рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Відкликання працівника з щорічної відпустки

Відкликання працівника з щорічної відпустки - раздел Образование, Поняття, умови та підстави припинення трудового договору Законодавством Передбачена Можливість Відкликання Працівника З Щорічної Відпу...

Законодавством передбачена можливість відкликання працівника з щорічної відпустки. Таке відкликання може відбутись: за згодою працівника лише для відвернення стихійного лиха, виробничої аварії або негайного усунення їх наслідків, для відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства з додержанням вимог частини першої цієї статті та в інших випадках, передбачених законодавством. У разі відкликання працівника з відпустки, його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована на оплату невикористаної частини відпустки.

Відкликання з щорічної відпустки допускається тільки у випадку, коли це необхідно для таких цілей:

1) відвернення стихійного лиха, виробничої аварії та негайного усунення їх наслідків;

2) відвернення нещасних випадків, простою, загибелі або псування майна підприємства, установи, організації (ст. 12 Закону "Про відпустки").

Відкликання з відпустки допускається тільки за таких умов:

1) згода працівника;

2) основна безперервна частина відпустки (до відкликання або після нього) повинна становити не менше 14 календарних днів;

3) невикористана частина щорічної відпустки повинна бути надана працівникові після закінчення дії причин, з яких працівника відкликано з відпустки. Це жорстке правило частини четвертої ст. 11 Закону "Про відпустки" пом'якшується наданням йому диспозитивного значення, що полягає у наданні сторонам трудового договору можливості іншим способом погодити період, на який переноситься відпустка з додержанням положень ст. 12 Закону "Про відпустки".

Не зайвим буде звернути увагу на те, що в ст. 188 проекту Трудового кодексу України (прийнятий у першому читанні 20 травня 2008 р.) обов’язкові умови для відкликання працівника з відпустки залишилися незмінними. Нововведенням є встановлена у ч. 2 цієї статті гарантія відшкодування працівникові у випадку відкликання зі щорічної трудової відпустки витрат, пов’язаних із відкликанням, у порядку, визначеному трудовим законодавством, колективним чи трудовим договором або за погодженням між роботодавцем і працівником. Крім того, у випадку відкликання зі щорічної трудової відпустки отримані працівником гарантійні виплати за невикористану частину відпустки не повертаються, а зараховуються в рахунок заробітної плати, яка підлягає виплаті працівникові за роботу після відкликання з відпустки. Іще раз наголосимо, що роботодавець не може примусити працівника перервати відпустку проти волі, а відмова працівника від дострокового повернення на роботу в будь-якому випадку не може розглядатися, як порушення трудової дисципліни і як прогул. Цю тезу підтверджують також і суди, зокрема, Апеляційний суд Одеської області у своїй ухвалі від 8 серпня 2007 р.

Особливий порядок відкликання з відпустки встановлено для державних службовців. Згідно ст. 20 Закону "Про державну службу" вони можуть бути відкликані з щорічної чи додаткової відпустки за рішенням керівника відповідного органу державної влади. Таким чином, по-перше, таке відкликання може провадитися без згоди державного службовця, а по-друге, підстави прийняття керівником такого рішення значно ширші, ніж встановлені в ст. 12 Закону "Про відпустки". При цьому частина невикористаної відпустки, що залишилася невикористаною, надається державному службовцю в будь-який інший час відповідного року або приєднується до відпустки в наступному році.

Згідно п. 41 Положення про порядок і умови проходження служби в митних органах України у виключних випадках, коли подальше перебування посадової особи у відпустці може негативно вплинути на нормальний хід роботи митного органу, за рішенням керівника цього органу і за згодою працівника допускається його відкликання з чергової відпустки. У цьому випадку невикористана частина відпустки надається, як правило, у поточному році. Частина відпустки, яка не була використана посадовою особою, може бути за її бажанням приєднана до чергової відпустки в наступному році.

Працівник відкликається з відпустки за рішенням роботодавця або уповноваженого ним органу. Для відкликання працівника з відпустки на підприємстві видають наказ. Жодним нормативним актом не передбачено форми такого наказу. Тож підприємство (установа, організація) незалежно від форм власності може видавати такий наказ у довільній формі.

При оформленні наказу на відкликання важливо звернути увагу на кілька моментів.

1. У наказі обов’язково зазначається підстава для відкликання. При цьому може зазначатися як безпосередньо сама підстава (виключний перелік підстав для відкликання наведено у ст. 79 КЗпП та ст. 12 Закону №504), так і відповідна службова записка керівника підрозділу (відділу, цеху тощо), працівника якого відкликають (особливо це стосується великих підприємств, на яких існує спеціально визначений порядок документообігу). Така службова записка надається на вимогу директора та повинна містити обгрунтування відкликання саме цього працівника і саме з цієї підстави. У такому випадку в самому наказі цілком допустимим є формулювання «у зв’язку з виробничою необхідністю».

2. Порядок повідомлення працівника, який підлягає відкликанню зі щорічної відпустки, не визначений законодавством. Тому підприємство саме вирішує, яким чином повідомити про необхідність його присутності на робочому місці, а у разі неможливості це зробити - знайти заміну.

3. У разі відкликання працівника зі щорічної відпустки він вважається відкликаним з дня виходу на роботу, незалежно від дати ознайомлення з наказом про таке відкликання (наказ про відкликання може бути складений як у день виходу на роботу, так і заздалегідь, якщо є цілковита впевненість у тому, що працівник був повідомлений і дав згоду бути присутнім на робочому місці у визначений роботодавцем або уповноваженим органом день).

Порядок оплати у разі відкликання з відпустки. Відповідно до останнього абзацу ст. 12 Закону про відпустки, у разі відкликання працівника з відпустки його працю оплачують з урахуванням тієї суми, що була нарахована на оплату невикористаної частини відпустки.

Отже, суму відпускних, що припадає на невикористану частину відпустки, слід врахувати, визначаючи зарплату працівника. Коли ж йому надаватимуть другу частину відпустки, знову нараховують відпускні з розрахунку днів відпустки, що залишилися.

Слід звернути увагу на те, що у майбутньому (до кінця робочого року, але не пізніше 12 місяців після закінчення робочого року, за який надається відпустка) при наданні працівникові невикористаних днів щорічної відпустки треба зробити новий розрахунок середнього заробітку за ці дні.

Приклад. 1. Заробітна плата працівника за штатним розписом становить 600 грн.

2. Відпустка за заявою працівника надається з 26.05.2005 р. до 18.06.2005 р.

3. Працівника за наказом керівника відкликають з відпустки, і він приступає до роботи з 01.06.2005 р.

Згідно з нашим прикладом кількість днів використаної відпустки становить 6 календарних днів, невикористаних - 18. Таким чином, ми не порушуємо вимоги ст. 12 закону про відпустки, оскільки основна безперервна частина відпустки після відкликання становить понад 14 календарних днів. Крім того, для спрощення розрахунків, працівник у місяць відкликання у відпустку не йде. Невикористані відпускні дні він вирішив взяти у серпні. Усі необхідні розрахунки наводимо нижче.

За умови, що тривалість відпустки 24 календарні дні, сума відпускних до сплати становить 432 грн (з розрахунку середньоденного заробітку 18 грн).

Працівника відкликали з відпустки, і до роботи він приступив 01.06.2005 р. Таким чином, він використав лише 6 календарних днів щорічної відпустки.

У разі відкликання працівника зі щорічної відпустки бухгалтер повинен зробити перерахунок відпускних таким чином.

1. Розрахувати суму відпускних, що припадають на використану частину відпустки, - 6 днів: 6 календ. днів х 18 грн = 108 грн.

2. Визначити суму відпускних за невикористані дні відпустки: 432 грн - 108 грн = 324 грн.

3. Нарахувати заробітну плату за червень та одночасно вирахувати виплачену суму, що припадає на невикористану частину відпустки, - 324 грн. Оскільки заробітна плата за червень становить 600 грн, то сума до сплати (без урахування податків, зборів): 600 грн - 324 грн = 276 грн.

Також треба перерахувати і суми утриманих та нарахованих сум податків і зборів (до Пенсійного фонду, фондів соцстраху). Спочатку їх слід відсторнувати, потім зробити перерахунок із урахуванням заробітної плати за червень.

4. Оскільки працівникові надають наступну частину відпустки, яка не була використана, у серпні (18 днів у нашому прикладі), то роблять новий розрахунок середнього заробітку для обчислення відпускних.

Відповідальність. Забороняється відкликати працівника з підстав, прямо не передбачених чинним законодавством.

За порушення вимог законодавства про працю (ч. 1 ст. 41 КУпАП) на посадових осіб підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності та громадян - суб’єктів підприємницької діяльності може бути накладено штраф у розмірі від п’ятнадцяти до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 255 грн до 850 грн).

Справи про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 41 КУпАП, розглядають судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів (ст. 221 КУпАП).

 

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Поняття, умови та підстави припинення трудового договору

Трудове законодавство України та правнича наука використовують різні терміни для позначення припинення трудових правовідносин При цьому загалом... Однак є підстави стверджувати що не завжди припинення трудових правовідносин... Термін розірвання трудового договору вживається у випадках коли трудовий договір припиняється за ініціативою однієї...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Відкликання працівника з щорічної відпустки

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Поняття робочого часу та його правові ознаки
Робочий час - це встановлений законодавством відрізок календарного часу, протягом якого працівник відповідно до правил внутрішнього трудового розпорядку, графіка роботи та умов трудового договору п

Види робочого часу
Робочий час - це час, протягом якого працівник зобов'язаний виконувати трудову функцію відповідно до трудового договору і законодавства про працю. Саме так дане поняття повинне розумітися в межах т

Скорочений робочий час та його види
Скорочений робочий час характеризується певними ознаками, закріпленими у КЗпП, а саме: - перелік працівників, які можуть працювати на умовах скороченого робочого часу, вичерпно передбачени

Порядок та умови застосування неповного робочого часу
Як випливає з даної статті, неповний робочий час має меншу, ніж це встановлено нормативними актами, тривалість. Нормальна і скорочена тривалість робочого часу встановлюється нормативними актами, у

Понаднормовий робочий час та правові підстави застосування надурочних робіт
Надурочною визнається робота понад встановлену тривалість робочого дня. У цьому визначенні надурочної роботи не зазначається на те, що такою вважається робота, виконана з відома власника. Виникає п

Заборона залучення до надурочних робіт
До надурочних робіт (стаття 62) забороняється залучати: 1) вагітних жінок і жінок, які мають дітей віком до трьох років (стаття 176); 2) осіб, молодших вісімнадцяти років (стаття

Особливості залучення до роботи у нічний час
У ст. 54 КЗпП, як і в попередній статті, говориться про тривалість роботи. Однак у цій статті з'являється істотна деталь: після слів "тривалість роботи" у дужках зазначено "зміни&quo

Поняття режиму робочого часу
Режим робочого часу — це порядок розподілу норми робочого часу протягом відповідного календарного періоду. Режим робочого часу встановлюється переважно локальними актами, хоча у деяких випадках він

Склад робочого часу
Кодекс законів про працю не тільки не дає нормативно-правової підстави для визначення складу робочого часу, а й не встановлює, чия ж це компетенція - регулювати склад робочого часу. У таки

Види режимів робочого часу
Розрізняють режим робочого часу, який встановлюється для працівників і режим роботи підприємства. Вони можуть співпадати або ж не співпадати. Трудове право регулює лише режим робочого часу працівни

П’ятиденний та шестиденний робочий тиждень як режим роботи
Відповідно до статті 52 КЗпП, для працівників установлюється п'ятиденний робочий тиждень з двома вихідними днями. При п'ятиденному робочому тижні тривалість щоденної роботи (зміни) визначається пра

Умови та порядок застосування підсумованого обліку робочого часу
На безперервно діючих підприємствах, а також в окремих виробництвах, цехах, дільницях, відділеннях і деяких видах робіт, де за умовами виробництва не може бути додержана встановлена для даної катег

Ненормований робочий день як спеціальний режим робочого часу
Режим ненормованого робочого дня відповідно до Рекомендацій про порядок надання працівникам з ненормованим робочим днем щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці, затверджених наказ

Поділ робочого дня на частини
Особливим видом режиму робочого часу є перервний робочий час. Відповідно до ст. 60 КЗпП України на роботах з особливими умовами і характером праці в порядку та у випадках, передбачених законодавств

Особливості встановлення гнучкого режиму роботи
В останні роки існування СРСР у законодавстві про працю з'явилися нормативні акти, які регулюють порядок застосування гнучкого графіку роботи (менш вдалий термін - "гнучкий робочий час").

Вахтовий метод організації робіт
Роботу за вахтовим методом організації робіт варто кваліфікувати як таку, що має ознаки двох правових конструкцій, притаманних чинному законодавству України про працю. По-перше, виконання працівник

Поняття та види часу відпочинку
Право працівників на відпочинок забезпечується не тільки встановленням норми тривалості робочого часу (ст. 50 КЗпП), а й наданням працівникам відповідно до законодавства часу відпочинку. Конкретні

Перерва для відпочинку і харчування: поняття, порядок її надання
Відповідно до статті 66 КЗпП, працівникам надається перерва для відпочинку і харчування тривалістю не більше двох годин. Перерва не включається в робочий час. Перерва для відпочинку і харчування по

Перерви для обігріву і відпочинку та перерва для годування дітей: їхня еалежність до часу відпочинку
Якщо робота виконується на відкритому повітрі в холодну пору року, то за рішенням роботодавця встановлюються перерви для обігрівання, наприклад, для вантажників. Перерви для обігрівання вважаються

Поняття вихідних днів, загальний порядок їх встановлення
Щотижневий відпочинок - це вільні від роботи дні календарного тижня. Мінімальна тривалість безперервного щотижневого відпочинку не може бути меншою 42 годин. До щотижневого відпочинку нале

Особливості встановлення вихідних днів на підприємствах, пов’язаних з обслуговуванням населення
На підприємствах, в установах, організаціях, де робота не може бути перервана в загальний вихідний день у зв'язку з необхідністю обслуговування населення (магазини, підприємства побутового обслугов

Особливості встановлення вихідних днів на безперервно діючих підприємствах
На підприємствах, в установах, організаціях, зупинення роботи яких неможливе з виробничо-технічних умов або через необхідність безперервного обслуговування населення, а також на вантажно-розвантажу

Порядок залучення працівників до роботи у вихідні дні
Робота у вихідні дні забороняється. Залучення окремих працівників до роботи у ці дні допускається тільки з дозволу виборного органу первинної профспілкової організації (профспілкового представника)

Правове регулювання святкових і неробочих днів: поняття, види, порядок залучення працівників до роботи у святкові та неробочі дні
Стаття 73 КЗпП встановлює такі святкові дні: 1 січня - Новий рік 7 січня - Різдво Христове 8 березня - Міжнародний жіночий день 1 і 2 травня - День міжнародної с

Поняття та гарантії права працівників на відпустку
Відпустки за своїм характером та призначенням бувають досить різноманітними. Тому спроба дати визначення поняттю «відпустки» є досить непростою. Адже є відпустки, які дійсно встановлюються з метою

Щорічна основна відпустка: поняття, види та тривалість
З практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції випливає, що відпустка – це один з видів часу відпочинку, що надається працівнику на встановлений законом строк. На час відп

Додаткова відпустка за роботу у шкідливих і важких умовах праці
Додаткові відпустки, що передбачені ст. 76 КЗпП, ст. 7 і 8 Закону "Про відпустки", називаються щорічними, як і основна. Не цілком, однак ясно, про який рік мова йде, коли говорят

Додаткова відпустка за особливий характер праці
П. 1 частини першої ст. 8 Закону "Про відпустки" передбачає надання щорічної додаткової відпустки за особливий характер праці тривалістю до 35 календарних днів окремим категоріям працівни

Інші додаткові відпустки, передбачені законодавством України
Іншим різновидом щорічних додаткових відпусток за особливий характер праці є відпустка, надана працівникам з ненормованим робочим днем. Списки посад, робіт і професій, робота за якими нада

Стаж роботи, що дає право на одержання щорічної відпустки
Щорічні основна та додаткові відпустки повної тривалості у перший рік роботи надаються працівникам після закінчення шести місяців безперервної роботи на даному підприємстві, в установі, організації

Порядок надання щорічних відпусток у перший рік роботи
Щорічні основна та додаткові відпустки повною тривалістю у перший рік роботи надаються після 6 місяців безперервної роботи на даному підприємстві. Щорічні відпустки за другий та наступні роки можут

Порядок надання щорічних відпусток у наступні роки роботи
Щорічні відпустки за наступні роки роботи надаються працівнику у будь-який час відповідного робочого року згідно з графіком відпусток. Цей графік затверджуються роботодавцем за погодженням з виборн

Порядок поділу щорічної відпустки на частини
Закон передбачає право працівника використати щорічну відпустку повністю або частинами. Поділ щорічної відпустки на частини допускається на прохання працівника при наявності згоди роботодавця за ум

Поняття, види та особливості додаткових відпусток у зв’язку з навчанням
Працівникам, які здобувають загальну середню освіту в середніх загальноосвітніх вечірніх (змінних) школах, класах, групах з очною, заочною формами навчання, при загальноосвітніх школах, надається д

Творча відпустка: поняття, особливості та порядок надання
Відповідно до статті 77 КЗпП творча відпустка надається працівникам для закінчення дисертаційних робіт, написання підручників та в інших випадках, передбачених законодавством. Тривалість, порядок,

Поняття, види та особливості соціальних відпусток
Визнаючи за жінкою не тільки роль трудівниці, а й її соціальну материнську роль, Українська держава на доповнення загальних правових норм надає жінкам додаткові права, що створюють реальну можливіс

Порядок надання відпустки з вагітності та пологів
На підставі медичного висновку жінкам надається оплачувана відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами тривалістю 70 календарних днів до пологів і 56 (у разі народження двох і більше дітей та у ра

Порядок надання відпустки з догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
Після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами за бажанням жінки їй надається відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Підприємство за рахунок вла

Порядок надання відпустки для батьків, що мають дітей
Жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі й у разі тривал

Порядок надання відпустки без збереження заробітної плати у випадках, передбачених законодавством
Відповідно до статті 84 КЗпП, у випадках, передбачених статтею 25 Закону України "Про відпустки", працівнику за його бажанням надається в обов'язковому порядку відпустка без збереження за

Правові підстави для надання в обов’язковому порядку працівникам відпусток без збереження заробітної плати
п/п Категорії працівників Тривалість відпустки Стаття 25 Закону № 504 Мати або бать

У всіх інших випадках час відпустки без збереження заробітної плати має бути погоджений з власником.
На підставі статті 26 Закону № 504 за згодою сторін трудового договору працівникові може бути надана відпустка без збереження заробітної плати тривалістю до 15 календарних днів на рік. Для її надан

Оплата відпусток. Грошова компенсація за невикористані щорічні відпустки
Оплата відпусток. Заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку. Порядок обчислення заробітної плати працівникам за час щорічної відпустки, додат

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги