рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Розвиток міжнародних економічних відносин у довоєнний період

Розвиток міжнародних економічних відносин у довоєнний період - раздел Образование, МІЖНАРОДНІ ЕКОНОМІЧНІ ВІДНОСИНИ Міжвоєнний Період У Розвитку Мев Можна Поділити На Чотири Етапи: 1) ...

Міжвоєнний період у розвитку МЕВ можна поділити на чотири етапи:

1) формування системи золотодевізного стандарту (1919 – 1925 рр.);

2) експансія великих американських кредиторів (кінець 20-х рр.) ;

3) світова економічна криза (1929 – 1933 рр.);

4) період економічного відновлення (1933 – 1939 рр.).

У період між двома світовими війнами спостерігалось значне скорочення обсягів міжнародної торгівлі та певні зміни у її географічні структурі (табл. 4.2).

 

Таблиця 4.2

 

Географічна структура світової торгівлі в 1913-1937 рр. (в %)

Регіон загальний обсяг загальний обсяг загальний обсяг
експорт імпорт експорт імпорт експорт імпорт
Європа 58,9 65,1 56,2 52,1 55,8 51,4
Північна Америка 14,8 11,5 13,2 19,8 15,2 17,5 17,1 13,9 15,5
Латинська Америка 8,3 7,0 7,6 9,8 7,6 8,7 10,2 7,2 8,7
Азія 11,8 10,4 11,1 15,5 13,8 14,6 16,9 14,1 15,5
Африка 3,7 3,6 3,7 4,6 4,3 5,3 6,2 5,7
Океанія 2,5 2,4 2,4 2,9 2,6 2,8 3,5 2,8 3,2
У цілому

Не зважаючи на збільшення обсягів міжнародної торгівлі, темпи її зростання знизились з 40% у період 1881 – 1913 рр. до 14% в 1913 – 1937 рр. Перша світова війна обумовила географічні зміни у міжнародній торгівлі, які відображали нове співвідношення сил у міжнародній економічній системі. Так, у торгівлі сировиною збільшилась частка слабо розвинених країн – з 34% загального обсягу світового експорту у 1913р. до 50% у 1937р.; частка європейських країн у світовому експорті готової продукції, навпаки, скоротилась з 80% у 1913р. до 65% у 1937р, тобто на 15%. Не зважаючи на зниження частки у світовому товарообороті, європейські країни не втратили свої домінуючі позиції на світовому ринку за рахунок розширення торговельних зв’язків з іншими країнами.

Товарна структура світової торгівлі у міжвоєнний період мала наступні пропорції: у 1913 р. – 63,7% – готова продукція та 37,3% – сировина; у 1937р. – 36,5 % – готова продукція; 63,5% – сировина.

Формування нових пропорцій міжнародного обміну обумовлено появою нових суб’єктів та напрямів торгівлі. До початку 30-х років переважна частина експорту готової продукції спрямовувалась у слабо розвинені країни, торгівля ж готовою продукцією серед індустріальних країн складала менше половини загального експорту. В цей же період частка Англії, Німеччини та Франції, які були безумовними лідерами в експорті готової продукції, значно зменшилась – з 70% у 1913р. до 52% у 1937р., а частка США, навпаки, зросла – з 13% до 20%. Зменшення обсягів міжнародної торгівлі в цей період обумовлюється також впровадженням рядом країн протекціоністських заходів, підписанням регіональних угод, що привело до сегментації світового ринку, послаблення цілісності світової економічної системи. Більше 30 країн ввели імпортні квоти, що знайшло відображення у підписанні цілого ряду регіональних угод – Дунайська група (Угорщина, Югославія, Болгарія, Румунія), група Осло (країни Скандинавії, Бельгія¸ Нідерланди, Люксембург), Оттавські угоди про створення преференційної системи торгівлі в рамках Британської імперії. Серед об’єктивних причин такої зовнішньоторговельної політики можна виокремити, насамперед, високий рівень індустріального розвитку європейських країн, збільшення місткості внутрішніх ринків через поглиблення національного поділу праці. Окрім того, в результаті підвищення технологічного рівня виробництва значно скоротились витрати на виробництво готової продукції, впроваджувались нові технології заміни природних матеріалів синтетичними, що сприяло зниженню попиту на світовому ринку на сировину та окремі види готової продукції. Суб’єктивні причини обумовлені особливостями зовнішньоторговельної політики провідних країн, яка характеризувалась введенням протекціоністських заходів, вибірковим характером преференцій у торгівлі з розвиненими та слабо розвиненими країнами.

Перша світова війна, як вже зазначалось, повністю зруйнувала першу світову валютну систему, що призвело до зростання інфляції в індустріальних країнах. З метою стабілізації валютних відносин у 1920р. в Брюсселі та у 1922 р. в Генуї були проведені міжнародні фінансові конференції, основними рішенням яких були:

1) введення системи золотодевізного стандарту;

2) в якості резервних валют, які конвертуються у золото, обрано долар США, англійський фунт стерлінгів та французький франк;

3) країни з метою стабілізації національної валюти могли накопичувати у вигляді резервів іноземну валюту, яка конвертується у золото.

Формування системи золотодевізного стандарту стикалось з прагненням країн до накоплення резервної валюти шляхом залучення короткострокових кредитів, що підвищувало рівень мобільності та ризику таких запасів. Слід вказати, що розвинені країни – основні учасниці даної валютної системи розглядали її як тимчасовий спосіб стабілізації міжнародних валютних відносин. У 1931р. Великобританія, а у 1933 р. і США відмовились від золотого стандарту.

Крах другої валютної системи також обумовлений і економічною кризою 1929 – 1933 рр. – Великою депресією, яка створила не тільки справжню соціальну драму, але й зруйнувала майже всю систему міжнародних економічних відносин. Криза почалась в США з краху Нью-Йоркської фондової біржі, потім охопила банківську сферу, промисловість, сільське господарство. До 1932 р. промислове виробництво США у цілому скоротилось на 46%, зокрема, виробництво чавуну – на 79%, сталі – на 76%, автомобілів – на 80%. Криза викликала хвилю банкрутств, за чотири роки розорилось 5760 банків та 135000 торговельних, промислових та фінансових компаній. Зовнішньоторговельний оборот скоротився в 3,1 рази і досяг рівня 1911 року. Промислова криза інерційно розповсюджувалась і на агропромисловий комплекс: збір пшениці скоротився на 36%, кукурудзи – на 45%; ціни на сільськогосподарську продукцію знизились на 58%; розорилось більше 1 мільйона ферм. Для утримання цін фермери знищували продукти – пшеницю спалювали, виливали молоко, картопляні та бавовняні поля заливали керосином або заорювали.

Економічна криза викликала і кризу соціальну, проявом якої було масове безробіття, зниження життєвого рівня населення, загострення соціальної ситуації в країні. Породжені Великою депресією економічний спад, безробіття, зубожіння населення сприяли зростанню націоналізму та появі авторитарних режимів у Європі. Перед загрозою скорочення обсягів міжнародної торговельної діяльності та міжнародного інвестування розвинені країни намагались підтримувати рівень національного доходу шляхом девальвацій національної валюти, впровадження протекціоністських заходів у торговельній та валютній сфері. Світова економіка розпалась на окремі національні одиниці, одностороння політика яких погіршувала становище їх торговельних партнерів (політика “розорення сусідів”) та ускладнювала міжнародні економічні відносини. Торговельний протекціонізм, тенденції до автаркії та міжнародні валютні безпорядки, таким чином, тільки поглибили та подовжили економічну кризу.

Обрання у 1933 р. президентом США Ф. Д. Рузвельта стало новою віхою в розвитку світової економіки, бо з ім’ям цього політика пов’язані найбільш ефективні в історії світової економіки державні реформи, які отримали назву “Новий курс Ф. Д. Рузвельта”. В основу реформ Рузвельта було покладено вчення англійського економіста Дж. М. Кейнса, яке передбачало активне втручання держави в процес суспільного відтворення. У здійсненні “Нового курсу ” виокремлюють два етапи: перший етап – 1933 – 1935 рр. та другий – з 1935 р.

Для оздоровлення банківської та фінансової системи була введена заборона на експорт золота, було припинено обмін банкнот на золото, були закриті всі банки. У надзвичайному законі про банки передбачалось відновлення їх функцій та отримання найбільшими з них урядових позик з федеральної резервної системи. До кінця березня 1933 р. було відкрито 80% банків – членів Федеральної резервної системи, а 2 000 банків не отримали такого дозволу. Посилилась концентрація банківської системи – кількість банків скоротилась з 25 000 до 15 000. Створена ще при попередньому Президентові США Г. Гувері Реконструктивна корпорація, капітал якої складав 3,8 млрд дол., за 1933 – 1935 рр. надала позик на 6 млрд дол.

Для стабілізації національної валютної системи уряд США відмовився від золотого стандарту, провів девальвацію долару на 41% порівняно з 1929 р., що дало можливість запобігти масовим банкрутствам у кредитній сфері, зменшити заборгованість монополій уряду та посилити експортні можливості національних суб’єктів господарювання. На початку 1934 р. уряд прийняв закон про золотий резерв, відповідно до якого встановлювалась фіксована ціна золота – 35 дол. за одну трійську унцію (31,1035 грама).

Важливою складовою реформування економіки було відновлення промисловості. У червні 1933 р. було прийнято закон про відновлення національної промисловості (NIRA), створена Адміністрація національного відновлення, до якої ввійшли представники фінансової олігархії, економісти, представники Американської федерації праці. Закон про відновлення національної промисловості запроваджував систему державного регулювання економіки та включав три розділи. У першому розділі основний акцент було зроблено на встановлення певних принципів та способів конкурентної боротьби – “кодекси чесної конкуренції” – відповідно до яких встановлювались для кожного з 17 груп підприємств обсяги виробництва продукції, рівень заробітної плати, тривалість робочого тижня, ринки збуту продукції, єдина цінова політика, умови зайнятості та найму. У цілому американський уряд санкціонував 746 кодексів, які охоплювали 99% індустрії та торгівлі. Другий та третій розділи закону містили заходи щодо реформування податкової системи та соціальної сфери. Для надання допомоги безробітним Конгрес створив Адміністрацію суспільних робіт, яка займалась проблемами зайнятості шляхом створення трудових таборів для непрацюючої молоді віком 18 – 25 років. Для підприємців важливе значення мала відміна антитрестівського законодавства. Професійні союзи отримали право на колективний захист своїх інтересів.

З метою відновлення сільського господарства було прийнято закон про його регулювання, для реалізації якого створювалась Адміністрація регулювання сільського господарства (ААА). Для подолання аграрної кризи закон передбачав заходи щодо підвищення цін на сільськогосподарську продукцію до рівня 1909 – 1914 рр., а саме:

1) скорочення посівних площ та поголів’я скоту;

2) державного фінансування фермерської заборгованості, яка на початок 1933 р. склала 12 млрд дол.;

3) за рахунок девальвації долару та випуску казначейських білетів на 3 млрд дол. уряд надав фермерам кредитів на суму понад 2 млрд дол., зупинивши їх подальше розорення та продаж ферм з аукціонів.

Слід також вказати на значні соціальні зрушення, які стали можливими завдяки новій політиці Ф. Д. Рузвельта. Мова йде про розширення прав робітників та посилення ролі професійних союзів (закон Вагнера): колективний захист робітниками своїх інтересів через систему професійних союзів та шляхом укладання з підприємцями колективних договорів, право робітників на страйки. Також важливе значення мав закон про соціальне забезпечення, відповідно до якого вводилась єдина система пенсій за віком та допомоги у зв’язку з безробіттям, але він поширювався тільки на робітників великих промислових підприємств. У 1938р. було прийнято закон про справедливі умови праці, відповідно до яких заборонялось використання дитячої праці, на підприємствах федерального значення встановлювались єдині норми заробітної плати, її мінімальний та максимальний рівень, максимальна тривалість робочого тижня – 44 години.

У 1934 – 1937 рр. темпи зростання економіки США досягли рівня 1929р., але у 1937 – 1938 рр. у результаті нової економічної кризи всі практично надбання уряду Ф. Д. Рузвельта були знищені. Економіка США була відкинута на 15 років назад: обсяги промислового виробництва у цілому скоротились на 36%, обсяги виробництва автомобілів – на 50%, виплавка чавуну – на 44%. Уряд Ф. Д. Рузвельта почав активно вкладати державні кошти в економіку з метою збільшення сукупного попиту та її загального оздоровлення (метод “підкачки насосу”).

Велика депресія негативно вплинула і на економічний розвиток європейських країн. Наслідки кризи для них мали такий же руйнівний характер, як і для США і методи кризової боротьби були схожі – в їх основі лежала теорія державного регулювання економіки Дж. М. Кейнса.

Наслідки Великої депресії та Друга світова війна практично зруйнували світову економічну рівновагу та сприяли тривалій регресії у розвитку міжнародних економічних відносин. Співвідношення сил між американською економікою, яка розвивалась на дріжджах озброєнь та воєнних постачаннях союзним країнам, і європейськими країнами, спустошеними війною, докорінно змінилось. Наприкінці війни частка США у світовому промисловому виробництві складала 50%, у світовому експорті – 33%, у світових золотовалютних резервах – майже 75%. Країни Європи перетворились у позичальників та стали фінансово залежними від США. Для запобігання ризику виникнення нових ускладнень та забезпечення ефективної міжнародної економічної взаємодії необхідно було розробити гнучку систему міжнародних економічних відносин. Розуміння цього і стало передумовою створення нової моделі післявоєнного міжнародного економічного співробітництва в рамках підписання Бреттон-Вудської угоди.

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

МІЖНАРОДНІ ЕКОНОМІЧНІ ВІДНОСИНИ

Харківський національний економічний університет... Бестужева С В МІЖНАРОДНІ ЕКОНОМІЧНІ ВІДНОСИНИ...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Розвиток міжнародних економічних відносин у довоєнний період

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Бестужева С. В.
Міжнародні економічні відносини. Навчальний посібник. – Харків: Вид. ХНЕУ, 2009. – 382 с. (укр. мов.)     У навчальному посібнику систематизовано та викладено о

Теоретичні підходи щодо визначення сутності міжнародних економічних відносин
Міжнародна економічна взаємодія завжди була однією з найбільш складних і в той же час суперечливих частин економічної теорії. Багато ключових положень теорії міжнародних економічних відносин було о

Форми міжнародних економічних відносин
Сучасні міжнародні економічні відносини між суб’єктами господарювання здійснюються у таких формах: 1) міжнародний поділ праці; 2) міжнародне виробничо-інвестиційне співробітництво

Методи вивчення та дослідження міжнародних економічних відносин
Дослідження та вивчення законів і закономірностей розвитку та функціонування світового господарства здійснюється з використанням тих же фундаментальних методів, які використовуються іншими напрямам

Формаційний та цивілізаційний підходи в економічній та історичній науці
  В економічній теорії та історичній науці існують два підходи щодо виникнення людського суспільства та суспільних відносин – формаційний та цивілізаційний. Основними положен

Генезис простого товарного виробництва у первісній суспільно-економічній формації
Відповідно до типології суспільно-економічних формацій першою і найдавнішою є первіснообщинна. Археологічна хронологічна схема первісного суспільства (табл. 2.1) вказує на існування трьох основних

Переселенню хліборобів та скотарів на нові території – з Греції та Криту до Данії та Швеції.
Хоча неолітичні общини VI-V тисячоліть були автарктичними (замкненими) і самі задовольняли свої потреби у продуктах харчування, одязі, знаряддях праці та зброї, археологи наводять досить аргументов

Зовнішня торгівля як основна форма економічних відносин стародавніх держав
Історія стародавнього світу налічує близько чотирьох тисячоліть, охоплюючи період від появи перших ранньокласових утворень у Месопотамії та Єгипті у другій половині IV тисячоліття до н. е. до падін

Порівняльна характеристика античного та азіатського способів виробництва
Основні риси Античний спосіб виробництва Азіатський спосіб виробництва 1. Географічний ареал Стародавня Грец

Порівняльна характеристика рабовласницького суспільства у Стародавній Греції та Стародавньому Римі
  Критерії Стародавня Греція Стародавній Рим 1. Характер та рівень розвитку ремесла Значний ро

Міграція робочої сили як специфічна риса міжнародних економічних відносин стародавніх держав
Міграція робочої сили є однією з характерних рис міжнародних економічних відносин давнини. Вона виступала, насамперед, у формі насильницького переселення висококваліфікованих ремісників, які майсте

Феодалізм як суспільно-економічна формація
Феодалізм як суспільно-економічна формація прийшов на зміну рабовласницькому ладу як нова більш висока ступінь розвитку суспільства в результаті конфлікту продуктивних сил та вироб

Особливості розвитку зовнішньої торгівлі за доби феодалізму
Специфічний характер феодального суспільства суттєво вплинув і на характер торговельних відносин як у межах країн, так і між ними. Зміна рабовласницької формації феодальною супроводжувалась зростан

Розвиток міжнародних економічних відносин у період первісного нагромадження капіталу
Епоха первісного накопичення капіталу є періодом безпосереднього переходу від феодального до капіталістичного суспільства. За своїм змістом первісне накопичення капіталу (ПНК) – це

Розвиток міжнародних економічних відносин в епоху становлення капіталізму
Бурхливий розвиток техніки та технології у останній третині XIX століття обумовив кардинальні зміни в енергетичній базі виробництва і, відповідно, в усій системі виробництва матеріальних благ. Елек

Генезис і еволюція капіталістичних відносин у промисловості
Суспільно-економічна формація Форма промислового виробництва Суб’єкти виробництва Характер підпорядкування праці

Генезис та еволюція монополістичного капіталізму
Розвиток продуктивних сил та виробничих відносин, у кінцевому випадку, обумовив еволюцію капіталізму вільної конкуренції у монополістичний капіталізм. Монополістичний капіталізм ма

Розвиток світового господарства на початку XX століття
  Нарівні з інтенсивним зростанням міжнародної торгівлі наприкінці XIX ст. великого значення набула така форма міжнародних економічних відносин, як експорт капіталу. На ранніх етапах

Світове господарство у післявоєнний період. Бреттон - Вудська система і розвиток міжнародних валютно-фінансових відносин
У липні 1944 р. представники 44 країн у Бреттон-Вудсі (США) провели міжнародну фінансову конференцію, підготували та підписали ряд угод стосовно розвитку міжнародних валютно-фінансових відносин. Вп

Світове господарство як цілісна економічна система
Становлення сучасного світового господарства є результатом тривалого історичного процесу, який можна відобразити наступним логічним ланцюгом: внутрішній ринок – національний ринок – міжнародний рин

Структура світового господарства
Системний аналіз світового господарства вимагає виокремлення його основних елементів, взаємозв’язок та взаємодія яких формують його як цілісну систему. В економічній літературі [1; 2; 14; 16; 22; 2

Закони і закономірності розвитку світового господарства
Економічні закони, як відомо, характеризуються внутрішніми, необхідними, сталими зв’язками між основними протилежними сторонами економічних явищ. Основними протилежними сторонами економічного закон

Протиріччя у світовому господарстві
  Загальновизнане положення про те, що протиріччя є джерелом розвитку, не є виключенням і для світового господарства. Протиріччя в системі світогосподарських зв’язків об’єктивно обумо

Сутність і роль міжнародного поділу праці (МПП) у системі міжнародних економічних відносин
Однією з базових категорій міжнародних економічних відносин є міжнародний поділ праці, існування якого обумовлено дією закону економії часу. Міжнародний поділ праці (МПП) є об’єктивною основою виро

Фактори розвитку і поглиблення міжнародного поділу праці
В основі процесу сучасної територіальної диференціації виробничої діяльності лежать різні фактори природного, соціального, економічного, науково-технічного характеру, до яких слід віднести:

Форми прояву і реалізації міжнародного поділу праці
Основними формами прояву та реалізації міжнародного поділу праці є міжнародна спеціалізація та міжнародне кооперування виробництва. Спеціалізація виробництва передбачає концентрацію та виз

Критерії виділення підсистем світового господарства
  На сьогодні у світі існує понад 240 країн, різних за рівнем економічного та соціального розвитку. Для проведення аналізу сучасного та окреслення майбутніх контурів розвитку міжнарод

Класифікація ЕКОСОС
Найбільш розповсюдженою в міжнародній практиці є класифікація країн за методикою Економічної і соціальної ради ООН (ЕСОSОС — Economic and Social Council), яка базується на врахуванні особливостей е

Класифікація Світового банку за рівнем економічного розвитку
  Класифікація країн за методикою Світового банку ґрунтується на розрахунку рівня середньорічного доходу на душу населення. Достатньо тривалий час серед економістів велись дискусії що

Класифікація та мобільність факторів виробництва у світовому господарстві
Основою функціонування суб’єктів світового господарства є процес виробництва продукції (робіт, послуг) для задоволення матеріальних та духовних потреб суспільства. Організація виробничого процесу б

Місце та роль природних сировинних ресурсів у світовому господарстві
Природні ресурси є важливою (але не обов’язковою) умовою розвитку економіки будь-якої країни та додатковою перевагою її функціонування на світовому ринку. Сучасні науково-технічні досягнення сприяю

Структура світового земельного фонду
  Регіон Питома вага у світовому земельному фонді, % Сади, поля Луки та пасовища Ліси

Земельні ресурси регіонів світу
  Регіон Площа земельних ресурсів, млн. км² Площа земельних ресурсів на душу населення, га Частка в світови

Лісові ресурси світу
  Регіон Площа лісів, млн га Лісова площа на душу населення, га Загальні запаси деревини, млрд. м³

Паливно-енергетичний потенціал світового господарства: структура, галузі та динаміка розвитку
Матеріальною основою виробничого процесу є мінеральна сировина. Питома вага вартості сировини в вартості готової продукції різна: в машинобудуванні – 12%, в хімічній промисловості – 80-90%. Сировин

Зміни енергоємності ВВП за регіонами
(т. у. п. на 1 тис. дол. США) Групи країн Промислов

Видобування, споживання та само забезпеченість країн нафтою
Країни Видобування Споживання Само забезпеченість, % млн. т питома вага, % млн.

Регіональний розподіл вугільних ресурсів
  Регіон Буре вугілля Кам’яне вугілля Запаси вугілля обсяги, млрд т питома вага,

Світові запаси, видобуток та продаж вугілля
  Місце країни Видобуток Експорт Країна Всього, млн. т. Країна Кам

Видобуток, споживання та само забезпеченість країн природним газом
Країни Видобування Споживання Самозабезпеченість, % Млн. т питома вага, % млн т

Динаміка споживання природного газу
  Країни Роки Темпи зростання, %

Проекти газопроводів у Чорноморському регіоні
  Назва проекту Південний потік Північний потік Білий потік Блакитний потік Довжи

Млрд. кВт. ч.
Країни 1990 р. 2000 р. 2010 р. 2020 р. 2030 р. середньорічний темп приросту у 2001 –2030 рр.,

Агрокліматичний потенціал світового господарства
Сільське господарство є однією зі стратегічно важливих галузей національного господарства всіх країн світу, від рівня та характеру розвитку якої залежить її національна продовольча безпека.

Динаміка світового ринку зернових, млн т
  Компонент Роки Зміни 2003-2004 2004-2005 2005-2006 2006-2007

Глобальні проблеми світового господарства
Сучасний розвиток світової економіки характеризується цілою низкою проблем, вирішення яких потребує координації зусиль всіх країн – суб’єктів світового господарства. Виникнення цих проблем є наслід

Країни з найбільшими площами природних охоронних територій
  Країна Площа охоронної території, км² Країна Площа охоронної території, км² США

Найбільші за чисельністю населення країни світу
  Країни Загальна чисельність населення, млн чол.. Питома вага, % Середньорічні темпи приросту, %

Особливості економічного розвитку країн Західної Європи
  Країни Західної Європи відносяться до країн з розвинутою ринковою економікою, на частку яких приходиться більше 40% світового експорту. Економічну могутність регіону складають чотир

Соціально-економічний розвиток країн Центральної та Східної Європи
У сучасному світовому господарстві країни Центральної та Східної Європи відносяться до країн із середнім рівнем економічного розвитку. Частка країн регіону у світовому ВВП складає 2–2,5%, частка у

Економіка країн Північної та Південної Америки
Країни Північної та Південної Америки різні за рівнем соціально-економічного розвитку та участі у світогосподарських процесах. Даний регіон представляють 2 промислово розвинені країни – США та Кана

Класифікація країн Латинської Америки та Карибського басейну за загальним потенціалом та рівнем господарського і науково-технічного розвитку
  Абсолютні параметри Відносні параметри А Б В  

Економіка країн Азії та Африки
За класифікацією ООН до країн Східної та Південно-Східної Азії відносять: Бруней, В’єтнам, Камбоджу, Лаос, Малайзію, Таїланд, М’янму, Сінгапур, Філіппіни, Індонезію, Тайвань. Важливими складовими с

Динаміка ВВП в азіатських країнах
Країни Темпи приросту ВВП, %

Теорії міжнародної торгівлі
Потреба в теоретичному осмисленні сутності та ролі міжнародної торгівлі виникає на певній стадії розвитку міжнародних економічних зв'язків, перетворення їх у важливий чинник економічного зростання

Модель “ціни – золото – потоки” Д. Хьюма
  Вихідна ситуація Країна 1 Країна 2   EX > IM EX <IM

Використання факторів виробництва
  Фактори виробництва Товар 1 Товар 2 Труд (мобільний фактор) L1 L2

Сутність та структура міжнародної торгівлі
Міжнародна торгівля – це сфера міжнародних товарно-грошових відносин між суб’єктами світового господарства, яка є специфічною формою обміну продуктами праці між продавцями і покупцями різних країн.

Внутрішньоінтеграційна торгівля
  Об’єднання країн Частка в загальному товарообміні, % ЄС 61,6 АТЕС 72

Показники оцінки обсягів міжнародних торговельних операцій
  № з/п Показники Формула розрахунку Зміст

Організаційні форми міжнародної торгівлі
Класифікація форм міжнародної торгівлі здійснюється за трьома критеріями – за об’єктом, характером взаємодії суб’єктів міжнародних торговельних операцій, характером регулювання міжнародних торговел

Ціноутворення в міжнародній торгівлі
Ціноутворення у міжнародній торгівлі має певні особливості, а саме: - основою формування світової ціни є внутрішня ціна, але в процесі взаємодії суб’єктів світового ринку спостерігаються з

Україна в міжнародній торгівлі
Характерною рисою сучасного економічного розвитку України є формування стратегії ефективного інтегрування у світове співтовариство, яка передбачає реалізацію власних економічних інтересів в умовах

Сутність міжнародної торгівлі послугами
Найбільш динамічною сферою сучасного світового господарства є міжнародна торгівля послугами, обсяги якої за останні десятиліття майже вдвічі переважають обсяги міжнародної торгівлі товарами. Ключов

Класифікація міжнародних транспортних послуг
  Види транспортних послуг Зміст Не входить Пасажироперевезення Послуги з перевезення нерезиде

Основні сфери використання франчайзингових послуг
  № з/п Сфери послуг Питома вага у загальному обсязі франчайзингових послуг, % Громадського х

Міжнародний ринок послуг: сучасний стан та перспективи розвитку
У теперішній час близько 70% світового валового продукту становлять послуги. Світовий ринок послуг є диверсифікованою системою спеціалізованих ринків за видами послуг, а саме: ринку транспортних по

Аналіз географічної структури торгівлі послугами України
Країни Експорт, млн дол. Імпорт, млн дол. 2008 р. 2007 р. Темп зростання, % 2008 р

Технологія як товар і як фактор виробництва
Характерною рисою сучасної світової економіки є перехід від індустріального (технологічного) до постіндустріального (знань) суспільства. Виокремлення технології в самостійний чинник виробництва є з

Правові форми захисту міжнародної передачі технології
Міжнародний трансферт технологій супроводжується значними ризиками, пов’язаними з порушеннями конфіденційності інформації. Тому у більшості країн нова технологія захищається одним або декількома пр

Міжнародні комерційні та некомерційні науково-технічні зв’язки
Міжнародне науково-технічне співробітництво здійснюється як на комерційній, так і на некомерційній основі. До форм налагодження некомерційних науково-технічних зв’язків відносять: 1) публі

Класифікація країн за характером ліцензійної торгівлі
Групи країн Характеристика 1. Промислово розвинені з домінуванням експорту ліцензій США, де надходження від експорту ліце

Міжнародне технічне сприяння
Одним з видів міжнародного трансферту технологій є міжнародне технічне сприяння або технічна допомога, необхідність якого обумовлена поглибленням диференціації між розвиненими країнами та країнами,

Україна на міжнародному ринку технологій
  Для аналізу рівня та характеру науково-технічного розвитку України велике значення має розвиток міжнародного технологічного обміну, характерними особливостями якого є: 1) р

Донорські установи США з надання міжнародної технічної допомоги Україні
Донорська установа Кількість проектів Вартість проектів (млн дол. США) Агентство США з міжнародного розвитку

Технопарки-аутсайдери
Технопарк Зареєстровано Інститут технічної теплофізики (Київ) «Укрінфотех »(Київ)

Міжнародна міграція робочої сили як форма міжнародних економічних відносин
Об’єктивною основою функціонування світового господарства як цілісної економічної системи є міжнародна міграція робочої сили. Двоїстий характер праці обумовлює необхідність її визначення як фактору

Види міжнародної міграції робочої сили
Критерії Види За тривалістю Постійна Тимчасова: - сезонна - маятникова За правовою ознакою

Економічні наслідки міжнародної міграції робочої сили
Наслідки міжнародної міграції робочої сили різні та проявляються як у країнах-експортерах, так і в країнах-імпортерах робочої сили та у розвитку світової економіки у цілому. Для країн-імпо

Особливості формування та функціонування світового ринку праці
Світовий ринок праці – це система відносин між державами, які виникають з приводу узгодження попиту та пропозиції трудових ресурсів, умов формування робочої сили, оплати праці та с

Пенсійний вік у країнах світу
  № з/п Країна Пенсійний вік чоловіки жінки

Державні витрати на пенсійне забезпечення
№ п/ п Країна Державні витрати на пенсії, % до ВВП 1. Японія 15,4 2.

Міжнародні міграційні потоки
Показники 2007 рік 2006 рік Кількість прибулих, чол. Кількість вибулих, чол. Міграційне сальдо,

Міжнародний рух капіталу як основна форма міжнародних економічних відносин
Одним з характерних явищ сучасної світової економіки є міжнародний рух факторів виробництва, який здійснюється за ідентичними міжнародній торгівлі товарами та послугами принципами та законами. Міжн

Форми міжнародного руху капіталу
Міжнародний рух капіталу як фактору виробництва має різні форми (рис. 14.1).     Міжнародний рух капіталу   &n

Прямі іноземні інвестиції: сутність, склад, причини та наслідки
Інвестиції за кордоном є досить давнім явищем у міжнародному економічному середовищі. В колоніальну епоху вирощування тропічних фруктів на плантаціях, розробка нових родовищ корисних копалин у краї

Портфельні іноземні інвестиції: причини, сутність та види
Іноземні портфельні інвестиції – це вкладення капіталу в іноземні цінні папери з метою отримання прибутку, але без надання права контролю за діяльністю об’єкта інвестування.

Інвестиційний клімат країни: сутність, фактори формування та складові елементи
Інвестиційний клімат – це ситуація в країні з точки зору потенційних іноземних інвесторів, які мають наміри вкласти в її економіку власний капітал. За визначенням Світового банку і

Інвестиційний ризик: сутність та методи зниження
З поняттям “інвестиційний клімат” тісно пов’язано поняття “інвестиційний ризик”. Інвестиційний ризик – це ймовірність втрати активів, які вкладає іноземний інвестор в екон

Україна в процесах міжнародного інвестування
Інвестиційна політика України спрямована на створення благоприємного інвестиційного клімату. Порівняно з іншими країнами Україна не є кращою державою для вкладення іноземного капіталу. Економічна к

Обсяги та структура прямих іноземних інвестицій в Україну за 2004-2007 рр.
    2004 р.   Країни 2006 р. 2007 р. млн дол. питома ваг

Прямі іноземні інвестиції з України в економіку країн світу
  Країни 2006 рік 2007 рік Обсяги ПІІ, млн дол. Частка, % Обсяги ПІІ, млн дол.

Світова валютна система: етапи формування та розвитку, структура та принципи організації
У попередніх темах курсу були розглянуті форми міжнародних економічних відносин, які пов’язані з реальним рухом товарів, послуг, капіталів, технологій у міжнародному економічному просторі. Але това

Еволюція світової валютної системи
  Критерії відмінностей Паризька валютна система Генуезька валютна система Бреттон-Вудська валютна система

Структура національної та світової валютних систем
№ з/п Елементи валютної системи Національної Світової

Класифікація валют
  Критерій Види валют 1. За статусом валюти Національна Іноземна Міжнародна Регіональна Євровалюта

Валютний курс: сутність і види
Валютний курс є одним з найважливіших елементів валютної системи, так як розвиток міжнародних економічних зв’язків вимагає вимірювання та зіставлення відносних цін валют різних країн. Курс валют ро

Таблиця 15.4
  Класифікація видів валютних курсів   Критерії Види валютного курсу

Платіжний баланс країни: сутність, структура
У сучасному світі немає країн з автаркічною економікою. Окрім економічних, існують також політичні, воєнні, культурні зв’язки між країнами, які опосередковуються міжнародними фінансовими потоками.

Структура платіжного балансу країни
  1. Рахунок поточних операцій Кредит Дебет А. Товари

Міжнародні кредитні відносини
Міжнародні кредитні відносини є однією з форм міжнародних економічних відносин, яка пов’язана з рухом позикового капіталу у світовому економічному просторі на умовах повернення, те

Вплив валютної політики на основні макроекономічні показники розвитку України
  Показники 2005 р. 2006 р. 2007 р. 2008 р. 2009 р. (прогноз) Номіна

Розрахунки по погашенню та обслуговуванню зовнішнього боргу
  Роки Загальна сума погашення та обслуговування боргу, млн дол. У тому числі за рахунок коштів Державного

Сутність, головні передумови та цілі міжнародної економічної інтеграції
Розвиток інтеграційних процесів є закономірним результатом зростання обсягів міжнародного руху товарів та факторів виробництва, що вимагало створення більш надійних виробничо-збутових зв’язків між

Типи інтеграційних об’єднань
Міжнародна економічна інтеграція як форма міжнародних економічних відносин почала інтенсивно розвиватись у другій половині ХХ ст. Не зважаючи на різні підходи до визначення теоретичних засад інтегр

Оцінка міжнародних інтеграційних процесів
У теорії міжнародної економіки оцінка міжнародних інтеграційних процесів здійснюється за критерієм їх сприяння поглибленню світогосподарських зв’язків. Узагальненими індикаторами світових інтеграці

Сучасні інтеграційні угрупування країн
  Сучасний розвиток світової економіки характеризується протистоянням двох основних тенденцій – глобалізації та регіоналізації. Створення регіональних об’єднань передбачає уніфікацію

Політика вільної торгівлі та протекціонізм: економічні й політичні аргументи
Сучасний розвиток світової економіки обумовлює трансформацію ролі держави у регулюванні зовнішньоекономічних відносин, що пов’язано, насамперед, із взаємодією та протистоянням, а в деяких випадках

Класифікація інструментів державної зовнішньоторговельної політики
Методи регулювання зовнішньої торгівлі Інструменти реалізації торговельної політики   Сфера регулювання   Т

Нетарифне регулювання зовнішньої торгівлі: цілі та методи
Тарифне регулювання зовнішньої торгівлі жорстко контролюється СОТ та регламентується міждержавними угодами і за необхідності посиленого захисту національних галузей, які конкурують з імпортом, держ

Державне регулювання міжнародної торгівлі послугами
Інструменти торговельної політики, які використовуються для регулювання торгівлі послугами практично ідентичні інструментам регулювання торгівлі товарами, що обумовлюється тісним зв’язком між міжна

Особливості зовнішньоекономічної політики України
Узагальнення тенденцій та основних інструментів державної регулятивної політики у розвинених країнах дозволяє виявити як недоліки, так і окреслити головні напрями змін та активізації державного рег

Зміни ставок імпортних мит на продовольчі товари
  Групи товарів Діюча ставка, % Пропонована ставка, % М’ясо 21,5 13,13

Оцінка можливих наслідків вступу України до СОТ
  Галузь економки Виробництво, % Експорт, % Імпорт, % Економіка у цілому 0,7

Державне регулювання міжнародного трансферту технологій
У сучасних умовах науково-технічний потенціал суб’єктів господарювання значною мірою визначає їх місце та роль у системі світогосподарських зв’язків. У світовій економіці йде жорстка конкурентна бо

Фінансове забезпечення наукових розробок у розвинутих країнах
Рік Частка витрат на НДДКР у ВВП, % США Японія Німеччина Франція Великобританія

Державне регулювання міжнародних міграційних процесів
Державне втручання в міграційну сферу передувало державному регулюванню торгівлі товарами та послугами. Вже наприкінці XVIII ст. в Англії були прийняті закони щодо заборони еміграції робітників, а

Особливості державного регулювання міжнародних інвестиційних процесів
Необхідність державного регулювання міжнародного інвестиційного співробітництва обумовлюється подвійним впливом іноземного інвестування на економіку приймаючої країни: прямі іноземні інвестиції (ПІ

Регулювання міжнародних валютно-фінансових та кредитних відносин
Регулювання міжнародних валютно-фінансових відносин здійснюється двома методами: - ринкове регулювання валютних відносин полягає у встановленні курсу національних валют відповідно до попит

Особливості регулювання міжнародного руху факторів виробництва в Україні
  На теперішній час в Україні не існує комплексної державної політики зовнішньоекономічного розвитку, яка б інтегрувала особливості державного регулювання інноваційного, інвестиційног

Роль міжнародних економічних організацій в регулюванні міжнародних економічних відносин
Сучасний механізм регулювання міжнародних економічних відносин є багаторівневим та включає національний рівень, на якому формуються національні системи регулювання, регіональний рівень передбачає с

Основні раунди торговельних переговорів між країнами
Місце проведення Рік Досягнення домовленостей Женева (Швейцарія) Зниження тарифів по 45000 поз

Міжнародне регулювання ринку технологій
  Сучасний світовий ринок за характером конкуренції є ринком технологічної конкуренції, що передбачає жорстку боротьбу між виробниками інноваційної продукції. На сьогодні, у промислов

Регулювання міжнародних міграційних процесів
Міжнародне регулювання трудової міграції здійснюється шляхом ратифікації країнами двосторонніх та багатосторонніх міжнародних угод з питань міграції. На теперішній час міжнародна міграція робочої с

Наднаціональне регулювання міжнародних валютно-фінансових і кредитних відносин
Однією з важливих сфер міжнародних економічних відносин є валютно-фінансові та кредитні відносини між країнами. Для їх регулювання в рамках Бреттон-Вудської конференції було прийнято рішення створи

Домовленості по ПРГФ у 2008 році
  Країна Дата чинності Сума, млн СПЗ Гвінея 21 грудня 2007 року 48,2

Структура витрат МВФ за цільовими потребами
  Основні напрями діяльності Структура витрат у валовому адміністративному бюджеті, % 2008 р. 2009 р.

Контрольні запитання для самодіагностики
  1. У чому полягає сутність міжнародних економічних відносин як науки? 2. Які основні історичні етапи розвитку МЕВ? 3. Якими особливостями характеризуються сучасні

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги