рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Коротка історія розвитку нафтової і газової промисловості

Коротка історія розвитку нафтової і газової промисловості - раздел Философия, КОРОТКИЙ ОГЛЯД ПРО НАФТУ І ГАЗ ЯК ПРИРОДНІЙ РЕСУРС   Нафта І Газ Є Горючими І Змащувальними Матеріалами, А Також Я...

 

Нафта і газ є горючими і змащувальними матеріалами, а також як лікувальними засобами проти деяких хвороб і відомі людству з незапам'ятних часів. Із стародавніх часів видобували нафту на півночі – в районі Ухти і на Кавказі і в Карпатах (у Бориславі). Техніка видобутку нафти спочатку була примітивною. Нафту видобували з ям, виритих в місцях її виходів на поверхню. Пізніше стали споруджувати колодязі, які кріпили дерев'яними вінцями або каменем. Зародження вітчизняної нафтової промисловості прийнято вважати 1864 р. Так о на Кубані було почато буріння ударним способом перших в Росії нафтових свердловин, стінки яких кріпилися металевими обсадними трубами. В одній з свердловин 16 лютого 1866 р. з глибини 55 м забив перший фонтан нафти з добовим дебітом 12 тис. пудів (близько 200 т/доб). В 1964 р. радянські нафтовики наголосили на сторіччі вітчизняної нафтової і газової промисловості. З тих пір в першу неділю вересня щорічно наголошується Всесоюзний день працівників нафтової і газової промисловості. Буріння нафтових свердловин стало широко розвиватися з 70-х років минулого сторіччя. В 1872 р. в районі Баку експлуатувалися дві нафтові свердловини, в 1873 р. – 17, в 1874 р. – 50, а в 1877 р. – вже 296. Впровадження механізованих ударно-штангового і ударно-канатного способів, дозволило збільшити глибини свердловин і залучити до експлуатації все більш продуктивні нафтові горизонти. Так, в Бакинському районі в 1873 р. середня глибина свердловин складала 22 м, в 1883 р. – 59 м, в 1893 р. – 114 м. До 1900 р. в цьому районі бурили свердловини глибиною до 400-500 м.

Використання механічного способу буріння сприяло зростанню видобутку нафти. Якщо за 50 років з 1821 по 1872 р. в Росії було здобуто всього 361 тис. тон нафти, то вже за один 1879 р. видобуток нафти склав 402 тис. тон, в 1882 г.- 827 тис. т, а в 1892 р. – 4670 тис. тон.

В 1893 р. районі Грозного була пробурена перша свердловина, що дала могутній фонтан нафти і визначила подальший розвиток грозненского нафтового району.

У 1898 р. Росія по рівню видобутку нафти обігнала передову капіталістичну країну – США, а в 1901 р. було видобуто рекордну для царської Росії кількість нафти - 11,5 млн. тон.

Після 1901 р. по 1917 р. видобуток нафти в Росії зберігалася на рівні 8-10 млн. тон в рік. Нафтові монополії в гонитві за максимальними прибутками штучно підтримували «нафтовий голод» в країні, стримували розвиток видобутку нафти.

Після Великої Жовтневої революції соціалістична нафтова промисловість стала служити на благо народу, на благо розвитку вітчизняної індустрії і сільського господарства.

У 1923 р. почався процес технічного переозброєння нафтовидобувної промисловості. У бурінні технічна реконструкція виразилася в заміні старого, ударного способу новим, більш прогресивним, обертальним способом, створюються перші конструкції вітчизняного устаткування для буріння свердловин.

З кожним роком поліпшується геологічне обслуговування промислів, розширяються розвідувальні роботи на нафту, упроваджуються нові методи розвідки. Розгортається підготовка фахівців для нафтової промисловості. Організовано спеціалізовані інститути в Москві, Баку і Грозному, які стали давати нафтовій промисловості нові поповнення молодих радянських фахівців-нафтовиків.

У 1928 р. видобуток нафти в СРСР склала 11,6 млн. т, тобто перевищила максимальний рівень нафтовидобутку царської Росії в 1901 р. Було введено в розробку велике число нових нафтових родовищ на Північному Кавказі, в Середній Азії, Казахстані.

Величезних успіхів добилися нафтовики в післявоєнні роки. Промисли на Кавказі були повністю відновлені, вступили в лад діючих нові нафтові родовища в районах Краснодару і Грозного, а також морські промисли в районах Баку і Махачкали.

З 1951 р. відкрито і введено в експлуатацію нові нафтові родовища в Урало-Поволжжі, Північному Кавказі, Азербайджані, Середній Азії і на Україні. У 1955 р. було видобуто 70,8 млн. тон нафти, в 1960 р. – 147,9 млн. тон, в 1965 р.- 242,9 млн. тон. У 60-х роках вступили в роботу ряд діючих нових нафтових родовищ в Західному Сибіру, на півострові Мангишлак і в Білорусі. В 1970 р. було здобуто 352,8 млн. тон нафти, в 1977 р. – 545,7 млн. тон, включаючи газовий конденсат.

Газова промисловість як самостійна галузь зародилася порівняно недавно – на початку 40-х років. Проте газ як паливо використовувався ще у далекому минулому. У стародавніх рукописах згадується, що в районі Баку, з міжгір'їв землі вибивалися струмені газу. Жителі використовували цей газ для випалення вапна і влаштовували вогнища на місці виходів газу. Невидиме пальне, що виділяється із землі, речовину використовували жерці храмів вогнепоклонників. Вони прокладали від місця його виходу із землі до кутів даху храму глиняні труби, запалювали газ, що виходить, і «вічний вогонь» палав на храмах, привертаючи тисячі моляться.

Розвиток газової промисловості в Росії почався в 1902 р., коли в Сураханах було одержано перший газовий фонтан. Після цього почалося буріння свердловин на газ і подача його по газопроводах на заводи для використовування в якості палива. У 1928 р. було видобуто 304 млн. м3 газу, в 1937 р. – 2200 млн. м3. Видобуток було зосереджена в основному на бакинських, грозненских і майкопских промислах.

Промисловий видобуток природного газу в широких масштабах почався на початку 40-х років. В 1942 р. було введено в розробку газове родовище поблизу Саратова, а в 1943 р. – ряд родовищ в Куйбишевській і Оренбурзькій областях. Газ по газопроводах подавався під тиском на електростанції і промислові підприємства Куйбишева і Саратова. У 1946 р. був побудований перший газопровід Саратов-Москва. Незабаром після цього на базі газових родовищ Північного Кавказу і Західної України була споруджена багатониткова система газопроводів Північний Кавказ – Центр і газопровід Дашава-Киев-Брянск-Москва. В 1956 р. вступило в роботу Шебелинське газове родовище.

Разом із зростанням видобутку природного газу, що складається переважно з метану і використовується в основному як паливо, з року в рік збільшується видобуток нафтового (попутного) газу. Цей газ складається з суміші вуглеводнів (Метан, Етан, пропан і ін.) і є не тільки хорошим паливом, але і незамінною сировиною для нафтохімічних виробництв. Такий газ перед подачею його споживачам як паливо проходить переробку на газопереробних (газобензинових) заводах. На ГПЗ з газу відділяють важкі фракції (бутан і вище), які у вигляді зріджених газів йдуть на нафтохімічні заводи, а також населенню в балонах (балонний газ).

У літературних джерелах про перший видобуток нафти в Україні вперше згадується у 1617 р. В 1721 р. Жанчинський писав, що в Слободі Рунгурській і на Покутті на Станіславщині, біля Стебника і Ясениці Сільної на Львівщині видобували нафту з природних джерел і вживали її для мащення возів, вичинення шкіри, а також палили в лампадах замість масла.

Розширення сфери використання нафти спричинило вдосконалення техніки її видобутку. Використовуваний раніше спосіб збирання нафти в місцях її виходу на поверхню зем­лі вже не забезпечував потребу в ній. Виник ямний (або копаночний) спосіб видобутку нафти. Для її видобутку копали неглибокі (до 2 м) ями, стінки яких закріплювали дерев’яними кілками. На дні ями накопичувалась нафта, яка просочувалась через грунт. Нафту з ям періодично вичерпували у міру її накопичення.

Великі географічні відкриття і розквіт торгових відношень значно сприяли росту різних галузей промисловості, особливо нафтової. Значно зріс попит на нафту, що призвело до розробки нової техніки її видобутку. Ямний спосіб вже не задовольняв потреби суспільства в нафті. Появився досконаліший - колодязний спосіб видобутку нафти. Колодязний спосіб видобутку нафти був досконалішим і вигіднішим від ямного, оскільки дозволяв експлуатувати глибші продуктивні пласти і збільшити її видобуток.

З літературних джерел відомо, що колодязний видобуток нафти в Ріпному на Прикарпатті почали в 1786 р.

Зацікавленість нафтою значно зросла на початку ХІХ століття, коли з’явились перші нафтоперегінні заводи і люди навчались видобувати з нафти гас. Саме тоді зародився промисловий видобуток і переробка нафти в Бориславі - центрі нафтової промисловості Прикарпаття. Бориславським гасом в ті роки освітлювали Відень і Прагу, станції та вагони австрійських залізниць.

Колодязний спосіб вже не міг задовільнити зростаючі потреби суспільства в нафті. Необхідний був досконаліший метод руйнування гірських порід, а разом з тим і новий спосіб вичерпування нафти на поверхню землі. Таким методом стало буріння свердловин.

Дослідженнями встановлено, що перша свердловина на нафту була пробурена в 1847 році В.Семеновим в Азербайджані на Бібі-Ейбаті.

Свердловини бурили спочатку ручним штанговим обертовим способом, який мав дуже низьку питому потужність. Цей спосіб поступово був витіснений ефективнішим механічним ударно-канатним способом, розробленим у 1864 році А.Новосельцевим.

На Прикарпатті (Слободі Рунгурській, Бориславі, Східниці, Биткові) свердловини споруджували за допомогою бурових верстатів, що використовувались на соляному промислі. Ці верстати приводили в дію кіньми, а дещо пізніше-паровою машиною.

Із збільшенням глибин нафтових свердловин, які в 1900 року сягнули до 300 м, стають відчутнішими вади ударного способу буріння. На зміну ударному способу прийшло обертове буріння.

У 1901 році в США було вперше застосовано роторне буріння з промиванням вибою циркулюючим потоком рідини.

У 1923 році М. Капелюшников, С. Волох, М. Корнєєв винайшли гідравлічний вибійний двигун-турбобур, з допомогою якого в 1924 р. в Азербайджані була пробурена перша в світі свердловина. Надалі конструкція турбобура удосконалювалась і протягом 1933-1940 рр. були створені багатоступінчасті турбобури різних типів. Починаючи з 1944р. турбінний спосіб буріння почали широко застосовувати в усіх основних нафтових районах країни.

У 1937-1940рр. А.Островським, Н. Григоряном, А. Богдановим та іншими була розроблена конструкція вибійного електричного двигуна - електробура, а в 1966 році М. Гусман, С.Никомаров, Ю.Захаров та інші запропонували гвинтовий вибійний двигун.


– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

КОРОТКИЙ ОГЛЯД ПРО НАФТУ І ГАЗ ЯК ПРИРОДНІЙ РЕСУРС

Характеристика пластових флюїдів нафтових і газових родовищ... Природний резервуар це частина об єму в масиві гірської породи в якому... Не всі природні резервуари які трапляються в земній корі можуть бути заповнені нафтою чи газом Переважна їх...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Коротка історія розвитку нафтової і газової промисловості

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Нафтогазоносні регіони України
  У межах України наявні три нафтогазоносні регіони: східний - Дніпровсько-Донецька западина; західний - Західно-Український регіон та Кримська нафтогазоносна провінція.

Склад і будова гірських порід
На сьогодні гірничі роботи проводять на глибинах до 1000-1500 м. В Європі є деякі копальні, глибина яких сягає близько 2000 м, в ПАР та Індії на окремих рудниках розробку провадять на глибинах пона

Фізичні властивості гірських порід
За походженням всі гірські породи діляться на три групи: 1. Магматичні або вивержені. 2. Осадові. 3. Метаморфічні. Магматичні гірські породи утв

Поняття про свердловину та її елементи
Свердловиною називають гірську циліндричну виробку, що споруджується без доступу в неї людини і діаметр якої в багато разів менший від довжини (рис. 3.1). Початок свердловини називається у

Класифікація свердловин за призначенням
За призначенням всі свердловини, що буряться з метою геологічного дослідження району, поділяються на опорні, параметричні, структурні, пошукові, розвідувальні, експлуатаційні і спеціальні.

Ударне буріння
  Ударний спосіб вже майже 50 років практично не застосовується в нашій та зарубіжних країнах для буріння нафтових і газових свердловин. Проте у вугільній і гірничорудній промисловост

Обертальне буріння
  При обертальному бурінні руйнування породи відбувається в результаті одночасної дії на долото осьового навантаження і крутного моменту. Під дією навантаження долото втискується в по

Ударно-обертальне буріння
  При ударно-обертальному бурінні долото здійснює обертання з допомогою ротора і осьові коливання з певною амплітудою і частотою, які створюються вібраторами чи вібромолотами, встанов

Основні техніко-економічні показники будівництва свердловин
  Будівництво свердловин включає в себе такі етапи: 1. Підготовчі роботи, виконані до будівництва вишки і монтування обладнання (розчищення площі; планування, риття траншей,

Основні документи на будівництво свердловин
  Основними документами, на основі яких здійснюється будівництво свердловин, є технічний проект і кошторис. Залежно від призначення свердловин складають індивідуальні або гру

Призначення та класифікація породоруйнуючого інструменту
Породоруйнуючі інструменти (бурові долота) призначені для руйнування гірської породи в процесі буріння свердловин. Руйнування будь-якої гірської породи при обертальному бурінні відбуваєтьс

Шарошкові долота
Основний об’єм буріння нафтових і газових свердловин виконується шарошковими долотами. Шарошкові долота мають такі переваги порівняно з лопатевими: а) площа контакту шарошкових доліт з виб

Таблиця 5.1 – Область застосування тришарошкових доліт
Тип долота Гірська порода М м’яка МЗ м’яка абразивна МС

Алмазні долота
Алмазні долота призначені для руйнування різанням (мікрорізанням) і стиранням неабразивних порід середньої твердості і твердих. Враховуючи високу вартість алмазних доліт, їх доцільно застосовувати

Твердосплавні долота
Поряд з алмазними широко застосовуються твердосплавні долота, контактні сектори яких укріплені твердими сплавами. При бурінні з вибійними двигунами в неабразивних породах середньої твердості добрі

Бурові долота спеціального призначення
  З цієї групи доліт найбільше застосування одержали: Пікоподібні долота. Застосовують для створення плавного переходу ствола свердловини з великого діаметра

Бурильні труби та з’єднуючі муфти
Відповідно до стандарту виготовляють такі типи стальних бурильних труб: · з висадженими всередину кінцями і з’єднуючими муфтами до них (ТБВ) (рис. 6.1 а); · з висадженими н

Бурильні замки
У процесі спуску і підйому бурильної колони недоцільно згвинчувати всі труби, з яких зібрана колона. Набагато швидше здійснювати спуско-підіймальні операції при згвинчуванні-розгвинчуванні декілько

З висадженими кінцями типів 1 і 2
  Замки ЗН і ЗШ використовують для з’єднання бурильних труб з висадженими всередину кінцями. Значне звуження прохідного отвору в бурильних замках типу ЗН значно збільшує втрати тиску

Перевідники
Перевідники призначені для з’єднання елементів бурильної колони з різьбами різних типів і розмірів, а також для приєднання до бурильної колони інструментів. Всі перевідники поділяються на

Турбобури
Турбобур - вибійний гідравлічний двигун, в якого гідравлічна енергія потоку промивальної рідини перетворюється в механічну роботу вихідного валу, до якого приєднується долото. Як гідравлічний двигу

Гвинтові вибійні двигуни
За принципом дії гвинтові двигуни належать до об’ємних роторних машин. Основними елементами робочих органів таких машин є: 1. Статор-корпус з порожнинами, що прилягають кінцями до камер ви

Електробури
Електробур – це вибійний буровий двигун, який перетворює електричну енергію в механічну на вихідному валу. Електробур складається з електродвигуна, шпінделя і системи захисту цих механізмів від про

Поняття про викривлення свердловин
  Як уже відзначалось, свердловини бурять вертикальні, похилі, і похиловикривлені. У першому випадку вживають заходи спрямовані на попередження викривлення, а в другому і третьому бур

Види буріння похилих свердловин
  У даний час застосовують такі види буріння свердловин: 1. Послідовне буріння декількох похилих свердловин з однієї площадки, або так зване кущове буріння; 2. Парал

Класифікація ускладнень
Ускладнення - це технологічна ситуація, яка призводить до порушення нормального ходу процесу буріння свердловини. Основні причини ускладнень: 1. Складні гірничо-геологічні умови буріння в

Режим буріння та його параметри
  Ефективність руйнування породи долотом залежить від багатьох факторів: осьового навантаження на долото, частоти його обертання, чистоти вибою свердловини, конструкції долота, власти

Мета і способи кріплення свердловин
У процесі буріння розкриваються гірські породи, які відрізняються між собою літологічним складом, фізико-хімічними властивостями, ступенем насиченості і видом пластового флюїду. Поряд із стійкими п

Цементування свердловин
  Цементуванням називають процес заповнення заданого інтервалу свердловини суспензією в’яжучих матеріалів, здатної загустівати у стані спокою і перетворюватися в тверде, практично неп

Освоєння та випробування свердловин
  Після завершення бурових робіт свердловину готують до проведення виклику припливу пластового флюїду і випробування. Для цього на верхній кінець експлуатаційної колони встановлюють ф

Промивання свердловин і промивальні рідини
  При бурінні свердловин у складних гірничо-геологічних умовах промивальні рідини повинні виконувати такі основні функції: 1. Повністю і ефективно очищати вибій від частинок

Хімічні реагенти для оброблення промивальних рідин на водній основі
  У процесі буріння в промивальну рідину надходять частинки вибурених порід, які часто містять водорозчинні компоненти, а також мінералізовані і прісні пластові води. Збільшення вміст

Приготування промивальних рідин
Промивальні рідини можна готувати безпосередньо на буровій або централізовано на глинозаводі, який обслуговує дільницю чи район. Рідину, що приготовлена на заводі, транспортують або спеціально прок

Очищення промивальних рідин
Промивальну рідину необхідно очищати від вибуреної породи, абразивних частинок, що містяться у вихідному матеріалі, а деколи і від надлишкової твердої фази. Це пов’язано з тим, що частинки вибурено

ПЕРЕЛІК РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЖЕРЕЛ
  1. Коцкулич Я.С. Буріння нафтових і газових свердловин: Підручник / Я.С. Коцкулич, Я.М. Кочкодан.– Коломия: ВПТ «Вік», 1999. – 504с. 2. Коцкулич Я.С. Закінчування свердлови

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги