рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Функціональні властивості вуглеводів

Функціональні властивості вуглеводів - раздел Философия, Харчова хімія Конспект лекцій Найбільш Важливі Функціональні Властивості Моно - Та Олігосахаридів. Ґ...

Найбільш важливі функціональні властивості моно - та олігосахаридів. ґрунтуються на фізико-хімічних властивостях і полягають в насту­пному:

- гідрофільність (гігроскопічність);

- солодкість;

- здатність зв'язувати ароматичні речовини;

- здатність утворювати продукти неферментативного потемніння;

- структуроутворювальна здатність.

Гідрофільність зумовлена наявністю чисельних груп-ОН, які вза­ємодіють з водою за допомогою водневих зв'язків. Це впливає на гі­гроскопічність цукрів, яка є різною. Найбільшу гіг­роскопічність має фруктоза; сахароза і мальтоза мають приблизно однакову гігроскопічність, лактоза - найменш гігроскопічна. Це має негативне значення, наприклад, карамель, що містить багато редукувальних речовин, намокає у процесі зберігання, і позитивне ви­користання інвертного сиропу, фруктових та зернових сиропів за­тримує черствіння кондитерських та хлібопекарських продуктів. Неочищені цукри більш гігроскопічні. Це пояснюється тим ,що домішки перешкоджують утворенню водневих зв'язків між молекулами цукрів і ОН-групи залишаються більш доступними для зв'язування води.

Цукри зв'язують ароматичні речовини і цим самим фіксують аромати. Особливо це важливо для летких ароматичних речовин - альдегідіів, кетонів, ефірів. Дуже важливе значення це має під час сушін­ня. Вищу здатність зв'язувати ароматичні речовини мають дисахариди порівняно з моносахарами. Ще вищу здатність мають вуглеводи з біль­шою молекулярною масою, наприклад, гуміарабік. Він утворює плівку на поверхні цих речовин і перешкоджає втраті їх за рахунок окислення та випаровування. Ця властивість використовується в технології мікрокапсулювання.

У процесі неферментативного потемніння цукрів утворюються ба­гато летких ароматутворюючих речовин. Проте в залежності від умов реакції можуть утворюватись різні продукти: так, при реакції Д-глюкози з валіном при 100°С утворюється аромат житнього хліба, при 180°С -аромат шоколаду, при реакції Д -глюкози з проліном -при 100° С утво­рюється запах смаженого м'яса, а при 180°С - аромат хліба.

При одній і тій же температурі в залежності від амінокислоти, що взаємодіє з сахарами , утворюються різні продукти: при реакції Д - глю­кози з метіоніном утворюються продукти , що мають запах картоплі, з цистеїном і цистіном - запах смаженого м'яса.

Солодкість має важливе функціональне значення. Оцінюється со­лодкість по відношенню до сахарози, солодкість якої приймають за 100%. Найбільшу солодкість 170% має фруктоза. Її використання дає змогу зменшити кількість цукру у харчових продуктах. Крім того, фрукто­за засвоюється без інсуліну, тому вироби для діабетиків готують на фрук­тозі. Для створення продуктів діабетичного спрямування використовують цукрозамінники ( сорбіт, ксиліт, які є цукроспиртами), та підсолоджувачі ( сахарин, цикламати - солодкість 500 %, аспартам - солодкість 180%).

Найважливішою технологічною функцією полісахаридів у харчових продуктах є структуроутворювальна яка відіграє роль в утворенні текс­тури та забезпечує твердість, крихкість, щільність, в'язкість, гелеутворення. Ці властивості пов'язані з розчинністю полісахаридів. Всі розчинні полісахариди утворюють в'язкі розчини. В'язкість залежить від розміру, форми і заряду молекул. Чим більший розмір молекули, тим більша в'язкість роз­чину. Молекули можуть мати заряд за рахунок іонізації карбоксильних груп, присутності поліелектролітів - ефект від цього впливу на в'язкість може бути дуже великим. Усі лінійні полімери надають більшої в'язкості розчинам порівняно з розгалуженими.

В принципі, всі полісахариди можуть бути розчиненими, оскільки містять декілька функціональних груп для утворення водневих зв'язків. Але для цього треба створювати певні умови. Наприклад, молекули це­люлози нерозчинні у воді, оскільки вони мають лінійну будову і взаємо­діють між собою. Амілоза і амілопектин нерозчинні в холодній воді, а в гарячій амілоза розчиняється, а амілопектин набухає.

Різні полісахариди використовують у харчових технологіях як струк­туроутворювачі.

Целюлоза. Компонент клітинних стінок, асоціюється з різними геміцелюлозами і лігніном. В процесі дозрівання і збирання рослин від­буваються структурні зміни. Під час виготовлення харчових продуктів використовують мікрокристалічну целюлозу яка застосовується як наповнювач та структуроутворювальний компонент для виготовлення низькокалорійних продуктів , для приготування загущувачів на целюлозній основі.

Найбільш широко, як загущувач, використовуються натрієва сіль карбоксиметилцелюлози (Na - КМЦ). Її отримують шляхом обробки целюлози лугом і хлороцтовою кислотою. Вона використовується як загущувач в начинках, морозиві, фрук­товому желе, приправах, сирах, м'яких сирах, у хлібопекарських виробах затримує вологу і стримує черствіння, стримує ріст кристалів цукрів у кондитерських виробах. У напоях сприяє утриманню С02. Вона також є радіозахисною та комплексоутворювальною добавкою.

Шляхом алкілювання отримують інші похідні целюлози, наприклад, метилцелюлозу, яка має підвищену розчинність і добре набухає. Для неї характерними властивостями є зниження в'язкості при підвищенні тем­ператури і здатність до гелеутворення при певній температурі, (це тем­пература 50-100°С, при якій метилцелюлоза викристалізовується). Вона вико­нує функції водоутримуючого компонента), може використовуватись при виробництві продуктів з їстівними оболонками.

Крохмаль.Крохмаль здатний клейстеризуватися. У холодній воді непошкоджені крохмальні зерна нерозчинні, але можуть зв'язувати воду і частково набухати. В процесі збільшення температури руйнуються між­молекулярні зв'язки, звільняються місця зв'язування і утворюються вод­неві зв'язки. Кристалічність зерен зменшується. При подальшому нагрі­ванні в присутності великої кількості води відбувається повна втрата кристалічності, втрата обрисів крохмальних зерен, тобто відбувається клейстеризація. Температура клейстеризації залежить від розмірів зерен (великі зерна клейстеризуються при меншій температурі), від зруйно­ваності, від виду крохмалю (кукурудзяний, картопляний, пшеничний). Під час клейстеризації зі збільшенням температури в'язкість крохмальної су­спензії зростає, що пов'язано з набуханням зерен крохмалю, а потім різ­ко падає. Останнє пояснюється розривом і дезагрегацією крохмальних зерен. В'язкість крохмальних клейстерів, швидкість клейстеризації зале­жить від активності води. Присутність солей, цукрів зменшують актив­ність води і зменшують швидкість клейстеризації та обмежують її. На швидкість клейстеризації крохмалю впливають цукри, лі­піди, жирні кислоти, які зменшують швидкість набухання крохмалю, знижують в'язкість клейстерів, зменшують силу геля.

Солі у невисоких концентраціях та кислоти ( в області рН -4,7) не справляють великого впливу на набухання крохмальних зерен. Швидкість набухання зростає при рН - 10, але такого значення рН у харчових продуктах не­має. При низьких рН спостерігається частковий гідроліз крохмалю з утворенням декстринів, які не застигають. У процесі зберігання продук­тів, в яких крохмаль виконує роль загущувача, може відбуватись ретроградація крохмального гелю. Цей процес пов'язаний з частковою крис­талізацією клейстеру, зокрема амілози. Звільнення води, яке супрово­джує ретроградацію, називається синерезисом. Така ретроградація кро­хмалю спостерігається при черствінні хліба. Воно пов'язана з асоціацією амілозних молекул , при тривалому зберіганні може мати місце і асоціа­ція амілопектину. Для попередження цього процесу доцільно викорис­товувати жир, який утворює комплекси з амілозою. Для виробів, де крох­маль використовують як загущувач, слід використовувати крохмалі, які практично не містять амілози, або фосфатні поперечно зшиті крохмалі.

В якості загущувачів використовують модифіковані крохмалі: попередньо клейстеризований крохмаль, модифікований кислотою, етерифікований крохмаль, окислені крохмалі. Вони мають здатність до швидкої регідратації, нижчу швидкість і температуру клейстеризації, меншу здатність до ретроградації. Окислені крохмалі використовуються в соусах, майонезах і як структуроутворювачі у виробництві хліба - як поліпшувачі окисної дії, які впливають на клейковину і підвищують реологічні власти­вості тіста, особливо, крохмаль окислений перманганатом калія (КМп 04).

Геміцелюлози.Основні геміцелюлози в харчових продуктах – крилани. Геміцелюлози мають велику здатність зв'язувати воду, приймають участь у формуванні структури тіста, позитивно впливають на об'єм хлі­ба, затримують його черствіння. Як харчові волокна, вони не перетрав­люються в шлунково-кишковому тракті, покращують перистальтику, зв'язують (адсорбують) жовчні кислоти, зменшують рівень холестерину в крові.

Пектинові речовини.Пектин походить від грецького слова "пектос" -застиглий, желеподібний. В рослинній клітині пектин відіграє структуро-утворювальну роль, а також регулює водний обмін рослин. Пектин вико­ристовується як желеутворювач при виробництві кондитерських виробів, джемів, желе. Як харчові волокна, пектин має значення у фізіології лю­дини - поліпшує перистальтику. Крім того, пектин є детоксикантом: зв'язує токсичні елементи і радіонукліди і виводить їх із організму. Тому пектин широко використовують у виробництві продуктів лікувально-профілактичного призначення.

Комплексоутворювальна здатність пектинів залежить від ступеня метоксилювання : чим нижчий ступінь метоксилювання, тим краща ком­плексоутворювальна здатність. Низькометоксильовані пектини (зі сту­пенем метоксилювання менше 50%) наприклад, буряковий, яблучний ни-зькометоксильований (ступень метоксилювання 46%) є кращими дето-ксикантами.

Драглеутворювальна здатність пектинів залежить від:

1) ступеня полімеризації;

2) ступеня метоксилювання;

3)наявності ацетильних груп.

Чим більша молекулярна маса пектинів, тим краща желююча здатність

У високоетерифікованих пектинах водневі звязки не виникають, а проявляється ефект відштовхування, зумовлений близькістю метильних груп. Це приводить до збільшення розчинності. Драглеутворення високоетерифікованих пектинів може відбуватись завдяки двом факторам:

1) від додавання цукру ,який викликає дегідратацію пектинових молекул і сприяє їх з'єднанню;

2) зниження рН -середовища, що зменшує дисоціацію карбоксильних груп та електростатичне відштовхування (рНопт -3,2). В присутності високих концентрацій цукрів та кислот, що має місце в кондитерському виробництві, найкращу здатність до драглеутворення мають високополімеризовані пектини та високоетерифіковані пектини зі ступенем етерифікації більше 50% . У цьому разі низькоетерифіковані пектини можуть утворювати гелі за відсутності цукру або при малому його вмісті, але необхідна присутність бівалентних катіонів, на­приклад, кальцію. При цьому утворюються так звані кальцієві містки, які з'єднують молекули пектину. Але небезпечним є передозування кальцію, оскільки при цьому відбувається надмірне зближення пектинових моле­кул і просторова структура не утворюється, може навіть мати місцеутворення осаду пектинату кальцію. Гелі цього типу використовують у технологіях низькоцукровмісних желе і джемів ,але ці гелі є крихкими та нееластичними.

Ацетильні групи (-СН3-СО-) знижують драглеутворювальну здатність пектинів. Так, в цитрусовому пектині міститься 0,37 % ацетильних груп, в яблучному - 0,45 %, в буряковому - 6-13%.

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Харчова хімія Конспект лекцій

Національний університет... Харчових технологій... В Ф Доценко...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Функціональні властивості вуглеводів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Основні терміни та визначення
Терміни Визначення Білки Високомолекулярні азотмісткі органічні сполуки, молекули яких побудовані із залишків амінокислот

Класифікація амінокислот
Класифікація Амінокислоти Незамінні (ессенціальні) амінокислоти 2. Ізолейцин 3. Лейцин 4. Лізин 5. Метіонін 6. Фа

Особливості будови молекул деяких амінокислот
Амінокислоти у яких амінокислотний радикал представлений циклічною структурою, називаються ароматичними (тирозин, триптофан, фенілаланін). До складу сірковмісних амінокислот - цистеіна, ци

Денатурація білків
Нативна (природня) конформація глобулярного білка, піддається змінам під дією жорстких фізико-хімічних факторів середовища. Ці зміни одержали назву – денатурація (зворачування) білка.

Перетворення білків у харчових технологіях
Будь які зміни умов середовища в технологічних процесах виробництва харчових продуктів впливають на нековалентні зв’язки макромолекул білка і призводять до змін четвертинної, третинної і вторинної

Значення білків у життєдіяльності людини
Окремо взятий білок, як речовина з визначеною хімічною будовою, виконує одну вузькоспеціалізовану функцію і в окремих випадках декілька, як правило взаємопов'язаних. Та чи інша молекула білка має с

Кількісне визначення білків
1. Визначення азоту за методом Кєльдаля основано на повному руйнуванні білка під дією сірчаної кислоти у присутності каталізатора. Азот білка уловлюється у формі сульфату амонію і

Питання для самоперевірки
1. Дайте визначення білків. 2. Охарактеризуйте елементний склад білків. 3. Що таке пептидний зв'язок? 4. Які функціональні групи входять до складу амінокислот? Що таке ам

Будова вуглеводів, класифікація, властивості
Вуглеводи є невід'ємною складовою частиною всіх клітин і тканин живих організмів. На долю вуглеводів приходиться 60-70% харчового раціону. Вони містяться переважно у рослинних продуктах. В

Будова альдоз.
Центральне місце серед моносахаридів займає гексоза – глюкоза. Тому особливості будови альдоз розглянемо на прикладі глюкози. Молекула глюкози містить шість вуглецевих атомів. Її елементар

Класифікація полісахаридів
1. Глюкани: амілоза, амілопектин, глікоген, целюлоза, і інші 2. Манани: манани, глюкоманани, галактоманани,

Перетворення вуглеводів при виробництві харчових продуктів
Основні перетворення вуглеводів при виробництві харчових продуктів пов'язані з їх гідролізом, клейстеризацією крохмалю, участю у реакціях карамелізації та меланоідиноутворення. У багатьох

Ферментативний гідроліз крохмалю, не крохмальних полісахаридів і сахарози детально викладено у темі 7.
Реакції дегідратації і термічної дегідратації вуглеводів: 1) каталізуються кислотами, і лугами; 2)потребують температури. Реакції з розривом – С – С – зв

Глюкозооксидаза Д-глюкоза Д-глюконова кислота
Ця реакція корисна ще й тим , що пероксид водню, який утворюєть­ся, знижує бактеріальну обсеміненість. 4) Хімічний спосіб інгібування реакції Майяра полягає у використанні

Роль вуглеводів в організмі
В організмі людини вуглеводи виконують цілий комплекс життєво необхідних функцій. Найважливішими серед них слідуючі: 1. Енергетична. При змішаному типі хар

ПИТАННЯ ДО САМОПЕРЕВІРКИ
1. Наведіть класифікацію вуглеводів. 2. Які моноцукри мають найбільше значення в харчових технологіях? 3. Назвіть полісахариди першого порядку. 4. Яка будова полісахариді

Прості ліпіди
Жирні кислоти

Насичені жирні кислоти
Масляна – СН3 (СН2)2 – СООН () Капронова – СН3(

Ненасичені жині кислоти
Кротонова – СН3 – СН=СН – СООН () Пальмітоолеїнова – СН3 – (СН2

Склад сирого жиру
Розрізняють воски тваринного і рослинного походження. До першої групи восків відносять лан

Складні ліпіди
Фосфоліпіди (фосфатиди). Характерною особливістю цієї групи ліпідів є наявність в їх молекулі залишків фосфорної кислоти (СН3РО4) і азотистої основи. Важливим

Основні реакції ліпідів
Найбільш важливими реакціями ліпідів, які мають значення в технологічних процесах є: - гідроліз триацилгліцеринів; - переетерефікація; - гідрогенізація; - окисле

Перетворення ліпідів в технологічному процесі
  Глибина і інтенсивність цих процесів залежать від хімічного складу ліпідів

Біологічна цінність харчових ліпідів
Цінність жиру визначається такими важливими показниками, як незамінність, перетравлення та всмоктування, які залежать від тем­ператури плавлення. Жири, які містять незамінну лінолеву кислоту та інш

Роль ліпідів в організмі людини
Ліпіди є джерелом енергії: при окисленні в організмі 1г жиру виділяється 9 ккал. Ліпіди виконують структурно-пластичну роль, тому що входять до складу клітинних мембран усіх тканини. Мембр

Питання до самоперевірки
1. Які речовини називаються ліпідами? 2. Назвіть основні принципи класифікації ліпідів за їхніми фізико-хімічними та біологічними властивостями. 3. Дайте коротку характеристику гл

Підтримка кислотно-лужної рівноваги
Усі фізіологічні і біохімічні реакції в організмі протікають при визначеному вузькому значенні рН середовища, тобто визначеному співвідношенні (балансі) кислот і лугів в організмі. Мінеральні речов

Водяний обмін
Тіло людини на 60% складається із води. Стінками кровоносних судин і клітинних оболонок вода розділена на три частини: рідина всередині кровоносних судин (кров і лімфа), міжклітинна рідина (обмиває

Макро – і мікроелементів
В залежності від кількості МР в організмі людини і харчових продуктах їх поділяють на макро - і мікроелементи. До макроелементів відносять к

Симптоми при дефіциті різних мінеральних елементів
Ca - гальмування росту скелету Mg - мускульні судороги Fe - анемія, порушення імуніт

Основні мінеральні елементи, їх добова потреба, фізіологічні зміни при нестачі, харчові носії
Елементи Добова потреба Функції в організмі, вплив нестачі Сировина, що є носієм елемента

Вплив технологічної обробки харчових продуктів на їх мінеральний склад
При технологічній переробці харчової сировини зменшується вміст мінеральних речовин (крім випадків з додаванням харчової солі). При цьому частина МР втрачається з відходами. Наприклад, при

І Спектральні методи аналізу
1.Фотометричний аналіз використовують для визначення Cu, Fe, Cr, Mn, Ni і інших елементів. Метод оснований на поглинанні молекулами речовини променів в ультрафіолетовій, в

Терміни, поняття та класифікація вітамінів
Вітаміни – низькомолекулярні органічні сполуки різної хімічної природи, які є біорегуляторами процесів, що протікають у живому організмі: - забезпечення ферментативного каталізу;

Фізіологічна роль, потреби та джерела вітамінів
Вітамін Фізіологічна роль Добова потреба Сировина (продукти) – джерела вітамінів Жиророзчинні

Вітаміноподібні сполуки
Поряд з вітамінами існують біологічно активні речовини дефіцит яких не призводить до явно виражених порушень і які за своїми функціями ближче до незамінних нутрієнтів. Ці сполуки причисляються до в

Вплив технологічної обробки на збереження вітамінів
Значна кількість вітамінів – досить нестійкі сполуки і легко руйнуються під дією світла, кисню, повітря, високої температури, внаслідок контакту з металами. Дотримання правил приготування

Вітамінізація продуктів харчування
Здорове харчування населення є одним із найважливіших умов здоров’я нації. Результати медичних обстежень свідчать про дефіцит вітамінів у більшої частини населення України. Найбіл

Питання до самоперевірки
1. Що таке вітаміни? 2. Приведіть класифікацію вітамінів. 3. Яку фізіологічну роль виконують вітаміни в організмі людини? 4. Що таке гіповітаміноз, авітаміноз, гіпервітам

Харчові кислоти фруктів, ягід і овочів
Рослина Кислоти ягід та фруктів Абрикоси Яблучна, лимонна Авокадо Винна

Значення рН для деяких рідких харчових продуктів
Продукт Значення рН Сік апельсиновий 3,2-3,5 Ананасовий 3,6

Властивості харчових кислот
  Кислота Емпірична формула Молекулярна маса Температура плавлення, 0С Розчинність, г/100 мл Н

Вплив харчових кислот на якість продуктів
Харчові кислоти у складі продовольчої сировини і продуктів виконують різні функції, пов’язані з якістю харчових об’єктів. У складі комплексу смакоароматичних речовин вони беруть участь у ф

Регулятори кислотності харчових систем
Наявність ХК у продуктах може бути наслідком спеціального введення кислоти у харчову систему в ході технологічного процесу. У цьому випадку ХК використовуються у якості харчових добавок.

Функції харчових кислот у харчуванні
Роль харчових кислот визначається їх участю у обміні речовин і їх енергетичною цінністю. Так, молочна кислота, яблучна та лимонна кислоти мають коефіцієнти енергетичної цінності: 3,6, 2,4,

Продуктах
До методів визначення кислот відносяться стандартні методи: колориметричний і електрометричний. Визначення потенційної кислотності основане на титруванні цих речовин лугом. Для рі

Класифікація ферментів
Клас Назва класу Реакціі, що каталізуються Оксидоредуктази Окисно-відновні реакції (приєднан

Ферментативних реакцій
Швидкість реакції залежить від: 1. Концентрації субстрату. Максимальна швидкість ферментативної реакції спостерігається при такій концентрації субстрату,

Параметри зони оптимуму дії основних ферментів зернових культур
Фермент рН Температура, ºС a-амілаза 5,6...6,3 (кислотолабільна - інактивується при рН=3,3...4,0)

Значення гідролітичних процесів у харчових технологіях
Під час зберігання сировини гідролітичні процеси можуть викликати покращення якості або псування в залежності від умов зберігання. Наприклад, при зберіганні зимових сортів яблук, г

Целюлази, пектинази
Ферментативний гідроліз некрохмальних полісахаридів (целюлози, геміцелюлози, пектинів) здійснюється під дією ферментів целюлолітичного, геміцелюлолітичного і пектолітичного комплек

Оксидоредуктази у харчових технологіях
Окиснення фенольних сполук. Поліфенолоксидаза (тирозиназа) Фермент поліфенолоксидаза (тирозиназа, фенолаза, катехолаза, О-дифенолоксидаза) каталізує окиснення моно- ди- та

Ферментні препарати, їх характеристика
Ферменти містяться в рослинній та тваринній сировині та вносяться у напівфабрикати з цією сировиною. Крім того, ферменти містяться у мікроорганізмах, а також вносяться у вигляді ферментних препарат

Питання для самоперевірки
1. На які класи поділяються ферменти? 2. Які особливості мають ферменти як каталізатори? 3. Як впливають технологічні фактори на кінетику ферментативних реакцій? 4. Які г

Вода як складова сировини і харчових продуктів
Вода – важлива складова рослинних і тваринних продуктів, як клітинний так і позаклітинний компонент, як диспергуюче середовище і розчинник, обумовлюючи при цьому їх консистенцію, структуру, смак, з

Значення води для життєдіяльності людини
Якщо без їжі людина може прожити 20 і більше днів, то без води – тільки 5-7 днів. Тіло людини на 50-70% складається з води. Кількість води в організмі людини залежить від віку і складу тіл

Фізичні і хімічні властивості води
Вода має молекулярну масу рівну 18.02 і може існувати у стані рідини, пари та льоду. Температура замерзання (плавлення) води - 0°С, кипіння - 100°С. При замерзанні вода розширюється, внасл

Діаграма стану води в області невисокого тиску
  Крива ОА – характеризує залежність насиченої водяної пари від температури: точки кривої показують ті пари значень Т і Р, при яких рідка вода і водяна пара знахо

Активність води (aw) у харчових продуктах
Продукт Вологість, % а,w Продукт Вологість, % а,w Фрукти

Роль льоду у зберіганні харчових продуктів
Заморожування є найбільш розповсюдженим способом зберігання харчових продуктів. При цьому необхідний ефект досягається не за рахунок утворення льоду, а за рахунок впливу низьких температур

Терміни і визначення
Згідно визначенню Всесвітньої організації охорони здоров’я, під ХД розуміють речовини і природні сполуки, які самі по собі не вживаються в їжу, а додаються до неї для поліпшення якості сировини і г

Класифікація харчових добавок
ХД, що використовуються у країнах Європи, були розділені на групи. Згідно до запропонованої цифрової кодифікації ХД, їх класифікація виглядає так: Е 100 – 182 – барвники,

Характеристика основних груп ХД
З великої групи ХД особливої уваги заслуговують барвники, цукрозамінники та підсолоджувачі. Для забарвлення харчових продуктів використовують натуральні природні і синтетичні (органічні і неорганіч

Склад деяких сумішей барвників
Колів водного розчину Вміст сухого барвника в розчині, % Е102 Е110 Е122 Е124 Е131

Замінники цукру
Термін «цукор» (в харчовому розумінні) відносяться тільки до цукрози , яка є стандартом чистоти смаку і солодкості. Всі інші речовини, що мають солодкий смак, називають цукрозамінниками чи інтенсив

Класифікація солодких речовин

Ксиліт Е967
Синоніми: ксилітол. Емпірична формула С5Н12О5, м.м. 152,15. Білий кристалічний порошок, без запаху, з солодким смаком, визиває відчуття холоду на язику. Т°

Сорбіт Е420
Синоніми: сорбітол, гексангексол, Д-глюцит. Емпірична формула С6Н14О6, м.м. 182,17. Це білий кристалічний порошок, без запаху, гігроскопічний, солодкий на

D – маніт Е421
Синоніми: гексангексолманітол, манітол. Емпірична формула С6Н14О6, м.м. – 182.17 Це білі негідроскопічні кристали без запаху, солодкі на смак, в 2 рази мен

Ізомальтіт Е953
Синоніми: ізомальтітол, палатініт, м.м. 344,32 Це білі кристали без запаху з солодким смаком Т°пл 145-1500С, відносно стійкий до гідролізу, гігроскопічний, добре розчин

Моносахариди
Фруктоза (фруктовий цукор) найбільш солодкий природній цукор, солодкість якого 1.73. Калорійність така як цукрози. Може вживатись діабетиками в дозах 0.5 – 1г на 1 кг маси тіла. Популярна

Дісахариди
Лактоза: молочний цукор, складається з глюкози і галактози, входить до складу молока. Одержують лактозу із молочної сировини, коефіцієнт солодкості 0.16. Використ

Підсолоджувачі
Інтенсивні підсолоджувачі – речовини нецукрової природи використовуються для надання продукту солодкого смаку, вони в сотні разів солодші за цукрозу. Підсолоджувачі не несуть енергетичного навантаж

Неогесперидин дігідрохалкон Е959
Синоніми: цитроза, неогесперидин, неогесперидил, дігидрохалкон. Емпірична формула: С28Н36О15, м.м. 612.58 Це білий порошок, без запаху з дуже силь

Сахарин Е954
Синоніми: бензосульфімід, сільфімід бензойної кислоти, емпірична формула: С7Н5NO3S, м.м. 183.18 Це білий кристалічний порошок без запаху, з інтенсивним сол

Аспартам Е951
Синоніми: сладекс, нутрасвіт, N-L-a- аспартіл, L- фенілаланінметіловий. Емпірична формула: С14Н18N2O5, м.м. 294,3 Це білий, слабо гігроскопічний к

Цикламати Е952
Синоніми: цикламова кислота та її натрієва, калієва та кальцієві солі. Еміпрична формула: 1)C6H13NO3S цикламова кислота; 2)C6H

Ацесульфам калія Е950
Синоніми: Ацесульфам К, отізон, сунет Емпірична формула: С4Н4KNO4S, м.м. 201,24 Це білий кристалічний порошок без запаху з інтенсивним солодким см

Сукралоза Е955
Синоніми: трихлоргалактосахароза. Емпірична формула: С12H19O8Cl3, м.м. 397.64 Це білі кристали без запаху з інтенсивним солодким смаком

Алітам Е 956
Синоніми: Alitame. Емпірична формула: С14Н25N3О4S∙2,5Н2О, м.м. 376,52 Це білий кристалічний порошок без запаху з дуже

Питання до самоперевірки
1. Що таке харчові добавки? 2. На які групи поділяються харчові добавки? 3. Розкрийте поняття "технологічні добавки". 4. Охарактеризуйте схему підбору і викорис

Фізіологічні аспекти хімії харчових речовин
Хімічний склад харчового продукту формують три основні групи компонентів: а) продовольча сировина; б) харчові добавки; в) біологічно-активні добавки. Про

Схеми процесів переварювання макронутрієнтів
Кінцевими продуктами гідролітичного розкладу високомолекулярних речовин, їжі, є мономери. Кожний із трьох видів макронутрієнтів має свою схему процесу переварювання. 1.Перетравлюва

Теорії і концепції харчування
В основі теорії збалансованого харчування лежить три головних положення. 1. При ідеальному харчуванні надходження речовин точно відповідає їх втратам. 2. Надходження харчових речо

Перший принцип раціонального харчування
Їжа для людини – джерело енергії. Енергію виражають у кілокалоріях (ккал) або у кілоДжоулях (кДж). Основними постачальниками енергії є макронутрієнти: білки, жири та вуглеводи. Частка енер

Коефіцієнти енергетичної цінності макронутрієнтів
  Компонент Засвоюваність, % Коефіцієнт енергетичної цінності, ккал/г Білки 84,5

Основні групи інтенсивності праці
Групи Фізична активність Коефіцієнт фізичної активності Професії Перша Дуже легка

Другий принцип раціонального харчування
У відповідності з другим принципом раціонального харчування, повинні бути забезпечені потреби організму в основних харчових речовинах, які включають джерела енергії (білки, жири, вуглеводи), незамі

Питання для самоперевірки
1. Як і за яким принципом поділяють основні речовини, що входять до складу харчових продуктів? 2. Що таке макро-і мікронутрієнти? 3. Як перетравлюються вуглеводи, білки та жири?

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги