рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Особливості розвитку зовнішньої торгівлі за доби феодалізму

Особливості розвитку зовнішньої торгівлі за доби феодалізму - раздел Образование, МІЖНАРОДНІ ЕКОНОМІЧНІ ВІДНОСИНИ Специфічний Характер Феодального Суспільства Суттєво Вплинув І На Характер То...

Специфічний характер феодального суспільства суттєво вплинув і на характер торговельних відносин як у межах країн, так і між ними. Зміна рабовласницької формації феодальною супроводжувалась зростанням продуктивних сил та посиленням суспільного поділу праці. Повне відокремлення ремесла від землеробства сприяло виникненню міст як центрів ремесла та торгівлі. Розширення торговельних відносин між селянами та феодалами, з одного боку, та ремісниками, з іншого, привело до створення внутрішніх ринків. Роль та значення торгівлі як форми товарно-грошових відносин у феодальному суспільстві поступово зростала, хоча вона і набувала характеру корпоративної. З метою монополізації міських ринків купці об’єднувались у гільдії, які мали свій устав. Саме завдяки купецьким гільдіям торговельні відносини поглиблювались та поширювались. Типовою формою феодальної торгівлі був ярмарок, який розташовувався на перехресті торговельних доріг або біля монастирів під час релігійних свят або після закінчення польових робіт, куди доставлялись товари з різних міст та країн. Основними відмінностями між ярмарками та ринками полягали у наступному:

1) ярмарки мали вищу феодальну юрисдикцію порівняно з ринками;

2) ярмарки не мали локального та спеціалізованого характеру, тобто на них були представлені різні товари для всіх бажаючих;

3) ярмарки були сезонними.

Купці, які приймали участь у ярмарку, мали додаткові засоби захисту, а також могли розраховувати на пільгові податки та тарифи, додаткові зручності у торгівлі, правові послуги щодо вирішення торговельних суперечок. Однак вони повинні були сплатити феодалам та монастирям особливі мита за надання землі під ярмарок та незважаючи на це ярмаркова торгівля була дуже вигідною. Найвідомішими ярмарками були ярмарки Німеччини, Франції та Англії.

На ранніх етапах феодалізму зовнішньоторговельні зв’язки між країнами значно послабшали, а в період розвинутого феодалізму майже зникли. Основними причинами цього були:

1) поганий стан доріг, що ускладнював торговельні відносини між країнами;

2) високі митні тарифи та збори (річкові, охоронні), які стягувались на користь феодалів за транспортування товарів через їх землі, що значно збільшувало вартість товарів;

3) велика кількість селянських повстань призвели до збільшення чисельності розорених селян, які ставали розбійниками, і створювали небезпеку для здійснення торговельних операцій.

Одним із основних центрів світової торгівлі була Візантійська імперія та її столиця – Константинополь, де пересікались торговельні шляхи північ – південь та захід – схід. Значний вплив на розвиток торгівлі між Північчю та Півднем відігравав шлях “з варяг у греки”, який проходив по Дніпру, територією сучасної України до Візантійської імперії. В структурі торгівлі переважали продовольство, продукція ремісництва, предмети розкоші. Однак через численні пороги на Дніпрі та відсутність урядової влади до утворення Київської Русі виникла необхідність у зміні цього торговельного шляху від Фінської затоки по Неві до південних берегів Ладозького озера, по Волзі до Старого Новгорода, потім сушею до Твері, а потім – по Волзі до Ітиля – перевального торговельного пункту. Характерною рисою візантійської торгівлі була її інституціоналізація, тобто виконання певних правил та кодексів, організація відповідного апарату чиновників, які контролювали процес торгово-економічного обміну. Наприкінці XI ст. візантійці через численні війни втратили контроль над основними торговельними шляхами (які стали контролюватись італійськими купцями). У XIII ст. Візантійська імперія розпалась і на її теренах утворилась Латинська імперія (1204 – 1261 рр.), яка проіснувала всього півсторіччя – у 1261р. візантійці відвоювали Константинополь, але не змогли відновити його значущість у міжнародній торгівлі.

Зі зростанням продуктивних сил, поглибленням поділу праці та розширенням товарно-грошових відносин відновлюються і торговельні відносини між європейськими країнами. З XIII століття європейська торгівля зосереджується у двох районах: Середземномор’ї – основній сполучній ланці між європейським країнами та Сходом, і районі Північного та Балтійського морів.

Починаючи з епохи Хрестових походів з XII-XIII ст. почала розвиватись левантійська торгівля, яку вели італійські купці Венеції, Генуї, Пізи. Левантійська торгівля мала транзитний, посередницький характер: прянощі, порох, зброю. Фарфор, скло, папір, шовк, килими, ювелірні прикраси з Індії, Китаю, Індонезії спочатку потрапляли до арабських купців, які їх перепродавали генуезьким та венеціанським купцям у Константинополі, містах Єгипту та Сирії, а останні завозили їх до Західної Європи. Саме завдяки цій торгівлі до Європи були завезені рис, гречка, кукурудза, кавуни, тростинний цукор тощо.

Другим районом європейської торгівлі, який у XIV – XV ст. став переважним завдяки розвитку цехового виробництва, був район Північного та Балтійського морів. Основними суб’єктами торговельних відносин були міста Русі (Новгород, Псков, Полоцьк), Північної Німеччини, Скандинавії, Данії, Франції та Англії. Традиційними предметами торгівлі були льон, текстиль, сало, віск, хліб, масло. Ця торгівля була спрямована на забезпечення цехової промисловості необхідною сировиною, тобто мала виробничий характер на відміну від левантійської торгівлі, яка була спрямована насамперед на задоволення споживчих потреб. У середині XIV століття купці країн Північної Європи з метою захисту від грабіжників та від свавілля феодалів об’єднались у Ганзейський союз, який у різний час нараховував від 70 до 100 міст. Створення цього союзу було обумовлене саме потребами зовнішньої, а не внутрішньої торгівлі. Кожне місто, яке входило до союзу, мало свої економічні інтереси та досить часто вступало в боротьбу з іншими його членами. Тому основними його задачами були: організація торговельних факторій, отримання пільг у інших держав, охорона торговельних експедицій, а найважливішими містами - Бремен, Гамбург, Амстердам, Рига. Основні факторії розміщувались у Великому Новгороді, Бергені (Норвегія), Брюгге (Фландрія), Лондоні. Південні німецькі та рейнські міста змогли зайняти центральне місце у міжнародних торговельних відносинах завдяки активній торгівлі зі східними країнами. Тільки вони мали свої торгові двори у Венеції та право вільно плавати по Середземному морю.

В епоху феодалізму розвиток товарних відносин опосередковувався розвитком грошових відносин, які стали серйозною перешкодою для розширення торговельних відносин через існування внаслідок феодальної роздробленості великої кількості грошових систем зі своїми грошовими знаками та необхідності створення обмінних організацій. Як і в Стародавній Греції та стародавньому Римі, у Європі з’явились міняйли, які орієнтувались у грошових одиницях, визначали їх повноважність та можливі підробки. Справа у тому, що деякі феодали для отримання більшого прибутку зменшували вагу монет або використовували для їх чеканки більш дешевий метал і саме міняйли могли чітко визначити різницю. При обміні грошей вони почали практикувати виписування розписок купцям (векселів), що знижувало ризик пограбування останніх та давало можливість за цими розписками отримати відповідні суми грошей у будь-якому місті. З часом такі векселі почали використовуватись і у міждержавних відносинах. У XI – XV ст. міняйли почали перетворюватись у банкірів, а їх міняльні контори – у перші банки. Перші банківські установи виникли в Італії у X столітті. Нарівні з банками у XV ст. у Північній Італії (у провінції Ломбардії) виникли спеціальні установи, які надавали позики під заставу речей – ломбарди. В Венеції та Генуї вперше стали випускатись державні цінні папери (облігації), які потім набули широкого поширення в інших країнах Європи. Крім того, в торговельних операціях почали використовувати безготівкові рахунки.

Відмінною рисою міжнародних економічних відносин епохи феодалізму є регрес всієї системи зовнішньоекономічних зв’язків порівняно з рабовласницькою. Міжнародні економічні відносини існували більше за інерцією історичного розвитку, ніж внаслідок зміни суспільно-економічної формації. Повною мірою це відноситься і до таких інститутів ринку, як внутрішня та зовнішня торгівля, банки, купецькі гільдії та компанії, які спочатку обслуговували феодальну систему, а з XIV – XV ст. перетворились у основні чинники занепаду феодального ладу.

Велику роль у розвитку зовнішньої торгівлі та подальшому процесі первісного накопичення капіталу відіграли Великі географічні відкриття, завдяки яким були відкриті нові торговельні шляхи, залучені величезні обсяги ресурсів інших країн до міжнародної торгівлі. Основними чинниками, які спонукали країни до географічних досліджень були, насамперед, труднощі в транспортуванні товарів між європейським та східними країнами через численні війни, гостра нехватка грошових металів – золота та срібла, потреба у додаткових джерелах збагачення монархів для підтримання своєї влади, а також необхідність у підтвердженні або спростуванні нових наукових поглядів на форму Землі. Великі географічні відкриття сприяли формуванню світового ринку завдяки розширенню торговельних меж. Захват колоній сприяв збільшенню обсягів та асортименту товарів – в Європі з’явились тютюн, кава, картопля, томати, чай. Виникли умови для формування міжнародного поділу праці, колонії стали стабільним джерелом сировини для європейських країн. Розвиток світового ринку обумовив зміну торговельних шляхів – з басейну Середземного моря до Атлантичного та Індійського океану.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МІЖНАРОДНІ ЕКОНОМІЧНІ ВІДНОСИНИ

Харківський національний економічний університет... Бестужева С В МІЖНАРОДНІ ЕКОНОМІЧНІ ВІДНОСИНИ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Особливості розвитку зовнішньої торгівлі за доби феодалізму

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Бестужева С. В.
Міжнародні економічні відносини. Навчальний посібник. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2009. – 382 с. (укр. мов.)     У навчальному посібнику систематизовано та викладено о

Теоретичні підходи щодо визначення сутності міжнародних економічних відносин
Міжнародна економічна взаємодія завжди була однією з найбільш складних і в той же час суперечливих частин економічної теорії. Багато ключових положень теорії міжнародних економічних відносин було о

Форми міжнародних економічних відносин
Сучасні міжнародні економічні відносини між суб’єктами господарювання здійснюються у таких формах: 1) міжнародний поділ праці; 2) міжнародне виробничо-інвестиційне співробітництво

Методи вивчення та дослідження міжнародних економічних відносин
Дослідження та вивчення законів і закономірностей розвитку та функціонування світового господарства здійснюється з використанням тих же фундаментальних методів, які використовуються іншими напрямам

Формаційний та цивілізаційний підходи в економічній та історичній науці
  В економічній теорії та історичній науці існують два підходи щодо виникнення людського суспільства та суспільних відносин – формаційний та цивілізаційний. Основними положен

Генезис простого товарного виробництва у первісній суспільно-економічній формації
Відповідно до типології суспільно-економічних формацій першою і найдавнішою є первіснообщинна. Археологічна хронологічна схема первісного суспільства (табл. 2.1) вказує на існування трьох основних

Переселенню хліборобів та скотарів на нові території – з Греції та Криту до Данії та Швеції.
Хоча неолітичні общини VI-V тисячоліть були автарктичними (замкненими) і самі задовольняли свої потреби у продуктах харчування, одязі, знаряддях праці та зброї, археологи наводять досить аргументов

Зовнішня торгівля як основна форма економічних відносин стародавніх держав
Історія стародавнього світу налічує близько чотирьох тисячоліть, охоплюючи період від появи перших ранньокласових утворень у Месопотамії та Єгипті у другій половині IV тисячоліття до н. е. до падін

Порівняльна характеристика античного та азіатського способів виробництва
Основні риси Античний спосіб виробництва Азіатський спосіб виробництва 1. Географічний ареал Стародавня Грец

Порівняльна характеристика рабовласницького суспільства у Стародавній Греції та Стародавньому Римі
  Критерії Стародавня Греція Стародавній Рим 1. Характер та рівень розвитку ремесла Значний ро

Міграція робочої сили як специфічна риса міжнародних економічних відносин стародавніх держав
Міграція робочої сили є однією з характерних рис міжнародних економічних відносин давнини. Вона виступала, насамперед, у формі насильницького переселення висококваліфікованих ремісників, які майсте

Феодалізм як суспільно-економічна формація
Феодалізм як суспільно-економічна формація прийшов на зміну рабовласницькому ладу як нова більш висока ступінь розвитку суспільства в результаті конфлікту продуктивних сил та вироб

Розвиток міжнародних економічних відносин у період первісного нагромадження капіталу
Епоха первісного накопичення капіталу є періодом безпосереднього переходу від феодального до капіталістичного суспільства. За своїм змістом первісне накопичення капіталу (ПНК) – це

Розвиток міжнародних економічних відносин в епоху становлення капіталізму
Бурхливий розвиток техніки та технології у останній третині XIX століття обумовив кардинальні зміни в енергетичній базі виробництва і, відповідно, в усій системі виробництва матеріальних благ. Елек

Генезис і еволюція капіталістичних відносин у промисловості
Суспільно-економічна формація Форма промислового виробництва Суб’єкти виробництва Характер підпорядкування праці

Генезис та еволюція монополістичного капіталізму
Розвиток продуктивних сил та виробничих відносин, у кінцевому випадку, обумовив еволюцію капіталізму вільної конкуренції у монополістичний капіталізм. Монополістичний капіталізм ма

Розвиток світового господарства на початку XX століття
  Нарівні з інтенсивним зростанням міжнародної торгівлі наприкінці XIX ст. великого значення набула така форма міжнародних економічних відносин, як експорт капіталу. На ранніх етапах

Розвиток міжнародних економічних відносин у довоєнний період
Міжвоєнний період у розвитку МЕВ можна поділити на чотири етапи: 1) формування системи золотодевізного стандарту (1919 – 1925 рр.); 2) експансія великих американських кредиторів (

Світове господарство у післявоєнний період. Бреттон - Вудська система і розвиток міжнародних валютно-фінансових відносин
У липні 1944 р. представники 44 країн у Бреттон-Вудсі (США) провели міжнародну фінансову конференцію, підготували та підписали ряд угод стосовно розвитку міжнародних валютно-фінансових відносин. Вп

Світове господарство як цілісна економічна система
Становлення сучасного світового господарства є результатом тривалого історичного процесу, який можна відобразити наступним логічним ланцюгом: внутрішній ринок – національний ринок – міжнародний рин

Структура світового господарства
Системний аналіз світового господарства вимагає виокремлення його основних елементів, взаємозв’язок та взаємодія яких формують його як цілісну систему. В економічній літературі [1; 2; 14; 16; 22; 2

Закони і закономірності розвитку світового господарства
Економічні закони, як відомо, характеризуються внутрішніми, необхідними, сталими зв’язками між основними протилежними сторонами економічних явищ. Основними протилежними сторонами економічного закон

Протиріччя у світовому господарстві
  Загальновизнане положення про те, що протиріччя є джерелом розвитку, не є виключенням і для світового господарства. Протиріччя в системі світогосподарських зв’язків об’єктивно обумо

Сутність і роль міжнародного поділу праці (МПП) у системі міжнародних економічних відносин
Однією з базових категорій міжнародних економічних відносин є міжнародний поділ праці, існування якого обумовлено дією закону економії часу. Міжнародний поділ праці (МПП) є об’єктивною основою виро

Фактори розвитку і поглиблення міжнародного поділу праці
В основі процесу сучасної територіальної диференціації виробничої діяльності лежать різні фактори природного, соціального, економічного, науково-технічного характеру, до яких слід віднести:

Форми прояву і реалізації міжнародного поділу праці
Основними формами прояву та реалізації міжнародного поділу праці є міжнародна спеціалізація та міжнародне кооперування виробництва. Спеціалізація виробництва передбачає концентрацію та виз

Критерії виділення підсистем світового господарства
  На сьогодні у світі існує понад 240 країн, різних за рівнем економічного та соціального розвитку. Для проведення аналізу сучасного та окреслення майбутніх контурів розвитку міжнарод

Класифікація ЕКОСОС
Найбільш розповсюдженою в міжнародній практиці є класифікація країн за методикою Економічної і соціальної ради ООН (ЕСОSОС — Economic and Social Council), яка базується на врахуванні особливостей е

Класифікація Світового банку за рівнем економічного розвитку
  Класифікація країн за методикою Світового банку ґрунтується на розрахунку рівня середньорічного доходу на душу населення. Достатньо тривалий час серед економістів велись дискусії що

Класифікація та мобільність факторів виробництва у світовому господарстві
Основою функціонування суб’єктів світового господарства є процес виробництва продукції (робіт, послуг) для задоволення матеріальних та духовних потреб суспільства. Організація виробничого процесу б

Місце та роль природних сировинних ресурсів у світовому господарстві
Природні ресурси є важливою (але не обов’язковою) умовою розвитку економіки будь-якої країни та додатковою перевагою її функціонування на світовому ринку. Сучасні науково-технічні досягнення сприяю

Структура світового земельного фонду
  Регіон Питома вага у світовому земельному фонді, % Сади, поля Луки та пасовища Ліси

Земельні ресурси регіонів світу
  Регіон Площа земельних ресурсів, млн. км² Площа земельних ресурсів на душу населення, га Частка в світови

Лісові ресурси світу
  Регіон Площа лісів, млн га Лісова площа на душу населення, га Загальні запаси деревини, млрд. м³

Паливно-енергетичний потенціал світового господарства: структура, галузі та динаміка розвитку
Матеріальною основою виробничого процесу є мінеральна сировина. Питома вага вартості сировини в вартості готової продукції різна: в машинобудуванні – 12%, в хімічній промисловості – 80-90%. Сировин

Зміни енергоємності ВВП за регіонами
(т. у. п. на 1 тис. дол. США) Групи країн Промислов

Видобування, споживання та само забезпеченість країн нафтою
Країни Видобування Споживання Само забезпеченість, % млн. т питома вага, % млн.

Регіональний розподіл вугільних ресурсів
  Регіон Буре вугілля Кам’яне вугілля Запаси вугілля обсяги, млрд т питома вага,

Світові запаси, видобуток та продаж вугілля
  Місце країни Видобуток Експорт Країна Всього, млн. т. Країна Кам

Видобуток, споживання та само забезпеченість країн природним газом
Країни Видобування Споживання Самозабезпеченість, % Млн. т питома вага, % млн т

Динаміка споживання природного газу
  Країни Роки Темпи зростання, %

Проекти газопроводів у Чорноморському регіоні
  Назва проекту Південний потік Північний потік Білий потік Блакитний потік Довжи

Млрд. кВт. ч.
Країни 1990 р. 2000 р. 2010 р. 2020 р. 2030 р. середньорічний темп приросту у 2001 –2030 рр.,

Агрокліматичний потенціал світового господарства
Сільське господарство є однією зі стратегічно важливих галузей національного господарства всіх країн світу, від рівня та характеру розвитку якої залежить її національна продовольча безпека.

Динаміка світового ринку зернових, млн т
  Компонент Роки Зміни 2003-2004 2004-2005 2005-2006 2006-2007

Глобальні проблеми світового господарства
Сучасний розвиток світової економіки характеризується цілою низкою проблем, вирішення яких потребує координації зусиль всіх країн – суб’єктів світового господарства. Виникнення цих проблем є наслід

Країни з найбільшими площами природних охоронних територій
  Країна Площа охоронної території, км² Країна Площа охоронної території, км² США

Найбільші за чисельністю населення країни світу
  Країни Загальна чисельність населення, млн чол.. Питома вага, % Середньорічні темпи приросту, %

Особливості економічного розвитку країн Західної Європи
  Країни Західної Європи відносяться до країн з розвинутою ринковою економікою, на частку яких приходиться більше 40% світового експорту. Економічну могутність регіону складають чотир

Соціально-економічний розвиток країн Центральної та Східної Європи
У сучасному світовому господарстві країни Центральної та Східної Європи відносяться до країн із середнім рівнем економічного розвитку. Частка країн регіону у світовому ВВП складає 2–2,5%, частка у

Економіка країн Північної та Південної Америки
Країни Північної та Південної Америки різні за рівнем соціально-економічного розвитку та участі у світогосподарських процесах. Даний регіон представляють 2 промислово розвинені країни – США та Кана

Класифікація країн Латинської Америки та Карибського басейну за загальним потенціалом та рівнем господарського і науково-технічного розвитку
  Абсолютні параметри Відносні параметри А Б В  

Економіка країн Азії та Африки
За класифікацією ООН до країн Східної та Південно-Східної Азії відносять: Бруней, В’єтнам, Камбоджу, Лаос, Малайзію, Таїланд, М’янму, Сінгапур, Філіппіни, Індонезію, Тайвань. Важливими складовими с

Динаміка ВВП в азіатських країнах
Країни Темпи приросту ВВП, %

Теорії міжнародної торгівлі
Потреба в теоретичному осмисленні сутності та ролі міжнародної торгівлі виникає на певній стадії розвитку міжнародних економічних зв'язків, перетворення їх у важливий чинник економічного зростання

Модель “ціни – золото – потоки” Д. Хьюма
  Вихідна ситуація Країна 1 Країна 2   EX > IM EX <IM

Використання факторів виробництва
  Фактори виробництва Товар 1 Товар 2 Труд (мобільний фактор) L1 L2

Сутність та структура міжнародної торгівлі
Міжнародна торгівля – це сфера міжнародних товарно-грошових відносин між суб’єктами світового господарства, яка є специфічною формою обміну продуктами праці між продавцями і покупцями різних країн.

Внутрішньоінтеграційна торгівля
  Об’єднання країн Частка в загальному товарообміні, % ЄС 61,6 АТЕС 72

Показники оцінки обсягів міжнародних торговельних операцій
  № з/п Показники Формула розрахунку Зміст

Організаційні форми міжнародної торгівлі
Класифікація форм міжнародної торгівлі здійснюється за трьома критеріями – за об’єктом, характером взаємодії суб’єктів міжнародних торговельних операцій, характером регулювання міжнародних торговел

Ціноутворення в міжнародній торгівлі
Ціноутворення у міжнародній торгівлі має певні особливості, а саме: - основою формування світової ціни є внутрішня ціна, але в процесі взаємодії суб’єктів світового ринку спостерігаються з

Україна в міжнародній торгівлі
Характерною рисою сучасного економічного розвитку України є формування стратегії ефективного інтегрування у світове співтовариство, яка передбачає реалізацію власних економічних інтересів в умовах

Сутність міжнародної торгівлі послугами
Найбільш динамічною сферою сучасного світового господарства є міжнародна торгівля послугами, обсяги якої за останні десятиліття майже вдвічі переважають обсяги міжнародної торгівлі товарами. Ключов

Класифікація міжнародних транспортних послуг
  Види транспортних послуг Зміст Не входить Пасажироперевезення Послуги з перевезення нерезиде

Основні сфери використання франчайзингових послуг
  № з/п Сфери послуг Питома вага у загальному обсязі франчайзингових послуг, % Громадського х

Міжнародний ринок послуг: сучасний стан та перспективи розвитку
У теперішній час близько 70% світового валового продукту становлять послуги. Світовий ринок послуг є диверсифікованою системою спеціалізованих ринків за видами послуг, а саме: ринку транспортних по

Аналіз географічної структури торгівлі послугами України
Країни Експорт, млн дол. Імпорт, млн дол. 2008 р. 2007 р. Темп зростання, % 2008 р

Технологія як товар і як фактор виробництва
Характерною рисою сучасної світової економіки є перехід від індустріального (технологічного) до постіндустріального (знань) суспільства. Виокремлення технології в самостійний чинник виробництва є з

Правові форми захисту міжнародної передачі технології
Міжнародний трансферт технологій супроводжується значними ризиками, пов’язаними з порушеннями конфіденційності інформації. Тому у більшості країн нова технологія захищається одним або декількома пр

Міжнародні комерційні та некомерційні науково-технічні зв’язки
Міжнародне науково-технічне співробітництво здійснюється як на комерційній, так і на некомерційній основі. До форм налагодження некомерційних науково-технічних зв’язків відносять: 1) публі

Класифікація країн за характером ліцензійної торгівлі
Групи країн Характеристика 1. Промислово розвинені з домінуванням експорту ліцензій США, де надходження від експорту ліце

Міжнародне технічне сприяння
Одним з видів міжнародного трансферту технологій є міжнародне технічне сприяння або технічна допомога, необхідність якого обумовлена поглибленням диференціації між розвиненими країнами та країнами,

Україна на міжнародному ринку технологій
  Для аналізу рівня та характеру науково-технічного розвитку України велике значення має розвиток міжнародного технологічного обміну, характерними особливостями якого є: 1) р

Донорські установи США з надання міжнародної технічної допомоги Україні
Донорська установа Кількість проектів Вартість проектів (млн дол. США) Агентство США з міжнародного розвитку

Технопарки-аутсайдери
Технопарк Зареєстровано Інститут технічної теплофізики (Київ) «Укрінфотех »(Київ)

Міжнародна міграція робочої сили як форма міжнародних економічних відносин
Об’єктивною основою функціонування світового господарства як цілісної економічної системи є міжнародна міграція робочої сили. Двоїстий характер праці обумовлює необхідність її визначення як фактору

Види міжнародної міграції робочої сили
Критерії Види За тривалістю Постійна Тимчасова: - сезонна - маятникова За правовою ознакою

Економічні наслідки міжнародної міграції робочої сили
Наслідки міжнародної міграції робочої сили різні та проявляються як у країнах-експортерах, так і в країнах-імпортерах робочої сили та у розвитку світової економіки у цілому. Для країн-імпо

Особливості формування та функціонування світового ринку праці
Світовий ринок праці – це система відносин між державами, які виникають з приводу узгодження попиту та пропозиції трудових ресурсів, умов формування робочої сили, оплати праці та с

Пенсійний вік у країнах світу
  № з/п Країна Пенсійний вік чоловіки жінки

Державні витрати на пенсійне забезпечення
№ п/ п Країна Державні витрати на пенсії, % до ВВП 1. Японія 15,4 2.

Міжнародні міграційні потоки
Показники 2007 рік 2006 рік Кількість прибулих, чол. Кількість вибулих, чол. Міграційне сальдо,

Міжнародний рух капіталу як основна форма міжнародних економічних відносин
Одним з характерних явищ сучасної світової економіки є міжнародний рух факторів виробництва, який здійснюється за ідентичними міжнародній торгівлі товарами та послугами принципами та законами. Міжн

Форми міжнародного руху капіталу
Міжнародний рух капіталу як фактору виробництва має різні форми (рис. 14.1).     Міжнародний рух капіталу   &n

Прямі іноземні інвестиції: сутність, склад, причини та наслідки
Інвестиції за кордоном є досить давнім явищем у міжнародному економічному середовищі. В колоніальну епоху вирощування тропічних фруктів на плантаціях, розробка нових родовищ корисних копалин у краї

Портфельні іноземні інвестиції: причини, сутність та види
Іноземні портфельні інвестиції – це вкладення капіталу в іноземні цінні папери з метою отримання прибутку, але без надання права контролю за діяльністю об’єкта інвестування.

Інвестиційний клімат країни: сутність, фактори формування та складові елементи
Інвестиційний клімат – це ситуація в країні з точки зору потенційних іноземних інвесторів, які мають наміри вкласти в її економіку власний капітал. За визначенням Світового банку і

Інвестиційний ризик: сутність та методи зниження
З поняттям “інвестиційний клімат” тісно пов’язано поняття “інвестиційний ризик”. Інвестиційний ризик – це ймовірність втрати активів, які вкладає іноземний інвестор в екон

Україна в процесах міжнародного інвестування
Інвестиційна політика України спрямована на створення благоприємного інвестиційного клімату. Порівняно з іншими країнами Україна не є кращою державою для вкладення іноземного капіталу. Економічна к

Обсяги та структура прямих іноземних інвестицій в Україну за 2004-2007 рр.
    2004 р.   Країни 2006 р. 2007 р. млн дол. питома ваг

Прямі іноземні інвестиції з України в економіку країн світу
  Країни 2006 рік 2007 рік Обсяги ПІІ, млн дол. Частка, % Обсяги ПІІ, млн дол.

Світова валютна система: етапи формування та розвитку, структура та принципи організації
У попередніх темах курсу були розглянуті форми міжнародних економічних відносин, які пов’язані з реальним рухом товарів, послуг, капіталів, технологій у міжнародному економічному просторі. Але това

Еволюція світової валютної системи
  Критерії відмінностей Паризька валютна система Генуезька валютна система Бреттон-Вудська валютна система

Структура національної та світової валютних систем
№ з/п Елементи валютної системи Національної Світової

Класифікація валют
  Критерій Види валют 1. За статусом валюти Національна Іноземна Міжнародна Регіональна Євровалюта

Валютний курс: сутність і види
Валютний курс є одним з найважливіших елементів валютної системи, так як розвиток міжнародних економічних зв’язків вимагає вимірювання та зіставлення відносних цін валют різних країн. Курс валют ро

Таблиця 15.4
  Класифікація видів валютних курсів   Критерії Види валютного курсу

Платіжний баланс країни: сутність, структура
У сучасному світі немає країн з автаркічною економікою. Окрім економічних, існують також політичні, воєнні, культурні зв’язки між країнами, які опосередковуються міжнародними фінансовими потоками.

Структура платіжного балансу країни
  1. Рахунок поточних операцій Кредит Дебет А. Товари

Міжнародні кредитні відносини
Міжнародні кредитні відносини є однією з форм міжнародних економічних відносин, яка пов’язана з рухом позикового капіталу у світовому економічному просторі на умовах повернення, те

Вплив валютної політики на основні макроекономічні показники розвитку України
  Показники 2005 р. 2006 р. 2007 р. 2008 р. 2009 р. (прогноз) Номіна

Розрахунки по погашенню та обслуговуванню зовнішнього боргу
  Роки Загальна сума погашення та обслуговування боргу, млн дол. У тому числі за рахунок коштів Державного

Сутність, головні передумови та цілі міжнародної економічної інтеграції
Розвиток інтеграційних процесів є закономірним результатом зростання обсягів міжнародного руху товарів та факторів виробництва, що вимагало створення більш надійних виробничо-збутових зв’язків між

Типи інтеграційних об’єднань
Міжнародна економічна інтеграція як форма міжнародних економічних відносин почала інтенсивно розвиватись у другій половині ХХ ст. Не зважаючи на різні підходи до визначення теоретичних засад інтегр

Оцінка міжнародних інтеграційних процесів
У теорії міжнародної економіки оцінка міжнародних інтеграційних процесів здійснюється за критерієм їх сприяння поглибленню світогосподарських зв’язків. Узагальненими індикаторами світових інтеграці

Сучасні інтеграційні угрупування країн
  Сучасний розвиток світової економіки характеризується протистоянням двох основних тенденцій – глобалізації та регіоналізації. Створення регіональних об’єднань передбачає уніфікацію

Політика вільної торгівлі та протекціонізм: економічні й політичні аргументи
Сучасний розвиток світової економіки обумовлює трансформацію ролі держави у регулюванні зовнішньоекономічних відносин, що пов’язано, насамперед, із взаємодією та протистоянням, а в деяких випадках

Класифікація інструментів державної зовнішньоторговельної політики
Методи регулювання зовнішньої торгівлі Інструменти реалізації торговельної політики   Сфера регулювання   Т

Нетарифне регулювання зовнішньої торгівлі: цілі та методи
Тарифне регулювання зовнішньої торгівлі жорстко контролюється СОТ та регламентується міждержавними угодами і за необхідності посиленого захисту національних галузей, які конкурують з імпортом, держ

Державне регулювання міжнародної торгівлі послугами
Інструменти торговельної політики, які використовуються для регулювання торгівлі послугами практично ідентичні інструментам регулювання торгівлі товарами, що обумовлюється тісним зв’язком між міжна

Особливості зовнішньоекономічної політики України
Узагальнення тенденцій та основних інструментів державної регулятивної політики у розвинених країнах дозволяє виявити як недоліки, так і окреслити головні напрями змін та активізації державного рег

Зміни ставок імпортних мит на продовольчі товари
  Групи товарів Діюча ставка, % Пропонована ставка, % М’ясо 21,5 13,13

Оцінка можливих наслідків вступу України до СОТ
  Галузь економки Виробництво, % Експорт, % Імпорт, % Економіка у цілому 0,7

Державне регулювання міжнародного трансферту технологій
У сучасних умовах науково-технічний потенціал суб’єктів господарювання значною мірою визначає їх місце та роль у системі світогосподарських зв’язків. У світовій економіці йде жорстка конкурентна бо

Фінансове забезпечення наукових розробок у розвинутих країнах
Рік Частка витрат на НДДКР у ВВП, % США Японія Німеччина Франція Великобританія

Державне регулювання міжнародних міграційних процесів
Державне втручання в міграційну сферу передувало державному регулюванню торгівлі товарами та послугами. Вже наприкінці XVIII ст. в Англії були прийняті закони щодо заборони еміграції робітників, а

Особливості державного регулювання міжнародних інвестиційних процесів
Необхідність державного регулювання міжнародного інвестиційного співробітництва обумовлюється подвійним впливом іноземного інвестування на економіку приймаючої країни: прямі іноземні інвестиції (ПІ

Регулювання міжнародних валютно-фінансових та кредитних відносин
Регулювання міжнародних валютно-фінансових відносин здійснюється двома методами: - ринкове регулювання валютних відносин полягає у встановленні курсу національних валют відповідно до попит

Особливості регулювання міжнародного руху факторів виробництва в Україні
  На теперішній час в Україні не існує комплексної державної політики зовнішньоекономічного розвитку, яка б інтегрувала особливості державного регулювання інноваційного, інвестиційног

Роль міжнародних економічних організацій в регулюванні міжнародних економічних відносин
Сучасний механізм регулювання міжнародних економічних відносин є багаторівневим та включає національний рівень, на якому формуються національні системи регулювання, регіональний рівень передбачає с

Основні раунди торговельних переговорів між країнами
Місце проведення Рік Досягнення домовленостей Женева (Швейцарія) Зниження тарифів по 45000 поз

Міжнародне регулювання ринку технологій
  Сучасний світовий ринок за характером конкуренції є ринком технологічної конкуренції, що передбачає жорстку боротьбу між виробниками інноваційної продукції. На сьогодні, у промислов

Регулювання міжнародних міграційних процесів
Міжнародне регулювання трудової міграції здійснюється шляхом ратифікації країнами двосторонніх та багатосторонніх міжнародних угод з питань міграції. На теперішній час міжнародна міграція робочої с

Наднаціональне регулювання міжнародних валютно-фінансових і кредитних відносин
Однією з важливих сфер міжнародних економічних відносин є валютно-фінансові та кредитні відносини між країнами. Для їх регулювання в рамках Бреттон-Вудської конференції було прийнято рішення створи

Домовленості по ПРГФ у 2008 році
  Країна Дата чинності Сума, млн СПЗ Гвінея 21 грудня 2007 року 48,2

Структура витрат МВФ за цільовими потребами
  Основні напрями діяльності Структура витрат у валовому адміністративному бюджеті, % 2008 р. 2009 р.

Контрольні запитання для самодіагностики
  1. У чому полягає сутність міжнародних економічних відносин як науки? 2. Які основні історичні етапи розвитку МЕВ? 3. Якими особливостями характеризуються сучасні

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги