Управління безпекою персоналу

Тема 11. УПРАВЛІННЯ ПРОЦЕСОМ ВИВІЛЬНЕННЯ

ПЕРСОНАЛУ

1. Способи вивільнення персоналу. Організація процесу звільнення.

2. Управління плинністю кадрів у підприємстві.

3. Управління безпекою персоналу.

 

1. СПОСОБИ ВИВІЛЬНЕННЯ ПЕРСОНАЛУ. ОРГАНІЗАЦІЯ ПРОЦЕСУ ЗВІЛЬНЕННЯ

Вивільнення персоналу – це вид діяльності, що передбачає комплекс заходів щодо дотримання правових норм і організаційно-психологічної підтримки з боку адміністрації при звільненні працівників.

Звільнення персоналупідприємства вимагає:

- дотримання трудового законодавства;

- чітких, максимально об'єктивних критеріїв добору;

- прив'язки до робочих місць;

- мінімізації витрат і одержання економії;

- запобігання наступних і пов'язаних з вивільненням витрат;

- відкритості;

- інформування;

- компенсацій і допомоги в працевлаштуванні.

Гнучка політика зайнятості підприємства полягає в її підтримці і раціоналізації і передбачає:

1) припинення наймання, коли на місце, що вивільняється, не наймаються нові працівники. При цьому скорочується лише загальна чисельність, а не конкретні робочі місця.

2) скорочення робочого часу шляхом зниження тривалості робочого дня і (або) робочого тижня, скасування або скорочення масштабів внутрішнього сумісництва і понаднормових робіт.

3) припинення видачі замовлень на сторону;

4) направлення на навчання з відривом від основних занять і надання неоплачуваних відпусток;

5) використання внутрішніх венчурів (англ. “venture” - ризиковане підприємство) - груп ентузіастів, збутовиків, що мають свої ідеї, що бажають працювати в якості їхніх розробників, або вкладати в них кошти на додаток до первісного фінансування підприємством цих проектів. Реалізуючи проект, кожен учасник венчура просувається по службі в його рамках. Успіх справи приводить до того, що група може бути включена до складу підприємства в якості його підрозділу;

6) стимулювання звільнень за власним бажанням:

- на основі пропозиції грошових компенсацій.

- стимулювання дострокового виходу на пенсію (принцип «зелених вікон»), у тому числі і за додаткову винагороду («золоте рукостискання»).

7) аутплейсмент - сукупність методів, за допомогою яких кадрові служби здійснюють зацікавленим особам, що звільняються, допомогу в працевлаштуванні за рахунок підприємства в оптимальний термін і при найбільш сприятливих умовах.

8) звільнення окремих працівників за різні порушення.

9) масові звільнення

 

 

 

 

 

Рис. 11.1 - Схема проведення процедури масового вивільнення

Працівників

Відповідно до трудового законодавства при звільненні по скороченню штатів переважне право на залишення на роботі надається: - працівникам з більш високою продуктивністю праці і кваліфікацією; - сімейним працівникам (тим, що мають двох і більше дітей і тим, у родині яких немає інших осіб із самостійним…

Підприємства за власним бажанням

УПРАВЛІННЯ ПЛИННІСТЮ КАДРІВ У ПІДПРИЄМСТВІ

1) оцінка плинності кадрів (кількісна – за допомогою розрахунку коефіцієнту плинності та якісна - виявлення причин, чинників і мотивів плинності… 2) розробка заходів щодо скорочення плинності кадрів; 3) управління трудовою дисципліною.

УПРАВЛІННЯ БЕЗПЕКОЮ ПЕРСОНАЛУ

Умови праці– це сукупність чинників виробничого середовища, що справляють вплив на здоров'я і працездатність людини в процесі праці. На формування і зміну умов праці впливають три групи чинників: 1. Соціально-економічні: