рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Урок №5. Дифамація. Частина 1

Урок №5. Дифамація. Частина 1 - раздел Образование, Урок №1. Органи влади Тема 5. Дифамація (Частина 1)    ...

Тема 5. Дифамація (частина 1)

 

 

Дифамація – це поширення про особу недостовірної інформації, яка принижує її честь та гідність, завдає шкоди діловій репутації. Дифамація є синонімом до терміну «приниження честі, гідності та ділової репутації». Загалом, українське законодавство не вживає терміну дифамація, однак як лаконічне змістовне слово іншомовного походження це слово активно використовується на практиці.

 

Найближчим українським відповідником дифамації є термін «наклеп». До 2001 року під «наклепом» в України було прийнято розуміти навмисне поширення недостовірної інформації з метою принизити честь і гідність, що тягло за собою кримінальну відповідальність. У 2001 році відповідність за наклеп (так само, як і за образу) була вилучена із кримінального кодексу. Після цього жоден закон не дає визначення терміну наклеп, а відповідальність за поширення інформації залишилася лише цивільно-правовою (як правило, у вигляді зобов’язання поширити спростування та компенсувати у грошовій формі моральну шкоду). Щоправда, деякі гарячі депутати періодично вносять до парламенту законопроекти щодо повернення кримінальної відповідальності за наклеп, як це нещодавно сталося із законопроектом Віталія Журавського утім, на щастя, вони не доходять до другого читання.

 

Деякі дифамаційні позови в Україні сягали мільйонів гривень. Так, газета «Вечірні Відомості» програла 5 мільйонів гривень футбольному клубу «Динамо» (Київ) у 1998 році. Як наслідок, газету довелося закрити через фінансові труднощі. Десять років потому, суд першої інстанції присудив 22 мільйони гривень бізнесмену Юрію Сидоренку за його позовом проти газети «Бізнес», проте після оскарження у вищих судах сумма зменшилася до кількох тисяч гривень. Утім з 2003 до 2011 року суми позовів не були значними, що було пов'язано з уведенням в законодавства системи стримування, яка полягала в тому, що якщо позивач заявляв більшу суму моральної шкоди, він мав сплатити пропорційну суму державного мита (до 10% заявленої суми). Однак, з набуттям чинності 1 листопада 2011 року Закону України «Про судовий збір» така система зникла, що спричинило збільшення кількості позовів і зростання сум шкоди, присуджених судами.

 

Отже, відповідальність за дифамацію встановлюється в судовому порядку. Для того щоб журналіста притягнути до відповідальності, потрібно встановити наявність таких елементів:

· факт поширення інформації;

· інформація має бути про особу, яка ініціює позов;

· інформація має бути недостовірною;

· інформація має принижувати честь і гідність.

 

Відсутність будь-якого з цих елементів означає неможливість відповідальності журналіста. Розглянемо детальніше кожне з положень.

 

Поширення інформації означає, що інформація була повідомлена принаймні одній людині за винятком тієї, про яку йдеться. Тобто у випадку, коли недостовірна інформація була повідомлена лише тій особі, якої вона безпосередньо стосується, не може бути підстав для позову, оскільки приниження честі і гідності має бути в очах інших осіб, які дізналися про цю інформацію. Таким чином, не буде факту поширення інформації, наприклад, у випадку направлення листа безпосередньо особі, навіть якщо ця особа вирішить, що у листі міститься недостовірна інформація про неї.

 

Відповідно до рішення Конституційного Суду України (рішення у справі Середюка від 10 квітня 2003 року – справа про поширення відомостей), також не буде поширення інформації з точки зору дифамації у випадку звернення громадянина до правоохоронних органів та інших органів з метою повідомити про факти неправомірних дій представників правоохоронних чи інших органів. Навіть якщо такі факти не підтвердяться, особа, щодо якої було поширено інформацію, не може подавати до суду позов щодо дифамації. Конституційний Суд мотивував своє рішення тим, що інше тлумачення призвело би до побоювання громадян писати скарги на незаконні дії у випадках, коли вони не володіють переконливим доказами фактів правопорушень. Якщо ця сама інформація буде повідомлена громадськості в інший спосіб – наприклад на прес-конференції або через ЗМІ, то це вже буде поширення інформації, щодо якого може бути поданий позов про дифамацію.

 

Інформація про особу. Подавати позов про дифамацію може особа, прямо або опосередковано ідентифікована у публікації чи іншому матеріалі, поширеному журналістом. Ідентифікація можлива як у формі прямої назви імені та прізвища, так і будь-яким іншим способом. Ключовим для ідентифікації є не наявність імені, а те, наскільки читачі можуть зрозуміти, про кого саме йде мова. Так, вказівка точної посади та місця роботи особи буде достатньою ідентифікацією, так само як і вказівка на її місце проживання. Прізвище та ім’я особи буде завжди ідентифікацією, незалежно від того, що в населеному пункті може проживати десятки людей з таким ім’ям. Тому, якщо ім’я вигадане, краще прямо про це зазначити, адже можуть бути проблеми у разі випадкового збігу імен та прізвищ. У спірних випадках, наприклад, коли людина описана через звички, зовнішність чи інші характеристики, суд буде встановлювати, чи була людина ідентифікована у статті, чи ні. Навіть якщо особу через завуальовану ідентифікацію впізнали лише декілька людей, цього буде достатньо для подання позову. Різниця буде лише в питанні шкоди – очевидно, що компенсація у такому випадку буде меншою.

 

Ідентифікація через приналежність до великої групи осіб. Якщо газетна публікація стосувалася великої групи осіб: всіх адвокатів, суддів чи журналістів, або українців чи росіян і таке інше, виникає питання, чи може представник цієї групи осіб захищати свою честь та гідність, посилаючись на свою приналежність до такої групи осіб, або від власного імені захищати у суді інтереси всієї групи в цілому. Відповідь на це питання – ні. По-перше, особа має право захищати лише власну честь, гідність та ділову репутацію, а не іншої особи чи групи осіб. По-друге, поширення інформації про велику групу осіб, яка нараховує сотні та тисячі людей, не сприймається як поширення інформації про кожну з них. Наприклад, надто нечітким буде змістовний зв’язок, якщо у публікації буде вказано, що всі адвокати брешуть, для того щоб читач моментально змінив думку про свого конкретного адвоката. Разом з тим, чим менша група, тим більше шансів, що кожна особа може подавати позов про захист власної честі і гідності. В Україні немає жодних чисельних критеріїв щодо розмірів соціальних чи інших груп осіб. Тоді як, в США, відповідно до прецедентної практики судів, таким числом є 25 осіб. Таким чином, якщо група менша за 25 осіб, то кожна особа може подавати позов про захист своєї честі, гідності чи ділової репутації.

 

Наведемо приклад: якщо написати у публікації, що «всі судді беруть хабарі», то така фраза стосуватиметься тисяч суддів. Навіть за своїм змістом вона швидше означатиме, що проблема корупції в судах є надзвичайно поширена, а не те, що кожен без винятку суддя є хабарником. Натомість, якщо написати, що «всі судді в Печерському районному суді міста Києва беруть хабарі», така група осіб суттєво звужується і за таких обставин кожен суддя вказаного суду матиме право подавати позов до суду.

 

Недостовірність. Відповідальність за поширення інформації може наставати тільки в тому випадку, якщо інформація недостовірна. Недостовірною є інформація, яка не відповідає істині. Синонімами, які вживаються у законодавстві, є також терміни «не відповідає дійсності» та «неправдива». Правдива інформація теж може шкодити репутації, навіть більше, аніж неправдива, однак наявність доказів правдивості однозначно звільняє особу від відповідальності за дифамацію.

 

У питанні правдивості або неправдивості слід також розуміти, що інформація поділяється на (1)факти та (2)оціночні судження (ідеї). Перші підлягають перевірці на достовірність, а другі – ні (питання щодо оціночних суджень буде розглянуте окремо).

 

Для оцінки достовірності більше значення має контекст інформації, тобто те, як її зрозуміють пересічні читачі чи глядачі, на яких спрямована інформація, а не буквально-дослівне значення слів, речень зображень. Інформація може бути визнана такою, що викладена неправдиво (і відповідно, недостовірно), через неправильне поєднання текстів та фотокарток або дикторського тексту і відеоряду, навіть коли ці елементи окремо є достовірними. Наприклад, в одному випадку газетна публікація про міліцейський рейд із затримання злочинця супроводжувалася реальною фотокарткою, на якій зображені міліціонери та затримана особа. Однак, фотокартка була взята із архіву та не мала прямого відношення до подій, описаних у статті, примітки про те, що фото з архіву теж не було. Зображена особа не була злочинцем, тоді як читачі сприйняли її саме так, що й дало підстави подавати позов про дифамацію.

 

Принижує честь, гідність, ділову репутацію. Навіть якщо інформація недостовірна, відповідальність за дифамацію може не наставати. Недостовірна інформація може не нести жодної шкоди, а може бути навіть позитивною щодо особи. Чи буде шкода, якщо журналіст полковника випадково назве генералом? Швидше за все, ні.

 

Приниження честі, гідності та ділової репутації розглядається через призму споживачів інформації. Інформація є принизливою, якщо ті, хто її отримав, почали після цього гірше думати про особу. Звичайно ці категорії є достатньою мірою оціночними, однак на суд покладено обов’язок заслухати та врахувати всі аргументи.

 

Варто зазначити, що журналіст не повинен нести відповідальності, якщо помилка була незначною, а шкода від поширення недостовірної інформації є такою ж, як і щодо достовірної інформації. Наприклад, якщо журналіст повідомив, що посадовця затримали за отриманий хабар у 100 тисяч доларів, і при цьому він помилився у цифрі, він не має нести жодної відповідальності. Адже у випадку повідомлення правдивої інформації – про хабар у 150 тисяч гривень – приниження честі і гідності буде таким же, або навіть більшим.

 

 

Додаткова література:

 

1. Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Українська Прес-Група» проти України» http://medialaw.kiev.ua/laws/laws_europe/71/

 

2. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним зверненням громадянина Сердюка В.А. про офіційне тлумачення положення частини першої статті 7 Цивільного кодексу Української РСР (справа про поширення відомостей) http://www.ccu.gov.ua/uk/doccatalog/list?currDir=9485

 

3. Рішення Верховного Суду України за скаргою закритого акціонерного товариства “Холдингова компанія “Бліц – Інформ” про перегляд справи у зв’язку з винятковими обставинами — справа за позовом колишнього президента “Холдингова компанія “Бліц – Інформ” до газети «Бізнес».

 

4. Рішення Верховного Суду України за скаргою посадової особи – голови обласної ради про захист честі, гідності, ділової репутації та відшкодування моральної шкоди http://reyestr.court.gov.ua/Review/14405568

 

5. Українських журналістів визнали «вартовими собаками демократії»

Вікторія Бутенко, Тетяна Котюжинська

http://dt.ua/ARCHIVE/ukrayinskih_zhurnalistiv_viznano_vartovimi_sobakami_demokratiyi-43039.html

 

6. Інститут дифамації і українське законодавство щодо захисту честі, гідності та ділової репутації (співвідношення та вибір пріоритету в судовій практиці)

Дмитро Луспеник, суддя

http://media-yuryst.com/instytut_dyfamatsiyi_i_ukrayinske_zakonodavstvo_shchodo_zakhystu_chesti_hidnosti_ta_dilovoyi_reputatsiyi_spivvidnoshennya_ta_vybir_priorytetu_v_sudoviy_praktytsi.aspx

 

 

7. Судова практика з питань захисту честі, гідності та ділової репутації

Українська асоціація видавців періодичної преси

http://www.uapp.org/jur/8789.html

 

8. Особливості цивільно-правової відповідальності засобів масової інформації за поширення недостовірної інформації

Роман Головенко

http://media.parlament.org.ua/ss_analitics/action/article_detail/article_id/706/

 

9. «Проблеми захисту честі, гідності й ділової репутації особи в Цивільному кодексі України»

Кохановська О.В.

http://www.scourt.gov.ua/clients/vs.nsf/0/C31366E8AB1A22C6C2257045004D0477?OpenDocument&CollapseView&RestrictToCategory=C31366E8AB1A22C6C2257045004D0477&Count=500&

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Урок №1. Органи влади

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення versus Державний комітет телебачення і радіомовлення... На перший погляд дуже складно розібратися у чому різниця між цими двома дуже... Урок Доступ до інформації...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Урок №5. Дифамація. Частина 1

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Тема 1. Органи влади в інформаційній сфері: структура та компетенція. Інформаційне законодавство
Держава здійснює регулювання суспільних відносин використовуючи цілу систему органів влади. Для того щоб уявляти діяльність держави в інформаційній сфері, потрібно знати завдання і повноваження кож

Верховна Рада України
Верховна Рада України є єдиним органом законодавчої влади. Повноваження Верховної Ради України можна розділити на дві частини: нормотворчі та кадрові. У межах нормотворчих повноваже

Ради національної безпеки і оборони України
До повноважень Ради національної безпеки і оборони України відносяться питання інформаційної безпеки. Відповідно до статті 107 Конституції України, Рада національної безпеки і оборони України є коо

Кабінет Міністрів України
З поверненням Конституції України 1996 року, а також у зв’язку зі змінами в законодавстві Кабінет Міністрів України отримав свою частку впливу в інформаційній сфері. Перш за все, це стосується підп

Національна рада України з питань телебачення і радіомовлення
Національна рада є незалежним позавідомчим органом, вона не входить до структури Уряду, тобто не підконтрольна Кабінету Міністрів України. Національна рада подає звіт Верховній Раді України та През

Державний комітет телебачення і радіомовлення
Незважаючи на свою назву, Державний комітет лише частково має справу з телебаченням і радіо. Насправді, він є основним урядовим органом відповідальним за інформаційну політику в державі, в тому чис

Міністерство юстиції України та Державна реєстраційна служба
З 2006 до 2010 Міністерство юстиції України виконувало функцію державної реєстрації друкованих видань та інформаційних агентств. Як вже зазначалося, до 2006 року цю функцію виконував Держкомтелерад

Державна служба інтелектуальної власності
Окремо згадаємо про ще один орган, дотичний до медіа сфери – Державну службу інтелектуальної власності України, яка також є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і ко

Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі
Ще один орган дотичний медійної сфери, що не входить до жодної з гілок влади є Національна експертна комісія України з питань захисту суспільної моралі (НЕК) – постійно діючий державний позавідомчи

Право на інформацію
  Змістом права на інформацію є можливість кожного вільно збирати, зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на власний вибір. Це право, я

Законодавчі гарантії права на інформацію
  Під час захисту права на інформацію журналіст повинен знати, що право кожного на інформацію в Україні гарантується Конституцією України, законами та підзаконними актами. Основу прав

Що таке запит на інформацію?
  Запит на інформацію є однією з основних форм реалізації права на доступ до публічної інформації, яку передбачає Закон України „Про доступ до публічної інформації” (надалі — ЗДПІ). В

Що можна запитувати?
  Предметом запиту на інформацію може бути будь-яка відкрита публічна інформація, а у певних випадках і публічна інформацію з обмеженим доступом, якщо право суспільства в її от

Хто має відповідати на запити?
  Новий закон про доступ до публічної інформації суттєво розширив перелік осіб, що зобов’язані відповідати на запит. Стаття 13 ЗДПІ наводить перелік таких осіб — це суб'єкти в

Реквізити інформаційного запиту. Подання запиту
  Як вже зазначалося, запит на інформацію повинен містити обов'язкові реквізити (ч.5 ст.19 ЗДПІ), відсутність яких може призвести до його ігнорування або відмові у розгляді:

Розгляд інформаційного запиту та відповідь на нього
  Стаття 16 Закону визначає, що запит, зареєстрований у встановленому розпорядником інформації порядку, обробляється відповідальними особами з питань запитів на інформацію. П

Відшкодування витрат
  Однією з новел ЗДПІ є положення про відшкодування фактичних витрат у разі виготовлення копій документів. Так, у випадку, якщо ви хочете отримати інформацію, що міститься в документа

Особливості доступу до реєстрів і архівів
  Законодавством може бути встановлений особливий порядок отримання інформації у певних розпорядників. Зокрема це стосується архівної і статистичної інформації, а також інформації дер

Режими доступу
  Вся інформація відповідно до ст. 20 закону про інформацію інформації поділяється на відкриту інформацію та інформацію з обмеженим доступом. У свою чергу, інформація з

Відкрита інформація
  Зауважимо, що закон про доступ до публічної інформації базується на принципі максимальної відкритості, а відтак обмеження в доступі може відбуватися лише за наявності законних на те

Конфіденційна інформація
  Конфіденційна інформація - інформація, доступ до якої обмежено фізичною або юридичною особою (крім суб'єктів владних повноважень). Такі особи самостійно і за своїм бажанням в

Службова інформація
  Категорія «службова інформація» є новим режимом інформації. Для журналіста цей режим може становити одну з найбільших перешкод в отриманні публічної інформації від суб'єктів

Таємна інформація
  Стаття 8 ЗДПІ визначає таємну інформацію як таку, розголошення якої може завдати шкоди особі, суспільству і державі і доступ до якої обмежується відповідно до проведеного трискладов

Державна таємниця
  Державною таємницею є таємна інформація, що охоплює відомості у сфері оборони, економіки, науки і техніки, зовнішніх відносин, державної безпеки та охорони правопорядку, розг

Трискладовий тест
  Закон про доступ до публічної інформації передбачив, що обмеження в доступі до інформації можливе лише за умови проведення відповідальною особою розпорядника перевірки за спеціальни

Умова 3. Шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес у її отриманні.
    Доступ до інформації має бути обмежено лише, якщо є в наявності всі три умови. Рішення про віднесення інформації до інформації з обмежени

Відповідальність за розголошення інформації з обмеженим доступом
  Журналіст, який розголосить інформацію з обмеженим доступом, може бути притягнутий до юридичної відповідальності, зокрема до кримінальної та цивільної. Як вже зазначалося вище, журн

Звільнення журналістів від відповідальності
  Перші спроби увести в українське законодавство звільнення від відповідальності за поширення суспільно значимої інформації, яка містилася в документах з обмежувальним грифом було уве

Відповідальність посадових та службових осіб за порушення права на доступ до інформації
  Закон про доступ до публічної інформації встановлює право на оскарження рішень, а також дії/бездіяльності розпорядників інформації, а так само відповідальність за такі дії.

Захист посадових та службових осіб
  Закон про доступ до публічної інформації у статті 11 чи не вперше встановив захист чиновників - "викривачів" за поширення інформації, що становить суспільний інтерес:

Тема 4. Захист журналістських джерел
  Журналісти виконують свої професійні обов’язки, володіючи переважно тими ж правами, які належать всім без винятку, зокрема, правом на свободу слова та правом на доступ до інформації

Урок №6. Дифамація. Частина 2
Тема 6. Дифамація (частина 2)   Сторони у справах про дифамацію. Як і в більшості цивільних судових процесів, сторонами у справах про дифамацію є пози

Тема 7. Дифамація. Звільнення від відповідальності
  Законодавство передбачає низку випадків, коли журналіст або інша особа, яка поширила інформацію, не буде нести відповідальність за її зміст. Найчастіше це пов’язано з тим, що журнал

Оціночні судження
  Інформацію поділяють на факти та оціночні судження. Якщо достовірність фактів можна перевірити, то достовірність оціночних суджень встановити неможливо. Не можливо переконливо довес

Добросовісність журналіста
  Положення щодо оціночних суджень є універсальним захистом, яким мають право користуватися як журналісти, так і будь-які інші особи. Поряд з цим, закон містить ще одну форму захисту,

Звільнення від відповідальності за законом про пресу та законом про телебачення
  Закон України „Про друковані засоби масової інформації (пресу) в України та Закон України „Про телебачення і радіомовлення” передбачають майже ідентичний перелік підстав, які звільн

Данило Леонарди. Европейский Суд по правам человека: разграничение между утверждением о факте и выражением мнения
http://www.medialaw.ru/publications/books/art10/2.html (дуже хороша стаття для тих, хто хоче детально розібратися в оціночних судженнях)   2. Рішенн

Про дифамацію в політичному процесі
http://justinian.com.ua/article.php?id=430   7. Спеціальні випадки звільнення ЗМІ від відповідальності за поширення недостовірної інформації http://www.telekritika.u

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги