Пояснювальна записка

Пояснювальна записка

Уміння спілкуватися мовою професії сприяє швидкому засвоєнню спеціальних дисциплін, підвищує ефективність праці, допомагає орієнтуватися у… На вивчення дисципліни відводиться 54 год, з них 2 год на лекції, 30 — на… Метою дисципліни є формування національно-мовної особистості, ознайомлення студентів з нормами сучасної української…

Завдання для самостійної роботи

 

Лекція.

Вступ. Державотворча роль мови. Функції мови.

Стилі, типи і форми мовлення

Мова –це ідеальна система матеріальних одиниць(звуків, слів, речень), яка існує поза часом і простором. Мова становить певну систему фонетичних,… Державна мова – це мова, якою розмовляє або вміє розмовляти більшість… Національна мова – це тип національного мислення, тип національної культури, філософії і психології, що може…

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 1

Літературна мова. Мовна норма. Культура мови. Культура мовлення під час дискусії.

2.Мовна норма 3.Мовленнєва культура- критерії професійної майстерності фахівця. 4.Культура мовлення під час дискусії.

Основні вимоги до мовлення

Правильність мовлення – це наше спілкування, узгоджене з мовними нормами сучасної української мови. Мовленнєва майстерність на відміну від правильності мовлення – це не лише… Умови, в яких відбувається усне ділове спілкування, дуже неоднакові: адже зовсім інші вимоги ставить перед нами…

Перед тим, як вступати в спілкування, слід узяти до уваги.

  В офіційній обстановці

Дискусія, культура мовлення під час дискусії

Дискусія – це аргументований захист власної позиції. А для цього слід навчитися правильно аргументувати. Основні правила дискусій: 1.Всі відкрито висловлюють свої думки

В зошиті записати і усно підготувати виступ на тему (2 хв.) «Здоровий спосіб життя: за і проти» для участі в дискусії.

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 2

Формування навичок і прийомів мислення. Види, форми, прийоми розумової діяльності. Основні закони риторики.

Формування навичок і прийомів мислення.

Види, форми, прийоми розумової діяльності.

Основні закони риторики.

Формування навичок і прийомів мислення.

Мислення– процес опосередкованого узагальненого пізнання предметів та явищ матеріального світу, їх найбільш суттєвих властивостей та відносин. Це-… Мислення відображає дійсність опоередковано, тому що: · фізично грунтується на діяльності кори головного мозку;

Види, форми, прийоми розумової діяльності.

Розуміння – це пізнання зв`язків між предметами і явищами, що переживається як задоволення пізнавальної потреби. Розумова діяльність пов`язана з… На відміну від фізичної розумова діяльність супроводжується меншими витратами… Для розумової діяльності характерні: напруження уваги, пам`яті, велика кількість стресів, малорухомість, вимушена…

Основні закони риторики.

Одна із головних функцій мови – комунікативна, тобто функція спілкування. Виступаючи публічно, людина виражає, утверджує себе, одночасно впливаючи… Термін «риторика» походить від грецького слова, що означає наука про… Отже, риторика – це наука про способи переконання, ефективні форми мовленнєвого впливу на аудиторію з урахуванням її…

Закони сучасної риторики

- формування навичок і прийомів мислення. - види, форми, прийоми розумової діяльності. - основні закони риторики.

Вибрати текст за професійним спрямуванням ( не менше 150 слів), визначити тему і основну думку. Підготувати в зошиті розгорнуте повідомлення на вибрану тему, виступити з ним перед аудиторією. Користуючись тлумачним словником, пояснити чим повідомлення відрізняється від доповіді, виступу, промови.

 

 

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 3

Етика ділового спілкування, її предмет і завдання.

2. Поняття етики ділового спілкування, її предмет та завдання. 3. Професійна етика.???????????? По французьки слово «етикет» означає «квиток» , «ярлик». Колись для учасників різних церемоній або урочистих прийомів…

Поняття етики ділового спілкування, її завдання.

Етика – вчення про мораль, порядність.

Етику ділового спілкування слід враховувати в різних її проявах: у відносинах між підприємством і соціальним середовищем, між підприємствами, у… В основі етики ділового спілкування повинна бути координація, а по можливості… Виконуючи професійні обов’язки, людина виявляє свої ділові та моральні якості, впливає через них на інших. При цьому…

Користуючись професійною етикою скласти діалог з пацієнтом (13-15 речень-реплік), використовуючи етапи мед сестринського процесу.

 

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 4

Структура ділового спілкування. Техніка ділового професійного спілкування.

Мовленнєвий етикет.

2.Комунікативна компетенція медичних працівників. 3.Техніка ділового спілкування 4. Універсальні величини ділового спілкування

Саме спілкування

- спосіб передачі інформації(вербальний, невербальний, письмовий і т.д.)

Отримувач інформації, співрозмовник

Залежно від того, яку мету ставить перед собою адресант: інформувати,переконати,створити настрій,вивести з рівноваги адресата чи просто згаяти час –… Комунікативна компетентність стала одним із основних показників якості… Медична практика показує, що комутативна непідготовленість часто приводить до різних затруднень в…

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 5

Правила спілкування фахівця під час проведення зустрічей, переговорів, прийомів.Спілкування по телефону

2.Спілкування по телефону: культура телефонного діалогу 1.Знання правил етикету є підгрунтям для формування іміджу фахівця.Важливим є… - начальник- підлеглий

Проведення ділових переговорів, зустрічей нарад

Сам успіх переговорів залежить від старанності їх попередньої підготовки. Процес підготовки до переговорів поділяють на два тісно взаємопов`язані… - організаційний і змістовний. Організаційна підготовка переговорів – це:- визначення місця і часу зустрічі;

Спілкування по телефону: культура телефонного діалогу

За змістом інформації службові телефонні розмови поділяються на розмови: до прийняття рішення після прийняття рішення У телефонній розмові беруть участь ініціатор розмови та його абонент. Репліки… Телефонна розмова композиційно складається з таких елементів:

Основні вимоги до етикету телефонної розмови

Перші ознаки перенасиченості розмови: - роздратованість - образливість.

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 6

Терміни і термінологія. Загальнонаукові терміни.

2.Терміни і термінологія. Функції та структурно-граматичні особливості слів-термінів. 3.Правила вживання термінів. 4.Джерела, походження, способи творення термінологічної лексики.

Терміни і термінологія. Загальнонаукові терміни.

Діловому стилю характерна термінологія, яка утворюється із активної лексики (діловодство, справочинство), запозичується з інших мов (банк, бюджет),… В основному, значення термінів зафіксовані у державних стандартах, тлумачних,… До вживання термінів ставляться такі вимоги:

Суфіксальний спосіб.

Приєднуючись переважно до іменних основ, суфікси утворюють слова на позначення певних понять чи явищ об’єктивної дійсності. Серед словотворчих морфем іменних медичних термінів виділяються спільносхіднослов’янські суфікси -ість/-ость/-асть/,…

Префіксальний та префіксально-суфіксальний способи.

При утворенні українських медичних термінів використовуються власне українські префікси без-, між-, над-, під-, при-, о-/от-, за-, пере-, пів-, про-, роз-,… спільнослов’янського походження) та префікси іншомовного, у більшості випадків греко-

Випишіть із наукового тексту 5 речень. Користуючись тлумачним або відповідним термінологічним словником, поясніть значення, вжитих у тексті термінів. Визначте групи, до яких відносяться дані терміни.

Випишіть 10 термінів різних груп, поясніть способи творення записаних термінів.

.

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 7

Точність і доречність мовлення. Складні випадки слововживання. Пароніми та омоніми. Вибір синонімів

2.Синоніми, пароніми та омоніми у мові фаху 3.Складноскорочені слова, абревіатури та графічні скорочення. Особливе місце в лексичній стилістиці належить багатозначним словам, омонімам, синонімам антонімам.

Складноскорочені слова, абревіатури та графічні скорочення.

Складноскорочені слова і абревіатури утворюються по різному: - від початкових частин окремих слів:отоларинголог - початкової частини першого слова і початкових звуків наступних слів: Мінмолодспорт

Слів синонімів. 5 омонімів, 5 паронімів. Поясніть їх значення.

Випишіть із підручників клінічних дисциплін складноскорочені слова і абревіатури

(по 5.)

 

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 8

Орфографічні та орфоепічні норми сучасної української літературної мови. Словники.

2. Правопис прізвищ, імен та по батькові в українській мові. 3. Правопис складних іменників і прикметників. Правопис прислівників. Українська мова характеризується більшою граматичною синонімією у порівнянні з російською. У практиці професійного…

Правопис і відмінювання прізвищ

Українські прізвища вимовляються і пишуться за правилами вимови та за загальними нормами укр. правопису: Литвиненко, Назар, Солов'яненко, Писаренко.… 1. Рос. Ё передається сполученням йо на початку і в середині слова, після… Якщоё означає звук о після м'якого приголосного, то тоді пишеться сполучення ьо: Синьов, Дехтярьов, Лавреньов.

Відмінювання прізвищ

Р. Макарової Д. Макаровій 2.Жіночі прізвища, які закінчуються на -о, -йта будь-який інший приголосний не змінюються за відмінками:

Провідмінювати за відмінками П.І.Б на првила пунктів 1,2,3,6 даного теоретичного матеріалу, вказуючи і кличну форму (Кл.ф.).

Провідмінювати за відмінками власне П.І.Б.

 

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 9

Морфологічні норми сучасної української літературної мови у професійному спрямуванні.

1.1.іменників 1.2.займенників ( див. самостійну роботу) 1.3.прикметників

Особливості відмінювання іменників II відміни.

В останній редакції "Українського правопису " уживання варіантів -а (-я), -у (-ю) пояснюється таким чином: Закінчення -а,-я мають іменники, що означають: 1. назви осіб, власні імена та прізвища: студента, учителя, Дорошенка, а також персоніфіковані предмети та явища:…

Правопис кількісних числівників

- М`який знак пишеться в кінці числівників: 5, 6, 9, 10, від 11 до 20,30 (десять, шість).В пешій частині складних числівників ь не пишеться: шістсот, сімсот;

-В середині складених числівників, на відміну від російської мови, після ц пишеться я: тридцять, тринадцять.

-Числівник 11 пишемо з одним н - одинадцять. В числівнику 16 пишемо стн - шістнадцять.

Відмінювання кількісних числівників.

зразком:   н. вісім сімнадцять тридцять …  

Порядкові числівники.

У складених порядкових числівниках змінюється тільки останнє слово: Н. двадцять дев'ятий Р. двадцять дев'ятого

Робота в зошиті

1.Виписати з медичного тексту по 10 слів- термінів:

II відміни і поставити їх у Р.в.

III відміни і поставити їх в О.в.

Провідмінювати трьохзначний числівник як кількісний і як порядковий

Методичні рекомендації з підготовки до практичної роботи № 10

Синтаксичні норми сучасної української літературної мови

Синтаксичні структури сучасної української літературної мови у професійному спілкуванні. Прямий порядок слів, вживання інфінітивних конструкцій, дієприслівникових та дієприкметникових зворотів, однорідних членів речення. Місце в реченні вставних слів та словосполучень. Складні випадки керування та узгодження у професійному мовленні. Просте і складне речення.

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 11

Складання професійних документів: загальні вимоги, текст, основні реквізити, види.

  Основні реквізити справочинства Текст- головний реквізит документа. Це… Вимоги до мови документів (до тексту документа):

Критерії класифікації документів

Документ –засіб фіксації на спеціальному матеріалі інформації про явища, події, факти, розумову діяльність людини. Найважливішою класифікаційною… - бути виданим повноважним органом або особою у відповідності до своєї… - не повинен суперечити Конституції України, діючому законодавству;

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 12

Укладання документів щодо особового складу

Документи щодо особового складу: автобіографія, характеристика, накази щодо особового складу, резюме, заява.

Особові офіційні документи

Заява- це публічне повідомлення в усній або писемній формі, в якому викладається якесь прохання, рідше - пропозиція. Заяви поділяються на особисті і… 1. Праворуч, на останній третині листка вказується: посада керівника організації

Зразок резюме

Домашня адреса: Контактні телефони: Дата народження:

Правильно складати автобіографію, заяву, резюме, характеристику.

 

 

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 13

Укладання довідково - інформаційних документів

 

Види службових листів. Ділове листування. Вимоги до ділового листування. Оформлення довідково-інформаційних документів: оголошення, запрошення, доповідні і пояснювальні записки, виробничі звіти. Виробничі протоколи. Витяг з протоколу.

 

Довідково-інформаційні документи

До довідково-інформаційних документів відносяться: акт, довідка, доповідна і пояснювальна записки, звіт, оголошення, запрошення, протокол, витяг з… Пояснювальна записка. За функціональним призначенням поділяється на 2 види: … І.вступна частина іншого документа (плану, програми, проекту, дипломної роботи тощо), в якій обґрунтовується мета,…

Зразки документів

Мусаєву Ф.Ш. фельдшера ФАПу Максимовської Ю.І.

Протокол

Секретар Доценко А.Р. Присутні: заступник декана факультету доц. Кащенко А. Ю., Доц. Макаров П. Т.,… Порядок денний:

Витяг з протоколу

Секретар Доценко А.Р. Присутні: заступник декана факультету доц.КащенкоА.Ю., Доц. Макаров П. Т.,… Кривоніс Н.М. Інформація керівника виробничої практики.

Етикет ділового листування

1.Починати лист необхідно із звертання, яке є загальноприйнятою формою ввічливості. Проблема вибору звертання є доволі делікатною. Найпоширенішими є такі… Шановний…, Шанивний пане пані…. Шановні панове! Шановні колеги! Вельмишановний добродію!

Класифікацію службових листів та правила їх оформлення; розміщення реквізитів в документах; розподіл документів за функціональним призначенням; основні вимоги до написання до написання листів, виробничих звітів, до тексту протоколу; розміщення реквізитів у документах.

Студент повинен вміти:

створювати формуляр документа за вказаними реквиитами; правильно добирати спосіб викладу тексту до складання тексту документа;

будувати правильно речення і вживати розділові знаки в текстах документів;

Правильно складати листи-запити, листи-відповіді, писати виробничі звіти, протоколи та витяги з протоколу..

 

 

Теоретичний матеріал з підготовки до практичної роботи № 14-15

Укладання фахових документів

Правила оформлення текстів документів свого фаху з бездоганним застосуванням орфографічних та пунктуаційних норм літературної мови.

 

Професійна документація медичного працівника

Для організації цієї важливої роботи розроблено перелік важливих облікових документів. В оперативній роботі лікувального закладу різні облікові… До професійної медичної документації відносяться такі види документів:… Амбулаторна карта стаціонарного хворого (Ф. № 003-У), або історія хвороби, є основним медичним документом стаціонару.…

Заповнювати документацію молодшого медпрацівника українською мовою.

 

 

№ 9.Словники синонімів та паронімів: правила користування.