коли недбайливе ставлення до справи розцнювалося як проста лнь для подолання цього ускладнення застосовувався такий же простий природний засб примушення, що виступав в рзних формах пустив глибоке корння в сторю людських вдносин. Згодом прийшло розумння рзномантност впливв на людину, спонукати яку до активно дяльност примтивними понуканням ставало все важче. Вльна незалежна особистсть вимага ншого пдходу.

Рвень теоретичних дослджень в област стимулювання досить високий. Тим часом мало знайдеться факторв, порвнянних з стимулюванням за ефективнстю свого впливу на продуктивнсть педагогчного процесу. Мсце стимулювання в першй трйц найбльш впливових причин говорить саме за себе. Потреби, мотиви, стимули слова-синонми. Можна довго сперечатися про рархю цих понять, мсце роль х в систем, чим в основному займаються теоретики, безсумнвно одне стимули спираються на потреби мотиви, невддльн вд них. Важливо пдкреслити, що людина звичайно вдчува одночасну дю рзних потреб мотивв поступа вдповдно до найбльш сильного спонукання.

Але може трапитися так, що одночасно дють з однаковою силою рзноспрямован потреби мотиви, вступаючи мж собою у конфлкт. У цих випадках людина поста перед необхднстю вибирати з деклькох можливих напрямв той, за яким вн буде дяти. Не останню, а можливо, навть головну роль при цьому вдграють стимули. Ще найважливше х значення в конфлктнй ситуац, коли з одного боку стоять мотиви, що мають для людини етичне значення почуття обовязку, вдповдальност, а з ншого боку протилежн потреби, рацонально менш цнн, але емоцйно бльш приваблив.

Зробити вибр, визначитися, ухвалити правильне ршення дяти в потрбному напрям допомагають стимули. Саме тому у вищй школ зусилля педагогчних працвникв повинн бути спрямован на стимулювання творчо дяльност студентв рзними засобами та методами. Саме вмння викладача правильно зорнтувати студента допоможе йому в майбутньому обрати тему дисертацйного або ншого наукового дослдження Поняття творчо дяльност. Вдтворення нтелектуального та духовного потенцалу народу, вихд втчизняно науки, технки культури на свтовий рвень, нацональне вдродження, становлення державност та демократизац суспльства в Укран значною мрою залежить вд того, наскльки ефективно у вищй школ формуться нин творчий потенцал нженерв, кервникв виробництва, конструкторв вчених, органзаторв наук, технологв, педагогв працвникв культури, лкарв агрономв.

Сьогодн вища школа несе пряму вдповдальнсть за кадрове забезпечення науково-технчного прогресу, пдвищення ефективност суспльного виробництва, духовного життя, розвитку науки.

Творчсть явля собою тип дяльност, який створю яксно нов матеральн духовн цнност або висува нов, ефективнш способи розвязання тих чи нших наукових, технчних, соцальних та нших проблем. У флософському енциклопедичному словнику творчсть визначаться як дяльнсть, яка породжу щось яксно нове, чого нколи ранше не було 2. Психолог К.К.Платонов характеризу творчсть як мислення у його вищй форм, яке виходить за меж того, що потрбно для розвязування задач, що виникла, вже вдомими способами 4. Творча особистсть виявляться в активнй багатограннй дяльност людини, що поляга у засвонн накопиченн знань, умнь, явищ, фактв у вдповднй галуз матерального духовного виробництва що базою для нтелектуального пошуку, у наявност у не культури мислення, постйного розширення бази знань для експериментування. 6 Творч здбност особистост являють собою категорю психолог характеризуються як психологчн особливост людини, вд яких залежить набування знань, умнь навичок.

Творч здбност людини, обдаровансть, задатки, як притаманн будь-якй людин, створюють лише передумови для виникнення розвитку творчого процесу.

Завдання особистост, колективу - розкрити розвинути х. 6 Значну роль у розкритт творчих здбностей студента перетворення х на творчу дяльнсть вдграють мотиви воля. Тому освтня дяльнсть вищо школи завжди ма предметно формувати збагачувати мотиви творчо дяльност майбутнього спецалста.

Виховний вплив викладача, колективу, суспльних органзацй у свою чергу стимулю дейно-моральне усвдомлення мотиву, що виник, духовн фзичн можливост для досягнення цлей певних результатв дяльност. Пдготовка нцативних творчо мислячих спецалств ма здйснюватися на основ реально дност навчально-виховного процесу, науково-дослдно роботи соцально-полтично дяльност студентв.

У будь-якому змстовному вигляд творчо дяльност два рвн репродуктивний продуктивний. Для зручност х часто називають репродуктивною продуктивною дяльнстю. Репродуктивна дяльнсть спрямована на одержання вдомими засобами наперед визначеного результату поляга у стереотипному тиражуванн одного й того самого. Продуктивна дяльнсть - це або створення нових цнностей, або досягнення, одержання вдомого результату новими, бльш ефективними способами засобами. Ц два типи дяльност не можна протиставляти, вдривати один вд одного. Продуктивна дяльнсть неможлива без сво основи - репродуктивно.

Жодна людина не здатна стати творцем, не оволодвши нормами професйно майстерност. Якщо студенти не оволодли правильним стилем роботи, якщо в них недостатньо сформувалися професйн знання, методи, навички й умння, суспльно-полтичн знання слабо засвон правила повсякденного людського життя, то хнй творчий потенцал успшно розвиватися не може. Методологчною передумовою повноцнного формування творчо активност студентв далектична днсть репродуктивного продуктивного типв дяльност в усй систем навчання, освти виховання, суспльному житт й сплкуванн.

Знайти у кожному випадку оптимальний варант такого поднання - одне з найбльш складних фундаментальних педагогчних завдань. Формування розвиток творчо активност майбутнього спецалста вимага адекватно системи взамовдносин студента викладача оскльки творчу особистсть може формувати лише творча особистсть, вдповдного стилю дяльност всх субктв навчально-виховного процесу, а також особливих звязкв вищо школи з суспльством.

Важливим фактором формування творчо особистост розвиток самостйност вдповдальност студента у розвязанн пзнавальних, суспльно-полтичних, трудових моральних проблем. Завдання педагогчного колективу студентських органзацй поляга в тому, щоб сформувати, мцно закрпити активну громадянську життву позицю вдповдно до потреб суспльства й особистост самого студента. Самостйнсть, вдповдальнсть, активнсть - це характеристики, властивост життво позиц особистост взагал творчо зокрема.

Необхдно свдомо цлеспрямовано керуватися врахуванням ндивдуальних особливостей кожного студента студентсько групи в цлому. Важливою умовою формування творчо особистост студента формування нтересу до його майбутньо професйно дяльност та стимулювання його творчост. У цьому звязку заслугову на увагу досвд тих вузв, як проводять багатогранну роботу з залучення молод до навчання у вищй школ, а також роботу з абтурнтами, з виявлення розвитку творчо ндивдуальност майбутнх студентв на довузвському етап професйно орнтац.

Цьому сприя проведення рзних творчих конкурсв, олмпад, органзаця шкл юних спецалств, залучення до ц роботи творчо працюючих випускникв вузв, створення при вузах лцев коледжв, впровадження угод мж вузом школою на умовах кураторства школи потенцйних випускникв 6. Розвитку професйного нтересу творчо активност сприя реалзаця професйно спрямованост навчання всх без винятку вузвських дисциплн, належна органзаця навчальних виробничих практик, написання курсових дипломних робт. Не можна гнорувати роль характер педагогчних вимог до студента.

Загальновизнано, що рвень цих вимог слд пдвищувати. Будь яке зниження вимог до обсягу характеру засвоння необхдних знань знижу пзнавальну творчу активнсть студента, створю неправильне уявлення про те, що вимагатиме вд нього майбутня професйна дяльнсть. Разом з тим надмрнсть вимог теж може породжувати у свдомост студента негативний психологчний комплекс неповноцнност.

Протирччя мж обктивними вимогами субктивними можливостями - джерело розвитку субкта в навчанн. Це протирччя може розвязуватися шляхом диференцац диних за змстом завдань, рзномантнстю типв засобв педагогчного кервництва, якстю методичного забезпечення пзнавально дяльност студента контролю за ходом. Зростаюче значення у стимулюванн творчо дяльност майбутнього спецалста набува науково-дослдна робота студентв, яка нин ста невдмною все важлившою частиною хньо пзнавально дяльност.

У цьому звязку необхдне вдосконалення органзацйних форм науково роботи як засобу розвитку творчого потенцалу студента, створення тако громадсько думки, яка сприя утвердженню у студентському середовищ думки про проритетнсть науково роботи в пдготовц висококвалфкованого, творчого спецалста Формування та розвиток творчо дяльност студентв. В чому полягають особливост проблеми формування та розвитку творчо активност студентв По-перше, практика показу, що досягне ний рвень педагогчно дяльност виявляться недостатнм для повноцнного виршення дано проблеми.

Ще й дос випускаються спецалсти з низьким потенцйним потенцалом, тобто людей нетворчих, а нод просто непдготовлених до роботи в сучасних динамчних виробничих та соцальних умовах. По-друге, змнюються критер оцнки здбностей спецалста. Професйна компетентнсть, ерудовансть були й залишаються суттвими професйними якостями спецалста. Але в умовах прискорення науково-технчного прогресу та ускладнених нформацйних процесв цього вже замало.

Необхдне виховання самовиховання високо методологчно культури мислення, здбност не лише орнтуватися на потоках професйно та дейно-полтично нформац, але й правильно обробляти, вмти самому шукати нов знання. По-трет, для сучасного пдходу до проблеми суттво те, що акцент переноситься на самостйнсть та вдповдальнсть студента за формування його творчо активност. Поки що нердко студент виступа пасивним об ктом. Вдповдальнсть з нього часто знматься або не повною, самостйнсть суттво звужена.

Вже багато рокв пропагандуться, що студент повинен бути активним суб ктом всього життя у ВНЗ. по-четверте, формування розвиток творчо активност студентв потребують творчо самовддач вд викладача, примноження та розвиток його творчого потенцалу, яксних перетворень в стил педагогчно дяльност пдвищення культури 5 2.1

Викладач як органзатор пзнавально дяльност студента

2.2 . Життва позиця дода визначений соцальний особистсний змст тому, як з як... Бльшсть дослджень з ц проблеми присвячено саме методам, засобам, факто... Життва позиця може бути активною пасивною, конструктивною деструктивно... цим визначаються мра характер педагогчно вдповдальност. Концепця переб...

Комплексний пдхд до розвитку творчо дяльност студента

Уся розматсть дючих форм суспльно корисно прац в роки навчання повинна... Комплексний пдхд до розвитку творчо дяльност студента. Комплексний пдх... Формування творчо активност особистост майбутнього фахвця обумовлю нео... . Тим часом зводити моральне виховання лише до етично освти значить спро...

Висновок

Висновок. Керуючись вищевикладеним матералом та пдводячи пдсумок, потрбно зазнач... Таким чином збльшуться координуюча роль ректоратв та громадських орган... Управлння вихованням передбача пдвищення рол викладача як суб кта педа... Сьогодн дяльнсть кожного викладача повинна оцнюватися не лише з боку й...

Список використано лтератури

Выготский Л.С. Левин В.А. Знание, 1977. 147 с. Горченко, А.И.