рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Теоретична частина

Теоретична частина - раздел Информатика, ОСНОВНІ ВИДИ ТА ВЛАСТИВОСТІ ІНФОРМАЦІЇ. СИСТЕМИ ЧИСЛЕННЯ, ФОРМАТИ ПОДАННЯ ДАНИХ Сьогодні Інформатика Являє Собою Комплексну Наукову Дисципліну, Яка Безперерв...

Сьогодні інформатика являє собою комплексну наукову дисципліну, яка безперервно удосконалюється.

Вона включає в себе:

1. засоби для перетворення інформації:

- технічні засоби (hardware);

- програмні продукти (software);

- математичні методи і моделі, алгоритми (brainware);

2. галузь виробництва:

- виробництво технічних і програмних засобів;

- розробка технологій перетворення інформації;

3. фундаментальну науку:

- методологія створення засобів перетворення інформації;

- теорія інформаційної техніки;

4. прикладні дисципліни:

- вивчення закономірностей інформаційних процесів;

- розробка інформаційних систем і технологій.

В основі інформатики лежить поняття інформації.

Інформація (від лат. Informatio – освідомлення, роз'яснення, виклад) – в широкому сенсі абстрактне поняття, що має безліч значень, залежно від контексту. Точного визначення поняття "інформація" в даний час не існує.

Основні види інформації по формі її уявлення, способам кодування і зберігання, що має найбільше значення для інформатики, це:

- графічна або образотворча– перший вид, для якого був реалізований спосіб зберігання інформації про навколишній світ у вигляді наскальних малюнків, а пізніше у вигляді картин, фотографій, схем, креслень на папері, полотні, мармурі та ін. матеріалах, що зображують картини реального світу;

- звукова– вид, поширений повсюдно при спілкуванні людей один з одним, в техніці, в мистецтві, в побуті та ін.;

- світлова – використовується в управлінні, попередженні про рівень безпеки та ін.;

- текстова– спосіб кодування мови людини спеціальними символами – буквами, причому різні народи мають різні мови і використовують різні набори букв для відображення мовлення; особливо велике значення цей спосіб придбав після винаходу паперу і книгодрукування;

- числова– кількісна міра об'єктів і їх властивостей в навколишньому світі; особливо велике значення набула з розвитком торгівлі, економіки і грошового обміну; аналогічно текстової інформації для її відображення використовується метод кодування спеціальними символами – цифрами, причому системи кодування (числення) можуть бути різними;

- відеоінформація– один з основних видів інформації, що дозволяє людині орієнтуватися в просторі, представлений в кіно, телебаченні, ПК, виступах артистів та ін.;

- тактильна – передається дотиком;

- органолептична, яка передається запахами і смаками та ін.

Властивості інформації

Як і всякий об'єкт, інформація володіє певним набором властивостей. Характерною відмітною особливістю інформації від інших об'єктів природи і суспільства є дуалізм: на властивості інформації впливають як властивості вихідних даних, що складають її змістовну частину, так і властивості методів, що фіксують цю інформацію.

З точки зору інформатики найбільш важливими представляються наступні загальні властивості:

1. Об'єктивність інформації. Об'єктивний – існуючий поза і незалежно від людської свідомості. Інформація – це відображення зовнішнього об'єктивного світу. Інформація об'єктивна, якщо вона не залежить від методів її фіксації, чиєї думки, судження. Наприклад,повідомлення "На вулиці тепло" несе суб'єктивну інформацію, а повідомлення "На вулиці 22°С" – об'єктивну, але з точністю, яка залежить від похибки засобу вимірювання. Об'єктивну інформацію можна отримати за допомогою справних датчиків, вимірювальних приладів. Відбиваючись у свідомості конкретної людини, інформація перестає бути об'єктивною, оскільки, перетворюється (в більшій чи меншій мірі) в залежності від думки, судження, досвіду, знань конкретного суб'єкта.

2. Достовірність інформації. Інформація достовірна, якщо вона відображає справжній стан справ. Об'єктивна інформація завжди достовірна, але достовірна інформація може бути як об'єктивною, так і суб'єктивною. Достовірна інформація допомагає прийняти нам правильне рішення. Недостовірною інформація може бути з наступних причин:

- навмисне спотворення (дезінформація) або ненавмисне спотворення суб'єктивного властивості;

- спотворення в результаті дії перешкод ("зіпсований телефон") і недостатньо точних засобів її фіксації.

3. Повнота інформації. Інформацію можна назвати повною, якщо її достатньо для розуміння і прийняття правильних рішень. Неповна інформація може призвести до помилкового висновку або рішення.

4. Точність інформації визначається ступенем її близькості до реального стану об'єкта, процесу, явища і т. п.

5. Актуальність інформації– важливість, злободенність, нагальність. Тільки вчасно отримана інформація може бути корисна.

6. Корисність (цінність) інформації. Корисність може бути оцінена стосовно до потреб конкретних її споживачів і оцінюється задачами, які можна вирішити з її допомогою.

Найцінніша інформація – об'єктивна, достовірна, повна і актуальна. При цьому слід враховувати, що й суб'єктивна інформація (наприклад, в художній літературі) має велику значимість для людини. Соціальна (суспільна) інформація має ще й додаткові властивості:

- має семантичний (смисловий) характер, тобто понятійний, так як саме в поняттях узагальнюються найбільш суттєві ознаки предметів, процесів і явищ навколишнього світу;

- має мовну природу (крім деяких видів естетичної інформації, наприклад образотворчого мистецтва). Один і той ж зміст може бути виражений на різних природних (розмовних) мовах, записаний у вигляді математичних формул і т.д.

Передача інформації

Для передачі інформації необхідні її джерело, одержувач і канал зв'язку (рис. 2.1).

Інформація передається у формі повідомлень від деякого джерела інформації до її одержувача за допомогою каналу зв'язку між ними. Джерело посилає передане повідомлення, яке кодується в сигнал, що передається. Цей сигнал посилається по каналу зв'язку. У результаті в приймачі з'являється сигнал, що приймається, який декодується і стає прийнятим повідомленням.

Джерело інформації Канал зв’язку Одержувач інформації
   
   
Повідомлення

 

Рис. 2.1. Схема передачі інформації

Існує певне середовище передачі інформації – фізична субстанція, по якій відбувається передача звукових, електричних, електромеханічних, оптичних, радіосигналів, що використовуються для перенесення тієї чи іншої інформації.

Середовище передачі може бути природним або штучним.

Природні середовища

Безповітряний простір – дозволяє поширюватися електромагнітному, світловому, рентгенівському та іншим видам випромінювань.

Повітряний простір – в основному використовується для передачі радіохвиль.

Водна поверхня– в ній здебільшого поширюються звукові хвилі.

Тверда поверхня– проводить звукові та сейсмічні хвилі.

Штучні середовища

По більшій частині штучні середовища для передачі сигналів представлені проводами і кабелями:

- оптичний кабель – робиться зі скла та / або пластика і переносить всередині себе світловий сигнал;

- кабелі, проводи з металевим провідником – залізом, міддю; приклади: коаксіальний кабель, вита пара та інші;

- вуглецеве волокно і тканини з вуглецевих волокон – служать для передачі електричних сигналів.

Кількість інформації

Імовірнісний підхід

Для оцінки кількості інформації в цьому випадку використовується формула Клода Шеннона:

де pi – ймовірність настання i-ї події.

Н називається ентропією.

Для рівноймовірних результатів H = log2 N. Це формула Хартлі.

Об'ємний підхід.

У двійковій системі числення знаки 0 і 1 називають бітами. Розробники комп'ютерів віддають перевагу саме двійковій системі числення тому, що в технічному пристрої найбільш просто реалізувати два протилежних фізичних стану:

- деякий фізичний елемент, що має два різних стани: намагніченість у двох протилежних напрямках;

- прилад, який пропускає чи ні електричний струм;

- заряджений або незаряджений конденсатор і т.п.

У комп'ютері біт є найменшою можливою одиницею інформації.

Обсяг інформації, записаної двійковими знаками в пам'яті комп'ютера або на зовнішньому носії інформації, розраховується просто за кількістю необхідних для такого запису двійкових символів. При цьому число бітів – ціле.

Для зручності використання введені й більші одиниці кількості інформації:

- байт = 23 = 8 біт;

- кілобайт (Кбайт) = 210 байтів;

- мегабайт (Мбайт) = 220 байтів;

- гігабайт (Гбайт) = 230 байтів;

- терабайт (Тбайт) = 240 байтів;

- петабайт (Пбайт) = 250 байтів.

Система числення – це сукупність прийомів і правил, за якими числа записуються і читаються.

Існують позиційні і непозиційні системи числення.

У непозиційних системах числення внесок цифри, який вона вносить в значення числа, не залежить від її позиції в записі числа.

У позиційних системах числення внесок цифри, який вона вносить в значення числа, залежить від її позиції в записі числа.

Для цього вибирають число р > 1 і використовують його в якості базового числа системи числення (р-ічная система числення).

Для р = 1 системи числення не існує.

Вводиться р основних символів, званих цифрами.

Для р-ічной системи числення

,

де а– цифри системи числення;

m і n - число цілих і дробових розрядів.

Цифри а:

- для двійкової системи – 0, 1;

- для вісімкової системи – 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7;

- для шістнадцяткової системи – 0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, A, B, C, D, F.

При перекладі чисел із двійкової системи числення в систему з основою p > 1, де р = 8 або р = 16, використовують наступний алгоритм:

- для р = 8 двійкове число розбивається по три знаки вліво від коми і по три знаки вправо від коми, при цьому в останній групі бракуючи цифри записуються рівними нулю;двійкова цифра в кожній трійці замінюється відповідною цифрою нової системи.

- для р = 16 двійкове число розбивається по чотири знаки вліво від коми і по чотири знаки вправо від коми; далі необхідно діяти аналогічно попередньому випадку.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ОСНОВНІ ВИДИ ТА ВЛАСТИВОСТІ ІНФОРМАЦІЇ. СИСТЕМИ ЧИСЛЕННЯ, ФОРМАТИ ПОДАННЯ ДАНИХ

На сайте allrefs.net читайте: . ВСТУП...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Теоретична частина

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Завдання
1. Розглянути структурну схему інформатики, дати її опис. 2. Дати визначення інформаційної технології, описати її складові. 3. Навести перелік середовищ передачі інформації.

ЛАБОРАТОРНА РОБОТА № 2
"ОЗНАЙОМЛЕННЯ З АПАРАТНОЮ РЕАЛІЗАЦІЄЮ ІНТЕРФЕЙСІВ IBМ-СУМІСНОГО ПК ТА СИСТЕМОЮ ЙОГО ЕЛЕКТРОЖИВЛЕННЯ" 3.1. Ціль роботи Вивчити:

Теоретична частина
Комп'ютер – електронний пристрій, що виконує операції введення інформації, зберігання та оброблення її за певною програмою, виведення одержаних результатів у формі, придатній для сприйняття людиною

Система електроживлення
Комп'ютер отримує електроенергію від живильної мережі напругою 220 вольт з частотою 50/60 Гц. На вході блоку стоїть мережевий фільтр. Якщо вихідна потужність невелика, то за ним може бути підключен

Теоретична частина
Будь-який гучномовець працює за рахунок отримання послідовності електричних імпульсів, які викликають відхилення діафрагми динаміка. Це призводить до виникнення коливань повітря, що утворюють звук.

Приклади складання програм
Приклад 1. Текст програми (склав Карабат Д.І.): #include "windows.h" #include "iostream.h" #define T0 4000 #define T0T 6

Теоретична частина
Клавіатура (keyboard) призначена для введення в комп'ютер інформації від користувача (рис. 5.1). Традиційна клавіатура являє собою уніфіковане пристрій зі стандартним роз'ємом і послідовни

Теоретична частина
Часто виникає потреба мати різну інформацію, оформлену на паперовому носії. При роботі на комп'ютері для цього розроблені друкувальні пристрої – принтери. Розрізняються принтери,

Теоретична частина
Незмінною частиною комп'ютера є фізичні пристрої або середовище для зберігання даних, використовуваних в обчисленнях, протягом певного часу. Звичайно використають кілька запам'ятовувальних пристрої

Завдання
1. Описати види пристроїв для збереження інформації й принципи їх роботи. 2. Описати геометрію магнітного диска. 3. Описати способи запису інформації на магнітному диску.

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги