рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

З М І С Т

З М І С Т - раздел Юриспруденция, Відділ захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави   Вступ 1....

  Вступ
1. Загальні положення ………………………………………………
2. Підготовка до перевірки …………...................................................
3. Проведення перевірки ……………………………………………..
4. Заходи прокурорського реагування ……………………………..
5. Застосування представницьких повноважень прокурорами у сфері захисту інтересів держави в особі фондів соціальної спрямованості…………………………………………………….....
  Додатки  
  1. Орієнтовний список основних нормативно-правових актів та рекомендованої літератури……………………..
  2. Зразки документів прокурорського реагування………

 

Вступ

 

Загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до статті 1 Закону України «Про основи законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 14 січня 1998 року № 16 (далі Закон № 16), - це система прав, обов'язків і гарантій, яка передбачає надання соціального захисту, що включає матеріальне забезпечення громадян у разі хвороби, повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, за рахунок грошових фондів, що формуються шляхом сплати страхових внесків власником або уповноваженим ним органом, громадянами, а також бюджетних та інших джерел, передбачених законом.

Право громадян на соціальний захист відповідно до статті 46 Конституції України гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків.

Із набранням 01.01.2011 чинності Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 8 липня 2010 року № 2464 (далі Закон № 2464), забезпечення збору єдиного внеску, який є консолідованим страховим внеском, покладено на органи Пенсійного фонду України, який здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску.

Однією із найважливіших проблем у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування є наявність заборгованості зі сплати страхових внесків.

Заборгованість суб’єктів господарювання області зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (без урахування адміністративних та фінансових санкцій) станом на 01.01.2012 складала 28,1 млн. грн.

У структурі заборгованості значна частка у розмірі 13 млн. грн. або 46,2 % припадає на підприємства, які підпадають під дію Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом». Заборгованість економічно активних підприємств становить 13,1 млн. грн. або 46,6 % від загального боргу. Істотною є заборгованість підприємств суднобудівної галузі, яка становить 10,4 млн. грн., або 37 % від загального боргу. Крім того, значною залишається і недоїмка зі сплати страхових внесків підприємств комунальної форми власності, яка становить 7,5 млн. грн., або 26,7 % від загального боргу.

З метою впливу на стан законності у вказаній сфері органами прокуратури області упродовж 2011 року проводилися відповідні перевірки в діяльності органів контролю, а також на підприємствах, в установах, організаціях. Нагляд, насамперед, спрямовувався на додержання інтересів держави та реальне відшкодування заборгованості із сплати страхових внесків на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Однак, як визначено рішенням розширеного засідання колегії прокуратури області від 18 січня 2012, ужиті заходи суттєво не вплинули на стан законності з питань загальнообов’язкового державного соціального страхування. Цим же рішенням зазначено, що у першому півріччі 2012 року одним із головних пріоритетів у здійсненні наглядової діяльності залишається захист прав громадян на соціальне забезпечення.

З метою вжиття ефективних заходів щодо активізації прокурорського нагляду у сфері соціального страхування та соціального захисту, а також надання теоретичної та практичної допомоги з питань організації та проведення перевірок, забезпечення правильного та комплексного підходу до організації роботи прокурорів на зазначеному напрямі наглядової діяльності, встановлення порушень та вжиття вичерпних заходів прокурорського реагування для їх усунення, притягнення винних посадових осіб до відповідальності розроблені зазначені методичні рекомендації. Головне їх завдання - допомогти реально поновити порушені права громадян та захистити інтереси держави у сфері соціального страхування та соціального захисту.

При цьому під час організації правозахисної діяльності у вказаній сфері додатково необхідно використовувати методичні рекомендації «Правозахисна діяльність органів прокуратури у сфері пенсійного забезпечення та використання бюджетних коштів відповідними органами державного контролю», розроблені Головним управлінням захисту прав і свобод громадян та інтересів держави Генеральної прокуратури України та кафедрою представництва інтересів громадян та держави в судах та нагляду за додержанням і застосуванням законів Національної академії прокуратури України, схвалені науково-методичною радою при Генеральній прокуратурі України 09.12.2011 та «Правозахисна діяльність прокуратури у сфері соціального страхування», розроблені Головним управлінням нагляду за додержанням законів щодо прав і свобод та захисту інтересів держави та Національною академією прокуратури України, схвалені науково-методичною радою при Генеральній прокуратурі України 29.08.2011.

 

1. Загальні положення

 

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про прокуратуру» одним із основних завдань прокуратури визначено здійснення захисту від неправомірних посягань гарантованих Конституцією, іншими законами України та міжнародними правовими актами соціально-економічних, політичних, особистих прав і свобод людини та громадянина.

Організація та здійснення правозахисної діяльності регламентовані наказами Генерального прокурора України «Про організацію правозахисної діяльності органів прокуратури України» № 3гн – 2011 та № 1гн-2011 «Про організацію роботи і управління в органах прокуратури України», якими визначено, що на міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, покладається здійснення на відповідній території правозахисної діяльності шляхом нагляду за додержанням і застосуванням законів місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, правоохоронними органами, органами державного контролю, підприємствами, установами й організаціями, незалежно від форм власності, підпорядкованості та приналежності, їх посадовими і службовими особами, громадянами.

Відповідно до вимог наказу Генерального прокурора України № 3гн-2011, перевірки у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування проводяться за зверненнями та повідомленнями про порушення законів, у тому числі поширеними у засобах масової інформації, що вказують на неналежне виконання своїх обов'язків посадовими особами контролюючих та правоохоронних органів, за матеріалами цих органів, а також за власної ініціативи (п. 3 Наказу).

Перевірки за власної ініціативи вимагається проводити за планом роботи прокуратури області, який з урахуванням стану законності в регіоні складається на півріччя, включає поточні та перспективні заходи, які можуть корегуватися щоквартально. Прокурори міст з районним поділом, міські, районні, міжрайонні та прирівняні до них прокурори форми та періодичність планування роботи визначають самостійно, виходячи зі стану законності (п.п. 11, 11.6 Наказу Генерального прокурора України № 1гн-2011).

Із запровадженням Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (Закон № 2464) виникла необхідність додаткової регламентації правозахисної діяльності органів прокуратури області у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування.

Так, Законом № 2464 визначено правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, який є консолідованим страховим внеском до системи загальнообов'язкового державного соціального страхування, умови та порядок його нарахування і сплати.

 

Органом, уповноваженим відповідно до Закону № 2464вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування є Пенсійний фонд України, який відповідно до покладених на нього завдань:

­ аналізує та спільно з фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування прогнозує надходження коштів від сплати єдиного внеску;

­ забезпечує збір та ведення обліку надходжень від сплати єдиного внеску;

­ здійснює контроль за додержанням законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску, правильністю нарахування, обчислення, повнотою і своєчасністю сплати єдиного внеску;

­ встановлює форми, строки і порядок прийняття та обробки звітності, зокрема в електронній формі, від платників щодо нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску;

­ формує та веде Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування, здійснює заходи щодо забезпечення доступу до даних Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до цього Закону;

­ готує звітність, передбачену цим Законом;

­ взаємодіє в установленому законодавством порядку з Державним казначейством України, міністерствами, іншими центральними та місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами і організаціями та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування;

­ узагальнює практику застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску і подає центральному органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики пропозиції щодо його вдосконалення;

­ надає роз'яснення з питань застосування законодавства про збір та ведення обліку єдиного внеску;

­ здійснює інші функції, передбачені законодавством.

Відповідно до прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464, з дня набрання ним чинності платники страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, вважаються платниками єдиного внеску.

Суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.

Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.

На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.

У зв’язку із зазначеним, у полі уваги органів прокуратури області на сьогодні повинно залишатися забезпечення нагляду за додержанням і застосуванням законів територіальними органами Пенсійного фонду України, Фонду соціального загальнообов'язкового державного страхування України на випадок безробіття, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, а також органами виконавчої влади та місцевого самоврядування при виконанні покладених на них законом обов’язків щодо забезпечення законності на території регіону.

Сутність правозахисної діяльності органів прокуратури у сфері загальнообов’язкового державного соціального страхування полягає у своєчасному виявленні порушень законів, вжиття адекватних заходів до їх усунення, реального поновлення порушених прав, притягнення винних осіб до встановленої законодавством юридичної відповідальності, а також у міжвідомчій взаємодії поєднаної з принциповим реагуванням на факти неналежного виконання покладених функцій державними та контролюючими органами.

Основними складовими ефективного забезпечення реального впливу на стан законності в указаній сфері суспільних відносин є систематичність та повнота інформаційного забезпечення прокурорської діяльності, ґрунтовний аналіз наявних даних при підготовці та проведенні перевірок, застосування сучасних методик і тактичних прийомів для своєчасного виявлення порушень законів.

 

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Відділ захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави

ПРОКУРАТУРА МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ Відділ захисту конституційних прав і свобод громадян та інтересів держави...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: З М І С Т

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Підготовка до перевірки
Підготовці до прокурорських перевірок у сфері соціального страхування повинно передувати всебічне вивчення стану законності у цій сфері шляхом регулярного збирання та системного аналізу статистично

Проведення перевірки
  3.1. Під час перевірки у територіальних органах Пенсійного фонду слід звернути увагу на стан здійснення ними контрольних функцій щодо повноти нарах

Заходи прокурорського реагування
При виявленні порушень закону прокурор у межах своєї компетенції, відповідно до ст.ст. 20-24 Закону України «Про прокуратуру» має право опротестовувати незаконні акти, рішення і дії, вносити поданн

Застосування представницьких повноважень прокурорами у сфері захисту інтересів держави в особі фондів соціальної спрямованості.
  Враховуючи вимоги наказу Генерального прокурора України № 1гн «Про організацію роботи і управління в органах прокуратури України» від 26.12.2011 щодо виключення підміни органів вико

Про стягнення заборгованості з витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.
Відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», для підприємств встановлені тарифи збор

Про стягнення незаконно отриманої пенсії.
У відповідності до пункту 1 статті 50 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суми пенсій, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку пенсіонера або подання страх

Про стягнення незаконно отриманої допомоги по безробіттю.
Згідно до ч. 1 ст. 7 Закону № 1533 одним із видів забезпечення, які може надавати державна служба зайнятості за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок без

Про стягнення безпідставно отриманих дотацій на створення додаткових робочих місць.
Відповідно до п.п. 7-10 п. 15 Порядку надання роботодавцю дотації на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної полі

Про стягнення незаконно отриманих виплат для організації безробітним підприємницької діяльності.
Одним із видів забезпечення, які може надавати державна служба зайнятості за рахунок Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття, є допомога по безробіттю,

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги