рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ ТА МЕТОДИКА ВИКОНАННЯ

ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ ТА МЕТОДИКА ВИКОНАННЯ - раздел Менеджмент, Кафедра менеджменту організацій   Виконання Курсової Роботи З Операційного Менеджменту Є Однією...

 

Виконання курсової роботи з операційного менеджменту є однією з форм самостійної роботи студентів і спрямовано на підвищення якості їх професійної підготовки.

Перед початком виконання курсової роботи необхідно детально ознайомитись з методичними рекомендаціями, вивчити літературні джерела за темою досліджень, зібрати необхідну інформацію щодо передового досвіду із застосування теоретичних основ операційного менеджменту в сучасних підприємствах та організаціях.

Основними вимогами до курсової роботи є науковий підхід до вирішення проблемних питань операційного менеджменту, практична значимість та обґрунтованість висновків і пропозицій, а також чіткість побудови її структури, логічна послідовність викладення матеріалу та належне оформлення.

ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ

Текст курсової роботи має бути викладений з одного боку аркуша паперу формату А-4. Розмір полів повинен відповідати вимогам стандарту: праве – 10 мм, ліве – 20-30 мм, верхнє – 20 мм, нижнє – 20 мм. Текст курсової роботи повинен бути написаний одним почерком і одним кольором чорнил, або надрукований на комп’ютері.

У друкованому варіанті текст розташовується через півтора інтервали до тридцяти рядків на сторінці з висотою шрифту 14 пт., тип шрифту Times New Roman, інтервал шрифту «Звичайний». При розміщенні таблиць необхідно використовувати одинарний міжрядний інтервал.

Всі сторінки нумеруються послідовно арабськими цифрами у ПРАВОМУ ВЕРХНЬОМУ КУТІ і зшиваються у папку. НЕ ВІДМІЧАЮТЬСЯ номером, але включені до загального переліку, титульна та перші сторінки основних частин роботи (Зміст, Вступ, Розділ І,.., Висновки та пропозиції,.., Додатки).

Кожний розділ роботи необхідно починати з нової сторінки, підрозділи починаються після закінчення попереднього через один інтервал.

Таблиці і рисунки слід розміщувати одразу після посилання на них в тексті, прагнучи розмістити їх на одній сторінці. Їх нумерацію проводять послідовно в межах одного розділу курсової роботи, наприклад:Таблиця «номер розділу». «порядковий номер таблиці у розділі», (Таблиця 1.1). Якщо розміри таблиці перевищують одну сторінку то її виносять в додатки, роблячи при цьому посилання по тексту. У випадку ж розриву таблиці звичайних розмірів це оформляється наступним чином:

Таблиця 1.1

Назва таблиці

Заголовок колонки Заголовок колонки Заголовок колонки
Підзаголовок колонки Підзаголовок колонки Підзаголовок колонки Підзаголовок колонки
А
Назва показника        

 


Продовження таблиці 1.1

А
Назва показника        

 

В тексті курсової роботи повинні використовуватись лише загальноприйняті скорочення.

Використання літературних джерел повинно бути відображено як в тексті курсової роботи, так і в списку використаної літератури згідно вимог бібліографії. Посилання на джерело матиме такий вигляд: [16, с. 28]. Після цитати у квадратних дужках зазначається порядковий номер джерела відповідно до загального списку використаних джерел, а після коми – сторінка, на якій розміщено текст цитати. Якщо роблять посилання на кілька літературних джерел в одному абзаці або реченні, то номер сторінки в квадратних дужках не проставляють, наприклад, [3, 7, 11] або [12-14].

В кінці курсової роботи (після висновків) ставиться дата та підпис автора.

До подання курсової роботи на перевірку викладачеві слід уважно її перечитати на предмет усунення допущених недоречностей і виправлення граматичних помилок.

Виконана згідно вимог курсова робота здається студентом на кафедру для перевірки не пізніше, ніж за 25 днів до початку сесії. У випадку недотримання вимог щодо оформлення та невідповідності теми та змісту робота повертається на доопрацювання.

Після перевірки курсової роботи та при наявності позитивної рецензії курсова робота захищається і за результатами захисту виставляється оцінка до залікової книжки студента, заліково-екзаменаційної відомості та на титульній сторінці курсової роботи.

Об’єм роботи у рукописному варіанті повинен становити 40-45, а в друкованому – 30-35 сторінок.

Курсова робота складається з титульного аркуша, чистого аркушу (для рецензії викладача), змісту, вступу, трьох розділів за темою курсової роботи, висновків та пропозицій; списку використаної літератури; додатків.

Титульний аркуш включає назву вищого навчального закладу, тему курсової роботи, прізвище, ім'я та по-батькові виконавця, прізвище та ініціали керівника, дати допуску та проведення захисту (додаток А).

Зміст містить назви заголовків усіх розділів у тій послідовності, в якій вони подані вроботі, із зазначенням номерів сторінок (додаток Б)

Вступ розкриває обґрунтування актуальності теми, визначення мети і завдань, предмет та об’єкт дослідження, вказує методи дослідження, які були застосовані при виконанні курсової роботи та джерела інформації. Викладається на двох – трьох сторінках.

Розділ 1. Проблеми... (тема курсової роботи)

У розділі проводиться огляд літературних джерел у цілях визначення місця досліджуваного питання у системі менеджменту; сутності, змісту та основних положень досліджуваної теми курсової роботи; аналізу рівня її висвітлення в науковій та навчальній літературі з критичним оцінюванням праць вітчизняних та зарубіжних вчених, законодавчих актів, а також – власний підхід до досліджуваної теми, що показує глибину вивчення питання та вміння студента узагальнити опрацьовану літературу і сформулювати своє відношення до висвітлених в ній положень. Також розділ повинен містити інформацію щодо повноти застосування досліджуваної теми в умовах функціонування сучасних українських підприємств та об’єкта дослідження.

Розділ 2. Організаційно-економічна характеристика об'єкта дослідження.

2.1 Місцезнаходження та грунтово-кліматичні умови господарювання

У цьому підрозділі наводиться найменування підприємства і назва населеного пункту, в якому розташована його центральна садиба. Стисло аналізується місцезнаходження підприємства відносно обласного і районного центрів, місць збуту продукції та підприємств-постачальників ресурсів. Коротко характеризуються природні умови (клімат, ґрунти, характер поверхні землекористування, температура тощо). Обгрунтовується висновок про сприятливість (несприятливість) природних умов для виробничого процесу в підприємстві.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Кафедра менеджменту організацій

УМАНСЬКИЙ НАЦІОНАЛЬНИЙ УНІВЕРСИТЕТ САДІВНИЦТВА... ФАКУЛЬТЕТ МЕНЕДЖМЕНТУ... Кафедра менеджменту організацій МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО ОФОРМЛЕННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ ТА МЕТОДИКА ВИКОНАННЯ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Кафедра менеджменту організацій
    МЕТОДИЧНІ РЕКОМЕНДАЦІЇ     щодо написання курсової роботи з дисципліни «Операційний менеджмент»

Характеристика показників господарської діяльності підприємства
У цьому підрозділі слід звернути увагу на організаційно-правову форму підприємства, визначити його організаційну структуру за складом виробничих підрозділів та привести схему структури управління.

Короткий опис технології вирощування (назва культури).
Опис технології вирощування культури проводиться із визначенням переліку черговості та хронологічної послідовності виконання технологічних операцій, а також із обґрунтуванням агротехнічних вимог до

ПЕРЕЛІК ТЕМ КУРСОВИХ РОБІТ
1.Ділові взаємовідносини в апараті управління. 2.Документаційне забезпечення в операційному менеджменті. 3.Дослідження операцій

Основна
1. Белінський П.І. Менеджмент виробництва та операцій [підручник] [Текст] / П.І. Белінський. – К .: Центр навчальної літератури, 2005. – 624 с. 2. Василенко В.О. Виробничий (операційний) м

Додаткова
1. Азоев Г. Л. Конкурентные преимущества фирмы [Текст] / Г.Л. Азоев, А.П. Челенков. – М. : ОАО «Типография «НОВОСТИ»», 2000. – 256 с. 2. Акофф Р. Планирование будущего корпорации [пер. с а

МІНІСТЕРСТВО АГРАРНОЇ ПОЛІТИКИ І ПРОДОВОЛЬСТВА УКРАЇНИ
Уманський національний університет садівництва   Кафедра менеджменту організацій   Курсова робота   з операційного менеджменту

УМАНЬ – 20__р.
Додаток Б Зразок оформлення змісту курсової роботи   ЗМІСТ   Вступ ......

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ
  Площа, га   Норми внесення добрив: Попередник Чистий пар

Продовження технологічної карти вирощування ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ

Продовження технологічної карти вирощування ОЗИМОЇ ПШЕНИЦІ
1

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ ОЗИМОГО ЖИТА
  Площа, га   Норми внесення добрив: Попередник Вика-овес на сіно

Продовження технологічної карти вирощування ОЗИМОГО ЖИТА
 

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ ЯЧМЕНЮ
Площа, га   Норми внесення добрив: Попередник Озимі зернові Гною, т/га

Продовження технологічної карти вирощування ЯЧМЕНЮ

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ ВІВСА
Площа, га   Норми внесення добрив: Попередник Зернобобові Гною, т/га

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ КУКУРУДЗИ НА ЗЕРНО
Площа, га   Норми внесення добрив: Попередник Зернові колосові Гною, т

Продовження технологічної карти вирощування КУКУРУДЗИ НА ЗЕРНО

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ ГРЕЧКИ
Площа, га   Норми внесення добрив: Попередник Озимі зернові Гною,

Продовження технологічної карти вирощування ГРЕЧКИ

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ ПРОСА
Площа, га Норми внесення добрив: Попередник Цукровий буряк Гною, т/га

Продовження технологічної карти вирощування ПРОСА
1

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ ГОРОХУ
Площа, га   Норми внесення добрив: Попередник Озимі зернові Гною, т/га

Продовження технологічної карти вирощування ГОРОХУ
1

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ СОЇ
Площа, га   Норми внесення добрив: Попередник Ярі зернові Гною, т/

Продовження технологічної карти вирощування СОЇ

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ
  Площа, га   Норми внесення добрив: Попередник Озима пшениця

Продовження технологічної карти вирощування ЦУКРОВИХ БУРЯКІВ
1

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ СОНЯШНИКУ
Площа, га   Норми внесення добрив: Попередник Озима пшениця Гною,

Продовження технологічної карти вирощування СОНЯШНИКУ
1

ТЕХНОЛОГІЧНА КАРТА ВИРОЩУВАННЯ ОЗИМОГО РІПАКА НА НАСІННЯ
  Площа, га   Норми внесення добрив: Попередник Вика-овес на зелений кор

Продовження технологічної карти вирощування РІПАКА НА НАСІННЯ
1

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги