рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Проблема пізнання в філософії.

Проблема пізнання в філософії. - раздел Философия, Проблема пізнання в філософії Пізнання — Процес Цілеспрямованого, Активного Відображення Дійсності В...

Пізнання — процес цілеспрямованого, активного відображення дійсності в свідо­мості людини, зумовлений суспільно-істо­ричною практикою людства.

 
 

 


Воно є предметом дослідження теорії пізнання.

Теорія пізнання (гносеологія- давньогрец. "гносис" – пізнання; "логос"–учення) – це розділ філософії, що вивчає природу пізнання, закономірності пізнавальної діяльності людини, її пізнавальні можливості та здібності; передумови, засоби та форми пізнання, а також відношення знання до дійсності, закони його функ­ціонування та умови й критерії його істинності й достовірності. Інколи цей розділ філософії іменують "епістемологія" (давньогрец. "епістема" – знання, наука; "логос" – учення), яку розглядають або як теорію знання, або як дослідження лише наукового знання.

Реально здійснює пізнання не свідомість сама по собі, не мозок, а людина. Цей момент входить у поняття об'єкта та суб'єкта як вихідні поняття гносеології. Суб'єкт пізнання – це людина, що постає вихідним пунктом пізнавальної активності, що здобуває знання, вибудовує те­орії та концепції, зберігає та історично передає їх новим поколінням.

Об'єкт пізнання — фрагмент будь-якої реальності (природ­ної, соціальної, суб'єктивної, розумової, душевної та ін.), на який спрямо­вана пізнавальна активність.

Джерелом пізнання є існуюча незалежно від індивідуальної і суспільної свідо­мості об'єктивна реальність. Пі­знання цієї реальності – це процес творчого відображення її в свідо­мості людини. Знання – це результат відображення, суб'єктивний образ об'єктивного світу.

Процес пізнання носить суспільно-історичний характер:1) всі людські пізнавальні здібності й можливості формуються на основі практики і зумовлені нею; 2) окрема людина навчаєть­ся мислити і пізнавати разом із засвоєнням набутих людством знань, мови, тобто завдяки засвоєнню досвіду, нагромадженого попередніми поколін­нями; 3) процес оволодіння цим досвідом передбачає життя в суспільстві, в людському колективі; 4) те, що людина може пізнати і що вона пізнає, теж визначається рівнем суспільно-історич­ного розвитку людства, всесвітньо-історичним розвитком загальної системи знань, закріплених у предметах матеріальної та духовної куль­тури, в категоріальній будові мислення, в його структурі, в мові.

Гносеологія грун­тується на таких основоположеннях.

1. Принцип об'єктивності, тобто визнання об'єктивного існуван­ня дійсності як об'єкта пізнання, її незалежності від свідомості та волі суб'єкта.

2. Принцип пізнаванності, тобто визнання того факту, що людські знання в принципі здатні давати адекватне відображення дійсності, її об'єктивно істинну картину; що пізнанню людини в принципі немає
меж, хоч на кожному історичному етапі пізнання обмежене рівнем розвитку практичної діяльності людства.

3. Принцип активного творчого відображення, тобто визнання того, що процес пізнавання — це цілеспрямоване творче відображення дій­сності в свідомості людини. Пізнання є творчим відображенням дій­
сності, оскільки його результатом не є створення ідеальної копії наявного стану речей, "повторення" в ідеальній формі того, що існує, як це уявлялось споглядальному матеріалізму. Пізнання виявляє об'єк­тивний зміст реальності як діалектичної єдності дійсності і можли­вості, відображаючи не тільки дійсно існуючі предмети та явища, а й усі їхні можливі модифікації.

4. Принцип діалектики, тобто визнання необхідності застосуван­ня до процесу пізнання основних принципів, законів, категорій діа­лектики.

5. Принцип практики, тобто визнання суспільно-історичної пред­метно-чуттєвої діяльності людини щодо перетворення природи, сус­пільства та самої себе основною, рушійною силою, метою пізнання та критерієм істини.

6. Принцип історизму, який вимагає розглядати усі предмети та явища в їхньому історичному виникненні і становленні, че­рез призму перспектив їхнього розвитку, через генетич­ний зв'язок з іншими явищами та предметами дійсності.

7. Принцип конкретності істини, яка ніколи не може бути абстрактною.

Головним у теорії пізнання є питання, чи спроможна наша свідомість (мислення, від­чуття, уявлення) давати адекватне відображення дійсності.

Існують різні точки зору щодо можливості пізнання:

- гносеологічного оптимізму (людське пізнання не знає меж і спроможне продукувати грунтовні, достовірні знання.)

- агностицизму (заперечення принципової можливості для людини мати виправдані достовірні знання або мати можливість надійно оцінювати знання щодо їх відношення до істини. Агностицизм стверджує, що людське пізнання в принципі не спро­можне проникнути в сутність явищ.)

- скептицизму (висловлення сумніву як у позитивних можливостях пізнання, так і в його повній неспроможності)


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Проблема пізнання в філософії

На сайте allrefs.net читайте: Проблема пізнання в філософії.

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Проблема пізнання в філософії.

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Структура пізнавального процесу.
Пізнання людиною світу, формування пі­знавальних образів починається з чуттєвого контакту зі світом, з чуттєвого відображен­ня, з "живого споглядання". Під "живим спогляданням",

Проблема істини в філософії. Релятивізм і догматизм.
Зазвичай істину визначають як відповідність знання об'єкту. Істина- це адекватна інформація про об'єкт, що отримується за допомогою деякого чуттєвого або інтелектуального зб

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги