рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Вивчення умов сплавоутворення при реакційному спіканні порошків системи Fe – Ti – C

Вивчення умов сплавоутворення при реакційному спіканні порошків системи Fe – Ti – C - раздел Образование, Об’єкт дослідження – порошкові карбідосталі що виготовлені з сумішей єлементарних порошків   Аналіз Отриманих Вище Результатів, Рівно Як І Відомі Дані Інш...

 

Аналіз отриманих вище результатів, рівно як і відомі дані інших авторів [59, 61, 61], показують, що при використанні традиційної технології отримання карбідосталей, що включає помел і змішування шихти, що складається з порошків карбіду титану і сплаву на основі заліза, не вдається повною мірою реалізувати їх позитивні властивості із-за неповної змочуваності карбіду титану сталевою зв'язкою і інтенсивного зростання карбідних зерен в процесі рідкофазного спікання. Часткове окислення карбідних частинок, що відбувається при помелі шихти, погіршує їх змочуваність розплавом стали і веде до появи важкоусувуваних пор, що істотно знижують механічні властивості матеріалу. Крім того, неможливість надійно забезпечити чистоту міжфазних меж в спеченому матеріалі знижує міжфазну міцність композиту, що також негативно позначається на його показниках міцності.

При рідкофазному спіканні сплавів TiC - сплав на основі заліза рідка фаза заповнює проміжки між твердими частинками і викликає взаємне переміщення частинок під впливом сил поверхневого натягу. При цьому, процес спікання супроводжується розчиненням в рідкій фазі дрібних карбідних частинок і перенесенням їх речовини на крупніші. В результаті дрібні частинки зникають, а крупні ще більш збільшуються. У зв'язку з цим, при використанні традиційної технології отримання карбідосталей із застосуванням рідкофазного спікання, достатньо складно одержати дрібнозернисту структуру, оскільки необхідність отримання щільного сплаву зумовлює застосування досить високої температури спікання, що активує, разом з ущільненням композиту, активний ріст зерен.

Проте, з досвіду отримання і обробки гетерофазних матеріалів відомо, що якнайкращий зв'язок між фазами забезпечується в умовах виділення фаз при розпаді твердих розчинів. Це ж явище може спостерігатися при виділенні карбідних фаз з матриці на основі інтерметаллідов. У разі реалізації цього ефекту з'являється можливість впливати на швидкість росту карбідних зерен, що зароджуються, і тим самим формувати дрібнозернисту структуру, здатну підвищити як физико-механічні параметри матеріалу, так і його зносостійкість.

У зв'язку з вищевикладеним, був запропонований новий підхід до отримання високозносостійких дрібнозернистих композитів системи карбід титану - сплав на основі заліза, що полягає в тому, що карбідна фаза не вводиться в початкову шихту у вигляді порошку карбіду титану, а формується в процесі сплавообразованія при спіканні порошкових сумішей, що складаються з порошків титану, заліза (стали) і вуглецю [62, 63].

Суть такого підходу заснована на наступних міркуваннях. Аналіз діаграми стану Fe – Ti (рис.2.2) показує, що у області концентрацій Ti близько 53 ÷ 77 % (ат.) у системі існує низькотемпературна евтектична зона з температурою плавлення 1085 0С. З діаграми стану видно, що при нагріванні порошкової суміші вище вказаної температури сплав складатиметься з інтерметалліда FeTi і Ti. При додаванні до такого сплаву вуглецю, що знаходиться в порошковій суміші, і враховуючи високу спорідненість вуглецю до титану і хорошу його розчинність в залізі, створюються сприятливі умови для активної взаємодії між компонентами шляхом реалізації відомих реакцій:

  TiFe + C ® TiC + Fe; (3.1)
Ti + C ® TiC;

частинок карбіду титану, що супроводжуються виділенням в результаті реакцій.

Реакційне спікання зпресованих заготовок проведене в по схемі контейнера з плавким затвором показоно на рисунку 3.2. На рис. 3.1 показаний зовнішній вигляд зразків після пресування.

Рисунок 3.1 – Зразки отримані після пресування

 

Рисунок 3.2 – Схема спікання зразків в контейнері з плавким затвором, при наявності графітової труби.

Результати експериментального спікання показують, що при 1000 0С зразки практично не спекаются і є рихлою губкою із слабкими міжчастковими зв'язками.

Підвищення температури спікання до 1200 0С істотно змінює характер одержуваного матеріалу. Зразки після спікання при таких температурах є достатньо міцними, але розділений на прошарки конгломерати, зразки, що нагадують на вигляд, одержувані при СВС синтезі. При цьому після спікання спостерігається помітне об'ємне зростання пресовок. Зовнішній вигляд зразків після спікання показаний на рис. 3.3.

 

Рисунок 3.3 - Зовнішній вигляд зразків після спіканн в контейнері з плавким затвором

 

Мікроструктури сплавів, одержаних при реакційному спіканні сумішей, розрахованих на формування різних стехіометричних значень TiСx, представлені на рисунках 3.3 а, б. Структури характеризуються рівномірно розподіленими за розміром карбідними зернами, оточеними прошарками металевої зв'язки. Розмір карбідних зерен складає 0,6 - 2 мкм, зерна боридів приблизно в2 – 3 рази меньші.

Фотографії мікроструктури матеріалу зразків приведені на рис. 3.4 а,б.

а)

б)

а – Fe-Ti-C (×150);

в - Fe-Ti-C (×600);

Рисунок 3.4 а - Мікроструктура матеріалів системи Fe-Ti-C

а)

б)

а - Fe-Ti-B4C (×150);

б - Fe-Ti-B4C (×600)

Рисунок 3.4 б - Мікроструктура матеріалів системи Fe-Ti- B4C

 

Детальне вивчення мікроструктур показало, що при структутворені має місце акомодація карбідних зерен в місцях їх зближення, причому металевий прошарок між зернами зберігається і в структурі практично не спостерігається зрощення карбідних зерен. Карбідні зерна рівномірно розподілені по об¢єму і відносно однорідні за розміром.

 

Таблиця 3.1 – Результати вимірювання мікротвердості фаз

Фаза Н, кг/мм2
Fe –Ti – C Fe – Ti – B4C
TiC 2950 – 3000 2850 – 2970
Fe3C 930 – 1050 800 – 1000
TiB 2700 – 2800
TiB2 3300 – 3370
Fe 75 – 90
Ti 98 – 105
FeB 730 – 790

 

Рентгенівський аналіз сплавів показав наявність в сплаві фаз: у системі Fe - Ti - C: основа TіC, проте прісуцтвуєт незначна кількість Fe, що не прореагували, Ti і C, відмічена наявність цементіта; у системі Fe - Ti - В4С: також переважна наявність TіC, Ti, що не прореагував, а також FеB, Ti2В5 (рис. 3.5 а, б).

 


 

(а)
(б)
Рисунок 3.5 а – Дифрактограми вихідних порошкових сумішей та спечених зразків сплавів вихідна порошкова суміш (а), сплав системи Fe – Ti – C (б)  

 

 


 

(в)
(г)
Рисунок 3.5 б – Дифрактограми вихідних порошкових сумішей та спечених зразків сплавів вихідна порошкова суміш (в), сплав системи Fe – Ti – B4C (г)  

 

евтектичної температури (1085 0C). При цьому, проте, можливий лише дифузійний механізм взаємодії на контактних поверхнях частинок компонентів.

Після досягнення вказаної евтектичної температури в областях, близьких до контактних зон, починається розм'якшення і плавлення компонентів; поверхня контакту між компонентами швидко збільшується і між ними починається хімічна реакція відповідно до рівняння (3.1). При цьому, взаємодія між титаном і вуглецем супроводиться екзотермічною реакцією, проходження якої підтверджується даними ДТА суміші титану, заліза і вуглецю (рис.3.6).

 
 

а)

б)

а) – при вмісті в суміші 45%Ті;

б) – при місті в суміші 75% ті

Рисунок.3.6. - Крива ДТА системи залізо – Ti - C

 

При нагріванні суміші порошків Fe + Ti + С не виявлено поглинання тепла, проте має місце його виділення в результаті екзотермічної реакції між компонентами, причому початок реакції відповідає діаграмній температурі плавлення залізо титанової евтектики - 1085 0С. Ймовірно, ендотермічний ефект плавлення перекривається значно могутнішим екзотермічним ефектом.

Одним найбільш з важливих параметрів екзотермічної реакції є адіабатична температура tад., тобто температура, до якої мимоволі нагрівається система при протіканні даної реакції. Наявність рідкої фази максимально сприяє контакту взаємодіючих компонентів, а тепло, що виділяється в результаті проходження екзотермічної реакції, додатково стимулює її розвиток.

Отримані результати дозволяють скласти уявлення про механізм сплавообразованія при спіканні порошкових сумішей системи. Одним з найбільш важливих параметрів екзотермічної реакції є адіабатична температура tад., тобто температура, до якої самовільно нагрівається система при протіканні даної реакції. Наявність рідкої фази максимально сприяє контакту взаємодіючих компонентів, а тепло, що виділяється в результаті проходження екзотермічної реакції, додатково стимулює її розвиток.

Унаслідок виділення з рідкої фази частинок карбіду титану, розплав поступово обідняється титаном; при цьому, відповідно до діаграми стану Ti - Fe, в складі сплаву, що змінюється, підвищується температура ліквідус, а потім - і солідус, і після максимально повного проходження реакції формування карбідів відбувається кристалізація розплаву з виділенням частинок TiСх відповідної стехиометрії і залізної (сталевий) зв'язки. Зерна карбідної фази, що зароджуються, мають здатність швидко рости, причому інтенсивність їх зростання безпосередньо залежить від температурних параметрів реакції. Відмічені особливості структури, пов'язані із збільшенням вмісту вуглецю в суміші, пояснюються, мабуть, тим, що при цьому створюються умови для інтенсивнішого протікання екзотермічної реакції, відбувається більше саморозігрівання системи, яка сприяє зростанню карбідних зерен. З вищевикладеного виходить, що регулюючи температуру саморозігрівання композиції, можна керувати зростанням карбідних зерен.

Слід зазначити, що схожість зовнішнього вигляду одержуваних при реакційному спіканні зразків із зразками карбіду титану, синтезованими із застосуванням методу СВС, і подібність об'єктів досліджень приводить до необхідності враховувати основні принципи відомих моделей СВС процесів [63 - 65], вивчених, зокрема, в роботах А.Г.Мержанова із співробітниками.

       
   
 

Так, в роботі [65] автори запропонували механізм протікання процесу, який розділили на чотири етапи: прогрів суміші; плавлення і розтікання титану з одночасною хімічною реакцією; первинне структуроутворення дрібних карбідних частинок і рекристалізація карбідних частинок. Авторами відмічено, що при появі розплаву Ti спостерігається його втягування в дрібнодісперсний вуглець і обволікання розплавом вуглецевих частинок, а зародки зерен TiC з'являються практично одночасно з початком розтікання титану. При цьому, спочатку в зоні горіння утворюється нестехіометричний карбід близький TiC0,5, який в зоні догорання переходить в TiC. Механізмом перетворення TiC0,5 ®TiC1,0, на думку авторів роботи, є одночасне проходження процесу розчинення карбідів з меншим x в розплаві і кристалізації карбідів з більшою концентрацією вуглецю. На рис. 3.7 приведені мікроструктура зразків після рідко фазного спікання (а) та гарячого штампування (б).

 

а) б)

а) – після рідкофазного спікання; б) –після гарячого штапування

Рисунок 3.7 – Мікроструктура зразків системи Fe – Ti – C

 


 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Об’єкт дослідження – порошкові карбідосталі що виготовлені з сумішей єлементарних порошків

Пояснювальна записка книга стор рис табл джерел... Об єкт дослідження порошкові карбідосталі що виготовлені з сумішей... Мета роботи дослідження структуроутворення в процесі реакційного спікання та гарячого деформування порошкових...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Вивчення умов сплавоутворення при реакційному спіканні порошків системи Fe – Ti – C

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Основні принципи підвищення зносостійкості матеріалів
Вироби конструкційного та інструментального призначення, працюючі в умовах інтенсивного зношування, широко застосовуються в сучасному машинобудуванні, добуваючій та будівельній сферах виробництва.

Порошкові зносостійкі матеріали на основі заліза
Технологія порошкової металургії дозволяє найбільш повно реалізувати перераховані вище основні умови створення зносостійких матеріалів з яскраво вираженою гетерогенною структурою [1,2]. З урахуванн

Вплив параметрів гарячого ущільнення на структуру і властивості отримуваних матеріалів
  Разом з відомими теоретичними і експериментальними дослідженнями процесів гарячого ущільнення пористих порошкових матеріалів, був проведений великий комплекс досліджень, присвячених

Висновки та постановка завдання досліджень
Підсумовуючи вище сказане можна зробити висновки, що серед зносостійких матеріалів, що виготовляються методами порошкової металургії набувають широкого поширення карбідосталі - композити, що склада

Основні структурні та технологічні особливості карбідосталей
Серед зносостійких матеріалів, що виготовляються методами порошкової металургії, отримали широке застосування карбідосталі – композити, що складаються з карбідів масовою часткою від 10 до 70 % та м

Аналіз структурних діаграм, контактна взаємодія та змочування в системах сплавів Fe – Ti – C – В
  Вибір оптимальних по властивостям та складу композитів на основі системи Fe – Ti – C, режимів їх спікання та термічної обробки заснований на аналізі відповідних діаграм стану систем

Теоретичні принципи формування боровмісних композитів на основі залізовуглецевих сплавів
Застосування бору як основний легуючий елемент для виготовлення зносостійких порошкових композицій на основі сплавів заліза обуславліваєтся цілим рядом його унікальних властивостей. Так, автори [45

Матеріали, устаткування і методика досліджень
  Для проведення досліджень були використані наступні порошки: порошок заліза ПЖ1М1, порошок титану ПТХ7, технічний порошок карбіду бору (ГОСТ 5744 – 74, 50 мкм), лампова сажа П514 (Г

Структуроутворення при спіканні композиції на базі сплаву на основі заліза з карбідом бору
  Карбід бору належить до з'єднань, легко диссоціюючих у контакті з залізом при порівняно невисоких температурах [67]. В цьому випадку він є джерелом атомарного бору і вуглецю, які пр

Особливості отримання, механічні і трибологічні властивості карбідосталей після реакційного спікання і гарячого штампування
  Представлені вище результати виявили ряд проблем, пов'язаних з складнощами в плані отримання відносно міцного і більш-менш щільного матеріалу після проведення реакційного спікання с

Розрахунок термодинамічної рівноваги в сплавах систем
Fe – Ti – C(B) Розрахунок термодинамічної рівноваги сплавів систем Fe – Ti – C та Fe – Ti – В4C проводився за допомогою програми CHEQC (CHemical EQuilibriums Ca

Висновки
На основі узагальнення результатів аналізу сучасних тенденцій розвитку матеріалознавства порошкових зносостійких і конструкційних матеріалів, експериментальних і аналітичних досліджень процесів стр

Conclusions
On the basis of generalization of results of analysis of modern progress of materials science of powder wearproof and construction materials, experimental and analytical researches of processes of

Список використаної літератури
1. Федорченко И. М., Францевич И. Н., Радомысеоьский И. Д., и др. Порошковая металлургия, материалы, технология, свойства, области применения: Справочник. – Киев: Наук. Думка, 1985. – 624 С.

ПРОГРАМА РОБОТИ КОНФЕРЕНЦІЇ
Задача конференції – обмін думками і інформацією серед молодих вчених з питань металургії, ливарного виробництва, металознавства, термообробки, впливу різних силових дій і видів оброб

Пленарне засідання №1.
  Відкриття конференції. 1. Вступне слово: заступник директора ФТІМС НАНУ, д.т.н., професор, чл.-корр. НАН України Гаврилюк В.П. 2. Єфімова В.Г. (

Робоче засідання №1.
Секція 1 - Плавлення та позапічна обробка металів і сплавів. Доповіді учасників конференції.   1. Скоробагатько Ю.П., Слажнєв М.А. (ФТІМС НАН

Робоче засідання №2.
Секція 2 - Розливання, формоутворення та кристалізація металів і сплавів. Доповіді учасників конференції.   6. Козак Д.С. (ФТІМС НАНУ, м. Киї

Робоче засідання №4.
Секція 3 - Металознавство та термічна обробка матеріалів. Доповіді учасників конференції.   12. Курило Н.А., Шахрайчук М.М. (НТУУ «КПІ», м. К

Робоче засідання №5.
Секція 4 - Нові прогресивні матеріали і технології їх одержання. Доповіді учасників конференції.   20. Ясинська О.О. (ФТІМС НАН України, м. К

Робоче засідання №6.
Секція 4 - Нові прогресивні матеріали і технології їх одержання. Доповіді учасників конференції.   24. Ладарєва Ю.Ю. (ФТІМС НАНУ, м. Київ). Р

Пленарне засідання №3.
Закриття конференції. Круглий стіл за тематикою конференції.   Організаційний комітет конференції:   Гаврилюк

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги