рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

ПРОГРАМА РОБОТИ

ПРОГРАМА РОБОТИ - раздел Образование, Матеріалознавство   2.1Ознайомитися З Методами Металографічного Аналізу Матеріалі...

 

2.1Ознайомитися з методами металографічного аналізу матеріалів.

2.2 Вивчити макроструктурний метод аналізу матеріалів.

2.3 Вивчити методи приготування макрошліфів.

2.4 Вивчити мікроструктурний метод аналізу матеріалів.

2.5 Вивчити методи приготування мікрошліфів.

2.6 Вивчити будову та призначення металографічного мікроскопу МДМ-7.

2.7 Ознайомитися з будовою та призначенням електронного мікроскопу ЕМВ-100 ВР.

 

3 ПИТАННЯ ДЛЯ САМОПІДГОТОВКИ

 

3.1 Методи металографічного аналізу.

3.2 Макроструктурний метод аналізу матеріалів.

3.3 Що таке макрошліф?

3.4 Як приготувати макрошліф?

3.5 Мікроструктурний метод аналізу матеріалів.

3.6 Що таке мікрошліф?

3.7 Як приготувати мікрошліф?

3.8 Будова та робота металографічного мікроскопу МДМ-7.

3.9 Будова та робота електронного мікроскопу ЕВМ-100 ВР.

[1,с.36-42; 2, с.5-12]

 

 

4 ТЕОРЕТИЧНІ ВІДОМОСТІ

 

Металографічний аналіз поділяється на мікро і макроаналіз.

Макроаналіз досліджує будову сплавів без застосування будь-яких приладів, або при невеликих збільшеннях (до 30 разів). Будова металів та сплавів, яка досліджується таким чином, називається макроструктурою.

Макроструктурний метод дослідження матеріалів поділяється на два види:

- вивчення макрошліфів;

- вивчення зломів.

Макрошліфом називається зразок матеріалу, приготовлений для макродослідження і розглянутий неозброєним оком або за допомогою лупи.

Поверхня макрошліфу, що вивчається, повинна бути плоскою. Розміри макрошліфу визначаються розмірами деталі, що досліджується. Деталь розрізають на 2 частини. Поверхню деталі отримують на токарному, фрезерному або плоскошліфувальному верстатах у залежності від форми деталі і її твердості, потім шліфують різними номерами шліфувального паперу, послідовно від грубого номеру до тонкого, повертаючи при кожному переході макрошліф на 900.

Після шліфування для виявлення макроструктури шліфи піддають глибокому травленню хімічними реактивами (розчинами і сумішами кислот і лужностей), які вибирають в залежності від складу і мети дослідження.

Макроаналіз дозволяє встановити:

1) будову металу у литих металах (зернисту, дендритну), наявність і характер розподілення зон кристалізації, усадочної раковини, бульбашок, тріщин;

2) хімічну неоднорідність, яку одержують в процесі кристалізації (називається ліквацією);

3) будову металу після гарячої обробки тиском (прокатки, штампування, кування). В процесі обробки тиском зерна металу, а також неметалічні включення подрібнюються і витягуються уздовж напрямку деформації, створюючи волокнистість. Механічні властивості металу можуть бути різними в залежності від напрямку волокон.

4) неоднорідність складу і структури, яка утворюється термічною або хімічно-термічною обробкою (глибину і характер розподілу загартованого, цементованого, азотованого, ціанованого шарів).

Вивчення зломів проводиться неозброєним оком або за допомогою лупи. За виглядом злому можна судити про величину зерен металу, наявність перегріву, причині руйнування (втомлений злом). В зломі деформованої сталі (прокатної, кованої, штампованої) просліджуються розшарування, шиферність і флокени (білі плями). В листовій сталі можуть спостерігатись крихкість, шорсткість і каменевидний злом.

Мікроаналізом називається дослідження внутрішньої будови металів і сплавів за допомогою металографічного мікроскопу при збільшенні від 50 до 1500 раз і електронного мікроскопу при збільшенні від 5000 до 100000 разів. Внутрішня будова металу, що вивчається за допомогою мікроскопу, називається мікроструктурою.

Мікроаналіз дозволяє визначити структуру металу в литому, відпаленому стані, а після термічної обробки і пластичної деформації – величину зерен металу.

Мікрошліфом називається зразок металу, спеціально підготовлений для дослідження мікроструктури під мікроскопом. На відміну від макрошліфів, розміри мікрошліфів не перевищують звичайно розмірів циліндру діаметром 12 мм і висотою 10 мм або паралелепіпеда з площею основи 12х12 при висоті 10 мм. Якщо розмір мікрошліфа визначається меншими розмірами зразка, що досліджують (лист, дріт, тонка пластинка), то вирізають кільце з металевої труби і зразок заливають в кільці розплавленою сіркою, бакелітом або легкоплавким сплавом.

Заготовку для мікрошліфа вирізають ножівкою з місця на деталі, що нас цікавить, або відрізають тонким шліфувальним кругом (якщо деталь тверда) із сильним охолодженням, щоб деталь не нагрівалась, бо мікроструктура деталі при нагріванні може змінитися. Якщо сплав крихкий, заготовку відбивають молотком, потім торцюють по площині на наждачному колі або напилком. Шліфування мікрошліфа проводять більш ретельно, ніж макрошліфа. Самий грубий шліфувальний папір кладуть на товсте скло, зразок притискають заторцьованою стороною до паперу і водять в одному напрямку обернено-поступально до видалення рисок, які залишилися після торцювання. Потім беруть папір наступного номеру (менш грубого), повертають мікрошліф на 900 і ведуть шліфування у напрямку, перпендикулярному до рисок, залишених від попереднього шліфування, до тих пір, доки сліди попередніх рисок не будуть видалені.

Після шліфування мікрошліфи полірують на полірувальному колі, яке обтягують тканиною, фетром або бархатом. Поверхню кола змочують полірувальними пастами (окисом алюмінію Al2O3, окису хрому Cr2O3, окисом заліза Fe3O4 та ін.). Після полірування зразок промивають водою і просушують прикладанням фільтрувального паперу до полірованої поверхні зразку.

На полірованому шліфі під мікроскопом видно неметалеві включення (графіту, сульфідів, окислів), тріщини, раковини.

Для виявлення мікроструктури мікрошліф необхідно протравити спеціальними реактивами (водним або спиртовим розчинами кислот або лугів, або сумішшю різних кислот).

Різноманітні структурні складові зерен мікрошліфа і межі зерен травляться неоднаково, тому на поверхні мікрошліфа з'являється мікрорельєф, який по різному висвітлює світло при розглядані поверхні мікрошліфа під мікроскопом, що дозволяє побачити мікроструктуру.

Головна відмінність металографічного мікроскопу від біологічного полягає в тому, що мікроструктура в металографічному мікроскопі розглядається у відбитому світлі. Принципова схема металографічного мікроскопа МДМ-7 показана на рисунку 1.

Світлові промені від електричної лампи 1 проходять через колектор 2 (збиральна лінза) і, відбиваючись від дзеркала 3, попадають на світлофільтр 4 і потім на апертурну діафрагму 5, лінзу 6, фотозатвір 7, польову діафрагму 8, переломлюються пентапризмою 9, входять через лінзу 10, попадають на відбивну пластинку 11 і через об’єктив 12 попадають на поверхню мікрошліфа 13, проходячи через отвір предметного столика, на якому встановлений мікрошліф. Відбившись від поверхні мікрошліфа, промені проходять через напівпрозору відбивну пластинку 11, аналізатор 20 і ахроматичну лінзу 14 і попадають на дзеркало 15. Дзеркало відхиляє промені в сторону окуляра 16, і ми бачимо відображення мікроструктури, дивлячись в окуляр. Коли мікроструктуру фотографують, дзеркало 15 висувається переміщенням тубуса разом з окуляром 16 і промені направляються крізь фотоокуляр 17 на дзеркало 18, відбившись від якого, попадають на матове скло 19 і дають на ньому зображення мікроструктури. Якщо замінити матове скло касетою з фотопластинкою, то можна одержати приховане зображення мікроструктури.

 

1 – лампа; 2 – колектор;

3 – дзеркало; 4 – світлофільтр;

5 – апертурна діафрагма;

6 – лінза; 7 – фотозатвір;

8 – польова діафрагма;

9 – пентапризма; 10 – лінза;

11 – відбиваюча пластина;

12 – об’єктив; 13 – мікрошліф;

14 – ахроматична лінза;

15 – дзеркало; 16 – окуляр;

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Матеріалознавство

Таврійська державна агротехнічна академія... Кафедра Технологія...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ПРОГРАМА РОБОТИ

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

ПРОГРАМА РОБОТИ
2.1 Вивчити методи визначення твердості, знати схеми визначення твердості на приладах Бринеля та Роквелла. 2.2 Вивчити будову та роботу приладу Бринеля (ТШ-2) та мікроскопу МПБ-2.

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
7.1 Що називається твердістю? 7.2 Які існують методи визначення твердості? 7.3 Принцип визначення твердості за Бринелєм. 7.4 Яка будова і як працює прилад Бринеля?

ПРОГРАМА РОБОТИ
2.1 Вивчити методику визначення твердості металів та сплавів за Бринелєм, Роквеллом, Віккерсом 2.2 Визначити навантаження, діаметр кульки, наконечник та час витримки 2.3 Знайти тв

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
7.1 Від чого залежить величина навантаження, діаметр кульки та час витримки під навантаженням при випробуванні твердості на приладі Бринеля? 7.2 Як вибрати тип наконечника та навантаження

Поляризатор
  Рисунок 1 - Оптична схема металографічного мікроскопа МДМ-7     Вивчення мікроструктури металів і сплавів на електронному мікро

ПРОГРАМА РОБОТИ
  2.1 Вивчити термічний метод дослідження металів та сплавів і будування діаграм стану сплавів. 2.2 Побудувати криві охолодження для декількох сплавів системи "свинець-с

Таблиця 1 - Характеристика термопар
Умовне позначення термопари Найменування термопари Межа виміру, о С ПП – 1 Платино-платинородієві

ПРОГРАМА РОБОТИ
2.1 Зобразити діаграму стану Pb-Sb та Cu-Ni, проставити температуру, концентрацію та написати структури та фази, які знаходяться в зонах діаграми. 2.2 Проаналізувати сплави заданої концент

ПРОГРАМА РОБОТИ
2.1 Вивчити фази та структури, які утворюються в залізовуглецевих сплавах. 2.2 Вивчити області діаграми залізо-цементит, а також структурні перетворення, які відбуваються на лініях діаграм

Правило фаз.
Правило фаз (С = К – Ф +1) дозволяє без експериментальних досліджень збудувати криву охолодження сплаву будь-якої концентрації. Для того, щоб це зробити, необхідно попередньо навчитись визначати фа

ПРОГРАМА РОБОТИ
Ознайомитися зі структурами відпалених вуглецевих сталей, вміти класифікувати та маркувати вуглецеві сталі   3 ПИТАННЯ ДЛЯ САМОПІДГОТОВКИ 3.1 Що явл

За призначенням
Залежно від призначення вуглецеву сталь поділяють на конструкційну та інструментальну. Конструкційну сталь поділяють на сталь звичайної якості і якісну. Конструкційну вуглецеву сталь звича

ПРОГРАМА РОБОТИ
Вивчити вплив домішок та швидкості охолодження на структуру чавунів. Вивчити під мікроскопом структури білих, сірих, ковких та високоміцних чавунів.   3 ПИТАННЯ ДО СА

На структуру чавуну
Більша частина вуглецю в сірому чавуні перебуває у вигляді лусочок графіту, який частково роз’єднує металічну основу сплаву і тому надає чавуну крихкості. Вміст вуглецю в сірому чавуні не перевищує

ПРОГРАМА РОБОТИ
2.1 Ознайомитись з теоретичними основами термічної обробки сталі. 2.2 Вивчити головні структурні перетворення в сталі при різних видах термічної обробки. 2.3 Вивчити основні спосо

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
7.1 Що таке гартування? 7.2 Які основні способи гартування? 7.3 Які структури одержують при ізотермічному гартуванні сталі? 7.4 Які структури одержують при бездифузійному

Лабораторна робота № 10
ВІДПУСК, ВІДПАЛ ТА НОРМАЛІЗАЦІЯ   1 МЕТА РОБОТИ   Закріпити теоретичні знання по відпуску, відпалу та нормалізації сталі, розібратись

ПРОГРАМА РОБОТИ
  2.1 Вивчити основні ознаки класифікації легованих сталей. 2.2 Вказати літерні позначення легуючих елементів у маркуванні легованих сталей і сплавів. 2.3 Розшифрува

За призначенням
Залежно від призначення леговану сталь поділяють на конструкційну, інструментальну і сталь з особливими фізико-хімічними властивостями. Конструкційну сталь застосовують для виготовл

ПРОГРАМА РОБОТИ
  2.1 Вивчити мікроструктуру і властивості відпаленої, нормалізованої, загартованої, відпущеної і цементованої вуглецевої сталі. 2.2 Вміти відобразити мікроструктуру вуглецев

ПРОГРАМА РОБОТИ
2.1 Вивчити властивості кольорових сплавів на основі міді, алюмінію, та бабітів за літературою. 2.2 Вивчити за готовими шліфами мікроструктуру зразків сплавів кольорових металів та бабітів

ПИТАННЯ ДЛЯ САМОКОНТРОЛЮ
7.1 Які бувають мідні сплави? 7.2 Що таке бронза? Як вона маркується? 7.3 Що таке латунь, яка вона буває та як маркується? 7.4 Які бувають алюмінієві сплави? 7.5

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги