Ембріональний розвиток ССС.

Система кровообігу є чи не найголовнішою системою людського організму . Саме завдяки їй всі органи і системи організму отримують необхідні поживні речовини та кисень і виділяють назовні продукти обміну , які є токсичними для організму . Система кровообігу також розносить по організму гормони , які здійснюють ендокринну регуляцію діяльності організму .

Протягом життя судинна система зазнає суттєвих змін , які впливають на її функціональні можливості та на функціональні можливості всіх інших систем організму . Саме тому є доволі важливим знання особливостей внутрішньоутробного розвитку цієї системи, які дадуть можливість більш глибоко зрозуміти причини виникнення вроджених вад серця та судин та вплив цих вад на якість життя людини.

Ембріональний розвиток ССС.

Морфо – функціональні особливості кровообігу плода . (співвідношення в роботі правого і лівого шлуночків плода) .

 

Судинна система починає закладатися в мезодермальному шарі трофобласта , а потім – в мезодермі жовчного мішка і в ділянці зародкового стовбура .

Ще в період закладки перших сомітів ембріону судини утворюються вже внутрішньоембріонально і з ними з`єднаються дві зовнішні судинні системи ( жовточка і пупкова ).

На 4-му тижні з мезенхімальних клітин починає розвиватися серцеві трубки, які наближаються по середній лінії і зливаються , утворюючиєдину серцеву трубку .

Наприкінці 4-го тижня в цій трубці вже можна розрізнити 3 відділи

( краніальну , середню і каудальну).

Краніальна частина трубки – цибулина серця – перетворюється в артеріальний стовбур .

Потім розташовується середній відділ , з якого утворюються шлуночки серця .

Далі іде каудальний відділ – це передсердний відділ майбутнього серця .

 

Трубка починає інтенсивно рости в довжину , а навколосерцева порожнина збільшується доволі повільно . Це призводить до того , що серцева трубка починає вигинатися і сигмоподібно ( - s - ) завертатися .

Після того , як діафрагма займане своє остаточне положення , серце здійснює частковий поворот , і тепер шлуночки займають каудальне положення ( дивляться вниз), а передсердя займають положення над ними .

 

Міжпередсердна перегородка починає утворюватися наприкінці 4-го тижня і ділить передсердя на правий і лівий венозний відділи .

Наприкінці 4-го тижня починає також утворюватися і міжшлуночкова перегородка . Вона росте в напрямку до міжпередсердно – шлуночкового каналу . Спочатку вона не є суцільною – в її верхньому відділі зберігається міжшлуночковий отвір( круглий) , який потім заростає і утворює перетинчасту частину міжшлуночкової перегородки .

Приблизно в цей же час відбувається поділ артеріального стовбура на аорту і легеневий стовбур.

Утворюється 4-х камерне серце і основні артеріальні стовбури .

Клапани серця виникають трохи пізніше і кількість їх стулок відповідає кількості ендокардіальних виступів , з яких вони формуються.

Кровообіг плода .

4 – нижня порожниста вена , 5 - печінкова вена , 6 – праве передсердя , 7 – ліве передсердя , 8 – легеневі судини , 9 – аорта , 10 – легеневий стовбур… 11 – Баталова протока , 12 – легені , 13 – нисхідна аорта , 14 – пупкова артерія .

Структурні зміни серцево-судинної системи та особливості провідної системи серця новонароджених.

Найбільш суттєвими моментами вважають слідуючи : - припинення плацентарного кровообігу , - закриття основних фетальних протоків ( венозної та артеріальної протоків та овального отвору ) ,

Кровообіг новонародженого .

1 – кругла зв`язка печінки , 2 – ворітна вена , 3 – Аранцева ( венозна ) зв`язка ,

4 – нижня порожниста вена , 5 - печінкова вена , 6 – праве передсердя ,

7 – ліве передсердя , 8 – легеневі судини , 9 – аорта , 10 – легеневий стовбур ,

11 – артеріальна зв`язка , 12 – легені , 13 – нисхідна аорта , 14 – міхурові – пупкова латеральна зв`язка .

Особливості фізіології серцевого м'яза та нагнітальної функції в неонатальний період.

Маса серця новонародженого складає 0,8 % маси тіла , що трохи більше такого співвідношення у дорослої людини ( 0,4 % ) Правий і лівий шлуночок приблизно рівні між собою , товщина їх стінок складає… З віком відбувається нарощення маси серця :

Розрізняють три варіанти "підліткового" серця.

2. "Мале" серце. Воно займає в грудній порожнині положення посере­дині й наче висить на судинах. Спостерігається у дітей, в яких… Підлітки з "малим" серцем швидко втомлюються, під час фізичного… 3. "Гіпертрофоване" серце. Частіше таке серце виявляють у хлоп­чиків. Для нього характерне збільшення лівого…

Особливості руху крові у новонароджених.

• відносно малий систолічний об'єм крові; • артеріальний тиск низький; • велика швидкість течії крові, що зумовлено малим опором пери­ферійних судин;