рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Види, особливості та структура тексту службових листів

Види, особливості та структура тексту службових листів - раздел Философия, Діловодство в управлінській діяльності Службові Листи – Загальна Назва Великої Групи Управлінських Документів, Які С...

Службові листи – загальна назва великої групи управлінських документів, які служать засобом спілкування з установами та приватними особами.

Службовий лист – це один із різновидів інформаційних документів, за допомогою якого відбувається письмове спілкування й оперативне управління найрізноманітнішими процесами діяльності організацій, установ та їх структурних підрозділів.

За функціональними ознаками службові листи поділяються на дві групи:

1. Листи, що потребують відповіді – листи-запити, листи-прохання, листи-пропозиції, листи-звернення, листи-вимоги.

2. Листи, що не потребують відповіді – листи-відповіді, листи-попередження, листи-розпорядження, листи-відмови, листи-нагадування, листи-підтвердження, листи-запрошення, комерційні, супровідні, гарантійні, рекламні, рекомендаційні та інформаційні листи.

За кількістю адресатів розрізняють звичайні, циркулярні та колективні листи.

Звичайний лист надсилається на адресу однієї організації (установи).

Колективний –на одну адресу від імені керівників декількох організацій чи установ.

Циркулярний лист надсилається низці підпорядкованих структурних підрозділів, філій тощо.

Головна мета службового листа – поінформувати, пояснити, упевнити, спонукати до потрібної дії адресата (одержувача). Службовий лист є документом, тому він повинен бути чітким, лаконічним, зрозумілим, не містити нічого зайвого, що заважало б сприйманню основної інформації.

Як правило, службові листи пишуть чи друкують на бланках, що містять віддруковані реквізити установи, закладу, організації, або на чистому аркуші паперу.

Реквізити:

· назва міністерства (для державних структур);

· назва й адреса установи-адресанта (ліворуч або посередині);

· номер і дата листа;

· назва й адреса установи-адресата, його посада, прізвище та ініціали – праворуч;

· заголовок листа („про...”);

· текст;

· перелік додатків (якщо надсилаються) із зазначенням кількості сторінок;

· посада; звання; ранг; статус адресанта – ліворуч;

· підпис, ініціали та прізвище адресанта – праворуч;

· печатка (за потреби);

· віза виконавця, підпис на копію (за потреби).

Текст службового листа складається з таких логічних елементів:

а) вступ;

б) аргументація;

в) висновки;

г) закінчення.

Використання усіх цих компонентів зумовлюється характером листа й конкретними обставинами справи.

Вступ має містити виклад причини і безпосереднього приводу, що спонукав написати листа.

Аргументація – наведення фактів, цифрових даних і логічних висновків, які повинні переконати адресата в правомірності постановки питання й необхідності позитивного розв’язання його.

Основним і неодмінним структурним елементом змісту листа є висновок (закінчення). У висновках викладають суть питання, основну думку: згоду чи відмову, нагадування, прохання чи пропозицію тощо.

Текст службового листа має бути простим і розкривати бажано лише одне питання. Це спрощує його реєстрацію та контроль за проходженням. Якщо лист містить кілька питань чи тем, що контролюються різними відділами, то доводиться робити копії.

Останнім часом ділове листування відходить від сухої офіційності й обміну надто заштампованими канцеляризмами, наближаючись до приватної кореспонденції. Проте існують певні правила, яких бажано дотримуватись:

ü стиль службових листів – діловий, з традиційною, класичною (з граматичного погляду) структурою: підмет – присудок – обставина місця і т. д.; мінімум прикметників, майже повна відсутність займенників;

ü лексика, граматика й орфографія мають бути бездоганними. Щоб текст листа був бездоганним, він має характеризуватися такими найважливішими ознаками: правильністю, тобто відповідати літературним нормам, що діють у мовній системі; змістовністю, яка передбачає глибоке осмислення теми, головної думки листа, уникнення всього зайвого; послідовністю та логічністю викладу; мовним багатством, що передбачає використання різноманітних засобів вираження думок, уникнення невиправданого повторення слів, однотипних конструкцій речень; точністю, яка великою мірою залежить від ерудиції та глибини знань особистості, а також від багатства активного словникового запасу; доречністю та доцільністю;

ü уже написаний лист не відправляйте одразу, відкладіть, щоб потім ще раз перечитати. Слід пам’ятати, що бездоганно оформлена ділова кореспонденція – це свідчення вашої поваги до адресата;

ü оскільки метою офіційного листування є засвідчення адресатові поваги з безумовним урахуванням рангів, воно повинно ґрунтуватися на принципах поваги та обопільної коректності;

ü суть справи слід викладати чітко, зрозуміло, без двозначностей і багатозначностей, які можуть викликати сумніви чи запитання;

ü дотримання правил етикету в листуванні є свідченням увічливості, вихованості; сприяє налагодженню добрих стосунків між колегами, партнерами;

ü слід уникати категоричності;

ü у тексті листа небажані виправлення;

ü не забувайте про вступний і завершальний компліменти. Починати листа необхідно зі звертання, яке є загальноприйнятою формою увічливості, зазначивши звання адресата чи його професію (в українській мові звертання вживають у формі кличного відмінка). Вибір завершальних речень є також дуже важливим і залежить насамперед від змісту листа. Наприкінці листа можна висловити сподівання чи надії, запевнення у співробітництві чи надійності, вибачення за турботу чи затримку з відповіддю, прохання дати відповідь, зателефонувати тощо.

Крім того, існують певні правила реагування на листи за строками. Відповідь слід дати протягом 7 – 10 днів. Якщо запит, прохання тощо потребує ґрунтовного вивчення, то протягом трьох днів сповіщають адресатові, що інформацію отримано й над розв’язанням питання вже працюють. Остаточну відповідь слід дати не пізніше, ніж через місяць.

За характером інформації листи поділяються на різні групи:

Лист-повідомлення – це службовий лист, у якому доводять до чийогось відома, повідомляють певну інформацію. Листи такого змісту надсилають тоді, коли треба сповістити про зміну адреси чи назви установи (фірми, організації), відкриття філії, початок виробництва. Вони адресуються здебільшого конкретній організації, установі. Починаються словами: ,,Повідомляємо Вам, що ...”, ,,Пропонуємо взяти участь ...”, ,,Щиро запрошуємо Вас...”.

Лист-прохання–це один із найпоширеніших видів ділової кореспонденції, у якому у ввічливій формі звертаються до партнерів, клієнтів, інвесторів, кредиторів із певним проханням. Результат значною мірою залежить від уміння переконливо висловити своє прохання.

Супровідний лист – це невеликий за обсягом службовий лист, який додається до основного документа (проспекту, рахунка-фактури тощо) з додатковою інформацією. Листи такого типу можуть надсилатися разом із комерційними документами (рахунком-фактурою, накладними, чеками), доповнювати креслення, схеми, плани, каталоги, прейскуранти, зразки товарів тощо. Вони виконують допоміжну інформаційно-супроводжувальну функцію.

Супровідний лист може бути проханням, доповненням чи рекомендацією-характеристикою, а також виконувати роз’яснювальні функції щодо службової особи у відрядженні.

Договірний лист – різновид супровідного листа, що вказує на факт відправлення (надсилання) попередньо укладеного договору, угоди між адресатом і адресантом.

Гарантійний лист – це документ, який укладається з метою підтвердження викладених у ньому зобов’язань (певних угод, умов або фінансово-розрахункових зобов’язань) і має підвищену правову функцію. Найчастіше цим листом організація, установа, заклад гарантує погашення кредиту, оплату за виконану роботу, надану послугу тощо.

Обов’язково зазначаються такі відомості: номер розрахункового рахунка із зазначенням назви банку, термін остаточного розрахунку, сума (згідно з тарифами або попередньо обумовлена), підписи вищої посадової особи та головного бухгалтера гаранта.

У гарантійних листах слід дотримуватися етичних норм спілкування – у ввічливій, тактовній формі висловлювати готовність до певних дій.

Лист-нагадування – це службовий лист, у якому нагадується про наближення терміну чи закінчення визначеного строку виконання певних завдань, зобов’язань, проведення заходів. Нагадування має бути доброзичливим, коректним, без звинувачень, оскільки причина невиконання певних зобов’язань може бути об’єктивною.

Лист-запит– це різновид комерційного листа, що містить прохання надати детальну інформацію про певні товари, послуги або уточнення попередньої інформації про фірму, банк. Лист-запит складають після ознайомлення з каталогами, проспектами, буклетами, прейскурантами, рекламними оголошеннями та інформацією, отриманою на виставках, ярмарках.

У листі-запиті обов’язково слід зазначити: підставу для запиту; назву товару (кількість, якість, модель); умови й термін постачання; умови оплати.

Лист-відповідь на запит – це службовий лист, у якому тема і характер задані запитом, проханням, зверненням підприємства, установи, організації або приватної особи. Лист-відповідь викладає характер проблеми чи вирішення питання, прийняття чи відмову пропозиції тощо. Головні умови, що висуваються до змісту листа-відповіді, полягають у чіткості відповідей на прохання. Відмова, зміна обсягу робіт, послуг і часу їх виконання повинні бути вагомо обґрунтовані й коректно викладені. Якщо в листі викладено кілька питань, то в листах-відповідях відповідають на кожне з них, незалежно від того, яка відповідь – позитивна чи негативна.

Якщо організація зацікавлена у постачанні зазначеного товару, у відповідь на запит надсилають оферту – письмову пропозицію про постачання товару, яку робить продавець покупцеві. У ній висловлюється бажання чи готовність укласти угоду купівлі-продажу на умовах, викладених у пропозиції.

Лист-підтвердження містить повідомлення про отримання якого-небудь відправлення (листа, факсу, телеграми, товару, переказів, цінних паперів), прибуття певної особи чи групи осіб, виконання певних заходів, дій. Може підтверджувати тривалість юридичної дії раніше укладених документів (договорів, інструкцій). Такі листи є обов’язковою частиною ділових стосунків.

Лист-претензія – документ, у якому висловлюється невдоволення з приводу порушення умов укладеної угоди, наприклад: порушення погоджених термінів постачання товару, невідповідності останнього запропонованим зразкам, незадовільного дизайну чи упакування. Як правило, лист-претензія надсилається після листа-нагадування.

Цей лист скоріше тактовне нагадування чи коректне висловлювання незадоволення, яке повинно передувати категоричному накладанню штрафних санкцій і позову до арбітражного суду, що міститься в рекламаційному листі.

Рекламний лист – це різновид інформаційного листа, що містить докладний опис рекламованих послуг чи товарів, пропагує діяльність закладу чи установи. Мета такого листа – спонукати адресата скористатися певними послугами. У таких листах адреса зазначається окремо.

Рекомендаційний лист – документ, близький до характеристики, але не обов’язковий. Незважаючи на довільний виклад, у ньому слід зазначити термін роботи працівника в даній організації (установі), просування по службі, його ділові та моральні якості, коло зацікавлень тощо. Інформація повинна бути об’єктивною та виваженою.

Комерційний листмістить комерційну інформацію про зміни цін, видів та способів платежів, умови купівлі-продажу.

Лист-вітання – лист, що містить поздоровлення з подіями, ювілеями, успіхами локального характеру. Довільний зміст тексту передбачає враховувати рівень стосунків, становище, вік і стать адресата.

Зразок гарантійного листа:

Кременчуцьке автомобільне об’єднання «Факел»

вул. Молодіжна, буд. 34

м. Кременчук

тел. 257-466

 

№ 21-6-151 10.05.2008

Директорові

Київського виробничого об’єднання «Електрон» Свирському М.І.

вул. Одеська, буд. 94 м. Київ

 

На підтвердження нашої попередньої домовленості під час переговорів 26.04.2008 просимо Вас прийняти замовлення на виготовлення блоку живлення системи контролю температури. Оплату гарантуємо.

Наш розрахунковий рахунок № 0005648790 у Київському відділенні АБ «Промбудбанк».

 

Комерційний директор (підпис) А.В. Скляр

Головний бухгалтер (підпис) П.Т. Фадєєв

(печатка)

 

Зразок листа-відповіді:

Харківське акціонерне об’єднання “Поліграф”

пров. Замковий, буд. 5, Харків-3, 61003, тел. 240-081

 

№ 02-9/91 13.06.2007

Президентові фірми “Дніпро”

п. Калантаєву В.О.

вул. Паркова, 17

Кременчук-4

про рекламні матеріали

На Ваш лист № 21-1/97 від 25.05.2007 повідомляємо, що проспекти, календарі та візитки будуть виготовлені до кінця червня 2007 року.

 

Директор (підпис) Д.С. Горобець

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Діловодство в управлінській діяльності

Ділова сфера одна з основних життєво необхідних галузей діяльності людства Саме за допомогою ділових паперів документів листів встановлюються... Дотримання стандартів із діловодства в практичній діяльності організації... Дисципліна Діловодство введена в програму вищих навчальних закладів України Її завдання полягає в тому щоб...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Види, особливості та структура тексту службових листів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ЛІТЕРАТУРА
1. Глущик С.В. та інші. Сучасні ділові папери: Навч. посіб. для вищ. та серед. спец. навч. закладів. – 3-тє вид., перероб. та доп. – К.: А.С.К., 2005. 2. Діденко А.Н. Сучасне діловодство:

Поняття про діловодство, його структуру. Служба діловодства: види, склад, функції
Діловодство – це діяльність, що охоплює питання документування та організації роботи з документами в процесі управлінських дій. Особливості сучасного діловодства полягають

Документ – основний елемент у діловодстві. Види документів за ознаками класифікації та групами
Документ (від лат. зразок, взірець, спосіб доказу) – це засіб закріплення різним способом на спеціальному матеріалі інформації про факти, події, явища об’єктивної дійсності й розум

Загальні вимоги до вибору слова в ділових паперах
До слова в документації насамперед ставляться такі дві вимоги: воно повинно бути вмотивованим і відповідати нормам української літературної мови. Розглянемо найголовніші принципи, яких слід дотриму

Рівні стандартизації і структура тексту документа
Усі ділові папери за ступенем стандартизації (способом викладу матеріалу) можна умовно поділити на три категорії. 1. Документи з низьким ступенем стандартизації, спосіб ви

Основні реквізити документів згідно з держстандартом
Кожний документ складається з окремих елементів – реквізитів. Реквізити – обов’язкові елементи укладання ділового папера. Розрізняють постійні і змінні реквізити документа. Пост

Правила оформлення реквізитів
Під час оформлення документів слід дотримуватися основних правил їх складання, які передбачають правильне написання реквізитів, їх розміщення на бланку документа. Додержання цих вимог надає докумен

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Структуру діловодства складають: а) система документації, документування, організація роботи з документами; б) управління справами, загальний відділ, канцелярія; в) кл

Поняття про бланк документа, його види; варіанти розташування реквізитів на бланках
Для поліпшення організації і прискореного опрацювання документів застосовують уніфіковані системи управлінської документації, які розрізняються за функціональним призначенням. Найважливішою в систе

Положення: види, структура тексту, реквізити
Положення— це правовий акт, що визначає основні правила організації та діяльності державних органів, їхніх структурних підрозділів, а також установ, організацій і підприємств, що ї

Статут як юридичний акт, що регулює основи організації і діяльності установ
Статут— це юридичний акт, що є зведенням правил, які регулюють діяльність організацій, установ, товариств, громадян, їх відносини з іншими організаціями та громадянами, права та об

Інструкція: групи, особливості укладання
Інструкція— правовий акт, який створюється органами державного управління для встановлення правил, що регулюють організаційні, науково-технічні, технологічні, фінансові та інші сто

Правила як службовий документ організаційного характеру
Правила— це службові документи організаційного характеру, у яких викладаються настанови, норми або вимоги, що регламентують певний порядок якихось дій, поведінку. За формо

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Документація, що призначена для оформлення процесів організації управління, правового закріплення розпорядчо-виконавчих дій державних органів, підвідомчих організацій та установ, називається:

ЛІТЕРАТУРА
1. Глущик С.В., Дияк О.В., Шевчук С.В. та інші. Сучасні ділові папери: Навч. посіб. для вищ. та серед. спец. навч. закладів. – 3-тє вид., перероб. та доп. – К.: А.С.К., 2005. 2. Головач А.

Постанова, ухвала як правові акти. Особливості їх укладання
Серед різних форм розпорядчо-виконавчої діяльності організацій, установ і підприємств провідне місце займає видання правових актів розпорядчого характеру, що підлягають обов’язковому виконанню. За

КАБІНЕТ МІНІСТРІВ УКРАЇНИ
  ПОСТАНОВА № 1279 15 серпня 2003 р. м. Київ   Про нагородження Почесною грамотою Кабінету Міністрів України Кабінет

Загальні й часткові розпорядження
Розпорядження– це правовий акт управління службової особи, державного органу, організації, установи, підприємства (незалежно від форми власності), що видається в межах їхньої компе

Накази: види, структура тексту та реквізити
Наказ– це розпорядчий документ, що видається керівником установи, підприємства, організації (структурного підрозділу) на правах єдиноначальності та в межах його компетенції і стосу

Вимоги до укладання тексту наказу
1. Розпорядчу частину наказу викладають у наказовій формі. Зокрема, кожний пункт починається з дієслова в інфінітивній формі („Зарахувати”, „Призначити”, „Здійснити”, „Наголосити”, Звільнити”

Вказівки як розпорядчі документи, їх призначення
Вказівка – це розпорядчий документ керівників органів та установ державної влади та місцевого самоврядування переважно інформаційно-методичного характеру, який створюють для органі

ВКАЗІВКА
17.11.2005 № 140 м. Доброполь   Про проведення комплексної ревізії діяльності Управління з монтажу, демонтажу і ремонту шахтного обладнання  

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Які з перерахованих не належать до розпорядчих документів: а) постанова; б) інструкція; в) доручення; г) наказ; ґ) розпорядження; д) ухвала?

ЛІТЕРАТУРА
1. Глущик С.В., Дияк О.В., Шевчук С.В. Сучасні ділові папери: Навч. посіб. для вищ. та серед. спец. навч. закладів. – 3-тє вид., перероб. та доп. – К.: А.С.К., 2005. 2. Головач А.С. Зразки

Акти, довідки (огляди), оголошення: особливості укладання
Переважна більшість документів, що відправляються із установ та спрямовуються до них, є довідково-інформаційними. Вони містять інформацію про фактичний стан справ у закладах, який є підставою для п

ДОВІДКА№ 97
  Григорчук Ольга Федорівна працює завідувачем відділу комплектації фондів. Її посадовий оклад складає 750 (сімсот п’ятдесят) грн. на місяць. Видано для подання до дит’ясел №

Призначення й основні складові протоколу, витягу з протоколу, службових записок
Протокол– це документ колегіальних органів, у якому фіксують хід і результати проведення зборів, конференцій, засідань, нарад. Протоколом також оформляється певна діяльність адміні

Службові записки
Доповідна записка – це документ, адресований керівникові даної чи вищої установи (організації), у якому автор інформує про ситуацію, що склалася, про факти чи події, які мали місце

План роботи
науково-технічної ради Державного відкритого акціонерного товариства „Шахта „Чайка” на І квартал 2006 р.   № пор. Д

Специфіка укладання службових телеграм, телефонограм, факсів
Телеграма – це документ, що являє собою буквено-цифрове повідомлення, передане за допомогою телеграфного зв’язку. Телеграми надсилаються у тих випадках, коли інші види зв’

Приватні.
2. Службові: – ініціативні; – телеграми-відповіді. Службові телеграми поділяють на вищі державні, державні, термінові, звичайні. У першу

ТЕЛЕГРАМА
  Відкрите акціонерне товариство «Консум » вул Ватутіна 29 Полтава Директорові   Відвантажуйте 25 вересня верстати станції Полтава

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Довідка – це: а) зобов’язання на виконання певного замовлення; б) встановлення факту належності до діяльності певної організації; в) документ, що гарантує оплату чи на

ЛІТЕРАТУРА
1. Глущик С.В. та інші. Сучасні ділові папери: Навч. посіб. для вищ. та серед. спец. навч. закладів. – 3-тє вид., перероб. та доп. – К.: А.С.К., 2005. 2. Гриценко Т.Б. Українська мова та к

Контракт, трудова угода. Особливості їх укладання й оформлення
Документація з кадрово-контрактових питань – це документи, що містять інформацію про особовий склад підприємства, установи чи закладу, зафіксовану в автобіографіях, характеристиках

Порядок укладання контракту
Ініціатором укладання контракту може бути як керівник підприємства, установи, так і особа, яка наймається на роботу. Відповідно до ст. 24 Кодексу законів про працю України контракт укладає

Підстави для зміни й розірвання контракту
Умови контракту можна змінювати в будь-який час (за згодою сторін). Ініціатором змін може бути одна зі сторін. Зміни оформляють у вигляді окремого доповнення до раніше укладеного контракту. В допов

Особовий листок з обліку кадрів. Трудова книжка
Особовий листок з обліку кадрів – це обов’язковий документ, що заповнюється особою при зарахуванні на роботу (навчання) або для участі в певному конкурсі. Такий документ є узагальн

З ОБЛІКУ КАДРІВ
  1. Прізвище Брянцев ФОТО ім’я Роман по батькові Геннадійович 2. Стать чоловіча 3. Дат

Порядок ведення трудових книжок
Трудові книжки ведуться на всіх працівників, які працюють на підприємстві, в установі, організації (далі – підприємство) усіх форм власності або у фізичної особи понад п’ять днів, у тому числі осіб

Порядок заповнення трудових книжок
Трудові книжки та вкладиші до них заповнюються у відповідних розділах українською мовою. Заповнення трудової книжки вперше провадиться власником підприємства чи установи або уповноваженим ним орган

Заяви про прийняття на роботу, переведення на іншу посаду, звільнення, надання відпустки
Заява – це вид документа, за допомогою якого громадяни реалізують через державні, приватні або громадські організації (установи, заклади) надані їм права (на працю, відпочинок, мат

Автобіографія та резюме: спільне й відмінне. Особливості укладання
Автобіографія (від грец. autos – сам, bios – життя і grapho – пишу) –це документ, у якому особа в хронологічному порядку подає стислий опис свого життя й діяль

Автобіографія
Я, Подолинський Артем Сергійович, народився 28 березня 1973 року в м. Кременчук Полтавської обл. 1980 року пішов до першого класу середньої школи № 15 м. Кременчука. Після закінче

Характеристика: структура тексту, реквізити
Характеристика – це документ, у якому надається оцінка ділових і моральних якостей особи (працівника, учня, студента, службовця) як члена колективу. Характеристику пред’яв

АТЕСТАЦІЙНА ХАРАКТЕРИСТИКА
Гаркавенко Валентини Семенівни, економіста фінансового відділу ВАТ «Знамено», 1975 року народження, освіта вища Гаркавенко В.С. працює на посаді економіста фінан

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Який правовий документ засвідчує певну домовленість між партнерами про засади спільної виробничої і творчої діяльності: а) договір; б) трудова угода; в) контракт;

ТЕМА 6. ОСОБИСТІ ОФІЦІЙНІ ДОКУМЕНТИ
МЕТА:з’ясувати особливості особистих офіційних документів, за допомогою яких громадяни висловлюють свої пропозиції, прохання, скарги, передають повноваження іншій особі щодо отр

Заява про призначення пенсії
Реквізити: · назва установи, структурного підрозділу, до якого звертається громадянин; · назва виду документа; · прізвище, ім’я, по батькові та адреса того, хто подає зая

Вимоги до написання доручення і розписки
Доручення (довіреність) – це документ, за яким приватна, офіційна особа чи організація надає право (повноваження) іншій приватній, офіційній особі чи організації на законних підста

Довіреність
Цією довіреністю ХКФ № 3 в особі директора Воїнова Олега Антоновича, який діє на підставі пункту 16 Статуту фабрики, уповноважує юридичного консультанта фабрики Максименка Леоніда Петровича за посв

Специфіка укладання заповіту
Заповіт – це документ, у якому викладено волевиявлення однієї особи (заповідача) щодо розпорядження майном, яке йому належить, на випадок смерті. Заповіт, як правило, викл

Посвідчення: групи, реквізити
Посвідчення– документ, що свідчить про факти діяльності, повноваження громадян. Групи: 1. Посвідчення особи. 2. Посвідчення про надання громадянам

Тестові завдання
1. Документи, за допомогою яких громадяни висловлюють свої пропозиції, прохання, скарги, передають повноваження іншій особі щодо отримання документів, грошей, товарів, називаються: а) орга

ЛІТЕРАТУРА
1. Глущик С.В. та інші. Сучасні ділові папери: Навч. посіб. для вищ. та серед. спец. навч. закладів. – 3-тє вид., перероб. та доп. – К.: А.С.К., 2005. 2. Гриценко Т.Б. Українська мова та к

Документи з господарсько-договірної діяльності
В основі нових умов господарювання і розвитку ринкових відносин лежить економічна самостійність підприємств, і договір між ними є одним із важливих засобів міжвиробничих зв’язків. Цивільний кодекс

Підприємства
Уся кореспонденція, що надходить до установи, приймається канцелярією. Прийманню підлягає також і доплатна кореспонденція, оплата якої здійснюється на підставі конвертів, де зазначена її сума. Якщо

Мета попереднього розгляду ділових паперів
Усі документи, що надійшли до підприємства (установи), підлягають обов’язковому попередньому розглядові завідувачем канцелярії або спеціально призначеною для цього особою (секретарем чи офіс-менедж

Інструкція з діловодства” про реєстрацію службових документів
Реєстрація документів полягає у фіксації факту створення або надходження документа шляхом поставлення на ньому умовних позначень (реєстраційних індексів) з подальшим записом у реєстраційних формах

Автоматизована та журнальна форми для реєстрації ділових паперів та порядок їх заповнення
Для реєстрації усіх категорій вхідних і створюваних документів у державних установах застосовується реєстраційно-контрольна картка, придатна для обробки засобами обчислювальної техніки. У не

Тестові завдання
1. Установа, що має відокремлене майно, може від свого імені набувати майнових та особистих немайнових прав і виконувати обов’язки, бути позивачем і відповідачем у суді, арбітражі або в третейськом

ЛІТЕРАТУРА
1. Глущик С.В. та інші. Сучасні ділові папери: Навч. посіб. для вищ. та серед. спец. навч. закладів. – 3-тє вид., перероб. та доп. – К.: А.С.К., 2005. 2. Гриценко Т.Б. Українська мова та к

Специфіка обліково-фінансової документації. Гарантійний лист
Здійснення фінансово-розрахункових операцій не проводиться без підтвердження їх відповідними документами. Це робиться, щоб забезпечити: – повну схоронність грошей та інших цінностей;

Акцепт – це згода платника на оплату грошових і товарних документів.
Ця форма застосовується при розрахунках за товари, послуги і виконані роботи. При акцептній формі розрахунків оплата установою банку платіжних документів постачальника може виконуватися лише за зго

Структура тексту та реквізити заяви-зобов’язання
Заява-зобов’язання – документ, що є різновидом термінового зобов’язання, яке оформляється з метою отримання кредиту за спеціальними позиковими рахунками. Такі позики (кред

Особливості оформлення заявки
Заявка – документ, що використовується для організації операцій купівлі-продажу. Зокрема заявка використовується при купівлі валюти на Міжбанківській валютній біржі.

Квитанція і накладна як обліково-фінансові документи
Квитанція – документ, що видається установам (організаціям, підприємствам) на підтвердження одержання певних матеріальних цінностей і грошових коштів. Квитанція, як правило, склада

Оформлення відкриття рахунка в банку
Підприємство (установа, організація) для зберігання грошей та здійснення розрахунків відкриває в банку рахунки залежно від виду діяльності – розрахункові, поточні та інші. Підприємство має

Використання
1. Чеки заповнюються та підписуються від руки чорнилом, кульковою ручкою або з використанням технічних засобів. 2. Отримувача вказують після слів ,,Кому”. При розрахунках за товари

Тестові завдання
1. Лист, що укладається з метою підтвердження фінансово-розрахункових зобов’язань, називається: а) супровідним; б) гарантійним; в) рекламаційним; г) інформаційни

Організація прийому закордонної делегації
Мета візиту може бути наступною: з'ясування можливостей встановлення контактів; проведення переговорів; підписання документів; організація семінару, ярмарку, виставки і т. ін. До пр

Зустріч закордонної делегації, протокольні вимоги. Привітання й представлення. Урочистий прийом керівником фірми, вимоги етикету до чоловіків, жінок
Основними протокольними правилами є такі. По-перше, ранг і посада глави делегації, що зустрічає, повинні відповідати рангові й посаді керівника делегації, що приїжджає. По-друге,

Розміщення в автомобілях та проїзд делегацій. Візит увічливості
Місця в автомобілях поділяються на почесні та менш почесні. Першим почесним місцем є місце на задньому сидінні справа за рухом автомобіля. Машина подається правими дверцятами до тротуару.

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Укажіть можливі варіанти мети офіційного візиту іноземної делегації: а) з'ясування можливостей встановлення контактів; б) проведення переговорів; в) підписання докумен

Дипломатичні документи. Структура текстів: протокольна формула, смислове ядро, аргументаційна частина, викладення фактів
Дипломатичні документи — одна із форм дипломатичної діяльності держави, спрямована на здійснення цілей і завдань зовнішньої політики. Дипломатична документація держав досить різноманітна.

Дипломатичне листування
Дипломатичні документи — це офіційні документи, «державні папери». Для мови дипломатичних документів особливо важливим є (і саме в цьому її специфіка) не стилістична довершеність, не музикал

Види дипломатичного листування
ВЕРБАЛЬНА НОТА — найпоширеніший нині документ. Міністерство закордонних справ і посольства ведуть дипломатичне листування в основному шляхом обміну вербальними нотами. Вербальні но

Інші форми дипломатичної діяльності
Оскільки поняття «дипломатичне листування» охоплює лише ті дипломатичні документи, що надсилаються певному адресату (адресатам) і на які отримувачі повинні у свою чергу давати відповідь в аналогічн

ТЕСТОВІ ЗАВДАННЯ
1. Дипломатичні документи – це: а) одна із форм дипломатичної діяльності, спрямована на здійснення цілей і завдань зовнішньої політики; б) участь у міжнародних конгресах, конферен

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги