рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Заняття 4

Заняття 4 - раздел Биология, Заняття 1 ЖИТТЄВИЙ ЦИКЛ КЛІТИН МІТОЗ „Взаємодія Генів. Наслідування, Зчеплене Зі Статтю” ...

„ВЗАЄМОДІЯ ГЕНІВ. НАСЛІДУВАННЯ, ЗЧЕПЛЕНЕ ЗІ СТАТТЮ”

План:

  1. Вирішення задач з теми „Взаємодія генів”
  2. Вирішення задач з теми „Наслідування, зчеплене зі статтю”

Мета:

  1. навчитися вирішувати задачі з теми „Взаємодія генів” ;
  2. навчитися вирішувати задачі з теми „Наслідування, зчеплене зі статтю” ;

Хід роботи

1. Розв‘язання задач з теми„Взаємодія генів”

№ 1. Від схрещування рослин гарбуза із зеленими і жовтими плодами в F1 плоди виявилися жовтими, а в F2 відбулося розщеплення на 3/4 жовтих і 1/4 зелених. Від схрещування рослин з білими і зеленими плодами в F1 плоди білі, а в F2 розщеплення: 113 білих, 31 жовтий і 7 зелених. Як успадковується ознака? Поясніть розщеплення в обох схрещуваннях і визначте генотипи вихідних рослин.

 

№ 2. При схрещуванні рослин гарбуза з дископодібною формою плоду в потомстві було отримано 121 рослину з дископодібною формою плоду, 77 з сферичною і 12 з видовженою. Поясніть розщеплення, визначте генотипи вихідних форм. Як успадковується ознака? Яке розщеплення ви чекаєте отримати в аналізуючому схрещуванні і яку рослину використовуватимете як аналізатор?

 

№ 3. Рослину гарбуза з білими видовженими плодами схрестили з рослиною, у якої були зелені дископодібні плоди. В F1 отримали рослини з білими дископодібними плодами, а в F2 розщеплення:

548 рослин з білими дископодібними плодами

355 - з білими кулястими плодами

61 - з білими видовженими плодами

129 - з жовтими дископодібними плодами

95 - з жовтими кулястими плодами

14 - з жовтими видовженими плодами

49 - із зеленими дископодібними плодами

28 - із зеленими кулястими плодами

5 - із зеленими видовженими плодами

Як успадковуються ознаки? Визначте генотипи вихідних рослин. Яке розщеплення ви чекаєте отримати в аналізуючому схрещуванні і яку рослину використовуватимете як аналізатор?

 

№ 4. При схрещуванні двох сортів левкою, один з яких мав махрові червоні квітки, а другий - махрові білі, в F1 всі гібриди мали прості червоні квітки, а в F2 спостерігалося розщеплення: 68 рослин з махровими білими, 275 - з простими червоними, 86 - з простими білими, 213- з махровими червоними квітками. Поясніть результати. Як успадковуються ознаки? Визначте генотипи вихідних рослин.

 

№ 5. Від схрещування рослин люцерни з пурпурними і жовтими квітками в F1 всі квітки були зеленими, а в F2 відбулося розщеплення: 169 із зеленими квітками, 64 з пурпурними, 67 з жовтими і 13 з білими. Як успадковується ознака? Визначте генотипи вихідних рослин. Що вийде, якщо схрестити рослини F1 з білоквітковою рослиною?

 

№ 6. Є сорт ячменю, який дає 6 г зерна на рослину, і сорт, який дає 12 г. Який фенотип рослин F1 від схрещування цих сортів і як розподіляться рослини за вагою насіння на рослину в F2, якщо враховувати тригенну відмінність цих сортів, гени не зчеплені і взаємодіють за типом некумулятивної полімерії? Яким буде розподіл рослин за вагою насіння на рослину, якщо рослину F1 схрестити з маловрожайним сортом?

 

№ 7. Від схрещування двох зелених рослин кукурудзи було отримано 78 зелених і 24 білі рослини (альбіноси). При самозапиленні однієї з вихідних зелених рослин отримали 318 зелених і 102 білих рослин, при самозапиленні іншої вихідної зеленої рослини - 274 зелених і 208 білих. Поясніть результати схрещувань. Які генотипи вихідних зелених рослин?

 

№ 8. При схрещуванні двох карликових рослин кукурудзи було отримано потомство нормальної висоти. В F2 від схрещування між собою рослин F1 було отримано 452 рослини нормальної висоти і 352 карликових. Запропонуйте гіпотезу, що пояснює ці результати, визначте генотипи вихідних рослин.

 

№ 9. У кукурудзи одного сорту в качані є 18 рядів зерен, а у іншого - 6 рядів. При схрещуванні цих сортів в F1спостерігається проміжний фенотип, в середньому 12 рядів. Рослини F2 фенотипічно дуже неоднорідні, кількість рядів варіює від 8 до 16, причому приблизно в одному з кожних 32 качанів є стільки ж рядів зерен, що і у одного з батьків. Скільки генів визначає дану ознаку?

 

№ 10. Від схрещування двох рослин кукурудзи - з червоними зморшкуватими і білими гладкими зернами - в першому поколінні всі рослини мали пурпурні гладкі зерна. В другому поколінні відбулося наступне розщеплення:

840 пурпурних гладких

280 пурпурних зморшкуватих

378 білих гладких

123 білих зморшкуватих

273 червоних гладких

89 червоних зморшкуватих

Як успадковуються ознаки? Визначте генотипи вихідних рослин. Яке розщеплення ви чекаєте отримати в аналізуючому схрещуванні і яку рослину слід використовувати як аналізатор?

 

№ 11. При схрещуванні двох зелених рослин кукурудзи в потомстві отримано 162 зелені сіянці і 113 нежиттєздатних альбіносів. Поясніть розщеплення, визначте генотипи вихідних зелених рослин і можливі генотипи альбіносів.

 

№ 12.При схрещуванні рослини цибулі з жовтими цибулинами (№ 1) з двома рослинами, які мали білі цибулини (№ 2 і № 3), були отримані наступні результати:

від схрещування рослин № 1 і № 2 в F1 всі рослини з жовтими, а в F2 - 54 з жовтими і 15 з білими цибулинами;

від схрещування рослин № 1 і № 3 в F1все рослини з червоними, а в F2 - 71 з жовтими, 89 з білими і 195 з червоними цибулинами.

Поясніть результати, визначте генотипи вихідних рослин. Які результати ви чекаєте отримати в аналізуючому схрещуванні і які рослини ви пропонуєте для цього використовувати?

 

№ 13. Від схрещування двох рослин цибулі, які мали червоні цибулини, - № 1 і № 2 в F1 було отримано 94 рослини з червоними і 28 з жовтими цибулинами. Для з'ясування генотипів кожної з вихідних рослин вони були піддані самозапиленню. Від самозапилення рослини № 1 отримали 130 з червоними, 42 з жовтими і 61 з білими цибулинами; від самозапилення рослини № 2 - 129 з червоними і 40 з жовтими цибулинами. Поясніть результати, визначте генотипи вихідних рослин.

 

№ 14. Схрещуючи рослини левкою з фіолетовими квітками з рослиною, яка має білі квітки, садівник виявив в першому поколінні 102 рослини з фіолетовими, 109 з червоними, 231 з кремовими і 420 з білими квітками. Від самозапилення батьківської білоквіткової рослини всі рослини виявилися з білими квітками. При самозапиленні батьківської рослини з фіолетовими квітками в F1 виявилося розщеплення у відношенні: 27/64 з фіолетовими : 9/64 з червоними : 12/64 з кремовими : 16/64 з білими квітками.

Поясніть розщеплення. Як успадковується забарвлення квіток у левкоїв? Визначте генотипи всіх рослин, використаних в схрещуваннях.

 

№ 15. У садівника було дві рослини левкою - одна з червоними, інша з кремовими квітками. Від самозапилення рослини з кремовими квітками він отримав 69 з кремовими і 19 з білими квітками. Від самозапилення червоноквіткової рослини він отримав 222 з червоними, 68 з кремовими і 94 з білими квітками. При схрещуванні вихідних форм між собою було отримано 29 з червоними, 31 з кремовими і 18 з білими квітками. Поясніть отримані результати, визначте генотипи вихідних рослин.

 

№ 16. При самозапиленні зеленої рослини гороху було отримано 544 зелених і 45 світло-зелених рослин. Поясніть розщеплення, визначте генотип вихідної рослини. Як можна використовувати мутантні рослини для подальшої селекційної роботи, якщо вони виявляться життєздатними?

№ 17. При схрещуванні червоноколосої рослини пшениці з білоколосою в F1 відбулося розщеплення: 42 рослини були з червоними і 15 - з білими колосами. При схрещуванні тієї ж білоколосої рослини з іншим червоноколосим в F1 також відбулося розщеплення: 54 рослини виявилися з червоними і 18 - з білими колосами. Коли схрестили між собою вихідні червоноколосі рослини, то в F1 у 82 рослин були червоні колоси різних відтінків і у 5 - білі колоси. Поясніть отримані результати і визначте генотипи вихідних батьківських рослин.

 

№ 18. При схрещуванні гомозиготних червоноколосих остистих рослин пшениці з гомозиготними білоколосими безостими в першому поколінні всі рослини виявилися з червоними колосами, безостими. В другому поколінні 564 рослини мали безості червоні колоси, 184 рослини мали остисті червоні колоси, 38 рослин виявилися безостими білоколосими і 10 - остистими білоколосими.

В аналізуючому схрещуванні також виникло чотири фенотипічні класи:

103 рослини з червоними безостими колосами

91 - з червоними остистими колосами

30 - з білими безостими колосами

27 - з білими остистими колосами.

Поясніть отримані результати, визначте генотипи вихідних рослин. Яка рослина була використана як аналізатор?

 

№ 19.При схрещуванні рослин пшениці з червоним щільним колосом з рослинами з білим рихлим колосом в першому поколінні отримали червоні колоси середньої щільності, а в другому - розщеплення:

186 червоних з щільним колосом

358 червоних з колосом середньої щільності

184 червоних з рихлим колосом

12 білих з щільним колосом

25 білих з колосом середньої щільності

10 білих з рихлим колосом

Як успадковуються ознаки? Які генотипи вихідних рослин? Як можна перевірити правильність вашого припущення?

 

№ 20. Від схрещування рослин пшениці з червоними і білими зернами в першому поколінні всі зерна виявилися червоними, а в другому -397 червоних і 23 білих. Поясніть розщеплення. Як успадковується ознака? Які генотипи вихідних рослин? Що вийде, якщо гібриди F1 схрестити зворотно з білонасінневою рослиною?

 

№ 21. Припустимо, що відмінність за врожайністю між двома чистими сортами вівса, один з яких дає близько 4 г зерна, а інший - близько 10 г на одну рослину, залежить від трьох незчеплених полігенів А1, А2 і А3. Якими будуть фенотипи F1 и F2 від схрещування між цими сортами?

 

№ 22. Схрестивши рослини вівса з чорними і білими лусками зерна, в першому поколінні отримали рослини з чорними лусками, а в другому - 418 з чорними, 100 з сірими і 42 з білими. Поясніть розщеплення. Як успадковується забарвлення луски у вівса? Які генотипи вихідних рослин? Яке схрещування потрібно поставити для перевірки вашого припущення і який результат Ви чекаєте отримати серед 1000 рослин в потомстві від цього схрещування?

 

№ 23. Вивчення наслідування довжини квітки тютюну, яка самозапилюється, показало, що ця ознака контролюється 4 парами незчеплених генів. Яка частина рослин F2 матиме таку ж довжину квітки, як і гомозиготні за всіма домінантними і рецесивними алелями батьківські форми (довжина квітки рецесивної форми 40 мм, домінантної форми - 93 мм)?

 

№ 24. Висота рослини сорго, гомозиготної за рецесивними алелями чотирьох генів карликовості, дорівнює 40 см. Висота рослини, гомозиготної за домінантними алелями цих чотирьох генів, дорівнює 240 см. Припустимо, що відмінності у висоті стебла контролюються в рівній мірі всіма чотирма незчепленими генами, причому їх дія носить кумулятивний характер. Рослину генотипу A1A1A2A2A3A3a4a4 схрещували з рослиною a1a1a2a2a3a3A4A4. Яка висота стебла у кожної з батьківських форм? Яка очікувана висота рослин F1? Вкажіть очікувані межі мінливості висоти у рослин F2 та очікувану частоту рослин для кожного класу висоти. Яка очікувана середня висота рослин F2?

 

№ 25. При схрещуванні рослин квасолі з білим насінням з рослинами, які дають коричневе насіння, в першому поколінні все насіння виявилося пурпурним, а у другому - 560 пурпурних, 188 коричневих і 265 білих. Як це можна пояснити? Визначте генотипи вихідних форм. Що вийде, якщо гібриди першого покоління зворотно схрестити з білозерним батьком? Батьком, який має коричневе зерно?

 

№ 26. Від схрещування рослин жита з червоними вушками на листках і жовтим зерном з рослинами з білими вушками і білим зерном в F1 отримали рослини з червоними вушками і зеленим зерном, а F2 відбулося розщеплення:

360 з червоними вушками і зеленим зерном

117 з червоними вушками і жовтим зерном

164 з червоними вушками і білим зерном

122 з білими вушками і зеленим зерном

42 з білими вушками і жовтим зерном

54 з білими вушками і білим зерном

Як успадковуються ознаки? Визначте генотипи вихідних рослин. Як можна перевірити правильність вашого припущення?

 

№ 27. Рослини жита з опушеними квітковими лусками і антоціаном схрестили з рослинами, які мали неопушені квіткові луски без антоціану. В F1 всі рослини мали опушені квіткові луски, з антоціаном. В F2 відбулося розщеплення: 105 з опушеними лусками, з антоціаном; 86 з опушеними лусками, без антоціану; 37 з опушеними лусками, з антоціаном і 29 з неопушеними лусками, без антоціану. Як успадковуються ознаки? Які генотипи вихідних рослин? Яка частина рослин з F2 з опушеними лусками, але без антоціану, буде гомозиготною за цими ознаками?

 

№ 28. Рослина, гомозиготна за трьома парами рецесивних генів, має висоту 32 см, а гомозиготна за домінантними алелями цих генів має висоту 50 см. Приймаємо, що вплив окремих домінантних генів на ріст у всіх випадках однаковий і їх дія підсумовується. В F2 від схрещування цих рослин отримано 192 нащадки. Скільки з них матиме генетично обумовлене зростання в 44 см?

 

№ 29. При схрещуванні курей і півнів, які мають горіхоподібні гребені, отримали 279 курчат з горіхоподібним гребенем, 115 з горіхоподібним, 106 з трояндоподібним і 35 з простим. Поясніть результати, визначте генотипи вихідних курей і півнів. Яка частина нащадків з трояндоподібним гребенем з F2 гомозиготна?

 

№ 30. Від схрещування білих курей з трояндоподібним гребенем з чорними півнями з простим гребенем в F1 всі курчата виявилися білими, половина з них з трояндоподібним, половина - з простими гребенями. Схрестивши нащадків F1, які розрізняються за формою гребеня, отримали розщеплення: 115 білих з трояндоподібним гребенем, 112 білих з простим гребенем, 23 чорних з трояндоподібним гребенем, 26 чорних з простим гребенем . Поясніть результати, визначте генотипи вихідних птахів і нащадків F1. Як можна перевірити правильність вашого припущення?

 

№ 31. При схрещуванні чистопородних білих леггорнів з чистопородними білими шовковистими курями все потомство виявилося білим, а в F2 спостерігалося співвідношення- 63 білих і 12 кольорових. Дайте генетичне пояснення цьому результату. Визначте генотипи батьків. Яке схрещування треба поставити для перевірки вашого припущення і які результати Ви чекаєте при цьому отримати?

 

№ 32. Від схрещування півнів білих легорнів з чорними курками в першому поколінні було отримано 170 білих курчат. Частину особин першого покоління схрестили між собою, частину - зворотно схрестили з чорними курками. В першому випадку отримали 593 білих і 152 чорні курчата. В поворотному схрещуванні 145 білих і 144 чорні курчата. Поясніть результати схрещувань, визначте генотипи батьків.

 

№ 33. Від схрещування жовтих довгохвостих папужок з голубими в першому поколінні всі нащадки виявилися зеленими, а в другому - 56 зелених, 18 голубих, 20 жовтих і 6 білих. Поясніть розщеплення, визначте генотипи птахів всіх забарвлень.

 

№ 34. В другому поколінні від схрещування собак жовтої і чорної масті було отримано 46 чорних, 13 рудих, 17 коричневих і 6 жовтих цуценят. Поясніть розщеплення, визначте генотипи батьків, а також фенотип і генотип гібридів F1.

 

№ 35. Від схрещування собак породи доберман-пінчер з блакитною довгою шерстю з собаками, які мали кавову коротку шерсть, в F1 отримали чорних цуценят з короткою шерстю, а в F2 - 19 чорних з короткою шерстю, 8 блакитних з короткою шерстю, 10 кавових з короткою шерстю, 7 чорних з довгою шерстю, 1 блакитного з довгою шерстю і 4 кавових з довгою шерстю. Схрестивши гібридів F1 з вихідними кавовими з короткою шерстю, отримали 37 цуценят трьох мастей: 19 кавових, 8 блакитних і 10 чорних, все з короткою шерстю. Поясніть результати, визначте генотипи вихідних собак. Що вийде, якщо гібридів F1 зворотно схрестити з блакитним довгошерстим самцем?

 

№ 36. Від схрещування блакитних і червоних собак породи доберман отримані чорні нащадки. При схрещуваннях чорних гібридів F1 з собаками з вихідної лінії з блакитним забарвленням отримали навпіл: чорні і блакитні щенята, а з собаками з червонозабарвленної лінії – навпіл: чорні і червоні. Відомо, що при схрещуванні чорних гібридів з F1 між собою, окрім чорних, блакитних і червоних цуценят, з'являються цуценята ізабелового забарвлення. В якому співвідношенні слід чекати цуценят даних забарвлень в цьому схрещуванні? Як можна використовувати в генетичному відношенні особин з ізабеловим забарвленням? Які слід планувати схрещування для отримання максимальної кількості собак блакитного і ізабелового забарвлень?

 

№ 37. У в'язках рудих і білих стафордширских тер'єрів отримані білі нащадки. При схрещуваннях цих собак між собою спостерігається розщеплення в співвідношенні: 12 білозабарвленних : 3 рудих : 1 коричневий. А при схрещуванні собак з F1 з собаками з коричневим забарвленням шерсті в співвідношенні - 2 білих : 1 рудий: 1 коричневий. Поясніть розщеплення. Як успадковується забарвлення шерсті у тер'єрів? Визначте генотипи вихідних собак.

 

№ 38. Відомі дві рецесивні мутації у норок, які обумовлюють платинове забарвлення шерсті: платинова сіро-блакитна і платинова імперська. Норок, які мають ці мутації, схрестили між собою. В першому поколінні всі цуценята мали коричневе забарвлення дикого типу, а у другому - 35 з коричневим і 23 з платиновим забарвленням. Поясніть отримані результати. Чи алельні гени, що обумовлюють платинове забарвлення? Яке схрещування можна поставити для перевірки вашого припущення?

 

№ 39. Від схрещування світло-бежевих норок з коричневими в першому поколінні всі цуценята виявилися коричневими, а в другому вийшло розщеплення: 114 коричневих, 11 світло-бежевих, 35 чорних і 38 платинових. Як успадковуються ці забарвлення у норок? Визначте генотипи вихідних тварин. Що вийде, якщо схрестити чорних особин з F2 з світло-бежевими? Чорних і платинових норок?

 

№ 40. При схрещуванні кролика з нормальною довжиною шерсті з ангорським довгошерстим в F1 усі крольчата мали нормальну довжину шерсті, а в F2 серед 115 нащадків 63 мали нормальну довжину шерсті, 30 - довгу і 22 - коротку. При схрещуванні кроликів з першого покоління з вихідним довгошерстим отримали 50 довгошерстих, 23 короткошерстих і 25 з нормальною довжиною шерсті. Поясніть розщеплення. Як успадковується ознака? Визначте генотипи вихідних кроликів.

 

№ 41. Від схрещування жовтих кроликів з шоколадно-коричневими кроликами були отримані чорні крольчата. При схрещуванні їх між собою в другому поколінні знайшли кроликів чотирьох забарвлень: 60 чорних, 18 шоколадно-коричневих, 16 жовтих і 6 помаранчевих. Поясніть отримані результати, визначте генотипи батьків і нащадків. Яке схрещування слід поставити, щоб збільшити вихід помаранчевих кроликів?

 

№ 42. Від схрещування помаранчевих і шоколадно-коричневих кроликів в першому поколінні все крольчата мали чорне забарвлення. В другому поколінні було отримане 214 крольчат: 94 чорних, 32 блакитних, 25 шоколадно-коричневих, 30 жовтих, 10 світло-сірих, 12 ясно-жовтих (черепахових), 9 помаранчевих, 2 пісочних.

Самку пісочного кольору з другого покоління схрестили з чорним самцем з F1. Від цього схрещування народилося 46 крольчат з такими ж фенотипами, як і в F2, але в співвідношенні 1:1:1:1:1:1:1:1. Поясніть результати схрещувань. Визначте генотипи всіх особин.

 

№ 43. При схрещуванні чорної нормальношерстої кролиці з білим короткошерстим самцем в F1 усі крольчата чорні нормальношерсті, а в F2 вийшло таке розщеплення: 31 чорний нормальношерстий, 9 блакитних нормальношерстих, 13 білих нормальношерстих, 8 чорних короткошерстих, 3 блакитних короткошерстих і 4 білих короткошерстих. Визначте характер спадкоємства ознак і генотипи батьків.

№ 44. Схрестивши білих ангорських довгошерстих морських свинок з рудими короткошерстими, в першому поколінні отримали 25 рудих короткошерстих нащадків. Гібридів F1 зворотно схрестили з вихідними батьками. Від схрещування з білим ангорським отримали 13 рудих з короткою шерстю, 12 рудих ангорських, 32 білих з короткою шерстю і 36 білих ангорських. Від схрещування гібридів F1 з рудим короткошерстим - 54 рудих короткошерстих. Поясніть результати, визначте генотипи вихідних тварин. Яке розщеплення ви чекаєте отримати від схрещування гібридів першого покоління між собою?

 

№ 45. Від схрещування цегляно-червоних і лимонних мечоносців в першому поколінні всі рибки виявилися цегляно-червоними, а в другому - 141 цегляно-червона, 40 яскраво-червоних, 53 зелених і 12 лимонних. Як успадковується забарвлення? Визначте генотипи вихідних риб і гібридів F1. Яке схрещування слідує поставити для перевірки правильності вашого припущення і яке розщеплення ви чекаєте при цьому отримати?

 

№ 46. При схрещуванні блакитних гупі з альбіносами, що мають біле забарвлення і червоні очі, в першому поколінні було отримано 69 блакитних риб, а в другому - 68 голубих, 20 білих з темними очима і 34 альбіноси. Поясніть розщеплення. Як успадковується забарвлення? Визначте генотипи вихідних риб. Яка частина риб другого покоління гомозиготна за забарвленням?

 

№ 47. При схрещуванні блакитних і світлих гупі в першому поколінні отримали сірих риб, а в другому - розщеплення: 56 сірих, 17 блакитних, 19 світлих і 7 білих. При схрещуванні гібридів F1 з білими рибами з другого покоління отримали 17 сірих, 20 блакитних, 15 світлих і 19 білих. Як успадковується ознака? Визначте генотипи всіх риб, використаних в схрещуваннях. Що вийде, якщо схрестити гомозиготних сірих і білих риб?

 

№ 48. При схрещуванні сірих гупі з нормальним спинним плавником з білими, що мають довгий спинний плавник "шарф", в першому поколінні отримали сірих риб з плавником "шарф", а в F2 розщеплення: 129 сірих з плавником "шарф", 35 сірих з нормальним плавником, 40 голубих з плавником "шарф", 20 голубих з нормальним плавником, 32 світлих з плавником "шарф", 10 світлих з нормальним плавником, 12 білих з плавником "шарф", 5 - білих з нормальним плавником.

Як успадковуються ознаки? Визначте генотипи вихідних риб. Що вийде в аналізуючому схрещуванні і яких риб ви використовуватимете як аналізатор? Що вийде, якщо схрестити блакитних і білих риб з F2 з плавником типу "шарф"?

 

№ 49. Від схрещування акваріумних рибок-мечоносців, що мали дві чорні плями на хвості, з незабарвленими рибами в F1 всі рибки мали чорну смугу на хвості, а в F2 відбулося розщеплення:

54 з чорною смугою на хвості

16 з двома чорними плямами на хвості

28 незабарвлених

Поясніть розщеплення. Як успадковується ознака? Визначте генотипи вихідних рибок і гібридів F2. Яке схрещування слідує поставити для перевірки вашого припущення і яких риб потрібно використовувати в цьому схрещуванні?

№ 50. Схрещуються два сорти льону, один з яких мав рожеве забарвлення квітки і нормальні пелюстки, а інший - біле забарвлення квітки і нормальні пелюстки. В F1 забарвлення квіток рожеве, пелюстки нормальні. В F2 відбулося розщеплення: 42 рожевих нормальних, 6 рожевих гофрованих, 4 білих гофрованих і 16 білих нормальних. Поясніть результати.

№ 51. Від браку негрів і білих народжуються мулати. Аналіз потомства великого числа браків між мулатами дав розщеплення 1:4:6:4:1. Серед нащадків були чорні, білі, мулати, а також темні і світлі мулати. Поясніть результати, визначте кількість генів, що обумовлюють забарвлення шкіри, характер їх взаємодії і генотипи батьків і нащадків.

 

№ 52. Одружилися два альбіноси, які не були родичами. У них народилося 8 дітей - п'ять альбіносів і три не альбіноса. Як це можна пояснити?

№ 53. Хай відмінності між двома рослинами кукурудзи, одне з яких має качани завдовжки 6 см, а інше - 18 см, обумовлені: а) двома генами; б) трьома генами; в) чотирма генами, які надають кумулятивну дію на ознаку довжини качана і успадковуються незалежно один від одного. Рослини першого покоління, отримані від схрещування вихідних форм, гібридизують з довгопочатковим сортом. Вкажіть теоретично очікувану частку рослин з довжиною качана 18 см в F2 і F1 для кожного з трьох випадків.

 

2. Розв‘язання задач з теми „Наслідування ознак, зчеплених зі статтю”

№ 1. Дві червоноокі довгокрилі особини дрозофіли при схрещуванні між собою дали таких нащадків:

♀♀: 3/4 червонооких довгокрилих, 1/4 червонооких із зачатковими крилами;

♂♂: 3/8 червонооких довгокрилих, 3/8 білооких довгокрилих, 1/8 червонооких із зачатковими крилами, 1/8 білооких із зачатковими крилами. Поясніть розщеплення. Як успадковуються дані ознаки? Які генотипи батьків?

 

№ 2. При схрещуванні самиці дрозофіли з коричневими очима і нормальними крилами з червонооким самцем з обрізаними крилами в F1 всі самки і самці мали червоні очі і нормальні крила, а в F2 відбулося розщеплення:

♀♀: 161 з червоними очима і нормальними крилами, 42 з коричневими очима і нормальними крилами;

♂♂:76 з червоними очима і нормальними крилами, 80 з червоними очима і обрізаними крилами, 26 з коричневими очима і нормальними крилами, 18 з коричневими очима і обрізаними крилами.

Як успадковуються ознаки? Визначте генотипи вихідних мух і нащадків F1. Що вийде в F1 і F2 в результаті зворотного схрещування?

№ 3. У дрозофіли ген l є рецесивним, локалізованим в Х-хромосомі і летальним. Яким буде чисельне співвідношення статей в потомстві від схрещування самиці Ll з нормальним самцем?

 

№ 4. У дрозофіли при схрещуванні самиці з смужкоподібними очима з нормальним самцем в F1 всі самці і самиці з смужкоподібними очима. В зворотному схрещуванні в F1 самки з смужкоподібними, а самці з нормальними очима. Як успадковується ознака? Яким повинні бути нащадки F2 в цих схрещуваннях?

 

№ 5. У молодих курчат немає помітних статевих відмінностей, а тим часом економічно доцільно встановлювати для майбутніх півників і курочок різні режими годування. Чи не можна для виявлення статі скористатися тією обставиною, що ген, що визначає забарвлення, локалізований в Х-хромосомі, причому рябе забарвлення домінує і відмінність між забарвленнями помітно зразу ж після вилуплення?

№ 6. У курей зустрічається рецесивний зчеплений зі статтю летальний ген, який викликає загибель курчат до вилуплення. Нормальна самиця, схрещена з гетерозиготним за летальним геном самцем, дала 120 живих курчат. Яка кількість серед них самців? Самиць?

 

№ 7. При схрещуванні рябого півня, який має трояндоподібним гребінь, з рябою куркою з горіхоподібним гребенем, було отримано наступне потомство:

півні: 23 рябих з трояндоподібним гребенем; 19 рябих з горіхоподібним гребенем;

курки: 12 рябих з горіхоподібним гребенем; 8 рябих з трояндоподібним гребенем;

11 нерябих з горіхоподібним гребенем; 10 нерябих з трояндоподібним гребенем.

Поясніть результати, визначте генотипи батьків і нащадків.

 

№ 8. В потомстві від схрещування півня, який рано оперився, з куркою, яка пізно оперилася, знайдено 20 півників, які пізно оперилися, і 22 курочки, які рано оперилися. В зворотному схрещуванні і півники, і курочки оперялися пізно. Поясніть розщеплення. Які результати Ви чекаєте отримати в F2 реципрокних схрещувань?

 

№ 9. При схрещуванні золотистих півнів (породи род-айленд) з сусекськими курками, які мають сріблясте оперення, спостерігається успадковування навхрест: в F1 всі півні сріблясті, всі курки - золотисті. Як успадковується забарвлення? Яких результатів слід чекати в F1 зворотного схрещування? В F2 прямого та зворотного схрещуваннь?

 

№ 10. При схрещуванні рябих півнів з нерябими курками всі півники і курочки першого покоління виявилися рябими, а в зворотному схрещуванні в F1 півники були рябі, а курочки - нерябі; в F2 від цього схрещування було отримано 29 рябих і 31 нерябе курча обох статей. Поясніть результати. Визначте генотипи вихідних птахів. Яке розщеплення Ви чекаєте отримати в F2 прямого схрещування серед 100 нащадків?

 

№ 11. При схрещуванні півня з жовтими ногами з куркою, що мала зелені ноги, в F1 всі півники і курочки мали жовті ноги, а в зворотному схрещуванні курочки були з зеленими, а півники з жовтими ногами. В F2 прямого схрещування 152 курчати обох статей мали жовті ноги і 49 курочок - зелені. Як успадковується ознака? Визначте генотипи вихідних птахів. Яке розщеплення Ви чекаєте отримати в F2 зворотного схрещування?

 

№ 12. При схрещуванні білого самця акваріумної рибки медакі з червоною самицею в першому поколінні всі самці і самиці виявилися червоними, а в F2 - 117 червоних обох статей і 43 білі самці. В зворотному схрещуванні в F1 з'явилося 197 білих самців і 230 червоних самок. Як успадковується ознака? Визначте генотипи вихідних риб. Яке розщеплення Ви чекаєте отримати в F2 зворотного схрещування серед 200 нащадків?

 

№ 13. Від схрещування білого самця акваріумної рибки медакі з коричневою самкою в F1 всі самиці та самці виявилися коричневими, а в F2 - 248 коричневих, 57 блакитних, 53 червоних і 21 біла рибки. Стать визначити вдається у цих рибок не раніше, ніж в однорічному віці. Через рік серед тих риб, що вижили, розподіл за статтю і забарвленням виявився таким:

самиці: 147 коричневих і 35 червоних

самці: 77 коричневих, 56 блакитних, 16 червоних і 19 білих.

Як успадковується ознака? Визначте генотипи вихідних риб. Що вийде, якщо схрестити гомозиготного коричневого самця з білою самицею?

 

№ 14. При схрещуванні кішки, яка має черепахове забарвлення шерсті (трибарвна), з рудим котом отримано 18 черепахових і 14 рудих кішок, 16 рудих і 17 чорних котів. Схрещування черепахової кішки з чорним котом дало 10 черепахових і 13 чорних кішок, 11 рудих і 8 чорних котів. Поясніть результати.

 

№ 15. У Франції Дріє знайшов трьох безшерстих телят. Всі вони були чоловічої статі. Батьками двох з них були нормальна корова і нормальний бик. Окрім цих двох бичків від тих же батьків народилася нормальна телиця. Третій безшерстий бичок народився від зворотного схрещування нормальної телиці з її нормальним батьком, від якого з іншими неспорідненими коровами було отримано 180 нормальних телят. Чи можна на підставі цих даних визначити, як успадковується безшерстість? Напишіть можливі генотипи всіх особин, згаданих в задачі. Як можна перевірити Ваше припущення?

№ 16. Відсутність пітних залоз у людей успадковується як рецесивна ознака, зчеплена зі статтю. Хлопець, який не страждає цим захворюванням, одружується на здоровій дівчині, батько якої позбавлений пітних залоз, а мати і її предки здорові. Яка вірогідність того, що сини і дочки від цього браку страждатимуть відсутністю пітних залоз? Якщо дружини синів і чоловіки дочок будуть здоровими, то чи будуть здоровими їх діти?

 

№ 17. В Північній Кароліні вивчали появу в деяких родинах осіб, що характеризуються нестачею фосфору в крові. Це явище було пов'язане із захворюванням специфічною формою рахіту, непіддатливою лікуванню вітаміном D. В потомстві від шлюбів 14 чоловіків, хворих на цю форму рахіту, із здоровими жінками народилися 21 дочка і 16 синів. Всі дочки страждали нестачею фосфору в крові, а всі сини були здорові. Яка генетична обумовленість цього захворювання?

 

№ 18. У людини відсутність пітних залоз виявляється як зчеплена зі статтю рецесивна ознака. Альбінізм обумовлений аутосомним рецесивним геном. У однієї подружньої пари, нормальної за цими ознаками, народився син з обома вказаними аномаліями. Вкажіть вірогідні генотипи батька й матері. Яка вірогідність того, що у другого сина також виявляться обидві ці аномалії? Яка вірогідність того, що їх третьою дитиною буде нормальна дівчинка?

 

№ 19. У населення середземноморських країн поширений один з видів анемії - таласемія, яка обумовлюється аутосомним рецесивним геном, що викликає у гомозиготі найважчу форму захворювання - велику таласемію, звичайно смертельну для дітей. В гетерозиготі виявляється менш важка форма - мала таласемія.

Жінка-дальтонік з малою таласемією вийшла заміж за людину з нормальним зором і також з малою таласемією. Визначте генотипи цих двох людей. Вкажіть можливі фенотипи і генотипи дітей від такого шлюбу. Якій частині дітей загрожує смерть від таласемії?

 

№ 20. Здатність розрізняти смак фенілтіокарбаміду (ФТК) домінує над нездатністю розрізняти смак даної речовини. Ознака не зчеплена зі статтю.

Жінка з нормальним зором, яка може розрізняти смак ФТК, вийшла заміж за дальтоніка, нездатного розрізняти смак ФТК. У них було дві дочки, які не страждали дальтонізмом і могли розрізняти смак ФТК, і чотири сини, жоден з яких не страждав дальтонізмом, причому два розрізняли смак ФТК, а два - не розрізняли. Які генотипи батьків і дітей? Визначте вірогідність гетерозиготності матері за геном дальтонізму.

 

№ 21. Коулман із співробітниками досліджували аномалію - своєрідне тремтіння тіла, яке спостерігається у бронзових індичок, яке виявилося спадковим і отримало найменування "вібрація". Життєздатність цих птахів була нормальна. При розведенні їх "в собі" отримали аномальне потомство. Проте, коли "вібруючих індиків" схрещували з нормальними індичками, то всі нащадки жіночої статі були аномальними, а всі нащадки чоловічої статі - нормальні. Як успадковується аномалія? Визначте можливі генотипи.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Заняття 1 ЖИТТЄВИЙ ЦИКЛ КЛІТИН МІТОЗ

ЖИТТЄВИЙ ЦИКЛ КЛІТИН МІТОЗ... План Виготовлення тимчасових препаратів корінців проростків... Визначити кількість хромосом у даної культури на стадії метафазної пластинки...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Заняття 4

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Виготовлення тимчасових препаратів корінців проростків, пофарбованих ацетокарміном
Визначення рівня мітотичної активності мерістематичної тканини Мета: Навчитися фіксувати і фарбувати хромосоми в клітинах рослин

Виготовлення тимчасових препаратів корінців проростків, пофарбованих ацетокарміном
Корінці 5-ти денних проростків різних сільськогосподарських культур, фіксують протягом 24 годин через кожні 2 години в спирто-оцтовому фіксаторі. Через 6-10 годин проростки переносять в 70 % етилов

Визначення рівня мітотичної активності мерістематичної тканини
Ознайомлення з фазами клітинного поділу проводиться на постійних препаратах корінців цибулі. Перед проведенням підрахунків потрібно навчитись розрізняти клітини, які знаходяться на різних фазах міт

Виготовлення тимчасових препаратів молодих пиляків, пофарбованих ацетокарміном
Спостереження за різними фазами мейозу на постійних або тимчасових препаратах, виготовлених з молодих пиляків Мета: Навчитися фі

Виготовлення тимчасових препаратів молодих пиляків, пофарбованих ацетокарміном
Щоб знайти правильно усі стадії мейозу, треба бутони зафіксувати протягом 24 годин через кожні 2 години в спирто-оцтовому фіксаторі. Через 6-10 годин фіксовані бутони переносять в 70 % етиловий спи

Спостереження за різними фазами мейозу на постійних або тимчасових препаратах, виготовлених з молодих пиляків
В основі формування гамет лежить інший механізм, відмінний від мітозу, - мейоз (від грецького „мейозис” – зменшую). Мейозу піддаються не всі клітини, а незрілі соматичні полові клітини, що досягли

Заняття 3
„МОНОГІБРИДНЕ ТА ПОЛІГІБРИДНЕ СХРЕЩУВАННЯ” Мета: Розглянути основні закони незалежного успадкування ознак; Розглянути основні типи

Заняття 5
„КРОСИНГОВЕР. НАСЛІДУВАННЯ ЗЧЕПЛЕНИХ ОЗНАК” План: Вирішення задач з теми „Наслідування зчеплених ознак. Кросинговер”

Заняття 6
„МІНЛИВІСТЬ” План: Дослідження клональної та екотипічної мінливості популяцій та вікової структури.

Та вікової структури
  Дослідження екологічної мінливості популяції: а) візьміть по 100 листків певного виду рослин з однієї рослини та з віддалених популяцій, що знаходяться в різних екол

Модифікаційна мінливість
  Модифікаційна мінливість - явище масове. Окремі особини в групі завжди відрізняються один від одного, їх ознаки варіюють. Залежно від характеру варійованої озна

Генотипічна мінливість.
Генотипічна мінливість – це мінливість, що наслідується, тобто передається нащадкам. Вона включає до свого складу комбінаційну та мутаційну мінливість. Комбінаційна мінлив

Мутаційна мінливість
Мутації можуть виникати в природі вільно і викликатися спеціальними діями. Чинники, що викликають утворення мутацій, називаються мутагенами. В штучних у

Заняття 7
„ГЕНЕТИКА ЛЮДИНИ” План: Методи дослідження в генетиці людини Спадкові захворювання людини

Методи дослідження в генетиці людини
У зв‘язку з деякими особливостями у людини, в генетиці людини неможливе застосування стандартних генетичних методів. До таких особливостей належать: - Неможливість направлених схр

Етапи роботи, завдання і методи вивчення спадковості і мінливості в медико-генетичній консультації.
Перший етап консультування починається з вивчення анамнезу хвороби, складання генеалогічної карти і уточнення клінічного діагнозу, за допомогою проведення цитогенетичних і біохімічних дослід

Розв‘язання задач
1. У популяції морських свинок тварини з скуйовдженою шерстю ( рецесивна ознака, обумовлена алелем а ) зустрічаються з частотою 36%, тобто складають 0,36 всій популяції; тварини з гладкою шерстю зу

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги