ТЕМА 1. Інформація як глобальна проблема сучасності

Ужгородський національний університет

Факультет міжнародних відносин

Кафедра міжнародних відносин

Викл. Савка В.Я.

Міжнародна інформація

 

Матеріали до лекцій

 

 

УЖГОРОД - 2008


ТЕМА 1. Інформація як глобальна проблема сучасності

1. Інформація в житті держави та суспільства. Протягом всієї історії людства інформація розглядалася як важли­вий… Взагалі соціальна взаємодія як окремих індивідуумів, так і соціаль­них груп, суспільства в цілому будується передусім…

ТЕМА 2. Економічні пріоритети інформаційного суспільства

Термін «глобалізація» (globalisation) походить від французько­го «global» — всесвітній і вживається для характеристики сучасних планетарних… Концепція глобалізації з'явилась на початку XXI ст. Вона ви­користовується… Слід зазначити, що у світовій літературі існують різні підходи до визначення сутності глобалізації в економічній сфері…

ТЕМА 3. Основні поняття міжнародної інформації

Міжнародна інформація (МІ) визначається як сукупність відомостей, що характеризують структуру, загальні властивості інформації. а також питання,… МІ є складовою глобальної комунікації, мета якої – з'ясування закономірностей… Функції МІ полягають в узагальненій та професійній оцінці інформації, прогнозуванні міжнародно-правових та економічних…

ТЕМА 4. Правові основи міжнародної інформації

1. Поняття, зміст та суть інформаційного права   Категорія "інформаційне право" може розглядатися в кількох аспектах:

ТЕМА 5. Правове регулювання інформаційних відносин у законодавстві зарубіжних країн

Перші спеціальні закони щодо захисту інформації в комп'ютерних системах, зокрема щодо боротьби з комп'ю­терною злочинністю, було прийнято в 1973 р.… Згодом поступово в багатьох країнах світу затверджено законодавчі акти… Розвиток законодавства стосовно комп'ютерних злочинів у сфері економіки в різних країнах хронологічно визначаєть­ся…

ТЕМА 6. Інформаційна політика ООН

ООН у сучасній системі міжнародних відносин посідає місце лідера із накопичення та розповсюдження інформації. За 50 років свого існування (від 1945… Основні напрямки інформаційної стратегії ООН включають: 1. Накопичення інформації про усі види діяльності міжнародного співтовариства

Діяльність Департаменту економічної і соціальної інформації та політичного аналізу (ДЕСІПА).

ДЕСІПА пропонує інформацію, що стосується вирішення глобальних економічних проблем та конкретних економічних програм для підтримки країн, що… Приблизний бюджет цього підрозділу: 50 млн. доларів від ООН і 35 млн. доларів…

Департамент публічної інформації

1) підрозділ мас-медіа – вироблення та розповсюдження інформації для країн-членів ООН про програмну діяльність організації а також розповсюдження… 2) бібліографічний підрозділ – контролює видавничі програми ООН, здійснює… 3) підрозділ забезпечення інформаційних послуг (інформаційний центр) – впроваджує інформаційну стратегію ООН по…

ТЕМА 7. Діяльність ЮНЕСКО в галузі інформації і комунікацій

 

1. Основні положення та принципи програми ЮНЕСКО "Інформаційне суспільство для всіх"

 

Дана програма складається з двох частин: загального огляду можливостей та проблем сучасного інформаційного суспільства та власне визначено основні орієнтири для діяльності ЮНЕСКО.

 

Можливості та проблеми

Розглянуто роль інформаційних технологій у наступних галузях: - в галузі освіти інформаційні технології розглядаються як засіб що лише… - в галузі наукових досліджень (що до речі стала колискою для багатьох сучасних ІТ) роль інформаційних технологій…

Роль ЮНЕСКО.

Найбільш чітко роль ЮНЕСКО у розвитку ІТ визначено в Середньостроковій стратегії ЮНЕСКО та в її дворічній програмі: - сприяти розвитку аналізу соціального впливу комунікаційних та інформаційних… - сприяти популяризації міжнародної політики щодо розвитку інформаційних магістралей.

Диспропорції і нерівності

В період підстави ООН і ЮНЕСКО був проголошений принцип свободи і вільного розповсюдження інформації. Проте зараз ясно, що "вільний потік"… Диспропорція в розповсюдженні новин має декілька форм і рівнів: а) між розвиненими і розвиваються країнами (через нерівномірну інфраструктуру);

Диспропорції усередині країни

Диспропорції між регіонами

Даний вид диспропорцій добре видно на тому факті, що на світ (Азія, Африка, Латинська Америка), що розвивається, в яких проживає ѕ населення планети, припадає тільки половина газет, видаваних у всьому світі. У Північній Америці один екземпляр газети припадає на 3 чоловік, в Африці – на 90 чоловік, в Азії – на 15. 8 африканських територій і 3 арабські держави зовсім не мають щоденних газет. Ще в 13 існує єдина така газета.

Нерівність між розвиненими і розвиваються країнами

Цей розрив має тенденцію збільшуватися (через те, що багатство породжує багатство, а також через різницю в прирості населення).

До зменшення нерівності

Країни, що розвиваються, сьогодні стурбовані також ще одним фактом: розвинені країни використовують 90% електромагнітного спектру і геостаціонарної… Але слід помітити, що кількісні диспропорції, на подолання яких робиться упор…  

ТЕМА 8. Інформаційна політика та інформаційні програми міжурядових європейських організацій

1. Програма «Шлях Європи до Інформаційного Суспільства. План Дій» (Europe’s Way to the Information Society. An Action Plan)   Програма була прийнята в Брюсселі 19.07.1994.

Мета та задачі формування та розвитку інформаційного простору СНД

У складі загальних інтересів країн Співтовариства можуть бути названі: 1) збереження та розвиток контактів громадян; 2) розповсюдження інформації про життєдіяльність країн-членів СНД та органів Співтовариства;

Забезпечення інформаційної безпеки в інформаційному просторі СНД

Автоматизована система інформаційного обміну між країнами-учасницями СНД (АСІО СНД) АСІО СНД являється складовою частиною інформаційного простору країн… Склад підсистем, що створюються в рамках АСІО СНД і автоматизовуваних ними функцій, визначається на основі прийнятих…

Етапи формування та розвитку інформаційного простору СНД

Формування та розвиток інформаційного простору СНД являється масштабною та складною задачею, що вимагає від країн-учасниць СНД координації зусиль в процесі вирішення широкого кола нормативно-правових, технічних та фінансових проблем на національному і міждержавному рівнях.

В загальному вигляді стратегія діяльності з формування інформаційного простору має включати в себе наступні два етапи.

Перший етап 1996-1997 рр.

Буде погоджено механізм інформаційної підтримки співробітництва на мієнаціональному рівні і на рівні прямих зв!язків суб!єктів господарської…

Другий етап 1998-2000 рр.

Буде поглиблена взаємодія інформаційних систем, що забезпечуватимуть постійний розвиток міждержавних інформаційних обмінів за погодженими сферами… Будуть утворені правові, політичні, економічні та технічні умови длдя… Будуть в основному погоджені механізми здійснення міждержавного інформаційного обміну.

В першій главі

Країни, що перші ввійдуть в інформаційне суспільство, отримають велику нагороду. Вони будуть встановлювати правила для всього світу, що відстає у… Впровадження нового порядку підвищить рівень життя в ЄС, надасть можливість… ЄС має знайти найменш ризиковані шляхи для встановлення інформаційного суспільства, тому підготовка громадськості до…

В другій главі

Головним чинником появи нового ринку стане вільна конкуренція, яка дасть можливість мобілізувати приватний капітал для розроблення нових технологій,… Для надійного функціонування ринку необхідно, щоб його нові учасники мали… Для здійснення цих планів необхідно усунути монополії. Всі ліцензовані оператори мають взяти на себе відповідальність…

Захист прав на інтелектуальну власність

Приватність

У зв'язку з подальшим розширенням новітніх технологій під загрозою опинилася недоторканість приватного життя. Отже для забезпечення встановлення інформаційного суспільства Європейському Співтовариству необхідно розробити законодавчу базу по захисту прав людини в світлі поширення інформаційних технологій. Необхідно вводити електрону та правову охорону, для захисту від проникнення в мережі / бази даних інформаційних піратів.

Електронний захист, законодавчий захист та безпека

Необхідно вводити електрону та правову охорону, для захисту від проникнення в мережі / бази даних інформаційних піратів.

Нформаційна власність

Ефективність правил має забезпечити захист плюралізму та вільної конкуренції. Це поліпшить конкурентоспроможність європейської інформаційної промисловості, а також забезпечить захист інформаційної власності держав-членів ЄС.

Роль політики в сфері конкуренції

Політика в сфері конкуренції – це головний елемент європейської стратегії, він має особливе значення для консолідації єдиного ринку та залучення приватного капіталу необхідного для росту транс'європейської інформаційної інфраструктури. Всі компанії які беруть участь в виробництві електронних технологій та послуг мають дотримуватись позиції за якою вони мають розробляти свою стратегію в рамках даної політики.

Технології

Глава 4 присвячується питанням виділення складових інформаційного суспільства серед яких: інформаційні мережі (такі як телефонна, супутникова та кабельна мережі, системи ISDN, всесвітня комп'ютерна мережа Інтернет), що передають інформацію; електронні послуги (електронна пошта, інтерактивне телебачення), що надають можливість людям використовувати мережі для швидкого передання інформації, навчання та праці на відстані.

У главі 5

мова іде про фінансування інформаційного суспільства. Це завдання покладається на приватний сектор. Приватний капітал зможе вільно перетікати по телекомунікаційній інфраструктурі. Доповідачі вважають що встановлення інформаційного суспільства має бути покладено на приватний сектор та ринкові сили. Але керуючу роль має займати уряд на загальноєвропейському рівні.

В частині 6

висловлюються побажання щодо найскорішого встановлення інформаційного суспільства в Європі і приділення більшої уваги до цієї нагальної проблеми.

Наслідки реалізації принципів доповіді Бангемана.

· лібералізація телекомунікаційного сектора розпочата з успіхом; · були вжиті заходи для забезпечення соціальної орієнтації інформаційного… · було надано підтримку європейській промисловості в сфері масової комунікації яка, як очікують надасть додатково…

ТЕМА 9. Національна інформаційна політика держав світу

1. Поняття та головні напрями національної інформаційної політики   Національна інформаційна політика є діяльністю компетентних органів країн з контролю, регулювання та планування…

ТЕМА 10. Регіональна інформаційна політика країн Центральної Європейської Ініціативи

1. Концепція діяльності організації Центральна Європейська Ініціатива (ЦЄІ)   Концепція і програма діяльності міжурядової регіональної організації Центральноєвропейська Ініціатива, створеної у…

ТЕМА 11. Інформаційна безпека

1. інформаційно-комерційну, 2. юридичну, 3. фізичну безпеку.

Напрямки інформаційної безпеки

1. Один із таких напрямків – це система заходів, спрямованих на недопущення несанкціонованого доступу до інформації, несанкціонованої її модифікації… 2. Другий напрямок інформаційної безпеки – це захист політичних, державних і… 3. Попередження розповсюдження відомостей, що становлять державну таємницю, а також відомостей з обмеженим доступом і…

Власники інформації, що захищається

· держава і його структури (органи). В цьому випадку до неї відносяться відомості, що є державною, службовою таємницею, інші види захищається… · підприємства, товариства, акціонерні суспільства (у тому числі і сумісні) і… · суспільні організації — як правило, партійна таємниця, не виключена також державна і комерційна таємниця;

Нформація, що за змістом захищається, може бути розділена на

Ø економічну Ø військову Ø розвідувальну

Нформаційні загрози та їх різновиди

Розглядаються зовнішні і внутрішні загрози ІБ, а також заходи і засоби протистояння і боротьба проти несанкціонованого доступу до інформації.

Зовнішні загрози

· інформаційному простору;

· інформаційному суверенітету;

· внутрішній стабільності;

· діяльності державного або недержавного органів і фірм.

Внутрішні загрози

· для впливу на свідомість суспільства; · доступу до інформаційних ресурсів країни; Насьогодні у світі розроблені спеціальні міжнародні інфориаційні операції, які називаютья інформаційними війнами,які…

Нформаційна війна

Інформаційна війна має також іншу назву – "інформаційна операція" і застосовується з метою пропаганди ідей масованого впливу на громадську… Інформаційна війна має два аспекти (два види забезпечення): · технологічний аспект;

Джерела інформації

2. Арсеєнко А. Глобалізація чи поляризація: що чекає світ // Урядовий кур’єр. – 2000. – № 75. – С. 5. 3. Арский Ю.М., Черный А.И. Информационные ресурсы для устойчивого развития… 4. Бангеманн М. Європа і глобальне інформаційне суспільство: рекомендації для Європейської Ради ЄС. Європа на шляху…

Ресурси Інтернет

11. http://www.europa.eu.com/ - сайт ЄС. 12. http://www.cnn.com/ - новини СNN. 13. http://www.reuters.com/ - сайт Рейтерс.