рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Dědická nezpůsobilost

Dědická nezpůsobilost - раздел Образование, Sb posledn iacute stav textu nab yacute v aacute § 469 [Komentář] [Rekodifikace]   Nedě...

§ 469 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Nedědí, kdo se dopustil úmyslného trestného činu proti zůstaviteli, jeho manželu, dětem nebo rodičům anebo zavrženíhodného jednání proti projevu poslední vůle zůstavitelovy. Může však dědit, jestliže mu zůstavitel tento čin odpustil.

 

Vydědění

 

 

§ 469a [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Zůstavitel může vydědit potomka, jestliže

 

a) v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,

 

b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,

 

c) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,

 

d) trvale vede nezřízený život.

 

(2) Pokud to zůstavitel v listině o vydědění výslovně stanoví, vztahují se důsledky vydědění i na osoby uvedené v § 473 odst. 2.

 

(3) O náležitostech listiny o vydědění a o jejím zrušení platí obdobně ustanovení § 476 a § 480; v listině však musí být uveden důvod vydědění.

 

Přechod dluhů

§ 470 [Komentář]

 

(1) Dědic odpovídá do výše ceny nabytého dědictví za přiměřené náklady spojené s pohřbem zůstavitele a za zůstavitelovy dluhy, které na něj přešly zůstavitelovou smrtí.

 

(2) Je-li více dědiců, odpovídají za náklady zůstavitelova pohřbu a za dluhy podle poměru toho, co z dědictví nabyli, k celému dědictví.

 

§ 471 [Komentář]

 

(1) Je-li dědictví předluženo, mohou se dědici s věřiteli dohodnout, že jim dědictví přenechají k úhradě dluhů. Soud tuto dohodu schválí, neodporuje-li zákonu nebo dobrým mravům.

 

(2) Nedojde-li k dohodě mezi dědici a věřiteli, řídí se povinnost dědiců plnit tyto dluhy ustanoveními občanského soudního řádu o likvidaci dědictví. Dědici přitom neodpovídají věřitelům, kteří své pohledávky neoznámili přesto, že je k tomu soud na návrh dědiců vyzvalo, pokud je uspokojením pohledávek ostatních věřitelů cena jimi nabytého dědictví vyčerpána.

 

§ 472 [Komentář]

 

(1) Stát, jemuž dědictví připadlo, odpovídá za zůstavitelovy dluhy a za přiměřené náklady jeho pohřbu stejně jako dědic.

 

(2) Není-li možno uhradit peněžitý dluh zcela nebo zčásti penězi z dědictví, může stát použít k úhradě i věcí, které jsou předmětem dědictví a které svou hodnotou odpovídají výši dluhu. Odmítne-li věřitel přijetí těchto věcí, může stát navrhnout likvidaci dědictví.

 

HLAVA DRUHÁ

 

Dědění ze zákona

 

§ 473 [Komentář]

 

(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner1a), každý z nich stejným dílem.

 

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci.

 

§ 474 [Komentář]

 

(1) Nedědí-li zůstavitelovi potomci, dědí ve druhé skupině manžel nebo partner1a), zůstavitelovi rodiče a dále ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

 

(2) Dědici druhé skupiny dědí stejným dílem, manžel nebo partner1a) však vždy nejméně polovinu dědictví.

 

§ 475 [Komentář]

 

(1) Nedědí-li manžel, partner1a) ani žádný z rodičů, dědí ve třetí skupině stejným dílem zůstavitelovi sourozenci a ti, kteří žili se zůstavitelem nejméně po dobu jednoho roku před jeho smrtí ve společné domácnosti a kteří z tohoto důvodu pečovali o společnou domácnost nebo byli odkázáni výživou na zůstavitele.

 

(2) Nedědí-li některý ze sourozenců zůstavitele, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti.

 

§ 475a [Komentář] [Rekodifikace]

 

Nedědí-li žádný dědic ve třetí skupině, ve čtvrté skupině dědí stejným dílem prarodiče zůstavitele a nedědí-li žádný z nich, dědí stejným dílem jejich děti.

 

HLAVA TŘETÍ

 

Dědění ze závěti

 

§ 476 [Komentář]

 

(1) Zůstavitel může závěť buď napsat vlastní rukou, nebo ji zřídit v jiné písemné formě za účasti svědků nebo ve formě notářského zápisu.

 

(2) V každé závěti musí být uveden den, měsíc a rok, kdy byla podepsána, jinak je neplatná.

 

(3) Společná závěť více zůstavitelů je neplatná.

 

§ 476a [Komentář]

 

Vlastnoruční závěť musí být vlastní rukou napsána a podepsána, jinak je neplatná.

 

§ 476b [Komentář]

 

Závěť, kterou nenapsal zůstavitel vlastní rukou, musí vlastní rukou podepsat a před dvěma svědky současně přítomnými výslovně projevit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Svědci se musí na závěť podepsat.

 

§ 476c [Komentář]

 

(1) Zůstavitel, který nemůže číst nebo psát, projeví svoji poslední vůli před třemi současně přítomnými svědky v listině, která musí být přečtena a přítomnými svědky podepsána. Přitom musí před nimi potvrdit, že listina obsahuje jeho poslední vůli. Pisatelem a předčitatelem může být i svědek; pisatel však nesmí být zároveň předčitatelem.

 

(2) V listině musí být uvedeno, že zůstavitel nemůže číst nebo psát, kdo listinu napsal a kdo nahlas přečetl a jakým způsobem zůstavitel potvrdil, že listina obsahuje jeho pravou vůli. Listinu musí svědci podepsat.

 

§ 476d [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Zůstavitel může projevit svoji poslední vůli formou notářského zápisu; zvláštní zákon stanoví, kdy úkon musí být učiněn před svědky a kdy musí mít formu notářského zápisu.

 

(2) Nezletilí, kteří dovršili 15. rok mohou projevit poslední vůli pouze formou notářského zápisu.

 

(3) Osoby nevidomé mohou projevit poslední vůli též před třemi současně přítomnými svědky v listině, která musí být přečtena.

 

(4) Osoby neslyšící a hluchoslepé, které nemohou číst nebo psát, mohou projevit poslední vůli formou notářského zápisu nebo před třemi současně přítomnými svědky, ovládajícími touto osobou zvolený komunikační systém neslyšících a hluchoslepých osob, a to v listině, která musí být tlumočena do zvoleného komunikačního systému.

 

(5) V listině musí být uvedeno, že zůstavitel nemůže číst nebo psát, kdo listinu napsal a kdo nahlas přečetl a jakým způsobem zůstavitel potvrdil, že listina obsahuje jeho pravou vůli. Obsah listiny musí být po jejím sepsání přetlumočen do zvoleného komunikačního systému neslyšících a hluchoslepých osob; i toto musí být v listině uvedeno. Listinu musí svědci podepsat.

 

§ 476e [Komentář]

 

Svědky mohou být pouze osoby, které jsou způsobilé k právním úkonům. Svědky nemohou být osoby nevidomé, neslyšící, němé, ty, které neznají jazyk, ve kterém se projev vůle činí, a osoby, které mají podle závěti dědit.

 

§ 476f [Komentář]

 

Závětí povolaný, ani zákonný dědic a osoby jim blízké nemohou při pořizování závěti působit jako úřední osoby, svědci, pisatelé, tlumočníci nebo předčitatelé.

 

§ 477 [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) V závěti zůstavitel ustanoví dědice, popřípadě určí jejich podíly nebo věci a práva, která jim mají připadnout. Nejsou-li podíly více dědiců v závěti určeny, platí, že podíly jsou stejné.

 

(2) Zůstavitel může závětí zřídit nadaci nebo nadační fond.

 

§ 478 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Jakékoliv podmínky připojené k závěti nemají právní následky; ustanovení § 484 věty druhé tím není dotčeno.

 

§ 479 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Nezletilým potomkům se musí dostat aspoň tolik, kolik činí jejich dědický podíl ze zákona, a zletilým potomkům aspoň tolik, kolik činí jedna polovina jejich dědického podílu ze zákona. Pokud závěť tomu odporuje, je v této části neplatná, nedošlo-li k vydědění uvedených potomků.

 

§ 480 [Komentář]

 

(1) Závěť se zrušuje platnou závětí pozdější, pokud vedle ní nemůže obstát, anebo odvoláním závěti; odvolání musí mít formu, jaké je třeba k závěti.

 

(2) Zůstavitel zruší závěť také tím, že zničí listinu, na níž byla napsána.

 

HLAVA ČTVRTÁ

 

Správce dědictví

 

§ 480a [Komentář]

 

(1) Správce dědictví vykonává až do skončení projednání dědictví soudem správu dědictví nebo jeho části, jestliže tak zůstavitel stanovil podle § 480d nebo jestliže o tom rozhodl soud v řízení o dědictví.

 

(2) Správce dědictví při výkonu své funkce vykonává práva a plní povinnosti, které ke svěřenému majetku příslušely zůstaviteli. Úkony přesahující rámec obvyklého hospodaření však může učinit jen se souhlasem dědiců a se svolením soudu. O úkonech přesahujících rámec obvyklého hospodaření rozhodují dědici nadpoloviční většinou. Při rovnosti hlasů nebo nedosáhne-li se většiny, rozhodne na návrh kteréhokoliv dědice soud.

 

(3) Správce dědictví je povinen vykonávat svou funkci s péčí řádného hospodáře. Za škodu, kterou způsobil porušením svých povinností, odpovídá podle § 420.

 

(4) Dokud správa dědictví trvá, nemohou dědici s majetkem náležejícím do dědictví, který byl svěřen správci dědictví, nakládat nebo s ním činit jiná opatření; jejich oprávnění podle odstavce 2 tím nejsou dotčena. Totéž platí, má-li dědictví připadnout státu podle § 462.

 

§ 480b [Komentář]

 

(1) Správcem dědictví může být ustanovena fyzická osoba, která je způsobilá k právním úkonům, nebo právnická osoba. Správce dědictví musí se svým ustanovením do funkce souhlasit. Má-li dědictví připadnout státu podle § 462, může být správcem dědictví ustanoven také stát.

 

(2) Správce dědictví je povinen podávat soudu zprávy o své činnosti nejméně dvakrát ročně, nerozhodl-li soud jinak.

 

(3) Po skončení projednání dědictví předloží správce dědictví prostřednictvím soudu dědicům konečnou zprávu o své činnosti.

 

§ 480c [Komentář]

 

(1) Správce dědictví má právo na odměnu a na náhradu hotových výdajů; svůj nárok vyúčtuje v konečné zprávě o své činnosti. Výši a způsob určení odměny a náhrady hotových výdajů stanoví Ministerstvo spravedlnosti vyhláškou.

 

(2) Odměnu správce dědictví a náhradu jeho hotových výdajů je povinen zaplatit dědic, který nabyl dědictví, jež není předluženo; je-li více dědiců, zaplatí odměnu a náhradu hotových výdajů podle poměru hodnoty svých dědických podílů. V ostatních případech platí odměnu správce dědictví a náhradu jeho hotových výdajů stát. O odměně správce dědictví, o náhradě jeho hotových výdajů a o tom, kdo správci odměnu a náhradu hotových výdajů zaplatí, rozhodne po předložení zprávy podle § 480b odst. 3 soud.

 

(3) Na žádost správce dědictví může soud až do skončení projednání dědictví uložit dědicům, aby zaplatili správci dědictví zálohu na odměnu a na jeho hotové výdaje. Je-li však zřejmé, že dědictví je předluženo, může soud uložit zaplacení této zálohy státu.

 

(4) Ustanovení odstavců 1 až 3 neplatí, byl-li správcem dědictví ustanoven stát.

 

§ 480d [Komentář]

 

(1) Zůstavitel může stanovit, aby po jeho smrti až do skončení řízení o dědictví spravoval veškerý jeho majetek náležející do dědictví nebo podnik, nemovitost či jinou část jeho majetku náležejícího do dědictví správce dědictví.

 

(2) Ustanovit správce dědictví podle odstavce 1 může zůstavitel listinou o ustanovení správce dědictví ve formě notářského zápisu. V listině o ustanovení správce dědictví musí být uvedeno, zda správce dědictví má spravovat veškerý majetek zůstavitele nebo jakou jeho část, kdo má funkci správce dědictví vykonávat a jeho souhlas s ustanovením do funkce správce dědictví.

 

(3) Není-li v tomto zákoně uvedeno jinak, jakékoliv podmínky připojené k listině o ustanovení správce dědictví nemají právní následky.

 

(4) Listina o ustanovení správce dědictví může být zůstavitelem zrušena jejím odvoláním nebo pořízením pozdější listiny o ustanovení správce dědictví, nemůže-li vedle ní obstát. Listina o ustanovení správce dědictví se zrušuje také odvoláním souhlasu s funkcí správce dědictví podle odstavce 6. Odvolání listiny o ustanovení správce dědictví a odvolání souhlasu s funkcí správce dědictví musí mít formu notářského zápisu.

 

(5) Došlo-li ke zrušení listiny o ustanovení správce dědictví, nejde-li o zrušení odvoláním souhlasu s funkcí správce dědictví, je notář, který vyhotovil příslušný notářský zápis o jejím odvolání nebo o nové listině o ustanovení správce dědictví, povinen bez zbytečného odkladu vyrozumět toho, kdo byl ustanoven správcem dědictví zrušenou listinou, že tato listina byla zrušena.

 

(6) Ten, kdo byl zůstavitelem ustanoven správcem dědictví, může za života zůstavitele odvolat svůj souhlas s ustanovením do funkce správce dědictví. Byl-li souhlas odvolán, je notář, který o tom vyhotovil notářský zápis, povinen bez zbytečného odkladu vyrozumět zůstavitele.

 

§ 480e [Komentář]

 

(1) Správce dědictví ustanovený zůstavitelem je povinen ujmout se výkonu své funkce ihned, jakmile se dozví, že zůstavitel zemřel, a vyrozumět o tom soud, který vede dědické řízení podle zvláštního právního předpisu.3g)

 

(2) Dědici mohou platnost listiny o ustanovení správce dědictví podle § 480d odst. 2 zpochybnit pouze podáním žaloby proti správci dědictví na určení její neplatnosti. Byla-li taková žaloba podána, je správce dědictví oprávněn a povinen vykonávat svou funkci až do právní moci rozhodnutí soudu, kterým bylo určeno, že listina o ustanovení správce dědictví je neplatná, ledaže by jej soud v dědickém řízení funkce správce dědictví zprostil.3c)

 

HLAVA PÁTÁ

 

Potvrzení dědictví a vypořádání dědiců

 

§ 481 [Komentář]

 

Je-li dědic jen jeden, potvrdí mu soud, že dědictví nabyl.

 

§ 482 [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Je-li více dědiců, vypořádají se u soudu mezi sebou o dědictví dohodou.

 

(2) Neodporuje-li dohoda zákonu nebo dobrým mravům, soud ji schválí.

 

§ 483 [Komentář]

 

Nedojde-li k dohodě, soud potvrdí nabytí dědictví těm, jejichž dědické právo bylo prokázáno.

 

§ 484 [Komentář]

 

Soud potvrdí nabytí dědictví podle dědických podílů. Při dědění ze zákona se dědici na jeho podíl započte to, co za života zůstavitele od něho bezplatně obdržel, pokud nejde o obvyklá darování; jde-li o dědice uvedeného v ustanovení § 473 odst. 2, započte se kromě toho i to, co od zůstavitele bezplatně obdržel dědicův předek. Při dědění ze závěti je třeba toto započtení provést, jestliže k němu dal zůstavitel příkaz anebo jestliže by jinak obdarovaný dědic byl proti dědici uvedenému v ustanovení § 479 neodůvodněně zvýhodněn.

 

HLAVA ŠESTÁ

 

Ochrana oprávněného dědice

 

§ 485 [Komentář]

 

(1) Zjistí-li se po projednání dědictví, že oprávněným dědicem je někdo jiný, je povinen ten, kdo dědictví nabyl, vydat oprávněnému dědici majetek, který z dědictví má, podle zásad o bezdůvodném obohacení tak, aby neměl majetkový prospěch na újmu pravého dědice.

 

(2) Nepravý dědic má právo, aby mu oprávněný dědic nahradil náklady, které na majetek z dědictví vynaložil; rovněž mu náležejí užitky z dědictví. Jestliže však věděl nebo mohl vědět, že oprávněným dědicem je někdo jiný, má právo jen na náhradu nutných nákladů a je povinen oprávněnému dědici kromě dědictví vydat i jeho užitky.

 

§ 486 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Kdo v dobré víře něco nabyl od nepravého dědice, jemuž bylo dědictví potvrzeno, je chráněn tak, jako by to nabyl od oprávněného dědice.

 

§ 487 [Komentář]

 

Ustanovení § 485 a 486 platí i tehdy, jestliže dědictví připadlo státu.

 

ČÁST OSMÁ

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Sb posledn iacute stav textu nab yacute v aacute

Syst eacute m ASPI stav k do aacute stky Sb a Sb m s... Sb posledn iacute stav textu nab yacute v aacute...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Dědická nezpůsobilost

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Občanský zákoník
ze dne 26. února 1964   Změna: 58/1969 Sb. Změna: 146/1971 Sb. Změna: 131/1982 Sb. (část) Změna: 131/1982 Sb

Zrušen
    Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně:

Fyzické osoby
§ 7 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Způsobilost fyzické osoby mít práva a povinnosti vzniká narozením. Tuto způsobilo

Ochrana osobnosti
§ 11 [Komentář] [Rekodifikace]   Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, obč

Právnické osoby
§ 18 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Způsobilost mít práva a povinnosti mají i právnické osoby.   (

Zájmová sdružení právnických osob
§ 20f [Komentář] [Rekodifikace]   K ochraně svých zájmů nebo k dosažení jiného účelu mohou právnick&

Zrušen
    Zákonné zastoupení § 26 [Komentář]   Pokud nejsou fyzické osoby k prá

Zastoupení na základě plné moci
§ 31 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Při právním úkonu je možné dát se zastoupit fyzickou nebo právnickou osob

Odporovatelnost
    (1) Věřitel se může domáhat, aby soud určil, že dlužníkovy právní úkony, pokud zkracují

Návrh na uzavření smlouvy
§ 43a [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Projev vůle, směřující k uzavření smlouvy, jenž je určen jedné neb

Přijetí návrhu
§ 43c [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Včasné prohlášení učiněné osobou, které byl návrh určen,

Smlouvy o finančních službách uzavírané na dálku
(1) Smlouvami o finančních službách se pro účely smluv uzavíraných na dálku upravených v tomto zákoně rozumí smlou

Informace poskytované před uzavřením smlouvy
(1) Poskytovatel, za kterého se pro účely § 58 až 71 považuje osoba, která jedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelsk&e

Odstoupení od smlouvy
(1) Spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy podle § 58 ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření bez uvedení důvodu a bez jakékoli

Zvláštní ustanovení o odstoupení od smlouvy
§ 68   Uzavírá-li spotřebitel současně smlouvu, ve které se sjednává dočasné užívání u

Zrušen
    HLAVA OSMÁ   Promlčení     § 100 [Komentář] [Rekodifikace]  

Promlčecí doba
§ 101 [Komentář] [Rekodifikace]   Pokud není v dalších ustanoveních uvedeno jinak, je promlčecí doba třílet&aacu

Zrušen
    § 105 [Komentář] [Rekodifikace]   Jde-li o právo oprávněného dědice na vydání dě

Běh promlčecí doby
§ 111 [Komentář]   Změna v osobě věřitele nebo dlužníka nemá na běh promlčecí doby vliv.  

Domácnost
    § 115 [Komentář]   Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a spole

Věci a práva
§ 118 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Předmětem občanskoprávních vztahů jsou věci, a pokud to jejich povaha připou#

Počítání času
§ 122 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Lhůta určená podle dní počíná dnem, který následuje po událo

Nadpis zrušen
§ 127 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřeno

Nadpis zrušen
§ 130 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Je-li držitel se zřetelem ke všem okolnostem v dobré víře o tom, že mu věc nebo

Zrušen
    § 131 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Neoprávněný držitel je povinen vždy vydat věc vlastn&iacut

Nadpis vypuštěn
§ 133 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Převádí-li se movitá věc na základě smlouvy, nabývá se vlastnictv&i

Nadpis vypuštěn
§ 135b [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Zpracuje-li někdo v dobré víře cizí věc na věc novou, stává se vlast

Zrušen
    § 139 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Z právních úkonů týkajících se společn&e

Zrušen
    § 149 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Společné jmění manželů zaniká zánikem man

Věcná břemena
§ 151n [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Věcná břemena omezují vlastníka nemovité věci ve prospěch někoho jin&e

Zástavní právo
§ 152 [Komentář]   Zástavní právo slouží k zajištění pohledávky pro případ, že dluh, kte

Vznik zástavního práva
§ 156 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Zástavní právo vzniká na základě písemné smlouvy (§ 552) nebo rozhodnu

Nadpis vypuštěn
§ 158 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Zástavní právo k nemovitým věcem, které nejsou předmětem evidence v katast

Práva a povinnosti za trvání zástavního práva
§ 162 [Komentář]   (1) Zástavní věřitel, jemuž byla zástava odevzdána, je oprávněn ji držet po celou d

Uspokojení ze zástavy
§ 165 [Komentář]   (1) Není-li pohledávka zajištěná zástavním právem splněna včas, má z&aacut

Nadpis vypuštěn
§ 168 [Komentář]   Je-li zástavou jiné majetkové právo, postupuje se při jeho zpeněžení s přihlédnut

Zánik zástavního práva
§ 170 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Zástavní právo zaniká   a) zánikem zajištěné pohl

Podzástavní právo
§ 173 [Komentář]   (1) Podzástavní právo vznikne zastavením pohledávky zajištěné zástavním pr&aa

Nadpis vypuštěn
§ 175 [Komentář]   (1) Kdo je povinen vydat cizí movitou věc, kterou má u sebe, může ji zadržet k zajištění sv&

Zrušen
    § 417 [Komentář]   (1) Komu škoda hrozí, je povinen k jejímu odvrácení zakročit způsobe

Nadpis vypuštěn
§ 420 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povi

Nadpis zrušen
§ 421 [Komentář] [Rekodifikace]   Každý, kdo od jiného převzal věc, jež má být předmětem jeho záv

Odpovědnost za škodu v některých zvláštních případech
§ 425 [Komentář]   (1) Každý, pro koho fyzická osoba plnící veřejné funkce a funkcionář odborové o

Nadpis vypuštěn
§ 426 [Komentář]   (1) Každý, u koho je zřízen dobrovolný požární sbor a báňský záchra

Odpovědnost za škodu způsobenou na vnesených nebo odložených věcech
§ 433 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Provozovatel poskytující ubytovací služby odpovídá za škodu na věcech, kte

Společná odpovědnost
§ 438 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Způsobí-li škodu více škůdců, odpovídají za ni společně a ner

Způsob a rozsah náhrady
§ 442 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Hradí se skutečná škoda a to, co poškozenému ušlo (ušlý zisk).

Snížení náhrady
§ 450 [Komentář] [Rekodifikace]   Z důvodů zvláštního zřetele hodných soud náhradu škody přiměř

Zrušen
    § 454 [Komentář] [Rekodifikace]   Bezdůvodně se obohatil i ten, za nějž bylo plněno, co po právu m

Zrušen
    § 490 [Komentář]   Vznik smluv, kterými se zakládají závazky, se řídí ustanoven&iac

Odpovědnost za vady
§ 499 [Komentář] [Rekodifikace]   Kdo přenechá jinému věc za úplatu, odpovídá za to, že věc v době pln

Zrušen
    § 508 [Komentář] [Rekodifikace]   Nárok z odpovědnosti za vady je třeba uplatnit u soudu v obecné proml

Společné závazky
§ 511 [Komentář]   (1) Jestliže je právním předpisem nebo rozhodnutím soudu stanoveno, nebo účastníky dohodnuto,

Společná práva
§ 512 [Komentář]   (1) Má-li dlužník splnit dluh více věřitelům a jde-li o plnění dělitelné, m

Prodlení dlužníka
§ 517 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Dlužník, který svůj dluh řádně a včas nesplní, je v prodlení. Je

Prodlení věřitele
§ 522 [Komentář]   Věřitel je v prodlení, jestliže nepřijal řádně nabídnuté plnění nebo nepo

Postoupení pohledávky
§ 524 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Věřitel může svou pohledávku i bez souhlasu dlužníka postoupit písemnou smlouv

Převzetí dluhu
§ 531 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Kdo se dohodne s dlužníkem, že přejímá jeho dluh, nastoupí jako dlužní

Poukázka
    § 535 [Komentář]   Poukázkou se opravňuje poukazník vybrat plnění u poukázaného a pou

Poukázka na cenné papíry
§ 540 [Komentář]   Peněžní ústav může vystavit na třetí osobu nebo na sebe písemnou poukázku, zně

Smluvní pokuta
§ 544 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Sjednají-li strany pro případ porušení smluvní povinnosti smluvní pokutu, je &u

Splnění dluhu
§ 559 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Splněním dluh zanikne.   (2) Dluh musí být splněn řádn

Smrt dlužníka nebo věřitele
(1) Smrtí dlužníka povinnost nezanikne, ledaže jejím obsahem bylo plnění, které mělo být provedeno osobně dlužníkem.

Neuplatnění práva
(1) K zániku práva proto, že nebylo ve stanovené době uplatněno, dochází jen v případech v zákoně uvedených. K z&aac

Předkupní právo
§ 602 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Kdo prodá věc s výhradou, že mu ji kupující nabídne ke koupi, kdyby ji chtě

Směnná smlouva
§ 611 [Komentář] [Rekodifikace]   Ustanovení o kupní smlouvě se přiměřeně použijí i na smlouvu, podle kter&eacu

Shoda s kupní smlouvou
§ 616 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Prodávající odpovídá kupujícímu za to, že prodávaná v

Odpovědnost za vady prodané věci
§ 619 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Nejde-li o věci, které se rychle kazí nebo o věci použité, odpovídá prod&a

Zvláštní ustanovení o zhotovení věci na zakázku
§ 644 [Komentář]   Jde-li o zhotovení věci na zakázku, vznikne objednateli právo, aby mu zhotovitel podle jeho objednávky vě

Zvláštní ustanovení o smlouvě o opravě a úpravě věci
§ 652 [Komentář]   (1) Jde-li o opravu nebo úpravu věci, vznikne objednateli právo, aby mu zhotovitel podle jeho objednávky provedl opra

Skončení nájmu
§ 676 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Nájem skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán, nedohodne-li se pronajímatel s n

Zvláštní ustanovení o nájmu bytu
§ 685 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Nájem bytu vzniká nájemní smlouvou, kterou pronajímatel přenechává n&a

Práva a povinnosti z nájmu bytu
§ 687 [Komentář]   (1) Pronajímatel je povinen předat nájemci byt ve stavu způsobilém k řádnému užív

Nájemné a úhrada za plnění poskytovaná s užíváním bytu
§ 696 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Nájemné při uzavírání nájemní smlouvy nebo změna nájemn&ea

Společný nájem bytu
§ 700 [Komentář]   (1) Byt může být ve společném nájmu více osob. Společní nájemci mají stejn

Společný nájem bytu manžely
§ 703 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Jestliže se za trvání manželství manželé nebo jeden z nich stanou nájemci

Přechod nájmu bytu
§ 706 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Zemře-li nájemce a nejde-li o společný nájem bytu, přejdou práva a povinnosti z n

Zánik nájmu bytu
§ 710 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Nájem bytu zanikne písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem, písemnou výpov

Nadpis vypuštěn
§ 712 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Bytovými náhradami jsou náhradní byt a náhradní ubytování.

Uacute;prava práv nájemců při vzájemné výměně bytu
§ 715 [Komentář]   Se souhlasem pronajímatelů se mohou nájemci dohodnout o výměně bytu. Souhlas i dohoda musí mí

Zvláštní ustanovení o podnikatelském nájmu věcí movitých
§ 721 [Komentář]   (1) Má-li věc, která byla pronajata, vady, pro které ji nelze řádně užívat, nebo kter&ea

Povinnosti příkazníka
§ 725 [Komentář] [Rekodifikace]   Příkazník je povinen jednat při plnění příkazu podle svých schopnost&iacu

Povinnosti příkazce
§ 728 [Komentář] [Rekodifikace]   Příkazce je povinen, není-li jinak dohodnuto, poskytnout příkazníkovi předem na jeho

Zánik příkazní smlouvy
§ 731 [Komentář] [Rekodifikace]   Pro zánik příkazní smlouvy se použijí přiměřeně ustanovení o z&

Smlouva o obstarání věci
§ 733 [Komentář] [Rekodifikace]   Smlouvou o obstarání věci se obstaratel zavazuje objednateli obstarat určitou věc. Obstaratel m&aac

Smlouva o obstarání prodeje věci
§ 737 [Komentář] [Rekodifikace]   Smlouvou o obstarání prodeje věci vznikne objednateli právo, aby obstaratel převzal od něj d

Smlouva o přepravě osob
§ 760 [Komentář] [Rekodifikace]   Smlouvou o přepravě osob vzniká cestujícímu, který za stanovené jízdné

Odpovědnost
    § 763 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Při pravidelné přepravě osob stanoví přepravní "

Smlouva o přepravě nákladu
§ 765 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Smlouvou o přepravě nákladu vzniká odesílateli právo, aby mu dopravce za přepravn

Odpovědnost
    § 769 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Dopravce odpovídá za škodu, která vznikla na přepravovan&eacu

Vklady na vkladních knížkách
§ 781 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Přijetí vkladu potvrdí peněžní ústav vkladní knížkou upravenou

Vkladní listy
(1) Vkladní list je potvrzením peněžního ústavu o pevném jednorázovém vkladu. Výše vkladu je uvedena na vkladním listu.

Zrušen
    HLAVA ŠESTNÁCTÁ   Smlouva o sdružení   § 829 [Komentář] [Rekodifikace]

Aacute;st pátá zákona č. 367/2000 Sb.
PŘECHODNÁ USTANOVENÍ 1. Zástavní práva, jejichž rozsah byl vymezen přede dnem nabytí účinnosti tohoto

L.III zákona č. 136/2002 Sb.
Přechodná ustanovení 1. Promlčení práva na náhradu škody v případech uvedených v části prv

L.VI zákona č. 554/2004 Sb.
ČÁST ŠESTÁ Přechodná ustanovení 1. Ustanoveními tohoto zákona se řídí

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги