рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Облік грошових коштів

Облік грошових коштів - раздел Образование, ФІНАНСОВИЙ ОБЛІК Нормативні Документи: Інструкція Про Роботи По Готівковому Об...

Нормативні документи:

Інструкція про роботи по готівковому обороту в установах банків України» / Постанова Правління Національного банку України від 19.02.2001р. №69;

Положення (стандарти) бухгалтерського обліку №4 / Звіт про рух коштів від 21.06.1999р. №398;

Закон України «Про внесення змін у Закон України про використання електронних контрольних касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках зі споживачами у сферах торгівлі, громадського харчування і послуг» від 1.06.2000р. №177;

Правила визначення платіжності банкнот і монет Національного банку України від 31.03.1999р. №152;

Інструкція «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» від 29.03.01 №135;

Положення про ведення касових операцій у національній валюті України. / Постанова Правління Національного банку України від 19.02.2001р. №72;

Положенням про ведення касових операцій в Україні. / Постанова Правління Національного банку України від 1.08.2001р. №311;

Інструкція про організацію роботи з наявного звертання банків України від 12.03.2001р. №216;

Наказ Державного комітету статистики України від 15.02.1996р. (стосується форм первинного обліку);

Указ Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання руху готівки», прийнятий 12.07.1995р. №436/95, зміни 7.09.2001р.;

Закон України «Про обертання векселів в Україні» від 05.04.2001р. №2374.

Терміни і визначення

Кошти — готівка, гроші на рахунках у банках і депозити до запитання.

Валюта України — грошові знаки, у вигляді банкнот, казначейських квитків, монет, що перебувають в обороті.

Іноземна валюта — іноземні грошові знаки у вигляді банкнот, казначейських квитків, що перебувають в обороті на території іноземної держави, платіжні документи та інші цінні папери в іноземній валюті.

Каса підприємства — приміщення або інше місце, призначене для прийняття і видачі, зберігання готівки та інших касових документів і цінностей.

Касові операції — операції підприємств між собою і з фізичними особами, зв’язані з прийомом і видачею готівки, при здійсненні розрахунків через касу з відображенням цих операцій у касовій книзі.

Порядок організації розрахунків готівкою

Підприємства, які відкривають поточні рахунки у відділеннях банків зберігають їх на договірних умовах і проводять розрахунки за своїми обов’язками в безготівковому і готівковому порядку, що затверджений Національним банком України.

Розрахунки готівкою підприємств між собою і з фізичними особами проводяться як за рахунок грошей, отриманих з кас банків, так і за рахунок готівкового виторгу, що відбуваються через касу. Сума розрахунку готівкою одного підприємства з іншим не повинна перевищувати 10 тис. грн. протягом одного дня по одному або декількох платіжних документах.

Платежі, що перевищують установлену суму, повинні проводитися в безготівковій формі. Розрахунки готівкою підприємств між собою і з фізичними особами відбуваються з використанням прибуткових і видаткових касових ордерів, товарних чеків, розрахункових квитанцій, проїзних документів, що підтверджують факт продажу товару, надання послуг, одержання, повернення коштів, а також рахунка-фактури, договори, контракти, акти закупівлі товарів.

Розрахунки готівкою підприємств, які працюють у сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, відбуваються з використанням регістрів розрахункових операцій відповідно до Закону України від 1.06.00 №177 «Про внесення змін у Закон України про використання електронних контрольних касових апаратів і товарно-касових книг при розрахунках зі споживачами в сферах торгівлі, громадського харчування і послуг».

Перелік окремих форм і умов здійснення діяльності в сфері торгівлі, громадського харчування і послуг, за яким дозволяється проводити розрахункові операції без використання регістрів розрахункових операцій з використанням розрахункових книг і книг обліку розрахункових операцій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.08.00 №1336.

Ліміт каси встановлюється підприємствами, які мають рахунки в банках і здійснюють операції з готівкою. Такі підприємства можуть зберігати в касі готівку на кінець дня в межах затвердженого ліміту. Порядок установлення ліміту каси, порядок і терміни здачі наявного виторгу регулюються Інструкцією про роботи з готівкового обертання установ банків України», затвердженою постановою Правління Національного банку України від 19.02.2001р. №69.

Усі підприємства зобов’язані здавати наявний виторг понад установлений ліміт у порядку і терміни, визначені банком. Якщо ліміт каси не встановлений, то вся наявна готівка на кінець дня повинна здаватися в банк. Здача може відбуватися в денний і вечірній час. Уся готівка, що надійшла в касу, повинна бути вчасно й у повній сумі оприбуткована.

Наявний виторг може використовуватися підприємствами для забезпечення потреб, що виникли у процесі діяльності, а також для проведення розрахунків з бюджетними і державними цільовими фондами по податках і зборах. Підприємства мають право зберігати в касі готівку, отриману з банку для виплат, пов’язаних з оплатою праці, пенсій, стипендій, дивідендів над встановлений ліміт каси протягом трьох робочих днів, включаючи день одержання готівки.

Готівка, отримана в установах банку на інші виплати, повинна видаватися в той же день. Суми, отримані в банку і не використані за призначенням у встановлений термін, повертаються в банк не пізніше ніж на наступний робочий день або можуть залишатися в касі, якщо вони в межах установленого ліміту.

Видача готівки під звіт проводиться з кас підприємств за умови повного звіту підзвітної особи по раніше виданих під звіт сумах. Підзвітна особа зобов’язана подати в бухгалтерію підприємства разом з невикористаним залишком готівки авансовий звіт про витрату отриманих з каси сум у наступний термін:

— по відрядженнях — протягом трьох робочих днів після повернення;

— на закупівлю сільгосппродукції і продукції переробки, заготівлі вторинної сировини (крім металобрухту) — протягом 10-ти робочих днів від дня видачі готівки;

— на інші господарські потреби — наступного дня після видачі готівки під звіт.

До підприємства застосовуються штрафні санкції відповідно до діючого законодавства за:

— перевищення встановленого ліміту каси;

— не повне або не оприбуткування в касах готівки;

— перевищення встановлених термінів використання виданої під звіт готівки, а також за видачу готівки без повного звіту по раніше виданих коштах;

— за витрату готівки з виторгу на виплати, пов’язані з оплатою праці при наявності податкового боргу;

— за використання готівки не за цільовим призначенням і за проведення розрахунків без надання одержувачам платіжного документа, який би підтверджував оплату.

Порядок оформлення касових операцій

Касові операції відображаються прибутковими і видатковими касовими ордерами. Типові форми і порядок їх заповнення затверджені наказом Міністерства статистики України від 15.02.96р. №51. Прийом готівки касами, в тому числі отриманої з банку, проводиться за прибутковими касовими ордерами, які підписані головним бухгалтером чи особою, уповноваженою керівником. Про прийом готівки видається квитанція за підписом головного бухгалтера, касира і завірена печаткою (штампом) підприємства. При прийомі готівки касир керується правилами визначення платоспроможності банкнот і монет, що затверджені правлінням НБУ від 31.03.99р. №152. Оборотні пам’ятні і ювілейні монети, що є дійсними платіжними засобами, приймаються в касу за номіналом без обмеження.

Видача готівки з кас здійснюється за видатковими касовими ордерами чи належним чином оформленими платіжними відомостями. Ці документи повинні бути підписані керівником, головним бухгалтером, до них можуть додаватися заяви на видачу готівки і розрахунки. У випадку видачі окремій фізичній особі готівки за видатковим документом касир вимагає пред’явлення паспорта для запису його номера, ким і коли він був виданий. Фізична особа розписується у видатковому документі, прописом пише суму отриманих коштів, використовуючи кулькову ручку або чорнило. Видача готівки з каси, не підтверджена розписом у видатковому документі, для виведення залишку не приймається.

Видача готівки проводиться тільки особі, зазначеній у видатковому документі. Якщо готівка видається за дорученням, оформленим у встановленому порядку, то в тексті ордера після ПІБ указують ПІБ особи, якій доручено одержати готівку. Якщо готівка видається за відомістю, то перед розписом про одержання грошей касир робить напис «за дорученням». Доручення залишається у касира і додається до видаткового ордера або відомості. Видача готівки з каси для здачі її в банк оформляється видатковим касовим ордером і відображується в касовій книзі. Документом, що підтверджує здачу виторгу в банк, є квитанція до оголошення на внесення готівки за підписом бухгалтера і касира банку і завірена печаткою банку.

По закінченні установлених термінів виплат, пов’язаних з оплатою праці, стипендій по платіжних відомостях, касир повинен у платіжній відомості проти прізвища особи, якій не виплачена заробітна плата чи стипендія, поставити штамп або зробити запис «депоновано».

Наприкінці відомості необхідно вказати виплачену суму і не отриману суму виплат, що підлягає депонуванню, звірити із загальним підсумком по платіжній відомості і завірити своїм підписом. Потім слід зробити відповідний запис у касовій книзі відповідно до виплаченого видаткового ордера на фактично видану суму за відомістю.

Прибуткові касові ордери і квитанції до них, а також видаткові документи повинні заповнюватися тільки чорнильною чи кульковою ручкою, за допомогою друкарських машинок, комп’ютерних засобів для забезпечення зберігання записів.

Під час одержання касового ордера або видаткових документів касир зобов’язаний перевірити наявність і вірогідність підпису головного бухгалтера, а на видаткових документах — дозвільні підписи керівника підприємства.

На підставі наказу від 15.02.96р. №51 затверджено такі форми обліку касових операцій:

— видатковий касовий ордер, що використовується для оформлення видачі грошей з каси, виписується в одному примірнику працівником бухгалтерії, підписується керівником і головним бухгалтером. Цей документ має код ДО-2 і реєструється в журналі реєстрації видаткових і прибуткових касових документів;

— журнал реєстрації прибуткових і видаткових касових документів
ДО-3. Він окремо відкривається для видаткових і прибуткових документів;

— касова книга ДО-4 використовується для обліку руху коштів у касі. Кожен аркуш касової книги складається з двох рівних частин, заповнюється касиром, 1-й примірник залишається у книзі, а 2-й відривається;

— книга обліку прийнятих і виданих касиром грошей ДО-5. Використовується для обліку грошей, виданих з каси довіреній особі, яка виплачує заробітну плату і повертає готівку й оплачені документи. Видача і повернення грошей оформляються підписами.

Порядок ведення касової книги й обов’язки касира

З метою забезпечення розрахунків готівкою підприємство повинне мати касу, а керівники підприємства обладнати касу і забезпечити надійне збереження готівки в ній. Якщо ці умови не будуть забезпечені, то у разі несхоронності при збереженні й транспортуванні відповідальними будуть керівники підприємства. Збереження в касі готівки та інших цінностей, не приналежних підприємству, забороняється. Усі надходження і видачі готівки враховуються в касовій книзі за типовою формою ДО-4. Кожне підприємство, юридична особа має касу і веде одну касову книгу. Записи в касовій книзі здійснюються в двох примірниках під копіювальний папір чорнилом темного кольору або кульковою ручкою. Перші примірники касової книги залишаються в касі, другі є відривними і являють собою звіт касира. Виправлення в касовій книзі не дозволяються, а якщо вони зроблені, то вони повинні бути завірені підписами касира і головного бухгалтера. Записи в касовій книзі робляться касиром по операціях одержання і видачі готівки по кожному прибутковому ордеру і видатковому документу в день надходження або видачі.

Щодня наприкінці робочого дня касир підсумовує операції за день, виводить залишок готівки в касі і передає в бухгалтерію як звіт 2-й відривний примірник разом з прибутковими і видатковими касовими ордерами і розписується у касовій книзі.

Контроль за правильним веденням касової книги покладений на головного бухгалтера.

Керівник підприємства одночасно з прийняттям на роботу касира укладає з ним договір про повну матеріальну відповідальність і ознайомлює його під розписку з «Положенням ведення касових операцій у національній валюті України» від 19.02.01р. №172. У разі відсутності касира цінності, за які він відповідає, перераховуються іншим касиром у присутності керівника, головного бухгалтера чи комісії.

У випадку, якщо на підприємстві один касир, його обов'язки можуть покладатися, на підставі письмового розпорядження керівника, на бухгалтера або іншого працівника, з яким укладений договір на матеріальну відповідальність.

У терміни, встановлені керівником, на кожному підприємстві проводиться інвентаризація каси з перерахуванням наявних коштів, що зберігаються в касі. Залишок готівки в касі звіряється з даними обліку по касовій книзі. Готівка, що зберігається в касі, але не підтверджена прибутковими документами, вважається надлишком готівки. У разі виявлення під час інвентаризації нестачі чи надлишку в акті інвентаризації вказується сума нестачі або надлишку, з’ясовуються обставини їх виникнення. Сума нестачі стягується з винної особи (ДТ 947(375) КТ 301), а надлишок оприбутковується в касі і зараховується як дохід (ДТ 301 КТ 719).

Для обліку операцій з готівкою використовують активний балансовий рахунок «Каса-30», що має субрахунки:

301 — каса в національній валюті;

302 — каса в іноземній валюті.

По ДТ рахунка каса відбиваються надходження коштів у касу підприємства, а по КТ – виплати коштів.

Підприємство одержує в банку гроші по грошових чекових книжках, які видаються підприємствам за заявою. Містять вони 10, 25, 50 аркушів. Кожен чек має корінець і відривний чек. Номера на корінці і відривному чеку однакові. Чек заповнюється чорнилом або кульковою ручкою.

Облік операцій по поточних рахунках підприємств

Банки відкривають рахунки у встановленому законодавством порядку юридичним особам та іншим суб’єктам підприємницької діяльності, організаціям і установам, фізичним особам на умовах, відповідних законодавству і договору між банком і суб’єктом підприємницької діяльності.

Кожне підприємство може мати кілька рахунків у різних банках (один з яких є основним).

Рахунки відкриваються з письмового дозволу керівника установи банку. При відкритті рахунків банк зобов’язаний сповістити податкову інспекцію за місцем реєстрації власника рахунка в триденний термін. Юридична адреса власника рахунка зазначається у картці зі зразками підписів і відбитком печатки.

Розрізняють:

· бюджетні рахунки, що відкриваються підприємством, яким виділяються кошти з державного або місцевого бюджету;

· позичкові рахунки на договірній основі, що відкриваються як юридичним, так і фізичним особам і призначені для обліку позик, що надаються шляхом оплати розрахункових документів або перерахування з поточного рахунка відповідно до умов кредитування;

· депозитні рахунки відкриваються на підставі укладеного депозитного договору між власником рахунка і установою банку. Кошти на цей рахунок перераховуються з поточних рахунків і на них же повертаються по закінченні терміну договору. Відсотки по депозитах перераховуються в тому ж порядку. Проведення розрахункових операцій і видача готівки з депозитного рахунка забороняються.

Порядок відкриття рахунків

Для відкриття рахунків підприємства подають в установи банку такі документи:

1. Заяву на відкриття рахунка встановленого зразка, яка підписується головним бухгалтером і керівником.

2. Копію свідоцтва про реєстрацію в органах виконавчої влади, засвідчену нотаріально.

3. Копію рішення про створення підприємства, засвідчену нотаріально.

4. Копію статуту, засвідчену нотаріально.

5. Картку зі зразками підписів відповідно до чинного законодавства. У ній так само робиться зразок відбитка печатки.

6. Ф-4 ОПП про реєстрацію підприємства як платника податку.

7. Довідку про реєстрацію підприємства в пенсійному фонді.

8. Копії нотаріально завірених ідентифікаційних кодів керівника і головного бухгалтера.

9. Довідку зі Статистичного управління про внесення до єдиного реєстру.

10. Ксерокопії паспортів директора і головного бухгалтера.

Усі безготівкові розрахунки в Україні здійснюються відповідно до Інструкції «Про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті» від 29.03.01 №135.

Банки здійснюють обслуговування (розрахунково-касове) своїх клієнтів на підставі договорів і своїх внутрішніх планів здійснення безготівкових розрахунків. Кошти з рахунку клієнтів банки списують тільки за дорученням власника рахунку.

Порядок оформлення прийому, обробки розрахункових документів в електронному вигляді регулюється окремими нормативно-правовими актами НБУ.

Доручення платників про списання коштів зі своїх рахунків приймаються банками для виконання в межах наявності на цих рахунках коштів.

Списання коштів з рахунка документально оформляється в банку платника розрахунковим документом, меморіальним ордером, реєстром чеків. Розрахункові документи складаються на бланках, форми яких визначені в інструкції про безготівкові розрахунки.

Реквізити розрахункових документів також заповнюються на підставі інструкції №135. Усі текстові елементи бланків повинні бути виконані українською мовою. Відповідальність за правильне заповнення реквізитів несе оформлювач цього документа, який подає його в банк.

Банки перевіряють відповідність заповнення реквізитів документів і повертають без виконання документи, якщо:

— в розрахунковому документі не заповнений хоча б один реквізит;

— відсутні супровідні документи або їхній термін минув.

Розрахунковий документ виписують в кількості примірників, необхідних для всіх учасників безготівкових розрахунків, але не менше двох. Дозволяється заповнювати розрахункові документи від руки кульковою або чорнильною ручкою. Банк не має права робити виправлення в розрахунковому документі. Банки приймають до виконання тільки розрахункові документи своїх клієнтів, які подають їх в банк у порядку, передбаченому законодавством.

Платіжні вимоги на примусове списання чи стягнення здійснюються тільки за розпорядженням судів.

Списання коштів з рахунка платника проводять на підставі 1-го примірника розрахункового документа, що залишається і зберігається в банку. Другий примірник банк передає платнику.

Розрахунки із застосуванням платіжних доручень

Платіжне доручення оформляється платником за формою додатка 2, 8 інструкції №135. Платіжне доручення приймається банком до виконання в період 10 календарних днів з дати виписки, не з огляду на день оформлення платіжного доручення. Банк приймає до виконання доручення, якщо сума його не перевищує суму на рахунку.

Розрахунки із застосуванням платіжних вимог-доручень

Платіжні вимоги-доручення можуть застосовуватися в розрахунках усіма учасниками безготівкових розрахунків. Верхня частина вимоги-доручення оформляється одержувачами коштів за формою додатка 3 інструкції №135. Доставку вимоги-доручення до платника може здійснити банк платника. При згоді оплатити вимогу-доручення платник заповнює нижню частину документа і подає його в обслуговуючий банк. Банк одержувача приймає вимогу-доручення від платника протягом 20 днів з дати оформлення доручення.

Розрахунки за допомогою акредитивів

Акредитив — грошове зобов’язання банка, що видається їм за дорученням клієнта на користь його контрагента відповідно до договору.

Банк відкриває акредитив і здійснює платежі платникам або надає право іншому банку здійснити такі ж платежі за умови пред'явлення документів, оговорених в акредитиві.

У банку можуть бути відкриті наступні акредитиви:

— покриті, тобто депоновані в банку постачальника платника;

— не покриті, тобто гарантовані.

Покритий акредитив призначений для здійснення платежів, при яких заздалегідь бронюються засоби платника в повній сумі на окремому рахунку.

Не покритий акредитив оплачується у випадку тимчасової відсутності засобів на рахунку під гарантію банку-емітента за рахунок банківського кредиту.

Акредитиви бувають:

— відкличний – може змінюватися чи анулюватися без згоди постачальника;

— безвідкличний – може змінюватися тільки за згодою постачальника.

Акредитив відкривається для розрахунків тільки з одним постачальником. Для відкриття акредитива підприємство подає в банк заяву в 4-х примірниках:

1-й виконує функцію меморіального документа і підшивається в банківські документи;

2-й використовується як додаток до забалансового рахунка;

3-й видається заявнику як розписка банку про відкриття акредитива;

4-й використовується як інформація про умови акредитива і направляється в банк у вигляді повідомлення.

Після відвантаження продукції, виконання робіт чи послуг підприємство-виконавець подає необхідні документи, передбачені умовами акредитива, у виконуючий банк. Останній перевіряє виконання умов акредитиву і направляє повідомлення банку-емітенту для одержання згоди на виконання акредитива. Списання коштів зі спеціального рахунка виконуючий банк здійснює на підставі реєстру документів по акредитиву. Термін дії акредитива встановлюється одержувачем у межах 15 днів від дня відкриття.

Бухгалтерський облік операцій на поточному
та інших банківських рахунках

У бухгалтерському обліку рух коштів на поточному рахунку за даними виписок банків відображується на активному рахунку 31- «Рахунки в банках», що має чотири субрахунки:

311 «Поточні рахунки в національній валюті»;

312 «Поточні рахунки в іноземній валюті»;

313 «Інші рахунки в банках у національній валюті»;

314 «Інші рахунки в банках у іноземній валюті».

Для відображення в бухгалтерському обліку коштів перевіряється та обробляється виписка банку з прикладеними до неї документами. На підставі записів у виписці банку бухгалтер робить кореспонденцію рахунків, при цьому кошти, що надійшли, дебетуються, а списання коштів кредитується. При обробці банківських документів і виписки банку бухгалтер повинен пам’ятати, що у виписці надходження коштів відбивається по Кт, а списання — по Дт. У бухгалтерському обліку на підприємстві це відображається навпаки.

При помилці, допущеній у виписці, банки роблять запис по Дт чи по Кт рахунка 374 «Розрахунки по претензіях». Про цю помилку потрібно повідомити в банк не пізніше 10 днів від дня виписки. Про виправлення записів банком підприємство довідується при одержанні чергової виписки.

Поточні банківські операції в національній валюті ведуться на 311 «Поточні рахунки в національній валюті» рахунка, а в іноземній — на 312 «Поточні рахунки в іноземній валюті». На ці рахунки відбивається надходження коштів по Дт, а по Кт — списання.

Відповідно до діючого законодавства в Україні в бухгалтерському обліку суми відображаються в гривнях. При одержанні підприємством іноземної валюти в бухгалтерському обліку кошти відображуються шляхом перерахування іноземної валюти в гривні за курсом НБУ на дату здійснення операції.

Вартість придбаної іноземної валюти, розрахована в українській валюті за курсом НБУ, на дату зарахування валюти на рахунок підприємства відбивається по Дт 312 «Поточні рахунки в іноземній валюті» і Кт 333 «Грошові засоби в дорозі в національній валюті».

Для бухгалтерського обліку руху коштів на інших рахунках, акредитивах, розрахункових чекових книжках застосовується рахунок 313 «Інші рахунки у банках у національній валюті» і 314 «Інші рахунки в банках в іноземній валюті».

Розрахунки із застосуванням розрахункових чеків

Рахункові чеки використовують в безготівкових розрахунках підприємств і фізичних осіб з метою скорочення розрахунків готівкою за отримані товари. Вони застосовуються тільки для безготівкових перерахувань, тобто з рахунка на рахунок.

Виготовляються чекові книжки за замовленням комерційних банків Національним банком України. Вони мають 10, 20 і 25 аркушів і є бланками строгої звітності.

Для гарантії оплати рахунковим чеком чекодавець бронює кошти на окремому аналітичному рахунку – “Розрахунки чеками». Для цього разом із заявою на видачу чекової книжки чекодавець представляє в банк платіжне доручення для перерахування коштів на цей рахунок.

Чекову книжку на ім’я чекодавця (фізичної особи) банк видає на суму, що не перевищує залишок коштів на рахунку. Термін дії чекової книжки складає один рік. Термін дії рахункового чека, що видається фізичній особі для одноразового розрахунку, три місяці з дати видачі. Чеки, виписані після вказаного терміну, не дійсні.

Порядок здійснення розрахунків чеками регулюється банками. Для розрахунку з постачальниками за заявою на одержання лімітованої чекової книжки видається книжка, що супроводжується проводкою Дт 313 «Інші рахунки в банках в національній валюті» і Кт 311 «Поточні рахунки в національній валюті». При оплаті чеком за товари в бухгалтерії робиться запис Дт 685 «Розрахунки з іншими кредиторами» і Кт 313 «Інші рахунки в банку в національній валюті». Суми, що залишилися не використаними і повернуті в банк, списуються з Кт 313» Інші рахунки в банку в національній валюті» у Дт 311 «Поточні рахунки в національній валюті».

На рахунку 33 «Інші кошти» ведеться облік наявності і руху грошових документів в іноземній і національній валюті за їхньою номінальною вартістю:

- поштові марки;

- оплачені проїзні документи;

- оплачені путівки в санаторіях, пансіонатах;

- марки гербового збору.

На цьому рахунку формується інформація про рух коштів у дорозі, тобто про суми, внесені у каси банків, ощадкаси та поштові відділення, для наступного зарахування на рахунки підприємства.

По Дт 33 «Інші кошти» відбивається надходження грошових документів у касу підприємства і засобів у дорозі, а по Кт — їх вибуття. Аналітичний облік грошових документів ведеться за видами. Одержання грошових документів підзвітними особами відбивається по Дт 331 «Грошові документи в національній валюті» і Кт 372 «Розрахунки з підзвітними особами», на суму витрачених грошових документів робиться запис по Дт 92 «Адміністративні витрати» і Кт 331 «Грошові документи в національній валюті».

Запитання для контролю засвоєння знань

1. Який порядок організації розрахунків готівкою діє в Україні?

2. Що таке ліміт каси і як він установлюється?

3. Які терміни повернення готівки, взятої під звіт, у касу підприємства?

4. Якими документами оформляються касові операції?

5. Який порядок ведення касової книги?

6. Які обов’язки має касир підприємства?

7. Який діє порядок відкриття рахунків у банку?

8. Який порядок проведення розрахунків за допомогою платіжних доручень та платіжних вимог-доручень?

9. Як організувати і відобразити в обліку розрахунки за допомогою акредитивів?

10. Як організувати і відобразити в обліку операції по розрахунках за допомогою чеків?

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

ФІНАНСОВИЙ ОБЛІК

ХАРКІВСЬКА НАЦІОНАЛЬНА АКАДЕМІЯМІСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА... Н І Гордієнко... ФІНАНСОВИЙ ОБЛІК...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Облік грошових коштів

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Харків - ХНАМГ- 2005
УДК 657 ББК 65.9(2)26 М 18 Гордієнко Н.І. Фінансовий облік: Навчальний посібник (для студентів економічних спеціальностей). – Харків: ХНАМГ, 2005. — 289с.  

Основи побудови фінансового обліку
Нормативні документи: Закон України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність» №996 — ХIV від 16.07.1999р.; План рахунків бухгалтерського обліку підприємств, організ

Облік (довгострокових і поточних) фінансових інвестицій
Нормативні документи: Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність» №996- ХIV від 16.07.99р.; План рахунків бухгалтерського обліку підприємств, організацій

Таблиця 1.1 — Переоцінка фінансових інвестицій
Збільшення вартості фінансових інвестицій Дебет 352 «Інші поточні фінансові інвестиції» Кредит 746 «Інші доходи від звичайної діяльності»

Таблиця 1.2 — Облік доходу від інвестицій, що обліковуються за амортизаційною собівартістю
По інвестиціях, придбаних з дисконтом По інвестиціях, придбаних з премією Нарахування відсотків Дебет 373 «Р

Таблиця 1.3 — Облік балансової вартості інвестиції у власному капіталі об’єкта інвестування
У випадках, коли об’єкт інвестування у звітному періоді отримав прибуток або збиток У випадках змін у власному капіталі При от

Таблиця 1.4
Зменшується нерозподілений прибуток Збільшується непокритий збиток Дебет441 «Прибуток нерозподілений» Кредит 141 «Інве

Таблиця 1.5 — Зображення операцій продажу та внеску активу до об’єкта інвестування
У складі фінансового результату звітного періоду У складі доходів (витрат) майбутніх періодів Дебет 682 «Внутрішні розра

Облік дебіторської заборгованості
Нормативні документи: Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 10 «Дебіторська заборгованість», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 8 жовтня 1999р. №237, зареєс

Таблиця 1.6
Довгострокова заборгованість Сума дебіторської заборгованості, що не виникає в результаті нормального операційного циклу і буде погашена після 12 місяців з

Таблиця 1.7
Методи визначення розміру резерву сумнівних боргів Виходячи з платоспроможності окремих дебіторів Виходячи з питомої ваги безнадійних

Таблиця 1.8
Місяць Фактичне списання безнадійної заборгованості за продукцію, товари, роботи, послуги, грн. Сальдо дебіторської заборгованості за продукцію,

Таблиця 1.9
Дата балансу Сальдо дебіторської заборгованості за продукцію, товари послуги відповідної групи, грн. Заборгованість, визнана безнадійною в наступ

Таблиця 1.10
Рік Чистий дохід від реалізації продукції, товарів, послуг на умовах наступної оплати Сума дебіторської заборгованості за продукцію, товари, робо

Облік основних засобів та інших необоротних матеріальних активів
Нормативні документи: Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні»; План рахунків бухгалтерського обліку, затверджений наказом Міністерства фіна

Таблиця 1.11 — Придбання основних засобів (автомобіля) за гроші
Господарські операції Дт Кт 1. Відбито передоплату вартості об’єкта основних засобів

Таблиця 1.12 — Обмін подібними активами
Господарські операції Дт Кт  

Таблиця 1.13 — Обмін товару на основні засоби
Господарські операції Дт Кт 1. Відбито відвантаження товарів 2. Відби

Таблиця 1.14 — Безоплатне одержання основних засобів
Господарські операції Дт Кт  

Таблиця 1.15 — Переоцінка основних засобів, що здійснюється вперше
Господарські операції Дт Кт 1. Сума дооцінки нарахованого зносу 2. Су

Таблиця 1.16 — Облік модернізації об’єкта основних засобів
Господарські операції Дт Кт  

Таблиця 1.17 — Облік ремонту та технічного обслуговування об’єктів основних засобів
Господарські операції Дт Кт 1. Відбито витрати за ремонт на підставі акта виконаних робіт 977 (85)

Таблиця 1.20 — Розрахунок амортизації, зносу та балансової вартості при застосуванні прискореного методу амортизації, грн.
Рік Розрахунки Ао Знос Балансова вартість 2*0,25*20000

Таблиця 1.21 — Розрахунок амортизації, зносу та балансової вартості при застосуванні кумулятивного методу амортизації, грн.
Рік Розрахунки Ао Знос Балансова вартість 4/(1+2+3+4) х 20000

Таблиця 1.22 — Розрахунок амортизації, зносу та балансової вартості при застосуванні виробничого методу амортизації, грн.
Рік Розрахунки Ао Знос Балансова вартість 50000*(20000-2000)/20000

Таблиця 1.23 — облік амортизації основних засобів
Господарські операції Дт Кт 1. Нарахування амортизації основних засобів підприємствами, що не використовують 8-й клас рах

Таблиця 1.24 — Господарські операції з іншими необоротними матеріальними активами
№ п/п Господарські операції Д-т К-т Введені в експлуатацію об’єкти інших необоротних матеріаль

Облік нематеріальних активів
Нормативні документи: Закон України «Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні»; План рахунків бухгалтерського обліку, затверджений наказом Міністерства фіна

Таблиця 1.25 — Облік надходження нематеріальних активів
Господарські операції Дт Кт Надходження чи придбання нематеріальних активів(НА)   &

Таблиця 1.26 — Переоцінка нематеріальних активів
Господарські операції Дт Кт Дооцінка нематеріальних активів(НА)    

Таблиця 1.27 — Вибуття нематеріальних активів
Реалізація нематеріальних активів (НА)     1. Відбито дохід від реалізації НА

Умови визнання запасів
  Запаси визнаються активом, якщо існує імовірність того, що підприємство одержить в майбутньому економічні вигоди, пов’язані з їх використанням, і їхня вартість може бути вірогідно в

Структура запасів
  Норми П(С)БО 9 не поширюються на такі роботи: а) незавершені роботи з будівельних контрактів; б) фінансові активи; в) молодняк тварин і продукцію сільсько

Таблиця 1.29 — Надходження запасів, зроблених власними силами
Господарські операції Дт Кт Надходження до складу зроблених власними силами: матеріалів  

Таблиця 1.30
Господарські операції Дт Кт Внесення запасів до статутного фонду підприємства 201, 202, 22 281

Визначення первісної вартості запасів залежно від шляху їх отримання
  Зниження первісної вартості запасів до чистої вартості реалізації, по суті, є уцінка первісної вартості. Уцінка і дооцінка запасів Уцінка запасів зді

Подальше відображення запасів у фінансовій звітності
Облік вибуття запасів Вибуття запасів може відбуватися при застосуванні таких методів списання: 1. Метод ідентифікованої собівартості відповідної одиниці запасів.

Таблиця 1.32 — Розрахунок оцінки запасів за методом ідентифікаційної собівартості
Показники Кількість Собівартість одиниці, грн. Загальна сума, грн.  

Таблиця 1.33 — Розрахунок оцінки запасів за методом середньозваженої собівартості
Показники Кількість одиниць Собівартість одиниці, грн. Загальна сума, грн. Залишок на початок періоду

Таблиця 1.34 — Розрахунок оцінки запасів за методом ФІФО
Показники Кількість одиниць Собівартість одиниці, грн. Загальна сума, грн. Залишок на початок періоду

Таблиця 1.35 — Розрахунок оцінки запасів за методом ЛІФО
Показники Кількість одиниць Собівартість одиниці, грн. Загальна сума, грн. Залишок на початок періоду

Таблиця 1.36 — Обмін неподібними запасами
Господарські операції Дт Кт Проведено відвантаження товару (перша подія)

Таблиця 1.38 — Облік матеріалів, що залишаються після списання МШП
Господарські операції Дт Кт 1. Списано витрати, пов’язані з ліквідацією основних засобів  

Внесена винною особою до каси підприємства
Господарські операції Дт Кт 1. Списано вартість відсутніх матеріальних цінностей

Облік витрат виробництва та випуску готової продукції
Нормативні документи: Методичні рекомендації з планування, обліку й калькулювання собівартості робіт (послуг) на підприємствах і в організаціях житлово-комунального господарства: На

Склад собівартості реалізованої продукції
Облік загальновиробничих витрат Рахунок 91 «Загальновиробничі витрати» призначений для обліку виробничих накладних витрат на організацію виробництва та управління підрозділами основ

Таблиця 1.40 — Бухгалтерські проводки з обліку загальновиробничих витрат
Господарські операції Д-т К-Т  

Таблиця 1.41 — Кореспонденція рахунків обліку фінансових витрат
Господарські операції Д-т К-Т Нараховані відсотки за користування позиковими коштами

Таблиця 1.42 — Кореспонденція рахунків обліку інших витрат
Господарські операції Д-т К-Т Відображення собівартості реалізованої довгострокової фінансової інвестиції

Таблиця 1.43
Господарські операції Дт Кт 1. Нарахування амортизації на основні засоби, що відносяться до витрат майбутніх періодів

Таблиця 1.44 — Облік браку
Господарські операції Дт Кт 1. Фактична собівартість непоправного браку

Таблиця 1.45 — Розрахунок фактичної собівартості відвантаженої продукції
№ п/п Показник За обліковими цінами За фактичною собівартістю Відхилення (+,-)

Таблиця 1.46 — Кореспонденція рахунків по обліку готової продукції
Господарські операції Дт Кт  

РОЗДІЛ 2 ФІНАНСОВИЙ ОБЛІК 2
2.1. Облік формування і змін у власному капіталі.Облік резервного капіталу, вилученого капіталу та нерозподіленого прибутку (непокритого збитку) Нормативні документи:

Класифікація капіталу
Облік формування і змін статутного капіталу Порядок формування і розмір статутного капіталу підприємства визначаються в установчих документах, виходячи з вимог діючого законодавства

Таблиця 2.1 — Відображення в обліку операцій з випуску і розміщення акцій
Зміст господарської операції Дебет Кредит Сума, грн. Відображена реєстрація статутного фонду

Таблиця 2.2 — Бухгалтерські записи при змінах у власному капіталі підприємства
Зміст господарської операції Дебет Кредит Збільшення статутного капіталу за рахунок підвищення номінальної вартості акцій

Таблиця 2.3 — Бухгалтерські записи обліку статутного капіталу
Зміст господарської операції Дебет Кредит Сума, грн. Відображена сума оголошеного статутного капіталу

Таблиця 2.4
Зміст господарської операції Дебет Кредит Викуплені акції в акціонерів

Таблиця 2.5
Зміст господарської операції Дебет Кредит Нарахування дивідендів акціонерам

Таблиця 2.6
Господарські операції Дебет Кредит Створення забезпечення на оплату щорічної відпустки працівників підприємства (у т.ч. «

Таблиця 2.7 — Бухгалтерські операції по обліку майбутніх розрахунків і платежів
Господарські операції Дебет Кредит  

Цільового фінансування і цільових надходжень
Господарські операції Дебет Кредит  

Облік зобов’язань по довгострокових позиках і векселях
Нормативні документи: Положення Національного банку України «Про кредитування», затверджене постановою Правління Національного банку України від 28.09.95р. №246. (з урахуванням змін

Таблиця 2.9 — Відображення в бухгалтерському обліку операцій з довгостроковими позиками
Господарські операції Дебет Кредит Отримані від банку довгострокові позики

Таблиця 2.10 — Відображення в обліку операцій з довгостроковими векселями виданими
Господарські операції Дебет Кредит Видано вексель на забезпечення заборгованості за отримані матеріали

Таблиця 2.11 — Кореспонденція рахунків з обліку інших довгострокових зобов’язань
Господарські операції Дебет Кредит Одержана відстрочка платежу з податку на додану вартість

Облік довгострокових зобов’язань по облігаціях та фінансовій оренді
Нормативні документи: Закон України «Про оренду державного і комунального майна» від 10.04.1992 №2269-XII; Методика розрахунку і порядку використання плати за оренду держав

Таблиця 2.13 — Надання коштів і цінних паперів в оренду
Господарські операції Дт Кт 1. За рік до настання терміну повернення: Переведення заборгованості з розряду довгостроков

Таблиця 2.17 — Облік оренди основних засобів та інших необоротних активів у орендаря
Господарські операції Дт Кт 1. На суму нарахованого зносу по необоротних активах 10, 11, 12

Таблиця 2.18 — Операції по поверненню майна при закінченні терміну оренди
Господарські операції Дт Кт 1. На суму нарахованого зносу по необоротних активах 10, 11, 12

Таблиця 2.20 — Відображення в бухгалтерському обліку операційної оренди в орендодавця
Господарські операції Дт Кт 1. Нарахування амортизації на об’єкт оренди

Таблиця 2.23 — Облік операцій з довгостроковими облігаціями
Господарські операції Дебет Кредит Облік операцій з довгостроковими облігаціями, випущеними з премією

Облік короткострокових зобов’язань по розрахунках з банками та іншими позиками
нормативні документи: Положення Національного банку України від 28 вересня 1995р. №246 «Про кредитування» зі змінами й доповненнями; Закон України «Про обертання векселів в

Таблиця 2.24 — Відображення операцій з обліку короткострокових позик
Господарські операції Дт Кт Одержаний короткостроковий кредит на виплату заробітної плати

Таблиця 2.25
Господарські операції Дт Кт Сума 1. Основна сума боргу 1 млн. грн.

Таблиця 2.26 — Відображення в обліку господарських операцій з використанням короткострокових векселів отриманих
Господарські операції Дт Кт Отриманий вексель за відвантажену продукцію (послуги, роботи, товари)

Облік розрахунків з постачальниками і підрядчиками та поточної заборгованості за розрахунками
Нормативні документи: П(С)БО №11 «Зобов’язання», затверджене наказом Міністерства фінансів України від 30 листопада 2000 №304; План рахунків бухгалтерського обліку активів,

Таблиця 2.27 — Бухгалтерські проводки по розрахунках з постачальниками і підрядчиками
Господарські операції Д-т К-т Проведено оплата постачальникам з поточного рахунку в банку

Таблиця 2.28 — Бухгалтерські проводки розрахунків по страхуванню
Господарські операції Д-т К-т Списання прямих витрат на соціальні заходи

Таблиця 2.29 — Бухгалтерські проводки розрахунків по податках і платежах
Господарські операції Д-т К-т Нарахований податок на прибуток Н

Таблиця 2.30 — Бухгалтерські проводки розрахунків з учасниками
Господарські операції Д-т К-т Виплачені дивіденди учасникам 301, 311 Д

Таблиця 2.31 — Бухгалтерські проводки по розрахунках за авансами отриманими
Господарські операції Д-т К-т Одержана передплата на рахунок покупця

Таблиця 2.32 — Бухгалтерські проводки по розрахунках з іншими кредиторами
Господарські операції Д-т К-т Акцептований рахунок установи за проведені науково-дослідні роботи

Облік розрахунків з оплати праці
Нормативні документи: Кодекс законів України про працю від 10.12.91р. №322 – VIII; Закон України «Про збори на обов’язкове державне пенсійне страхування» від 26.0697р. №400

Таблиця 2.33 — Страхові внески по нарахуваннях на заробітну плату і утримання
Вид страхового внеску Нормативні документи, що регулюють порядок стягування цих страхових внесків і їх розмір  

Таблиця 2.34 — Об’єкти оподатковування перерахованихвище страхових внесків
Для роботодавців Для найманих робітників   ПФ

Таблиця 2.35 — Ставки страхових внесків
Для роботодавців (нарахування) Для найманих робітників (утримання із заробітної плати ) ПФ 32,3% об’єкта опода

Таблиця 2.36
Господарські операції Дт Кт  

Облік доходів і фінансових результатів діяльності
нормативні документи: П(С)БО 15 «Дохід», затверджене наказом Міністерства фінансів України №290 від 29.11.99р.; П(С)БО 17 «Податок на прибуток», затверджене наказом Міністе

Види діяльності підприємства
  Як видно з наведеної схеми, діяльність підприємства підрозділяється на звичайну і надзвичайну. Відповідно до П(С)БО 3 «Звіт про фінансові результати» під звичайною діяльніс

Таблиця 2.38 — Визнання доходу при наданні послуг у бухгалтерському обліку
Господарські операції Д-т К-т Сума 1-й місяць     &

Таблиця 2.39 — Визнання доходу при наданні послуг у бухгалтерському обліку
Господарські операції Д-т К-т Сума 1-й місяць     &n

Таблиця 2.40 — Визнання доходу при наданні послуг у бухгалтерському обліку
Господарські операції Д-т К-т Сума 1-й місяць     &

Таблиця 2.41 — Визнання доходу при наданні послуг у бухгалтерському обліку
Господарські операції Д-т К-т Визнано дохід, пов’язаний з наданням маркетингових послуг у розмірі понесених витрат плюс П

Таблиця 2.42 — Кореспонденція рахунків з обліку фінансових результатів
Господарські операції Дебет Кредит Закриття субрахунка «Дохід від реалізації готової продукції»

Забалансовий облік активів і зобов’язань
нормативні документи: План рахунків бухгалтерського обліку підприємств, організацій і установ, затверджений наказом Міністерства фінансів України №291 від 30.11.1999р.; Нак

Таблиця 2.45 — Бухгалтерські проводки з обліку устаткування на забалансовому рахунку
Зміст операції Дебет Кредит  

Таблиця 2.46 — Типові бухгалтерські записи по субрахунку 024
Господарська операції Дебет Кредит Відбито вартість прийнятого на комісію товару  

Таблиця 2.47 — Проводки по обліку гарантій і забезпечень на рахунках забалансового обліку
Зміст операції Дебет Кредит У кредитора Відбито гарантію, отриману від поручителя

Таблиця 2.48 — Бухгалтерські проводки по списанню безнадійних боргів
Господарські операції Дебет Кредит Списано безнадійний борг постачальника

Таблиця 2.49 — Бухгалтерські проводки з обліку бланків доручень
Господарські операції Дебет Кредит Оприбутковані на склад бланки доручень

Таблиця 2.50
Господарські операції Дебет Кредит  

РОЗДІЛ 3
Завдання для поточного контролю знань з дисципліни «Фінансовий облік» Тема 1. Основи побудови фінансового обліку

Тема 2. Облік грошових коштів
Тести і завдання 1.Чи прийме банк платіжне доручення від юридичної особи, складене в довільній формі?: 1. Ні, оскільки є законодавчо затверджена форма платіжного дор

Таблиця 3.1 — Відбити операції в обліку
Зміст Кореспонденція рахунків Сума, грн. Дебет Кредит    

Тема 3. Облік (довгострокових і поточних) фінансових інвестицій
Тести і завдання 1. Фінансові інвестиції обліковуються за методом участі в капіталі на останній день місяця, в якому об’єкт інвестування відповідає визначенню асоційованого підприєм

Таблиця 3.2
Власний капітал На 01.01.2004 На 31.12.2004 Статутний капітал 600,0 600,0

Тема 4. Облік дебіторської заборгованості
Тести і завдання 1. Чи можна створювати резерв сумнівних боргів щодо дебіторської заборгованості бюджету по відшкодуванню ПДВ?: 1. Можна, якщо це передбачено в наказ

Тема 5. Облік основних засобів та інших необоротних активів
Тести і завдання 1. Основні засоби, що не мають ліквідаційної вартості, не амортизуються: а) так, б) ні. 2. Дані про переоцінку основних засобів відображ

Завдання 5.20. Підприємство реалізувало верстат за готівку в сумі 18000грн. Балансова вартість верстата — 11700 грн., знос — 5600 грн.
Відобразити господарські операції на рахунках бухгалтерського обліку. Вказати на первинні документи, що супроводять господарські операції. Завдання 5.21. Нарахувати амортизацію за д

Тема 6. Облік нематеріальних активів
Тести і завдання 1. Для документування операцій з обліку нематеріальних активів використовують типові форми документів для обліку основних засобів: а) так, б) ні.

Тема 7. Облік запасів
Тести і завдання 1. До запасів не відноситься стаття: 1. Паливо. 2. МШП. 3. Основні засоби; 4. Напівфабрикати. 2. До складу тр

Тема 8. Облік витрат виробництва й випуску готової продукції
Тести і завдання 1. На якому рахунку накопичуються витрати, здійснювані при виробництві продукції?: 1. 23 «Виробництво»; 2. 26 «Готова продукція»;

Тема 10. Облік зобов’язань по довгострокових позиках і векселях
Тести і завдання 1. Протягом якого терміну виконуючий банк повинен повідомити бефеніціара про відкриття на його ім’я акредитива?: 1. Протягом 10-ти днів від дня одер

Тема 11. Облік довгострокових зобов’язань по облігаціях та фінансовій оренді
Тести і завдання 1. Оренда буває операційною і фінансовою: а) так, б) ні. 2. Нарахування амортизації на об’єкт операційної оренди здійснюється орендарем:

Тема 12. Облік короткострокових зобов’язань по розрахунках з банками та іншими позиками
Тести і завдання 1. Поточні зобов’язання оцінюються за теперішньою вартістю: а) так, б) ні. 2. До поточних зобов’язань відносяться: 1) довго

Тема 13. Облік кредиторської заборгованості за продукцію (товари, роботи, послуги) та поточної заборгованості за розрахунками
Тести і завдання 1. Який рахунок використовується для обліку кредиторської заборгованості за товари, роботи і послуги: 1) 63; 2) 36; 3) 62;

Тема 14. Облік розрахунків по оплаті праці та соціального страхування
Тести і завдання 1. Чи враховуються при розрахунку середньої заробітної плати для нарахування відпускних сум, виплачених доплат за роботу в святкові дні, а також премії?:

Тема 15. Облік доходів, витрат, фінансового результату діяльності підприємства
Тести і завдання 1. Інші операційні доходи містять у собі: 1) доходи, отримані від фінансових інвестицій, що враховуються методом участі в капіталі; 2) дохо

Тема 16. Забалансовий облік
Тести і завдання 1. Бланки первинної документації обліковуються: 1) по дебету рахунка 209 «Інші матеріали»; 2) по кредиту рахунка 209 «Інші матеріали»;

Методичні вказівки до виконання і оформлення курсової роботи
1. Курсова робота повинна мати такі розділи: Вступ. 1. Облік грошових коштів; 2. Облік розрахунків, довгострокових та поточних зобов’язань; 3. Облік необоротних

Вихідні дані
Курсову роботу виконують, виходячи із залишків по рахунках, що містяться в балансовій таблиці станом на 1.11.200__р. шляхом відображення господарських операцій за варіантами за грудень поточного ро

Таблиця 4.1 — Заробітна плата АУП
  Директор Заст. директора Головний бухгалтер Бухгалтер Касир Відділ маркетингу

Таблиця 4.2 — Заробітна плата робітників основного виробництва
Варіант 140 грн. 149 грн. 150 грн. 250 грн. 260 грн. 270 грн. 280 грн.

Таблиця 4.4. — Вихідний баланс
АКТИВ Сума, тис. грн.   Необоротні активи

ГЛОСАРІЙ термінів, наведених в П(С)БО
  Термін Визначення Документ, в якому наведено визначення терміна  

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ
  1. Бутинець Ф.Ф., Малюга Н.М. Бухгалтерський облік: облікова політика і план рахунків, стандарти і кореспонденція рахунків, звітність. Навч. посібник /За ред. проф. Ф.Ф. Бутинця. —

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги