рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Zrušen

Zrušen - раздел Образование, Sb posledn iacute stav textu nab yacute v aacute     Hlava Šestnáctá &...

 

 

HLAVA ŠESTNÁCTÁ

 

Smlouva o sdružení

 

§ 829 [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Několik osob se může sdružit, aby se společně přičinily o dosažení sjednaného účelu.

 

(2) Sdružení nemají způsobilost k právům a povinnostem.

 

§ 830 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Každý z účastníků je povinen vyvíjet činnost k dosažení sjednaného účelu způsobem stanoveným ve smlouvě a zdržet se jakékoli činnosti, jež by mohla znemožnit nebo ztížit dosažení tohoto účelu.

 

§ 831 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Vedle pracovní činnosti mohou být účastníci sdružení podle smlouvy povinni poskytnout pro účely sdružení peníze nebo jiné věci. Není-li ve smlouvě určena výše, má se za to, že účastníci jsou povinni poskytnout stejné hodnoty.

 

§ 832 [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Majetkové hodnoty je účastník povinen poskytnout pro účely smlouvy v době stanovené ve smlouvě, jinak bez zbytečného odkladu po uzavření smlouvy.

 

(2) Pokud není pověřen některý účastník správou věcí uvedených v odstavci 1, nakládá s nimi za účelem dosažení účelu smlouvy účastník, který je poskytl; je však povinen je oddělit od ostatního svého majetku dohodnutým způsobem nebo způsobem, který sdělí ostatním účastníkům smlouvy o sdružení.

 

§ 833 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Poskytnuté peníze nebo jiné věci určené podle druhu jsou ve spoluvlastnictví všech účastníků v poměru k jejich výši, a to sdělením o jejich oddělení od ostatního majetku účastníka nebo předáním pověřenému účastníku. Věci jednotlivě určené jsou v bezplatném užívání všech účastníků.

 

§ 834 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Majetek získaný při výkonu společné činnosti se stává spoluvlastnictvím všech účastníků.

 

§ 835 [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Podíly na majetku získaném společnou činností jsou stejné, není-li smlouvou určeno jinak.

 

(2) Ze závazků vůči třetím osobám jsou účastníci zavázáni společně a nerozdílně.

 

§ 836 [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Není-li ve smlouvě stanoveno jinak, rozhodují účastníci o obstarávání společných věcí jednomyslně.

 

(2) Má-li podle smlouvy rozhodovat většina hlasů, patří každému účastníku jeden hlas; velikost podílu nerozhoduje.

 

§ 837 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Každý účastník, i když nevykonává správu, má právo přesvědčit se o hospodářském stavu sdružení. Ustanovení smlouvy tomu odporující jsou neplatná.

 

§ 838 [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Každý účastník může ze sdružení vystoupit, ne však v nevhodné době a k újmě ostatních účastníků sdružení. Z vážných důvodů však může ze sdružení vystoupit kdykoli, a to i když byla dohodnuta výpovědní lhůta.

 

(2) Z vážných důvodů lze účastníka ze sdružení vyloučit, a to pouze jednomyslným usnesením ostatních účastníků sdružení, nestanoví-li smlouva jinak.

 

§ 839 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Účastníkovi, který vystoupil nebo byl vyloučen, se vrátí věci vnesené do sdružení. Podíl majetku podle stavu v den vystoupení nebo vyloučení se mu vyplatí v penězích.

 

§ 840 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Účastník, který vystoupil nebo který byl vyloučen, se nezprošťuje odpovědnosti za závazky z činnosti sdružení, které vznikly do dne vystoupení nebo vyloučení.

 

§ 841 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Při rozpuštění sdružení mají účastníci nárok na vrácení hodnot, poskytnutých k účelu sdružení a vypořádají se mezi sebou o majetek získaný výkonem společné činnosti sdružení způsobem stanoveným ve smlouvě, jinak rovným dílem.

 

HLAVA SEDMNÁCTÁ

 

Smlouva o důchodu

 

§ 842 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Smlouvou o důchodu se zakládá někomu na doživotně nebo na jinak stanovenou dobu neurčitého trvání právo na vyplácení určitého důchodu.

 

§ 843 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Smlouva o důchodu musí být uzavřena písemně.

 

§ 844 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Právo na důchod nelze převést na jiného. Splatné dávky lze však postoupit.

 

HLAVA OSMNÁCTÁ

 

Sázka a hra

 

§ 845 [Komentář]

 

(1) Výhry ze sázek a her nelze vymáhat; vymáhat nelze ani pohledávky z půjček, poskytnutých vědomě do sázky nebo hry. Takové výhry a pohledávky nelze ani platně zajistit.

 

(2) Los se posuzuje jako sázka nebo hra.

 

§ 846 [Komentář]

 

Ustanovení § 845 neplatí, jde-li o výherní podnik, který provozuje stát nebo který byl úředně povolen.

 

HLAVA DEVATENÁCTÁ

 

Veřejná soutěž

 

§ 847 [Komentář] [Rekodifikace]

 

Vyhlásí-li fyzická nebo právnická osoba (dále jen "vyhlašovatel soutěže") veřejnou soutěž na určité dílo nebo výkon, musí ve vyhlášení uvést přesné vymezení předmětu a lhůty soutěže, výši cen a ostatní soutěžní podmínky; rovněž musí vyhlásit, kdo, v jaké lhůtě a podle jakých měřítek posoudí splnění podmínek soutěže a provede ocenění.

 

§ 848 [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Vyhlašovatel soutěže je povinen poskytnout ceny vyhlášené veřejnou soutěží těm, kteří podle provedeného ocenění splnili podmínky soutěže určené pro udílení cen.

 

(2) Bylo-li dosaženo výsledku činností několika soutěžících, rozdělí se cena, nebyl-li vyhlášen jiný postup a jestliže nedojde k dohodě, podle toho, v jakém poměru se každý na dosaženém výsledku podílel.

 

§ 849 [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Veřejnou soutěž lze odvolat jen ze závažných důvodů. Odvolání se musí provést stejným způsobem, jakým došlo k vyhlášení soutěže, nebo jiným stejně účinným způsobem.

 

(2) Dojde-li k odvolání veřejné soutěže, vyhlašovatel soutěže je povinen poskytnout přiměřené odškodnění soutěžícím, kteří před odvoláním soutěže její podmínky převážně nebo zčásti již splnili. Na toto právo musí vyhlašovatel soutěže soutěžící při odvolání soutěže upozornit.

 

HLAVA DVACÁTÁ

 

Veřejný příslib

 

§ 850 [Komentář]

 

Veřejným příslibem se zavazuje ten, kdo veřejně prohlásí, že zaplatí odměnu nebo poskytne jiné plnění jednomu nebo několika z blíže neomezeného počtu osob, které splní podmínky stanovené ve veřejném příslibu.

 

§ 851 [Komentář]

 

Nestanoví-li podmínky veřejného příslibu jinak, obdrží odměnu ten, kdo je nejdříve splní.

 

§ 852 [Komentář]

 

Splní-li podmínky veřejného příslibu současně několik osob a z jejich obsahu vyplývá, že odměnu má dostat jenom jedna osoba, rozdělí se odměna mezi ně rovným dílem.

 

HLAVA DVACÁTÁ PRVNÍ

 

Cestovní smlouva

 

§ 852a [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Cestovní smlouvou se provozovatel cestovní kanceláře (dále jen "cestovní kancelář") zavazuje, že zákazníkovi poskytne zájezd8) a zákazník se zavazuje, že zaplatí smluvenou cenu.

 

(2) Návrh cestovní smlouvy předkládá zákazníkovi cestovní kancelář. Jedno vyhotovení cestovní smlouvy je po jejím uzavření cestovní kancelář povinna předat zákazníkovi. Spolu s cestovní smlouvou je cestovní kancelář povinna předat zákazníkovi doklad o pojištění9) vystavený pojišťovnou.

 

§ 852b [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Cestovní smlouva musí být písemná a musí obsahovat

 

a) označení smluvních stran,

 

b) vymezení zájezdu, zejména termín jeho zahájení a ukončení, uvedení všech poskytovaných služeb cestovního ruchu, které jsou zahrnuty do ceny zájezdu, místo a dobu jejich trvání; vymezení zájezdu může být nahrazeno odkazem na číslo zájezdu nebo jiné označení v katalogu10) jen v případě, že katalog obsahuje všechny tyto informace a byl zákazníkovi předán,

 

c) cenu zájezdu, včetně časového rozvrhu plateb a výši zálohy.

 

(2) Cestovní smlouva musí rovněž obsahovat

 

a) způsob, jakým má zákazník uplatnit své nároky plynoucí z porušení právní povinnosti cestovní kanceláře,

 

b) výši odstupného, které je povinen zákazník cestovní kanceláři uhradit při odstoupení od cestovní smlouvy v případech stanovených tímto zákonem.

 

(3) Cestovní smlouva musí dále obsahovat,

 

a) jsou-li součástí zájezdu i další platby za služby, jejichž cena není zahrnuta v ceně zájezdu, údaje o počtu a výši těchto dalších plateb,

 

b) je-li součástí zájezdu ubytování, jeho polohu, kategorii, stupeň vybavenosti a hlavní charakteristické znaky,

 

c) je-li součástí zájezdu doprava, druh, charakteristiku a kategorii dopravního prostředku, údaje o trase cesty,

 

d) je-li součástí zájezdu stravování, jeho způsob a rozsah,

 

e) je-li realizace zájezdu podmíněna dosažením minimálního počtu zákazníků, výslovné uvedení této skutečnosti a současně lhůtu, ve které nejpozději musí cestovní kancelář zákazníka písemně informovat o zrušení zájezdu z důvodu nedosažení minimálního počtu zákazníků,

 

f) jsou-li důvody pro stanovení podmínek, které musí účastník zájezdu splňovat, uvedení těchto podmínek a lhůtu, ve které může zákazník oznámit, že se zájezdu místo něho zúčastní jiná osoba, pokud jsou důvody pro její stanovení.

 

§ 852c [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) V cestovní smlouvě lze dohodnout, že cestovní kancelář je oprávněna jednostranným úkonem zvýšit cenu zájezdu, jestliže je zároveň přesně stanoven způsob výpočtu zvýšení ceny. Cena zájezdu uvedená v cestovní smlouvě však nesmí být jednostranně zvýšena během 20 dnů před zahájením zájezdu.

 

(2) Cenu zájezdu podle odstavce 1 lze zvýšit jen v případě, že dojde ke zvýšení

 

a) ceny za dopravu včetně cen pohonných hmot, nebo

 

b) plateb spojených s dopravou, např. letištních a přístavních poplatků, které jsou zahrnuty v ceně zájezdu, nebo

 

c) směnného kursu české koruny použitého pro stanovení ceny zájezdu v průměru o více než 10 %,

pokud k této změně dojde do jednadvacátého dne před zahájením zájezdu.

 

(3) Písemné oznámení o zvýšení ceny musí být zákazníkovi odesláno nejpozději 21 dní před zahájením zájezdu, jinak cestovní kanceláři nevznikne právo na zaplacení rozdílu v ceně zájezdu.

 

§ 852d [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Cestovní kancelář je povinna nejpozději 7 dnů před zahájením zájezdu poskytnout zákazníkovi písemně další podrobné informace o všech skutečnostech, které jsou pro zákazníka důležité a které jsou ji známy, pokud nejsou obsaženy již v cestovní smlouvě nebo v katalogu, který byl zákazníkovi předán, zejména

 

a) upřesnění údajů uvedených v § 852b odst. 3 písm. a) až d), které jsou cestovní kanceláři známy a nejsou obsaženy v cestovní smlouvě nebo v katalogu, který byl zákazníkovi předán,

 

b) podrobnosti o možnosti kontaktu s nezletilou osobou nebo zástupcem cestovní kanceláře v místě pobytu nezletilé osoby, jde-li o zájezd, jehož účastníkem je nezletilá osoba,

 

c) jméno, adresa a telefonní číslo osoby, na kterou se zákazník v nesnázích v průběhu zájezdu může obrátit s žádostí o pomoc, zejména místního zástupce cestovní kanceláře a adresu a telefonní číslo zastupitelského úřadu,

 

d) informace o možnosti uzavřít pojištění pro případ, že zákazníkovi vzniknou náklady v souvislosti s jeho odstoupením od cestovní smlouvy, pokud toto pojištění není zahrnuto v ceně zájezdu.

 

(2) Je-li cestovní smlouva uzavřena v době kratší než 7 dnů před zahájením zájezdu, musí cestovní kancelář svoji povinnost podle odstavce 1 splnit již při uzavření cestovní smlouvy.

 

§ 852e [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Je-li cestovní kancelář nucena z objektivních důvodů před zahájením zájezdu změnit podmínky smlouvy, může navrhnout zákazníkovi změnu cestovní smlouvy. Pokud navrhovaná změna cestovní smlouvy vede i ke změně ceny zájezdu, musí být v návrhu nová cena uvedena.

 

(2) Navrhne-li cestovní kancelář změnu cestovní smlouvy podle odstavce 1, má zákazník právo rozhodnout, zda bude se změnou cestovní smlouvy souhlasit, nebo zda od cestovní smlouvy odstoupí. Pokud zákazník ve lhůtě určené cestovní kanceláří, která nesmí být kratší než 5 dnů od doručení návrhu na změnu cestovní smlouvy zákazníkovi, od smlouvy neodstoupí, má se za to, že s její změnou souhlasí.

 

§ 852f [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Před zahájením zájezdu může zákazník písemně oznámit cestovní kanceláři, že se zájezdu místo něho zúčastní jiná osoba v oznámení uvedená. Dnem doručení oznámení se osoba v něm uvedená stává zákazníkem. Oznámení musí obsahovat prohlášení nového zákazníka, že souhlasí s uzavřenou cestovní smlouvou. V případě, že cestovní smlouva stanoví lhůtu a podmínky podle § 852b odst. 3 písm. f), může tak zákazník učinit jen ve stanovené lhůtě a oznámení musí obsahovat i prohlášení nového zákazníka, že splňuje veškeré podmínky stanovené pro poskytnutí zájezdu.

 

(2) Původní a nový zákazník společně a nerozdílně odpovídají za zaplacení ceny zájezdu a úhradu nákladů, pokud takové náklady cestovní kanceláři v souvislosti se změnou zákazníka vzniknou.

 

§ 852g [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Zákazník může před zahájením zájezdu od cestovní smlouvy odstoupit. Cestovní kancelář může před zahájením zájezdu od cestovní smlouvy odstoupit jen z důvodu zrušení zájezdu nebo z důvodu porušení povinností zákazníkem.

 

(2) Odstoupil-li zákazník od cestovní smlouvy podle § 852e odst. 2 nebo odstoupila-li cestovní kancelář od cestovní smlouvy z důvodu zrušení zájezdu před jeho zahájením, má zákazník právo požadovat, aby mu cestovní kancelář na základě nové cestovní smlouvy poskytla jiný zájezd nejméně v kvalitě odpovídající původní cestovní smlouvě, může-li cestovní kancelář takový zájezd nabídnout.

 

(3) Při uzavření cestovní smlouvy podle odstavce 2 se platby uskutečněné na základě původní cestovní smlouvy považují za platby podle nové cestovní smlouvy. Je-li cena nového zájezdu nižší než již uskutečněné platby podle předchozí věty, je cestovní kancelář povinna tento rozdíl bez zbytečného odkladu zákazníkovi vrátit.

 

(4) Zruší-li cestovní kancelář zájezd ve lhůtě kratší než 20 dnů před termínem jeho zahájení, je povinna uhradit zákazníkovi pokutu ve výši 10 % z ceny zájezdu. Právo zákazníka na náhradu škody tím není dotčeno.

 

(5) Cestovní kancelář se může zprostit odpovědnosti za škodu podle odstavce 4 nebo povinnosti zaplatit pokutu jen tehdy, prokáže-li, že ke zrušení zájezdu došlo

 

a) v souladu s § 852b odst. 3 písm. e),

 

b) v důsledku neodvratitelné události, které nemohla zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze na ni rozumně požadovat.

 

§ 852h [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Není-li důvodem odstoupení zákazníka porušení povinnosti cestovní kanceláře stanovené cestovní smlouvou nebo tímto zákonem nebo odstoupí-li cestovní kancelář od cestovní smlouvy před zahájením zájezdu z důvodu porušení povinnosti zákazníkem, je zákazník povinen zaplatit cestovní kanceláři odstupné ve výši stanovené podle § 852b odst. 2 písm. b) a cestovní kancelář je povinna vrátit zákazníkovi vše, co od něho obdržela na úhradu ceny zájezdu podle zrušené cestovní smlouvy.

 

(2) Je-li důvodem odstoupení zákazníka od cestovní smlouvy porušení povinnosti cestovní kanceláře stanovené cestovní smlouvou nebo tímto zákonem nebo nedojde-li k uzavření nové cestovní smlouvy podle § 852g odst. 2, je cestovní kancelář povinna bez zbytečného odkladu vrátit zákazníkovi vše, co od něho obdržela na úhradu ceny zájezdu podle zrušené cestovní smlouvy, aniž by byl zákazník povinen platit cestovní kanceláři odstupné. Právo zákazníka na náhradu škody tím není dotčeno.

 

§ 852i [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Cestovní kancelář odpovídá zákazníkovi za porušení závazků vyplývajících z uzavřené cestovní smlouvy bez ohledu na to, zda tyto závazky mají být splněny cestovní kanceláří nebo jinými dodavateli služeb cestovního ruchu poskytovaných v rámci zájezdu.

 

(2) Nesplní-li cestovní kancelář své povinnosti vyplývající z cestovní smlouvy nebo tohoto zákona řádně a včas, musí zákazník uplatnit své právo u cestovní kanceláře bez zbytečného odkladu, nejpozději však do 3 měsíců od skončení zájezdu, nebo v případě, že se zájezd neuskutečnil, ode dne, kdy měl být zájezd ukončen podle cestovní smlouvy, jinak právo zaniká.

 

(3) Je-li uzavření cestovní smlouvy zprostředkováno jinou cestovní kanceláří nebo cestovní agenturou,11) je lhůta podle odstavce 2 zachována, i pokud tak zákazník učinil řádně a včas u zprostředkující cestovní kanceláře nebo cestovní agentury.

 

§ 852j [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) Cestovní kancelář se může odpovědnosti za škodu způsobenou odstoupením od cestovní smlouvy podle § 852g odst. 2 zprostit jen tehdy, prokáže-li, že ke zrušení zájezdu došlo

 

a) v souladu s § 852b odst. 3 písm. e), nebo

 

b) v důsledku neodvratitelné události, které nemohla cestovní kancelář zabránit ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze požadovat.

 

(2) Cestovní kancelář se může odpovědnosti za škodu způsobenou porušením právní povinnosti zprostit jen tehdy, prokáže-li, že tuto škodu nezavinila ona ani jiní dodavatelé služeb cestovního ruchu poskytovaných v rámci zájezdu a škoda byla způsobena

 

a) zákazníkem,

 

b) třetí osobou, která není spojena s poskytováním zájezdu, pokud tuto skutečnost nebylo možné předpokládat nebo byla nevyhnutelná, nebo

 

c) neodvratitelnou událostí, které nemohlo být zabráněno ani při vynaložení veškerého úsilí, které lze požadovat.

 

(3) V případech, kdy vyhlášená mezinárodní smlouva, kterou je Česká republika vázána, umožňuje omezení výše náhrady škody vzniklé z porušení závazku z cestovní smlouvy a toto omezení je uvedeno v cestovní smlouvě v souladu s touto mezinárodní smlouvou, není cestovní kancelář povinna nahradit škodu, za kterou odpovídá, ve výši přesahující omezení uvedené v cestovní smlouvě.

 

§ 852k [Komentář] [Rekodifikace]

 

(1) V případech podle § 852j odst. 2 písm. b) a c) je cestovní kancelář povinna poskytnout zákazníkovi v nesnázích rychlou pomoc.

 

(2) Jestliže po zahájení zájezdu cestovní kancelář neposkytne zákazníkovi služby cestovního ruchu nebo jejich podstatnou část řádně a včas nebo zjistí, že mu všechny služby cestovního ruchu nebo jejich podstatnou část nebude moci řádně a včas poskytnout, třebaže se k tomu cestovní smlouvou zavázala, je povinna bez zbytečného odkladu a bezplatně provést taková opatření, aby mohl zájezd pokračovat.

 

(3) Pokud nelze pokračování zájezdu zajistit jinak než prostřednictvím služeb cestovního ruchu nižší kvality než uvedené v cestovní smlouvě, je cestovní kancelář povinna vrátit zákazníkovi rozdíl v ceně.

 

(4) Jestliže opatření podle odstavce 2 nelze učinit nebo je zákazník nepřijme, musí cestovní kancelář bez zbytečného odkladu vrátit zákazníkovi rozdíl v ceně. V případě, že součástí zájezdu je i doprava, je cestovní kancelář povinna poskytnout zákazníkovi dopravu zpět na místo odjezdu nebo na jiné místo návratu, s nímž zákazník souhlasil, včetně nezbytného náhradního ubytování a stravování. Pokud je doprava uskutečněna jiným dopravním prostředkem, než kterým měla být uskutečněna podle cestovní smlouvy, je cestovní kancelář v případě, že

 

a) doprava je uskutečněna za nižší náklady, povinna vrátit rozdíl v ceně, nebo

 

b) doprava je uskutečněna za vyšší náklady, povinna rozdíl v ceně uhradit z vlastních prostředků.

 

ČÁST DEVÁTÁ

Závěrečná, přechodná a zrušovací ustanovení

HLAVA PRVNÍ

 

Obecná ustanovení

 

§ 853 [Komentář]

 

Občanskoprávní vztahy, pokud nejsou zvláště upraveny ani tímto, ani jiným zákonem, se řídí ustanoveními tohoto zákona, která upravují vztahy obsahem i účelem jim nejbližší.

 

HLAVA DRUHÁ

 

Přechodná a zrušovací ustanovení k úpravám účinným od 1. dubna 1964 (zákon č. 40/1964 Sb.)

 

§ 854 [Komentář]

 

Pokud dále není uvedeno jinak, řídí se ustanoveními tohoto zákona i právní vztahy vzniklé před 1. dubnem 1964; vznik těchto právních vztahů, jakož i nároky z nich vzniklé před 1. dubnem 1964 se však posuzují podle dosavadních předpisů.

 

§ 855 [Komentář]

 

(1) Občané, kteří byli podle dosavadních předpisů zcela zbaveni svéprávnosti, se po 31. březnu 1964 považují za osoby zbavené podle tohoto zákona způsobilosti k právním úkonům.

 

(2) Občané, kteří byli podle dosavadních předpisů částečně zbaveni svéprávnosti, jsou i napříště způsobilí k právním úkonům v rozsahu stanoveném dosavadními předpisy, pokud soud nerozhodne o rozsahu jejich způsobilosti podle ustanovení § 10 odst. 2.

 

§ 856 [Komentář]

 

(1) Majetková společenství mezi manžely vzniklá podle dřívějších předpisů zanikají dnem 1. dubna 1964. Tímto dnem vznikne bezpodílové spoluvlastnictví manželů ke všemu, co podle tohoto zákona do jejich bezpodílového spoluvlastnictví patří.

 

(2) Byly-li v zaniklém majetkovém společenství věci, jež nejsou předmětem osobního vlastnictví, vztahují se na ně přiměřeně ustanovení o bezpodílovém spoluvlastnictví manželů.

 

(3) Pokud zákon č. 140/1961 Sb. (trestní zákon) stanoví, že výrokem o propadnutí majetku zaniká zákonné společenství majetkové, rozumí se tím od 1. dubna 1964 zánik bezpodílového spoluvlastnictví manželů.

 

§ 857 [Komentář]

 

Nabyl-li před 1. dubnem 1964 právo užívat byt jeden z manželů, vznikne tímto dnem právo společného užívání bytu oběma manželům. Toto právo však nevznikne, jestliže manželé spolu trvale nežijí.

 

§ 858 [Komentář]

 

(1) Byly-li smlouvy o pojištění osob uzavřeny před účinností tohoto zákona ve prospěch majitele nebo doručitele pojistky, má od 1. dubna 1964 právo na plnění pojištěný (§ 355 odst. 1 ve znění zákona č. 40/1964 Sb.); je-li pojistnou událostí smrt pojištěného, vznikne právo na plnění osobám uvedeným v § 372 ve znění zákona č. 40/1964 Sb.

 

(2) Pokud se ustanovení § 61 zákona č. 47/1956 Sb., o civilním letectví, dovolává pro pojištění proti následkům odpovědnosti ustanovení § 58 až 60 téhož zákona, rozumí se tím od 1. dubna 1964 ustanovení § 427 až 431 ve znění zákona č. 40/1964 Sb.

 

§ 859 [Komentář]

 

(1) Při dědění se užije práva platného v den smrti zůstavitele; byla-li však závěť zřízena před 1. dubna 1964, posuzuje se její platnost podle dosavadních předpisů.

 

(2) Dnem 1. dubna 1964 zanikají všechna omezení vyplývající ze svěřeneckého náhradnictví.

 

(3) Pokud zákon nestanoví jinak, dědí pozůstalý manžel, který žil se zůstavitelem v době jeho smrti ve společné domácnosti, vedle svého podílu nedoplatky zůstavitelovy odměny za práci a opětujících se důchodů až do výše jednoměsíčního příjmu.

 

§ 860 [Komentář]

 

Podle dosavadních předpisů se až do svého zakončení posuzují lhůty a promlčecí doby, které počaly běžet před 1. dubnem 1964.

 

§ 861 [Komentář]

 

Jde-li o právo na náhradu škody způsobené úmyslně nebo o právo na vrácení neoprávněného majetkového prospěchu získaného úmyslně, platí desetiletá promlčecí doba počítaná ode dne, kdy počala běžet lhůta původní; tohoto ustanovení nelze použít, jde-li o právo, které se již před 1. dubnem 1964 promlčelo podle dosavadních předpisů.

 

§ 862 [Komentář]

 

Práva a povinnosti ze zástavních práv vzniklých před 1. dubnem 1964 se řídí ustanovením § 495 ve znění zákona č.40/1964 Sb., pokud nejsou upraveny zvláštními předpisy. To platí i o zástavních právech vzniklých ze smlouvy.

 

§ 863 [Komentář]

 

Majetkové vypořádání společností zrušených ustanovením § 563 odst. 2 zákona č. 141/1950 Sb. (občanského zákoníku) se řídí nadále těmi předpisy, kterými se řídilo dosud.

 

§ 864 [Komentář]

 

Zrušují se:

 

1. občanský zákoník č. 141/1950 Sb. s výjimkou ustanovení § 12 odst. 2, pokud upravuje uzavírání pracovních smluv, a § 22 a 352;

 

2. zákon č. 126/1946 Sb., o úpravě zemědělských pachtovních poměrů;

 

3. zákon č. 139/1947 Sb., o rozdělení pozůstalostí se zemědělskými podniky a o zamezení drobení zemědělské půdy;

 

4. zákon č. 45/1948 Sb., kterým se mění a doplňuje zákon č. 139/1947 Sb., o rozdělení pozůstalosti se zemědělskými podniky a o zamezení drobení zemědělské půdy;

 

5. zákon č. 207/1948 Sb., o ochraně pachtýřů zemědělských podniků a pachtýřů zemědělských pozemků;

 

6. zákon č. 189/1950 Sb., o pojistné smlouvě;

 

7. zákon č. 63/1951 Sb., o odpovědnosti za škody způsobené dopravními prostředky;

 

8. zákon č. 65/1951 Sb., o převodech nemovitostí a pronájmech zemědělské a lesní půdy;

 

9. ustanovení § 18 odst. 2 a § 20 zákona č. 84/1952 Sb., o organizaci peněžnictví;

 

10.ustanovení § 95 a 96 zákona č. 115/1953 Sb., o právu autorském;

 

11.ustanovení § 55 odst. 2 písm. a), 58, 59 odst. 1 a § 60 zákona č. 47/1956 Sb., o civilním letectví;

 

12.ustanovení § 50 odst. 6 zákona č. 41/1957 Sb., o využití nerostného bohatství (horního zákona);

 

13.ustanovení § 32 zákona č. 150/1961 Sb., o náhradách při úrazech a nemocech z povolání;

 

14.vládní nařízení č. 366/1940 Sb., o plovárnách a koupalištích;

 

15.vládní nařízení č. 183/1947 Sb., jímž se určují zemědělské výrobní oblasti;

 

16.vládní nařízení č. 53/1955 Sb., kterým se doplňuje a mění vládní nařízení č. 183/1947 Sb., jímž se určují zemědělské výrobní oblasti;

 

17.nařízení ministra spravedlnosti č. 157/1950 Sb., kterým se provádějí některá ustanovení občanského zákoníku, ve znění nařízení ministra spravedlnosti č. 37/1955 Sb.;

 

18.nařízení ministra spravedlnosti č. 179/1950 Sb., o důležitých důvodech k výpovědi chráněných nájmů nebo k jejich zrušení bez výpovědi;

 

19.vládní vyhláška č. 113/1956 Ú.l., o vybírání nedoplatků nájemného, s výjimkou ustanovení § 5 až 7;

 

20.vládní vyhláška č. 211/1957 Ú.l., o provádění drobných oprav v bytech;

 

21.příloha vyhlášky ministerstva financí č. 157/1954 Ú.l., kterou se vydávají pojistné podmínky pro rodinné důchodové pojištění;

 

22.přílohy 1 až 11 vyhlášky ministerstva financí č. 237/1955 Ú.l., o pojistných podmínkách pro pojištění majetku a osob sjednávaná se Státní pojišťovnou;

 

23.vyhláška ministra financí č. 206/1957 Ú.l., o vkladních knížkách;

 

24.vyhláška ministerstva financí č. 33/1958 Ú.l., o pojistných podmínkách pro pojištění majetku a osob sjednávaná se Státní pojišťovnou;

 

25.ustanovení čl. 22 až 25 vyhlášky ministerstva vnitřního obchodu č. 125/1959 Ú.l., o základních předpisech pro práci prodejen.

 

HLAVA TŘETÍ

 

Přechodná ustanovení k úpravám účinným od 1. dubna 1983 (zákon č. 131/1982 Sb.)

 

§ 865 [Komentář]

 

(1) Pokud není uvedeno jinak, řídí se ustanoveními tohoto zákona i právní vztahy vzniklé v době od 1. dubna 1964 do 1. dubna 1983.

 

(2) Na právní vztahy z bezpodílového spoluvlastnictví manželů, zaniklého v době od 1. dubna 1964 do 1. dubna 1983, užije se ustanovení § 149 odst. 4, pokud k vypořádání bezpodílového spoluvlastnictví nedošlo dohodou uzavřenou do tří let od 1. dubna 1983, nebo rozhodnutím soudu na návrh podaný do tří let od 1. dubna 1983.

 

(3) Do doby uvedené v ustanovení § 135a ve znění zákona č.131/1982 Sb. se započítá i doba, po kterou občan nebo jeho právní předchůdce měl věc nepřetržitě v držbě (§135a odst. 1) nebo nepřetržitě vykonával právo odpovídající věcnému břemenu (§ 135a odst. 2) před 1. dubnem 1983; tato doba však neskončí dříve než uplynutím jednoho roku od tohoto dne.

 

(4) Jde-li o právo dovolat se neplatnosti právního úkonu z důvodu uvedeného v ustanovení § 40a ve znění zákona č. 131/1982 Sb., k němuž došlo před 1. dubnem 1983, neskončí se promlčecí doba dříve, než uplynutím tří let od tohoto dne.

 

(5) Jde-li o právo na náhradu škody nebo o právo na vydání neoprávněně získaného majetkového prospěchu, platí dvouletá promlčecí doba počítaná ode dne, kdy počala běžet lhůta původní; tohoto ustanovení nelze použít, jde-li o právo, k němuž promlčecí doba uplynula podle dosavadních předpisů.

 

(6) Na práva a povinnosti z věcných břemen vzniklých před 1. dubnem 1964 vztahují se obdobně ustanovení § 135b a § 135c odst. 3 až 7 ve znění zákona č. 131/1982 Sb.

 

§ 866 [Komentář]

 

Zvýšení základní částky, která nesmí být sražena povinnému z měsíční mzdy při výkonu rozhodnutí a stanovení hranice, nad kterou je mzda postižitelná srážkami bez omezení, k nimž dojde počínaje 1. dubnem 1983, nedotýká se dohod o srážkách ze mzdy a jiných příjmů (§ 57 ve znění zákona č. 40/1964 Sb.) uzavřených před tímto dnem.

 

HLAVA ČTVRTÁ

 

Přechodná ustanovení k úpravám účinným od 1. ledna 1989 (zákon č. 188/1988 Sb.)

 

§ 867 [Komentář]

 

Nárok na náhradu za ztrátu na důchodu, který vznikl před 1. lednem 1989, se posuzuje podle dosavadních předpisů.

 

HLAVA PÁTÁ

 

Přechodná ustanovení k úpravám účinným od 1. ledna 1992 (zákon č. 509/1991 Sb.)

 

§ 868 [Komentář]

 

Pokud dále není uvedeno jinak, řídí se ustanoveními tohoto zákona i právní vztahy vzniklé před 1. lednem 1992; vznik těchto právních vztahů, jakož i nároky z nich vzniklé před 1. lednem 1992 se však posuzují podle dosavadních předpisů.

 

§ 869 [Komentář]

 

Odporovat lze právním úkonům učiněným v době tří let před účinností tohoto zákona, pokud důvod odporovatelnosti trval i po účinnosti tohoto zákona; toto právo je však třeba uplatnit do jednoho roku po účinnosti tohoto zákona, jinak zanikne.

 

§ 870 [Komentář]

 

Podle dosavadních předpisů se až do svého zakončení posuzují lhůty a promlčecí doby, které počaly běžet před účinností tohoto zákona.

 

§ 871 [Komentář]

 

(1) Právo osobního užívání bytu a právo užívání jiných obytných místností a místností nesloužících k bydlení vzniklé podle dosavadních předpisů, které trvá ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona, se mění dnem účinnosti tohoto zákona na nájem. Společné užívání bytu a společné užívání bytu manžely se mění na společný nájem.

 

(2) Právo užívání části bytu se mění na podnájem s tím, že jej nelze vypovědět po dobu jednoho roku od účinnosti tohoto zákona.

 

(3) Obdobně to platí u osobního užívání jiných obytných místností a místností nesloužících k bydlení.

 

(4) Osobní užívání bytů sloužících k trvalému ubytování pracovníků organizace se mění na nájem služebního bytu, pokud tyto byty splňují kritéria stanovená zákonem pro služební byty; pokud tyto podmínky nejsou splněny, mění se takové osobní užívání na nájem.

 

§ 872 [Komentář]

 

(1) Právo osobního užívání pozemku, vzniklé podle dosavadních předpisů, které trvá ke dni nabytí účinnosti tohoto zákona, mění se dnem účinnosti tohoto zákona na vlastnictví fyzické osoby. Ustanovení § 8 odst. 1 zákona č. 229/1991 Sb., o úpravě vlastnických vztahů k půdě a jinému zemědělskému majetku, tím není dotčeno.

 

(2) Vzniklo-li právo osobního užívání stejného nezastavěného pozemku více občanům společně (společným uživatelům), stávají se s účinností tohoto zákona podílovými spoluvlastníky se stejnými podíly.

 

(3) Vzniklo-li právo osobního užívání stejného zastavěného pozemku více občanům společně (společným uživatelům zastavěného pozemku), stávají se s účinností tohoto zákona podílovými spoluvlastníky s podíly, jejichž velikost je stejná jako velikost jejich spoluvlastnických podílů ke stavbě postavené na pozemku ve společném osobním užívání. V případě pochybnosti určí velikost spoluvlastnických podílů dohoda spoluvlastníků, a nedojde-li k ní, soud na návrh některého z nich.

 

(4) Vzniklo-li právo osobního užívání k zastavěnému nebo nezastavěnému pozemku manželům, stávají se dnem účinnosti tohoto zákona bezpodílovými spoluvlastníky pozemku, pokud jejich bezpodílové spoluvlastnictví trvá; zaniklo-li, stávají se podílovými spoluvlastníky rovným dílem.

 

(5) Vzniklo-li přede dnem účinnosti tohoto zákona občanovi právo, aby s ním byla uzavřena dohoda o osobním užívání pozemku, avšak do účinnosti tohoto zákona již nedošlo k dohodě, popřípadě k její registraci pravomocným rozhodnutím státního notářství, vzniká oprávněnému právo na uzavření kupní smlouvy k pozemku, jehož se týkalo rozhodnutí o přidělení pozemku do osobního užívání. Neuplatní-li oprávněný své právo do jednoho roku od účinnosti tohoto zákona, právo zanikne. Nedojde-li k uzavření kupní smlouvy, není dotčeno právo na vydání bezdůvodného obohacení (§ 451 a násl.).

 

(6) Jde-li o vydržení vlastnického práva k pozemku podle tohoto zákona, kde na základě dosavadních předpisů bylo možné nabýt jen právo na uzavření dohody o osobním užívání pozemků, může si oprávněná osoba započítat dobu, po kterou její právní předchůdce měl pozemek nepřetržitě v držbě i před účinností tohoto zákona.

 

(7) Vzniklo-li občanovi (občanům) za podmínek uvedených v zákoně č. 52/1966 Sb., o osobním vlastnictví k bytům, ve znění zákona č. 30/1978 Sb., osobní vlastnictví k bytu, mění se dnem účinnosti tohoto zákona osobní vlastnictví na vlastnictví fyzické osoby (fyzických osob); rovněž právo společného osobního užívání pozemku, na němž stojí obytný dům s bytem (byty) ve vlastnictví občana (občanů), se mění dnem účinnosti tohoto zákona na podílové spoluvlastnictví fyzických osob.

 

(8) Za podmínek stanovených v zákoně č. 52/1966 Sb., o osobním vlastnictví k bytům, ve znění zákona č. 30/1978 Sb., mohou od účinnosti tohoto zákona nabývat byty a nebytové prostory do vlastnictví i právnické osoby.

 

§ 873 [Komentář]

 

Při dědění se použije právo platné v den smrti zůstavitele. Byla-li však závěť pořízena před účinností tohoto zákona, posuzuje se její platnost podle dosavadních předpisů. To platí i o platnosti vydědění.

 

§ 874 [Komentář]

 

Práva a povinnosti z omezení převodu nemovitosti, jež vzniklo před účinností tohoto zákona, se řídí dosavadními předpisy.

 

§ 875 [Komentář]

 

(1) Zájmová sdružení, jež vznikla podle § 360b hospodářského zákoníku, zájmové organizace, jež vznikly podle § 42 zákona č. 162/1990 Sb., o zemědělském družstevnictví, a zájmové organizace a společné zájmové organizace, jež vznikly podle § 35 a 36 zákona č. 176/1990 Sb., o bytovém, spotřebním, výrobním a jiném družstevnictví, se považují za sdružení podle § 20f tohoto zákona. Tato sdružení jsou povinna se registrovat podle § 20i do šesti měsíců ode dne účinnosti tohoto zákona.

 

(2) Dosavadní nadace se považují za nadace podle § 20b až 20e tohoto zákona.

 

§ 876 [Komentář]

 

(1) Vztahy trvalého užívání podle § 70 zákona č. 109/1964 Sb., hospodářský zákoník, se posuzují podle dosavadních předpisů až do doby vydání zvláštního zákona.

 

(2) Hospodářské smlouvy o dočasném užívání majetku za úplatu podle § 348 hospodářského zákoníku se mění od účinnosti tohoto zákona na nájemní smlouvy. Je-li užívání majetku podle § 348 hospodářského zákoníku sjednáno bezúplatně, mění se ode dne účinnosti tohoto zákona na smlouvu o výpůjčce.

 

§ 877 [Komentář]

 

(1) Ceny, úplaty a jiná peněžitá plnění, která jsou předmětem úpravy podle tohoto zákona a na něž se vztahuje obecně závazný právní předpis o cenách, se považují za ceny podle tohoto předpisu.

 

(2) Pokud se v tomto zákoně používá pojmu "obecně závazný právní předpis o cenách", rozumí se tím zákon č. 526/1990 Sb., o cenách.

 

§ 878 [Komentář]

 

Zrušují se:

 

1. Ustanovení § 22 zákona č. 141/1950 Sb., (občanský zákoník);

 

2. Zákon č. 41/1964 Sb., o hospodaření s byty;

 

3. Ustanovení § 4, 6, 9 odstavec 2 a § 10 odstavec 2 zákona č. 52/1966 Sb., ve znění zákona č. 30/1978 Sb., o osobním vlastnictví bytů.

 

HLAVA ŠESTÁ

 

§ 879 [Komentář]

 

(1) Vlastnické vztahy k nemovitostem vyskytujícím se jen na území České republiky nebo Slovenské republiky (zejména např. tzv. osadnické vztahy, urbariáty a komposesoráty) upraví zákon národní rady příslušné republiky.

 

(2) Zákony národních rad stanoví, kdo a jakým způsobem zajišťuje bytové náhrady (náhradní byty a náhradní ubytování).

 

§ 879a [Komentář]

 

Podrobnější předpisy k provedení občanského zákoníku vydají příslušná ministerstva a ostatní ústřední orgány státní správy. Vláda České republiky může vydat podrobnější předpisy k provedení občanského zá

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Sb posledn iacute stav textu nab yacute v aacute

Syst eacute m ASPI stav k do aacute stky Sb a Sb m s... Sb posledn iacute stav textu nab yacute v aacute...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Zrušen

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Občanský zákoník
ze dne 26. února 1964   Změna: 58/1969 Sb. Změna: 146/1971 Sb. Změna: 131/1982 Sb. (část) Změna: 131/1982 Sb

Zrušen
    Federální shromáždění České a Slovenské Federativní Republiky se usneslo na tomto zákoně:

Fyzické osoby
§ 7 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Způsobilost fyzické osoby mít práva a povinnosti vzniká narozením. Tuto způsobilo

Ochrana osobnosti
§ 11 [Komentář] [Rekodifikace]   Fyzická osoba má právo na ochranu své osobnosti, zejména života a zdraví, obč

Právnické osoby
§ 18 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Způsobilost mít práva a povinnosti mají i právnické osoby.   (

Zájmová sdružení právnických osob
§ 20f [Komentář] [Rekodifikace]   K ochraně svých zájmů nebo k dosažení jiného účelu mohou právnick&

Zrušen
    Zákonné zastoupení § 26 [Komentář]   Pokud nejsou fyzické osoby k prá

Zastoupení na základě plné moci
§ 31 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Při právním úkonu je možné dát se zastoupit fyzickou nebo právnickou osob

Odporovatelnost
    (1) Věřitel se může domáhat, aby soud určil, že dlužníkovy právní úkony, pokud zkracují

Návrh na uzavření smlouvy
§ 43a [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Projev vůle, směřující k uzavření smlouvy, jenž je určen jedné neb

Přijetí návrhu
§ 43c [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Včasné prohlášení učiněné osobou, které byl návrh určen,

Smlouvy o finančních službách uzavírané na dálku
(1) Smlouvami o finančních službách se pro účely smluv uzavíraných na dálku upravených v tomto zákoně rozumí smlou

Informace poskytované před uzavřením smlouvy
(1) Poskytovatel, za kterého se pro účely § 58 až 71 považuje osoba, která jedná v rámci své obchodní nebo jiné podnikatelsk&e

Odstoupení od smlouvy
(1) Spotřebitel má právo odstoupit od smlouvy podle § 58 ve lhůtě 14 dnů od jejího uzavření bez uvedení důvodu a bez jakékoli

Zvláštní ustanovení o odstoupení od smlouvy
§ 68   Uzavírá-li spotřebitel současně smlouvu, ve které se sjednává dočasné užívání u

Zrušen
    HLAVA OSMÁ   Promlčení     § 100 [Komentář] [Rekodifikace]  

Promlčecí doba
§ 101 [Komentář] [Rekodifikace]   Pokud není v dalších ustanoveních uvedeno jinak, je promlčecí doba třílet&aacu

Zrušen
    § 105 [Komentář] [Rekodifikace]   Jde-li o právo oprávněného dědice na vydání dě

Běh promlčecí doby
§ 111 [Komentář]   Změna v osobě věřitele nebo dlužníka nemá na běh promlčecí doby vliv.  

Domácnost
    § 115 [Komentář]   Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a spole

Věci a práva
§ 118 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Předmětem občanskoprávních vztahů jsou věci, a pokud to jejich povaha připou#

Počítání času
§ 122 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Lhůta určená podle dní počíná dnem, který následuje po událo

Nadpis zrušen
§ 127 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Vlastník věci se musí zdržet všeho, čím by nad míru přiměřeno

Nadpis zrušen
§ 130 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Je-li držitel se zřetelem ke všem okolnostem v dobré víře o tom, že mu věc nebo

Zrušen
    § 131 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Neoprávněný držitel je povinen vždy vydat věc vlastn&iacut

Nadpis vypuštěn
§ 133 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Převádí-li se movitá věc na základě smlouvy, nabývá se vlastnictv&i

Nadpis vypuštěn
§ 135b [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Zpracuje-li někdo v dobré víře cizí věc na věc novou, stává se vlast

Zrušen
    § 139 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Z právních úkonů týkajících se společn&e

Zrušen
    § 149 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Společné jmění manželů zaniká zánikem man

Věcná břemena
§ 151n [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Věcná břemena omezují vlastníka nemovité věci ve prospěch někoho jin&e

Zástavní právo
§ 152 [Komentář]   Zástavní právo slouží k zajištění pohledávky pro případ, že dluh, kte

Vznik zástavního práva
§ 156 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Zástavní právo vzniká na základě písemné smlouvy (§ 552) nebo rozhodnu

Nadpis vypuštěn
§ 158 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Zástavní právo k nemovitým věcem, které nejsou předmětem evidence v katast

Práva a povinnosti za trvání zástavního práva
§ 162 [Komentář]   (1) Zástavní věřitel, jemuž byla zástava odevzdána, je oprávněn ji držet po celou d

Uspokojení ze zástavy
§ 165 [Komentář]   (1) Není-li pohledávka zajištěná zástavním právem splněna včas, má z&aacut

Nadpis vypuštěn
§ 168 [Komentář]   Je-li zástavou jiné majetkové právo, postupuje se při jeho zpeněžení s přihlédnut

Zánik zástavního práva
§ 170 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Zástavní právo zaniká   a) zánikem zajištěné pohl

Podzástavní právo
§ 173 [Komentář]   (1) Podzástavní právo vznikne zastavením pohledávky zajištěné zástavním pr&aa

Nadpis vypuštěn
§ 175 [Komentář]   (1) Kdo je povinen vydat cizí movitou věc, kterou má u sebe, může ji zadržet k zajištění sv&

Zrušen
    § 417 [Komentář]   (1) Komu škoda hrozí, je povinen k jejímu odvrácení zakročit způsobe

Nadpis vypuštěn
§ 420 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Každý odpovídá za škodu, kterou způsobil porušením právní povi

Nadpis zrušen
§ 421 [Komentář] [Rekodifikace]   Každý, kdo od jiného převzal věc, jež má být předmětem jeho záv

Odpovědnost za škodu v některých zvláštních případech
§ 425 [Komentář]   (1) Každý, pro koho fyzická osoba plnící veřejné funkce a funkcionář odborové o

Nadpis vypuštěn
§ 426 [Komentář]   (1) Každý, u koho je zřízen dobrovolný požární sbor a báňský záchra

Odpovědnost za škodu způsobenou na vnesených nebo odložených věcech
§ 433 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Provozovatel poskytující ubytovací služby odpovídá za škodu na věcech, kte

Společná odpovědnost
§ 438 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Způsobí-li škodu více škůdců, odpovídají za ni společně a ner

Způsob a rozsah náhrady
§ 442 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Hradí se skutečná škoda a to, co poškozenému ušlo (ušlý zisk).

Snížení náhrady
§ 450 [Komentář] [Rekodifikace]   Z důvodů zvláštního zřetele hodných soud náhradu škody přiměř

Zrušen
    § 454 [Komentář] [Rekodifikace]   Bezdůvodně se obohatil i ten, za nějž bylo plněno, co po právu m

Dědická nezpůsobilost
§ 469 [Komentář] [Rekodifikace]   Nedědí, kdo se dopustil úmyslného trestného činu proti zůstaviteli, jeho manželu

Zrušen
    § 490 [Komentář]   Vznik smluv, kterými se zakládají závazky, se řídí ustanoven&iac

Odpovědnost za vady
§ 499 [Komentář] [Rekodifikace]   Kdo přenechá jinému věc za úplatu, odpovídá za to, že věc v době pln

Zrušen
    § 508 [Komentář] [Rekodifikace]   Nárok z odpovědnosti za vady je třeba uplatnit u soudu v obecné proml

Společné závazky
§ 511 [Komentář]   (1) Jestliže je právním předpisem nebo rozhodnutím soudu stanoveno, nebo účastníky dohodnuto,

Společná práva
§ 512 [Komentář]   (1) Má-li dlužník splnit dluh více věřitelům a jde-li o plnění dělitelné, m

Prodlení dlužníka
§ 517 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Dlužník, který svůj dluh řádně a včas nesplní, je v prodlení. Je

Prodlení věřitele
§ 522 [Komentář]   Věřitel je v prodlení, jestliže nepřijal řádně nabídnuté plnění nebo nepo

Postoupení pohledávky
§ 524 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Věřitel může svou pohledávku i bez souhlasu dlužníka postoupit písemnou smlouv

Převzetí dluhu
§ 531 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Kdo se dohodne s dlužníkem, že přejímá jeho dluh, nastoupí jako dlužní

Poukázka
    § 535 [Komentář]   Poukázkou se opravňuje poukazník vybrat plnění u poukázaného a pou

Poukázka na cenné papíry
§ 540 [Komentář]   Peněžní ústav může vystavit na třetí osobu nebo na sebe písemnou poukázku, zně

Smluvní pokuta
§ 544 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Sjednají-li strany pro případ porušení smluvní povinnosti smluvní pokutu, je &u

Splnění dluhu
§ 559 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Splněním dluh zanikne.   (2) Dluh musí být splněn řádn

Smrt dlužníka nebo věřitele
(1) Smrtí dlužníka povinnost nezanikne, ledaže jejím obsahem bylo plnění, které mělo být provedeno osobně dlužníkem.

Neuplatnění práva
(1) K zániku práva proto, že nebylo ve stanovené době uplatněno, dochází jen v případech v zákoně uvedených. K z&aac

Předkupní právo
§ 602 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Kdo prodá věc s výhradou, že mu ji kupující nabídne ke koupi, kdyby ji chtě

Směnná smlouva
§ 611 [Komentář] [Rekodifikace]   Ustanovení o kupní smlouvě se přiměřeně použijí i na smlouvu, podle kter&eacu

Shoda s kupní smlouvou
§ 616 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Prodávající odpovídá kupujícímu za to, že prodávaná v

Odpovědnost za vady prodané věci
§ 619 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Nejde-li o věci, které se rychle kazí nebo o věci použité, odpovídá prod&a

Zvláštní ustanovení o zhotovení věci na zakázku
§ 644 [Komentář]   Jde-li o zhotovení věci na zakázku, vznikne objednateli právo, aby mu zhotovitel podle jeho objednávky vě

Zvláštní ustanovení o smlouvě o opravě a úpravě věci
§ 652 [Komentář]   (1) Jde-li o opravu nebo úpravu věci, vznikne objednateli právo, aby mu zhotovitel podle jeho objednávky provedl opra

Skončení nájmu
§ 676 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Nájem skončí uplynutím doby, na kterou byl sjednán, nedohodne-li se pronajímatel s n

Zvláštní ustanovení o nájmu bytu
§ 685 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Nájem bytu vzniká nájemní smlouvou, kterou pronajímatel přenechává n&a

Práva a povinnosti z nájmu bytu
§ 687 [Komentář]   (1) Pronajímatel je povinen předat nájemci byt ve stavu způsobilém k řádnému užív

Nájemné a úhrada za plnění poskytovaná s užíváním bytu
§ 696 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Nájemné při uzavírání nájemní smlouvy nebo změna nájemn&ea

Společný nájem bytu
§ 700 [Komentář]   (1) Byt může být ve společném nájmu více osob. Společní nájemci mají stejn

Společný nájem bytu manžely
§ 703 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Jestliže se za trvání manželství manželé nebo jeden z nich stanou nájemci

Přechod nájmu bytu
§ 706 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Zemře-li nájemce a nejde-li o společný nájem bytu, přejdou práva a povinnosti z n

Zánik nájmu bytu
§ 710 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Nájem bytu zanikne písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem, písemnou výpov

Nadpis vypuštěn
§ 712 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Bytovými náhradami jsou náhradní byt a náhradní ubytování.

Uacute;prava práv nájemců při vzájemné výměně bytu
§ 715 [Komentář]   Se souhlasem pronajímatelů se mohou nájemci dohodnout o výměně bytu. Souhlas i dohoda musí mí

Zvláštní ustanovení o podnikatelském nájmu věcí movitých
§ 721 [Komentář]   (1) Má-li věc, která byla pronajata, vady, pro které ji nelze řádně užívat, nebo kter&ea

Povinnosti příkazníka
§ 725 [Komentář] [Rekodifikace]   Příkazník je povinen jednat při plnění příkazu podle svých schopnost&iacu

Povinnosti příkazce
§ 728 [Komentář] [Rekodifikace]   Příkazce je povinen, není-li jinak dohodnuto, poskytnout příkazníkovi předem na jeho

Zánik příkazní smlouvy
§ 731 [Komentář] [Rekodifikace]   Pro zánik příkazní smlouvy se použijí přiměřeně ustanovení o z&

Smlouva o obstarání věci
§ 733 [Komentář] [Rekodifikace]   Smlouvou o obstarání věci se obstaratel zavazuje objednateli obstarat určitou věc. Obstaratel m&aac

Smlouva o obstarání prodeje věci
§ 737 [Komentář] [Rekodifikace]   Smlouvou o obstarání prodeje věci vznikne objednateli právo, aby obstaratel převzal od něj d

Smlouva o přepravě osob
§ 760 [Komentář] [Rekodifikace]   Smlouvou o přepravě osob vzniká cestujícímu, který za stanovené jízdné

Odpovědnost
    § 763 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Při pravidelné přepravě osob stanoví přepravní "

Smlouva o přepravě nákladu
§ 765 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Smlouvou o přepravě nákladu vzniká odesílateli právo, aby mu dopravce za přepravn

Odpovědnost
    § 769 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Dopravce odpovídá za škodu, která vznikla na přepravovan&eacu

Vklady na vkladních knížkách
§ 781 [Komentář] [Rekodifikace]   (1) Přijetí vkladu potvrdí peněžní ústav vkladní knížkou upravenou

Vkladní listy
(1) Vkladní list je potvrzením peněžního ústavu o pevném jednorázovém vkladu. Výše vkladu je uvedena na vkladním listu.

Aacute;st pátá zákona č. 367/2000 Sb.
PŘECHODNÁ USTANOVENÍ 1. Zástavní práva, jejichž rozsah byl vymezen přede dnem nabytí účinnosti tohoto

L.III zákona č. 136/2002 Sb.
Přechodná ustanovení 1. Promlčení práva na náhradu škody v případech uvedených v části prv

L.VI zákona č. 554/2004 Sb.
ČÁST ŠESTÁ Přechodná ustanovení 1. Ustanoveními tohoto zákona se řídí

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги